Informace o uživateli:
Uživatel nezadal informace.
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 23. 9. 2018 13:07:26
Naposledy přihlášen: 29. 1. 2021 16:16:08
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
petrusk
napsal(a):
Dobrý den,prosím o radu.Koupil jsem si holuby a až doma jsem zjistil,že na boku před ocasem mají vyzrálé nerozvinuté peří.Mají to na těle jen na tomto místê.Po vytrhnutí naroste opět toto mizernê.Co to způsobuje a jak se toho zbavit?Holuby mám už delší dobu v karanténě.Děkuji za odpověď.S pozdravem Petr
To jsou takzvaná pudrotvorná pera. Normálka. Má to každý holub.
jirinovak
napsal(a):
Já se rozhodl pro gen Pencil...... a jeho prošlechtění na MP žlutém (popř. červeném) šupinatém.
Ve žluté barvě musí zůstat lemování silnější, jinak nebude vidět.
A i šupinatý pštros může mít pěknou hlavu. zobák a postavu.
Panu Juraji Kavkovi děkuju za připomenutí dalších možností šlechtění šupinatosti.
JN
O tom přece nikdo nepochybuje, že by neměl mít pěknou hlavu, zobák atd.
jirinovak
napsal(a):
Výsledky pokusů - holubi jsou slabší, delší a mají slabé zobáky.
Ts je komplex 3 genů. Než je přenesete , tak holuba úplně změníte.
Co byste použil na křížení za plemena? Rysa, čejku, modenu, modenku...??
Mě se černý šupinatý pštros líbí. A to včetně šupinatosti na zádech a ocasu. Je to výsledek práce českých chovatelů, která nemá ve světě žádnou srovnatelnou konkurenci, v prošlechtění genu Pc !!!!
JN
Tady jsem si dovolil nakopírovat pár fotek těch šupinatých modenek. Ptal jste se, co bych použil. Já jsem to u jiného plemene zatím neviděl. Jestli někdo tady z lidí jo, tak prosím, sem s tím. Jak vidíme, v gazzi kresbě ani v německu mnoho zvířat není. Spíš shietti. No krásně je vidět ta kresba na černé pigmentaci, tam to mají asi lépe prošlechtěné, a taky je to tím kontrastem viz. níže. Ty žluté prostě, to je tak koukat na to s holubem v ruce, né na střeše. Ale pořád je ta kresba přesná. Bez rozmazání, bez čárek. Bez celých barevných per a pod. Ocasy jsou probarvené.
jirinovak
napsal(a):
Výsledky pokusů - holubi jsou slabší, delší a mají slabé zobáky.
Ts je komplex 3 genů. Než je přenesete , tak holuba úplně změníte.
Co byste použil na křížení za plemena? Rysa, čejku, modenu, modenku...??
Mě se černý šupinatý pštros líbí. A to včetně šupinatosti na zádech a ocasu. Je to výsledek práce českých chovatelů, která nemá ve světě žádnou srovnatelnou konkurenci, v prošlechtění genu Pc !!!!
JN
Co bych použil? Nejspíš právě tu modenku. Tam je, totiž to, o čem jsem psal, lemování (existují samozřejmě i šupkaté (s trojuhelníčky), ale nás zajímá lemování čili šupinatost. Nejlepší jsou ty šupinaté modenky také v černé pigmentaci. Pravděpodobně, protože mají plavý (modrý ocas) na jinak plnobarevném černém trupu, jsou právě vzorku tmavého CT nikoli C (kapratého). Tudíž Toy stencil vybělí nikoli oválné dvě skrvny kapratosti, ale téměř celé pero kromě jeho okraje. A to ostře a pravidelně. Já vím, že Toy stencil je alelicky složitý, ale říkám si, že když už se to někde někomu povedlo, tak to přeci musí jít také u MP nebo kdekoli jinde. Že jsou problémy u šlechtěnců př. Tyllera v podobě slabších postav či zobáků, toho bych se nebál. Holub je tak tvárné zvíře, že ty znaky máte zpátky při vhodném použití přesílených (plus variant) kusů, troufám si říct, během pěti let. Ale je mi jasné, že v každém chovu mp se takzvaných "štik" nachová neurekom, kdežto přesílený "kameňák" se odchová jednou za čas. Prostě do křížení použít extrémního "typáka", aby byl jakýsi náskok, když potom nutně dojde k zeštíhlení, či natažení postav, aby tito kříženci měli v genetické výbavě i silnou postavu. A pak už jen odchovávat a vybírat. Jde o snahu prakticky jen přenést ty vlohy z cizího plemene pro cílové zbarvení. Za udržení typu. Tak jako se přenesla pencil z tureckého holuba. Taky muselo dojít k přenesení i nežádoucích znaků. Odbočím: Ono kdoví jak to bylo. S tím názvoslovím tenkrát. Vzpomeňme na ještě celkem nedávný zmatek šupinatá šupkatá u rysa. Modrej byl šupkatej s trojuhelníčky, kdežto červení, žlutí byli šupinatí tj, zaokrouhleně lemovaní. Dneska mají trojúhelníčky všechny barvy. Tak kdoví jak to kdo tenkrát před sto lety viděl, a jak to popsal a pojmenoval a jak se to možná plácalo dohromady z neuvědomění co vlastně ti lidé měli na holubníku. Dneska máme výhodu, že to někdo vyzkoumal, seřadil, srovnal, takže víme aspoň někteří, co se s tím dá nebo nedá dělat.
