helas

Moje příspěvky

8.8.2018 23:49

Lenacia: Zajímavá asociace. netuším, nakolik lze porovnávat člověka s koňmi; my už docela dlou nejsme závislí na napajedlech. Ale kdoví.
35 hodin? Před pár lety jsem skončila ve špitále v bezvědomí a v kolapsu po pěti hodinách nedostatečného (!) pití. Šlo o souběh okolností, ale stejně. Kdoví, možná, kdybych si byla tehdy vědoma toho, že piju málo (vzhledem k těm okolnostem, které jsem ovšem znala, "jen" nedomyslela), dala bych si pozor. Takhle mě to skolilo - flašku s vodou jsem přece měla a upíjela... hu.
Tím chci říct, že to asi není tak jednoduché, jak se to servíruje.

8.8.2018 23:35

Mimochodem - včera a dnes jsem projela kus republiky a kolem sebe koukala. Ono je pěkné, co se například sem píše, ale... No, míjela jsem docela dost výběhů s koňmi, v některých byla i blíže; měla jsem holt čas smajlík
Například: výběhy, docela slušné, žádný přístřešek, ba ani strom. Koně tam ždibali co bylo, oháněli se ocasy, vypadali pěkně a klidně. Hmmm. Jestli měli stále vodu, netuším. Kažodpádně u ní nestáli.

Dál: Remonty s velkým volným výběhem s trávou (!), přístřešek ze starého objektu, byli tam zašití před tím jedovatým sluncem. Ten objekt se čistil někdy předloni, bože, tam se nedalo dejchat. A ti mladí koně tam stejně byli zalezlí. Funěli slušně. O strach. Ovšem v okamžiku, kdy jsem se přiblížila, vyběhli vesele - jéé, zábava, a třeba z ní něco kápne! Skoro bych tipla, že se jednoduše nudili, těžko říct. Vodu jsem neviděla.
A tak podobně a pořád dokola.

Já si z toho beru tohle: kolik je všeobecných diskuzních fór? Lidi tam - na ta dvě, nebo teď spíš jedno - píšou a jsou jeden hlas; ti, co to mají jinak, raději drží hubu. A tím se ztrácí pestrost a skutečné zkušenosti. Pokud tu někdo řekne "stálý přístup k vodě je podmínkou správného chovu" a basta, píšící souhlasí a ti ostatní mlčí. A stejně si to udělají podle svého, protože ti jejich koně to přežili. Jo, oni vydrží strašně moc... ale jak co, no. Takže se ptám: je ta voda nonstop skutečně podmínkou?
Extrém není argument.
Jak rychle se kůň odvodní? Jaký dopad má napájení ráno večer v noci v porovnání s tím "stálým" (a občas vyschlým či nepoužitelným) zdrojem vody?

8.8.2018 23:25

Terven: ano, vím. Je to rozhodně v pořádku.
Jak si ale vysvětlit, že - a to i teď v těch vedrech - boxovaný kůň, přiveden z holovýběhu mimo běžnou dobu (= dříve) jde napřed po seně, po pamlscích, event. po podrbání, nikoli po vodě?
Je jeho hlad větší, než žízeň? A proč?
V žádném případě nerozporuju vhodnost stálého přístupu k vodě. Osobně si myslím, že naprosto nejhorší variantou je "stálý" přístup k vodě, který není stálý - protože ten se předvídat nedá; a tohle vídám docela běžně (viz výše: voda je vřelá, event. došla, nebylo jí dost pro všechny a lidi si hned nevšimli, že došla... to je taky pozorování z praxe).
Já s ejen ptám na rychlost dehydratace u koní, kteří mají ten časově a místně spolehlivý zdroj vody, ale nikoli neustále, ale pro ně předvídatelně (a vynechala bych extrémy typu 1x za tři dny, nebo sportovní zátěž).

8.8.2018 23:00

Lenacia: dobře. Sice nejsem kůň a nedokážu vypít nárazově cca pětadvacetinu své živé váhy, ale budiž., je to argument.
Takže otázka teď zní: jak rychle - a kdy - dochází u koní k dehydrataci (vynechám-li sportovní či jinou "umělou" zátěž)?

