Informace o uživateli:
Zabýváme se chovem a výcvikem pracovních belgických ovčáků. Důraz klademe nejen na povahu, ale také na zdraví, dlouhověkost, a zachování kvalitního exterieru u našich odchovů.
Naši psi s námi žijí v domě, a jsou členové rodiny.
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 29. 5. 2022 16:35:23
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Zrzavci
napsal(a):
Stejská se Ti někdy? Nebo už to převálcovala povaha maliní?
Ano, stýská se mi - maliny jsou neskutečné, miluju je, ale kdyby se to u DB takto nepokazilo, tak nikdy žádné jiné plemeno na práci nechci.
Právě kvůli tomu, co se stalo s dobrmany, jsem tak nekompromisní pokud jde o zdraví, povahu a genetickou variabilitu u svého chovu.
Maruska1958
napsal(a):
Naprosto chápu, a souhlasím se vším co jste napsala, ale...když má pes(o 0,7 cm menší oko, nevyvinuté slzné žlázy, tak toto muselo být přece jen viditelné v 5-6 týdenní prohlídce.
jedná se o AB 9 měsíců
Pak to ale muselo být viditelné i při odběru majitelem a tady bych asi viděla hlavní kámen úrazu - těžko jde reklamovat viditelná vada, se kterou jste si štěně koupili🤔.
Maruska1959
napsal(a):
Dobrý den, mám otázku.
Koupily jsme štěně od vyhlášené chovatelské stanice s pp za xxtis, a v lednu se u pejska projevily(ale již předtím byly mírné příznaky problému) problémy s okem, po 4 nezávislých návštěvách veteriny u 4 různých veterinářů což poslední byla oční specialistka a byla diagnostikována mikroftalmie, nevyvinuté oční slzní žlázky a další,
Chovatelka nám zpočátku řekla že nám vrátí část peněz ale po určité době resp. po zaslání poslední lék. zprávy odepsala že její doktor řekl že je to sice vrozené ale né dědičné a víc nic, to že mi psa nezhodnotí pozitivně na výstavě s tím počítám a to byl důvod proč jsme chtěli papírového psa - výstavy, to že horko těžko projde bonitaci chápu, ale to že sem si koupily mazlíka za tolik peněz už nechápu.
Mé otázky jsou:
1. Dělá se vyšetření očí při prohlídce psa, než jde k majiteli
2. Je toto podle Vás korektní jednání od chovatele?
3. Ve smlouvě nemáme nic uvedeno o této chorobě, může si chovatel dělat takříkajic co chce co se týče dalších chorob?
4. Vedl prosím někdo občanskou právní spor?
Pokud jsem někoho pohoršila omlouvám se, cíleně nikoho nejmenuji.
Děkuji Maruška
Ona je asi o otázka, jak je v plemeni ta vada běžná - pokud je ta vada už v podstatě plemenný znak, tak to na bonitaci ani výstavě nikdo řešit nebude.
To je asi, jako kdyby chtěl někdo vyřadit všechny buldoky s vadou očních víček (entropium/ektropium) - tím by skončil chov tohoto plemene. Takže zatímco u běžného plemene by tato vada byla nekompromisně vyřazující, tak u těchto plemen je to věc normální a nepohlíží se na ni jako na vadu.
A bohužel jste si vybrali plemeno, které je zatížené tolika vadami a zdravotními problémy, že pokud by majitelé chtěli každou z nich reklamovat, tak jim chovatel nejenže musí vrátit celou kupní cenu, ale ještě balík přidat 🤫
lupus4
napsal(a):
že je prokázané, že si samice vytváří nějaké protilátky na DNA samce, se kterou se už setkala (řečeno zjednodušeně).
Pro mne nová informace, někde zdroj ? Platí jen u savců ?
Zatím nevěřím, viz např. vlci...asi to neznaj a klidně si opakujou xxkrát a blbější a blbější vlčata se jim nějak nerodí ...
U ptáků mně zkušenost říká, že to platit nebude ...
škoda, že vetky mlčí
PS. to si tedy babička moc protilátek "na dědu" nevytvořila (měli 2/7)
Někde asi nějaký zdroj bude, ale mým zdrojem bylo vysvětlení MVDr. Brožové, která jej má za ta desetiletí ve funkci poradce chovu a chovatele ověřené i praxí.
Já nejsem genetik, takže to tvrzení v odborné debatě nejsem schopná obhájit, ale praxe mi ukazuje, že to tak je. Samozřejmě to není dogma - může se zadařit i pes z opakovaného spojení.
lupus4
napsal(a):
Úplně zcestná úvaha , tomu vajíčku a spermii je úplně "jedno" (a genetické informaci v nich přenášených) co se dálo v minulém oplodnění.
To , že se neopakují "nepovedená" spojení, neznamená, že by právě v x tém opakování nevyšel "top" jedinec.(Pokud teda nejde o rodiče kryplíky).
Zapojte zdravý rozum.