No nic, šlechtěte dál. Neberte to jako útok na Vaše snažení, jen prostě chci, by bylo jasný, že vede cesta ještě jinudy. Nakonec nic Vám a ani nikomu nebrání zkusit vedle hlavního rázu a metody ještě jinou. A hlavně neztrácet hlavu při F jedničkách a použít je dál. Mě to někdy přijde, že naši chovatelé se bojí šlápnout do prázdna. Někde něco zkusí zkřížit, výsledek se jim pochopitelně nelíbí a tak raději šup honem zpátky, křížence zabijí a pokus zůstane nedokončený. Takových případů znám. Ale takhle se nic neudělá. Tak ať se Vám daří... a ať jsou plný hnízda i střecha.
jirinovak
napsal(a):
Výsledky pokusů - holubi jsou slabší, delší a mají slabé zobáky.
Ts je komplex 3 genů. Než je přenesete , tak holuba úplně změníte.
Co byste použil na křížení za plemena? Rysa, čejku, modenu, modenku...??
Mě se černý šupinatý pštros líbí. A to včetně šupinatosti na zádech a ocasu. Je to výsledek práce českých chovatelů, která nemá ve světě žádnou srovnatelnou konkurenci, v prošlechtění genu Pc !!!!
JN
Ano, černý m. pštros je v tomto rázu nejdál, je to pravda. Jenže u žlutých musíte počítat s slabým kontrastem. Takže ti jakoby nejkvalitnější šupinatí mají tak tenké lemy, že to není skoro vidět. A jakmile to zesílíte, tak tam vznikají i celobarevná pera. A to se točíme sto let pořád na stejném místě. Protože co pigr - to originál. Ten pencil faktor to jinak neumí. Pak čteme na posuzovatelských lístcích - světlejší letka a pod.
jirinovak
napsal(a):
Pokusy s genem Ts na MP žlutých a červených dělá Dr. Tyller..
I tyto pokusy přináší spoustu problémů.
Nejde o to, vyšlechtit holuba v kresbě a barvě pštrosa, ale i zachovat základní etologické vlastnosti MP a taky postavu. hlavu, zobák.......
Máte pravdu, že chov šupinatých pštrosů v červené, žluté, modré a hnědé barvě se dá nazvat pachtěním.
Ale gen Pc byl na MP přenesen z tureckého holuba již před více než 100 lety. A když se podařila špičková šupinatost v černé varietě, není důvod házet flintu do žita a utíkat ke genu Ts.
Ale každý má možnost to zkusit. I vy. Já zůstanu u genu Pc.....
JN
Ad Pokusy pana Dr. Tyllera) Které problémy máte na mysli?
Ad špičková šupinatost v černé varietě) Černý MP šupinatý je pořád čárkovitě šupinatý. Včetně letek a ocasu. U Toi Stencil máte krásnou ostře kreslenou šupinatost. A vše ostatní normálně probarvené.
jo012810
napsal(a):
Výstavu jsem navštívil v pátek. Trh byl až v sobotu a všude cedule zákaz focení a videí..Ano někteří fotili, ale já jsem se držel pokynů. Expozice drůbeže byla velmi slušně obeslána, s kvalitou, jako na větších výstavách a cenami prodejných kusů, které již tak trochu zohledňovaly zvýšené náklady na krmivo....Sebritky zlaté černě lemované vystavovali: Václavík Libor a Mildorf Jiří.