8.8.2018 22:48

Safra, vy dvě sovy ponocovací! smajlík Na to se neptám! Ptám se - protože ve vlákně je to několikrát zmíněno jako naprostá podmínka správného welfare, a nejen v tomto - je to skutečně tak? Je to nezbytné? A pokud ano, proč?

Lenacia: Já to zažila, je to docela běžné. Pravda, místy je to sice dobře míněno, ale míjí se to účinkem (voda v nádobě je vřelá, event. došla - dobrým řešením jsou určitě třeba normální napaječky tam, kde je to možné), ale podle možností se spousta ustajovatelů skutečně o ten stálý přístup k vodě snaží. Nu, proč ne, je to určitě fajn. Já se jen ptám, je-li to skutečně nezbytné - za předpokladu, že je zdroj vody stálý v místě a čase a tudíž předvídatelný... Například u boxovaných koní ráno a večer (plus celou noc). Nebo u 24/7 koní (kteří mají možnost před vedrem najít úkryt) ráno a večer, pravidelně, libovolné množství. Například je například... ;-).

8.8.2018 22:21

Meifi, Lenacia: já to beru... Ten daněk možná nenašel vodu tam, kde ji čekal (a patrně opakovaně). To chápu. Taky vím, co je to "stálý přístup k vodě" stálý je prostě stálý ;-)
Ptám se, proč musí mít koně takový - tedy neustálý - přístup k vodě. Proč nepřetržitý? proč se kupříkladu neříká, že mají mít zdroj spolehlivý a pravidelný - tedy jimi očekávatelný?

Ten daněk by patrně neuhynul, kdyby jeho běžná napajedla měla vodu, nebo bylo víc trávy. A nepovažoval za potřebné se u té vody stále zdržovat; spoléhal na to, že tam je. Teda asi...jen spekulace, jistě.

8.8.2018 21:57

Trošku píchnu do vosího: prosím, zdůvodněte mi, proč musí mít kůň stálý přístup k vodě.
Trochu mne totiž mate, že snad neexistuje v přírodě tvor (včetně lidí), který by - tedy kromě druhů životem s vodou spjatých - ten stálý přístup měl.
Obecně bych řekla, že ten tvor (kůň, kuna, vlaštovka, to je jedno) spíš musí vědět, kdy se k vodě dostane a kde ta voda je; nevyhledává a nepotřebuje její stálou blízkost...

3.8.2018 21:21

Myslím, že žádná teplota krve nezajistí bezpečnost. Chladnokrevníci rozhodně nejsou koně bez temperamentu, a zkazit je je stejně snadné, jako jakéhokoliv "teplejšího" koně.

To prostě není v plemenu, ale ve výchově. Jaký je ten kůň? Je hodný, nelekavý, není otrávený? A taky: je zvyklý na jezdce a potřebným způsobem proježděný? Protože pokud ne, může být jeho pohyb pro začátečníka až nepříjemný (a pro toho koně ten jezdec taky).

A taky: udržet se nohama na rozložitém koni je zejména pro ženu složitější, než na štíhlém koni typu "radiátor". Než známá přijde na to, že na koni se nejlíp udrží rovnováhou a reflexy - což přecejen trvá - měla by dostat koně - lépe více koní - klidné povahy, chodivé, naučené... Takoví konští profesoři se najdou mezi všemi plemeny, ale ovšem, mají cenu zlata...

1.8.2018 18:18

No... viděla jsem docela hodně chlapů nováčků u koní, kteří - tedy ti, kteří jsou vysportovaní - s tím neměli absolutně žádný problém, prostě neřešili a seděli. Nejednou si v průběhu své premiérové vyjíždky vyžádali klus i cval. Chlapi to mají obecně jednodušší, líp se udrží a navíc si to nekomplikují strachem. Fakt neříkám, že všichni, ale ti šikovní jo.
Napřed to chce vyzkoušet někde na vhodném místě, jak sedí, jak se ke koni chová a co na to kůň.

