
hodann
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 22. 2. 2015 20:59:19
Naposledy přihlášen: 18. 3. 2023 21:24:20
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Dobrý den,
Chov všech velkých rousných voláčů vyžaduje už určité zkušenosti. Jsou to holubi, kteří potřebují prostorné budníky, čistý holubník, kontakt chovatele a prostě zvýšenou péči. Není to zrovna plemeno snadné na chov. Cena holubů je různá ale pohybuje se v řádech stokorun a za kvalitní holuby i několik tisíc kč za kus. Ale o penězích to určitě není. Pokud začínáte s chovem holubů, možná by bylo lepší začít s některým plemenem středních voláčů a až později přejít na velké rousné voláče. Jinak doporučuji navštívit říjnovou speciální výstavu velkých voláčů v Litovli. Uděláte si obrázek o kvalitě holubů a hlavně se seznámíte s chovateli a ti vám o chovu řeknou víc, než si přečtěte v knize.
Dobrý den,
Každý rok navštívím cca 15-20 výstav, převážně na Moravě, ale kromě Lysé nad Labem jsem se s chebskou strakou ještě nikde jinde nesetkal a ani neznám nikoho kdo by ji choval. Jen vím, že mnozí chovatelé českého staváka o ni moc pěkně nemluví. Podle toho soudím, že v České republice asi tohle plemeno nemá budoucnost.
Hodně dělá propagace a ukázka zvířat potencionálním zájemcům. Přiznám,moc nevystavuji,tak 3menší výstavy za rok,ale vkládám fotky a popisky holubů na facebook a tam to vidí spousta lidí.Taky když vidím někoho, koho to začne zajímat a má trochu podmínky, holuby daruji. Loni jsem daroval 10ks holubů, leos zatím tři páry. I tohle je podpora chovatelství.Kdyby každý holubář v okolí našel alespon 2 potencionální zájemce o chov holubů, bylo by holubářů zase hodně. Lidí, které by chovatelství mohlo začít bavit je dost,jen je potřeba těmto lidem chovatelství přiblížit a zasvětit je o toho. Když dnešní generace vyyrostla na internetu,tak přez internet chovatelství propagovat, pozvánky na výstavy vkládat na internet.Chce to prostě ukázat lidem, že holub není jen posraná střecha,slepice nejsou jen kdákající hloupá zvířata jak se o nich traduje a králík,že není jen zvíře na zabití.Prostě lepší než brečet, že nejsou chovatelé je něco pro to udělat, aby se noví zájemci o chov našli.
Tak já dřív taky hledal léky, veterináře, odborníky na léčení chorob. Teď už jsem změnil názor. Základ je pořídit si zdravý chov. Nepřeplněný, suchý dobře větratelný holubník, pestrá strava, vitamíny, přírodní produkty a pokud to jde, dopřát holubům co nejvíc pohybu a plemena co to potřebují i prolet. Jako prevenci je dobré holuby přeočkovat. Když se vyskytne slabší jedinec, je lepší ho z hejna vyřadit a do chovu vybírat životaschopné vitální, plodné holuby, ne bambuláče bez chuti do života. Takže prevence, hygiena, dobré životní podmínky, dobré krmivo hlavní a doplňkové, dopřát zvířatům klid a péči. To je víc, jak drahé léky, které nic moc neřeší. O zdraví holubů ví nejvíc staří holubáři. Tak ať se chov daří a dělá jen radost.
Zdravím,
tak s koburskými skřivany na volno neporadím, sám chovám vše na volno, ale skřivany nemám. Ale pokud se rozhodujete, které plemeno je vhodné a ostražité, tak by to mohli být spíš slezští barevnohlávci a z voláčů moravští bělohlávci. Myslím, že tato 2 plemena jsou jedny z nejvhodnějších k chovu na volno.
Ale asi nemá cenu hned nakupovat drahé holuby, kdy není jistota že přežijí do druhého dne. Pro všechna plemena holubů bych doporučil klasický holubník. Pro létavější plemena může být vybudován i na půdě, pro všechna plemena je ale asi nejvhodnější klasický zahradní holubník s minimálně dvěma odděleníma. A ten holubník na kůlu bych nechal na dvoře jako dekoraci.
Naučit by je na klícku určitě šlo. Ale muselo by se začínat s holoubaty a trénovat holuby, co stavění a chut k letu mají v krvi. A při tréningu postupovat podobně jako někteří rejdičkáři. Určitě by radou pomohl pan Voráček, Lubas, Margetin a další, co se letem na klícku zabívají. A dan za tohle by asi byla vedení chovu dvou směrů. Chovatelé barvičkáři a chovatelé letově dovedných staváků. I např. u tiplerů je letový typ a pak typ zcela odlišný výstavní, který s bídou možná přeletí napříč voliérou. Ale myslím, že hejnko cca 4 holubů staváků na klícku by určitě obohatilo skupinu sportovních holubů o voláče, což by byla ve sportově letovém holubářství vzácnost.