Vida, tak už zákaz focení... no to jsme to dopracovali.
Osobně bych se nepachtil s těmito geny, nikdy se nedosáhne ostrého a čistého vybělení. Pro šlechtění šupinatých bych použil gen sooty tj. skvrnitost namísto genu C - kapratosti v kombinaci s Toy stencil. Nebo druhá možnost použít gen CT tedy tmavý stupeň vzorků opět v kombinaci s Toy stencil. Pak zůstane ostré lemování, čisté vybělení, oko nebude nikdy tržené a neposlední řadě zůstanou sytě probarvené letky i ocas. Bral bych si příklad z šupinatých německých modenek a modenek triganino.
Olfry
napsal(a):
Tento způsob úplně selhal. Jednak slepice byly celou dobu, co nejblíž u odděleného kohouta a po vypuštění kohouta se vše vrátilo do původního stavu.
Né, prostě kohout a jeho slepice je utvořené fungující hejno a nové zřejmě nenesou, takže jsou pro něj jen "obtížný hmyz", takže je nenechá ani u krmítka. Kdyby nesly, možná by je přijal. Protože mu dají.
Inspirace pro řešení krbců nejen pro texany. viz video:
https://www.youtube.com/watch?v=3JLI24fFBAk
https://www.google.com/maps/place/Gottlieb-Schill-Weg+28,+95502+Himmelkron,+N%C4%9Bmecko/@50.1233828,11.821964,9.75z/data= !4m5!3m4!1s0x47a19f806dd72b27:0x8fb4fa9a178ffdde!8m2!3d50.06019!4d11.58408
5. - 6.11. 22 Vereinsschau & Sonderschau SV der Texanerzüchter Gruppe Süd
Přestože téma je poněkud jiné, dám jsem, co na mne juklo na FB. Snad to někoho bude zajímat.
kouták
napsal(a):
Zdravím všechny šlechtitele.
Pokud bych jako vetchý stařec napsal sem můj názor,tak by se to určitě nelíbilo většině holubářů,ale pokusím se krátce.Celou éru mého holubaření jsem byl vždy proti příbuzenské plemenitbě.Nejsem však tak naivní,abych nevěděl,že příbuzenskou plemenitbou se vyšlechtilo spoustu plemen a zachránilo spoustu vymírajích druhů zvířat,ale také neodbornou příbuzenskou plemenitbou se toho hodně nenávratně zničilo.Tak a to je vše co k příbuzenské plemenitbě uvedu.
Šlechtění holubů podle genetiky,pokud chce holubář něco dokázat,tak to bez genetiky sice jde,ale někdy jen výběr do dalšího chovu zabere holubáři celý jeho život,než dosáhne špičkového chovu.Ne nebojte se nebudu sem házet ty EFKA,protože to mě život naučil,že je to zbytečné a hned uvedu proč.
Když jsem se já osobně začínal prokousávat genetikou,tak jsem měl štěstí,že jsem se setkal s profesorem genetiky na VŠ a ten mi zapůjčil 8 knih o genetice.Postupně jsem se touto šílenou vědou prokousával,ale dělal jsem si poznámky a z těch jsem vařil dlouhá léta.Byla doba,když jsem v obýváku rozložil papír 1x1 metr a začal geneticky holubařit a tvořit různé čtverce,tak má rodina šílela.
A nyní proč je zbytečné házet PFKAMA.Za 30 let v klubu NVH,50 let v ZO,na výstavách a trzích, když jsem začal někomu vysvětlovat genetiku,tak na mě každý koukal jako bych spadl z višně a žádného,upozorňuji,že za můj holubářský život žádného holubáře to nezajímalo a nerozuměl tomu.Upozorňuji rovněž,že rodokmen holuba jsem dostal od prodávajícího jen jednou v životě a byl to můj přítel Kravčišin,který už však odešel do holubářského nebe.
Takže vážení,pokud neznáte alespoň 7 generací předků vlastních holubů a nebo nakoupených,tak je vám všem genetika houbelec platná.
Tím jsem skončil a Romane promiň,však víš,že já už jinej nebudu.Kouťák
No no no..