Dala bych mu westernové sedlo a dbala, aby neměl prasáckou ruku. ;-).

25.7.2018 23:38

No právě.

25.7.2018 22:55

Vono tohle rozlišování :anglie a western" je možná až moc obecné, řekla bych. V reálu je to pestřejší.
Mělo by padnout, myslím, že westerňák není automaticky ten, kdo má na koni westernový sedlo; stejně tak angličan anglické. Když to tu nepadne, tak si čtenář laik třeba pomyslí, že sedíc na west sedle musí jezdit nějak, na anglickém zas jinak... a přitom nemusí. Může si klidně vzít na dlouhej cour west sedlo a anglickou uzdečku (byť je šikovné mít o dost delší otěže, než je normál, a jsou i jiné vychytávky, že), protože je to prostě pohodlnější. Dost často i pro toho koně, nebo mělo by.
Kůň může následovat otěž a váhu, nebo být sestaven a ohnout se na tlak holeně či tu váhu - v obou sedlech. Jezdec může mít cokoli s pákou, ale pokud jezdí na zahozené otěži (a ta páka je prostě ruční brzda, kdyby fakt něco), nebo mít v koňské hubě žiletku (no, hmmm), nebo taky udidlo příliš široké u koutků (to je jemnější, pani, to si určitě kupte!). Stejně tak nějaké dvoulomené, kterému - zejména je-li velmi mladý - ne a nerozumí...

Tohle není výsada echt machrů jezdců. Prostě, jsou-li ti dva v souladu, je to hezký pohled, a je úplně fuk, co má kůň navlečeno, event. taky třeba nic. Vždycky to ale trvá měsíce a roky a neleze se na ten žebřík odprostředka (ani se nepoužívají izolepy smajlík A poznáte to, stejně, jako harmonický akord od falešného.

Ty pleasure výjevy, to je podle mě typicky lidské: výš-dál-lépe. Kdejaký sport, kdejaký chov a lautr všecko je po čase hnáno do nekoukatelného extrému. Pleasure, kočky a psi příliš malí a bez nosu, krávy geneticky dvakrát přesvalené (tady bněkde to bylo, mám ten dojem, fuj).
No, snažím se jen říct, že dobře je asi někde uprostřed.

JInak na původní dotaz: mám na to pohled, že koni nejvíce vyhovuje přirozená rovnováha. To je terminus technicus, ovšem. A liší se kůň od koně a i v průběhu jeho života. Neznamená to, že chodí s hlavou v nebesích - ale je uvolněný, hlavu dostatečně volnou, aby mohl vyvažovat, nasvalený dobře pod jezdce, aby ho nebolel.
A - jo. Zažila jsem kdysi: kámoška měla beganku a jezdila ji slušně. V podstatě takhle - western, volná otěž, pohoda.
A pak jednou jsme byly venku a najednou ji ta kobylka vzala v klusu na záda. Sklonila hlavu na přilnutí, vyvezla ji tím výtahem... nádherný chod, pohodlný, přirozený... sama od sebe. Kámoška volala" Co mám dělat? Co je to?" Já na ni "nedělej vůbec nic, seď, neruš ji a užívej si to!"

Nádhernej zážitek, když k tomu takhle kůň sám dospěje.

23.7.2018 13:27

Jak má ustájeného koníka teď?

16.7.2018 23:32

Šrot: v létě podle toho, co vím - 3 dny v teple, v chladnu týden...

16.7.2018 22:43

Do háje; mě jako majjitele ustájeného koně by to vůbec nenapadlo jinak. Dva tři dny bych neřešila vůbec, při době delší než týden bych se asi zeptala na slevu za to krmení & spol.

Když se vzácně někam chystám na delší dobu, většinou to vím hodně dopředu a je to vždycky léto. Stává se (kupodivu většinou), že ustajovatel "můj" box vyplní jiným koněm, který přijede na dovolenou. To je pak jiná.
Postup majitelů uvedený v dotazu považuju za neslušný a navíc nelogický. Holt je potřeba si to vyříkat na rovinu.
Navíc, obecně, se mi z výroku "na penězích se domluvíme pak" dělá kopřivka - a to je zkušenost získaná nikoliv jen u koní 8-).