No, ono to prý tomu vajíčku a spermii právě vůbec jedno není - když jsem se už před těmi 25 lety přála MVDr. Brožové PROČ nevycházejí ta opakovaná spojení tak jako ta první (taky mi to nedávalo logiku), tak mi řekla, že je prokázané, že si samice vytváří nějaké protilátky na DNA samce, se kterou se už setkala (řečeno zjednodušeně). Proto se taky doporučuje, pokud už někdo mermomocí chce opakovat krytí, udělat mezi tím aspoň jeden vrh s jiným otcem.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
"tož by si měli i lidské matky asi opatřit pro každé dítě jiného "plemeníka" "
u lidi nevadi, ze jedno dite je vysoky, hubeny, blondaty hudebni genius a druhemu, hnedovlasemu strednimu svalovci - jde zase fotbal
ale jo, porad to jsou deti jedne krve...
Jj, přesně, a u dětí ani neva, že ten z "opakovaného spojení" musí nosit rovnátka, je o hlavu menší než brácha, nebo mu nejde matika ...
lupus4
napsal(a):
kdyz jednou vyjde teda top vrh -povahove, exterierove, vykonostne - jake je sance ze i podruhe to bude vsestranne top? Spis mensi, nez vetsi.
ale vy ani nemůžete vědět, jestli podruhé to nebude ještě víc top, co když ten první byl "jen" výbornej , ale třeba to vyjde až TOP po 3? po 4?
Nevýjde😊
lupus4
napsal(a):
Neopakovat vydařené spojení nemá vůbec ŽÁDNÉ logické a ani genetické opodstatnění (krom zúžení gen. variability u málo početných plemen). Pokud opakovaný vrh "se nepovede" značí jen to, že gen. kombinace byly jiné než u prvního spojení a také to klidně může dopadnout i obráceně.
PS. kdyby v genetice platilo, že každé opakované spojení je horší a horší,
tož by si měli i lidské matky asi opatřit pro každé dítě jiného "plemeníka"
Nechci se tady hádat, ale já mám zkušenost jinou a opakovaná spojení z tohoto důvodu dost sleduju. Jinak bych bez váhání zopakovala třeba můj velice úspěšný vrh B😉
Neříkám, že je to pravidlo, ale já mám jinou zkušenost a to i při opakování mimořádně úspěšných zahraničních krytí. Probírala jsem to kdysi naší tehdejší PCH - opravdu zkušenou a uznávanou chovatelkou a rozhodčí MVDr. Brožovou a ta to taky potvrdila.
Vezmu jeden příklad za všechny (můžu jmenovat opravdu hodně případů):
Dobrmani vrh "A" G.D. po Jivago van het Wantij - totální pecka jak v exteriéru, tak zdraví i povaze (štěňat bylo tuším 10)
Vrh "B" - úplně jiný zvířata, labilní povahy a půlka vrhu měla dysplazie vyšších stupňů. Prostě průser!
vrh "C" už byly úplný jebky a povaha taky mizerná.
Přitom chovatelka dělala pro ty psy maximum a kryla super fenu top plemeníkem ...
assil
napsal(a):
A tak nemusí to být troll, laici většinou o byrokracii kolem chovu moc neví a ta opakovaná krytí psem co je doma jsou docela běžná. A já bych to ani nezatracovala, prostě jen zvyšují počet jedinců, ale to vzhledem k tomu, že většina jedinců do dalšího chovu vůbec nezasáhne, je úplně jedno. Takže když se narodí 3-4 vrhy sourozenců a do další chovu jde jeden dva, tak je to za mě OK.
No, ony ty opakovaný krytí hlavně nevychází - strašně moc vrhů z opakovaných krytí se prostě nepovede a to i zdravotně. Vlastně z těch, co znám opakovaný vrh nedostáhl kvalit toho prvního žádný a to myslím napříč plemeny. Samozřejmě u gaučáků a psů na zahraradě se to nepozná, protože se po nich nic nechce a nedělají se ani zdravotní testy, takže to vypadá na první pohled v pohodě.
Spojení opakují jen naivky v dobré víře a množitelé aby ušetřili.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Já to slyšela, tohle, co říkáte. Že dostane propisku a pá.
Jenže co vidím na klinice, kam chodím, tomu neodpovídá. Nemusí jít o peníze, pravda.
Dříve jeli ProPlan, balíčky pro štěňátka, hrooomady vzorků, komplet ordinace, čekárna, obchod, parkoviště, cedule u silnice... ProPlan.
Tak že by jim stačilo, že mohou rozdávat ty balíčky a tím si získat páníčky na furt?
Teď mají všude plno Brit a prodavačka mi to strašně nabízí...nevím nevím, jestli je to z důvodu, že toho mají plné sklady... ty sklady totiž patří jednomu z nejslavnějších pet obchodníkovi u nás.
Fakt nevím, ale je to takové zvláštní... i vím, že své psy oni krmí masem.
Já se třeba setkala s tím, že lidský lékař neustále cpal jeden lék konkrétního výrobce, to nešlo přehlédnout.
U těch granulí... jo, mohl vet blbě nakoupit moc do zásoby. :-)
Můj příklad je asi celý blbý, protože klinika má svůj obchod a celé to patří té obří značce (ne Vafo).
Dřív to bylo tak, že veti granule přímo prodávali (s hodně vysokohorskou přirážkou), akorát s nástupem e-shopů lidi zjistili, že se ty granule dají pořídit výrazně levněji, než u veta a teď už veti z granulí profitují jen nepřímo - nemocný pes = platící pacient.