16.7.2018 21:50

K řečenému bych doplnila: uvolnit hýžďové svaly (neboli zadel)! Plno lidí má půlky zaťaté a tak se neusedí nic. Trenér/cvičitel to vidět nemůže; vidí ovšem důsledek: křečovitý sed.

8.7.2018 13:35

Řeš to jedno po druhém... Udělalas dobře, že jsi zajistila endoskopii; je to nebezpečná věc a úmrtnost bez léčby vysoká. Kdo by chtěl koně najít ležet v krvi... Takže je potřeba ji vyloučit.

Možností je ale víc. Mé kobylce kdysi krvácelo z nozdry několikrát - byly jsme kvůli tomu na endoskopu na klinice. Mykóza to ale nebyla, spíš jen prasklá nějaká žilka nebo vlásečnice. No, asi sucho, prašno prostě... nebylo jí nakonec vůbec nic. Ale mě to vyšetření uklidnilo zcela určitě smajlík

Tak ať to dopadne dobře!

26.6.2018 12:48

Lina225: ale jasně, ono strašně záleží na tom, co za lidi ten tábor vede - a co na něm koně dělají. V téhle souvislosti mi prostě chybí jedna nesmírně důležitá informace: jestli ten půán přišel, popsal ten tábor, řekl, co přesně by koník dělal.
Jsou i tábory (kurzy), kdy se dbá, aby každé dítě mělo jednoho koně na pucování a vodění, ale jezdí se jen na několika; těch výukových. To ještě jde.
Tohle ale nebude ten případ.

26.6.2018 00:23

Black beauty: nevím, co se svým koněm podnikáš, ale uvědom si (a ten pán si toho zcela jistě vědom je): ty děti na táboře ti koníka okopají, otahají za hubu a podobně. Dělat výukového (= školního) koně není žádná legrace; musejí toho vydržet fakt hodně a umět se chránit - a ne bránit. I proto se koně vhodní na výuku dětí doslova vyvažují zlatem a kdo takového má, setsakra si ho hýčká. Tedy - pokud si je vědom, co má za poklad, že.

Kůň nezvyklý na takové zacházení dopadne tak, že ho budeš muset po těch táborech převychovat, a to trvá měsíce. Možná si odnese i nenávist k dětem... to záleží na tom, jaké bude vedení. To pak bude jen a jen tvá práce, dostat koně do původního stavu.

Prostě: pokud ti koník vyhovuje, chová se k tobě příjemně a rozumíte si, neškrab si to! Jistě to nebylo za den, abyste navázali takový vztah - tak proč to proboha kazit?

Ten argument "aby se neflákal po pastvině" je prostě účelová; pán potřebuje táborové koně a spoléhá na svou autoritu.
Po svých zkušenostech ze života bych taky prchla - jinam, a definitivně. Tenhle postoj nesvědčí o potřebném profesionálním přístupu ustajovatele, ale o tom, že mu to není blbý.
Věř mi, že ustajovatel s profi přístupem = poskytuje službu za úplatu a leckdy i něco navíc, aby si zákazníka udržel - to je úlevný vztah, kdy každý ví, na čem je, je jasno a nedějí se podobné excesy.
Takže: pokud půjčíš svého koně k otmuto účelu, musíš si to nechat skutečně pořádně zaplatit. Pokud je tvůj kůň z rodu těch velmi spolehlivých, máš velmi cenné zvíře!
A s příhlédnuitím k tomu, že po táborech bude nezbytné ho převychovat, aby zas byl, jaký byl dřív, je jako kompenzace vhodná částka minimálně v ceně ustájení za měsíc.

Tož tady někde jsou ty mantinely.
A pokud si pán tvého koně půjčí i přes zákaz, vážně, okamžitě pryč.

15.6.2018 21:07

OT: přečíst si v sekci O nás text "nával pocitů dobrého nákupu" stálo za tu chvíli, věnovanou průzkumu dosud mi neznámé značky... :-D

Jinak souhlas s Lenacia, naprostý.