ladd

Moje příspěvky

6.4.2021 23:51

ladd napsal(a):
To, že je nechce pustit pod sebe a přitom je svolává na žrádlo je mega anomálie, spíš by bylo pochopitelné, že by je odmítla kompletně. Pokud budete příště v situaci, že budete potřebovat kuřata dolíhnout, klidně ty starší odeberte. Až budete kuřata pod kvočnu vracet, podložte je večer za tmy přímo pod ní. Do rána si je vtiskne. Udělejte to i teď s těmito, za tmy je pod ní nastrkejte.

Napadlo mě, že spíš je to tak, že kuřata odvykla kvočně. Náprava je stejná, podložit je pod kvočnu na noc.
Máte pro každou kvočnu extra odchovnu? Dohromady nedoporučuji. Kdyby se popraly, mohly by kuřata podupat.
Pod tím infračerveným světlem je vidět? (Možná hloupý dotaz).

6.4.2021 22:26

Tukan76 napsal(a):
Dobrý večer vespolek,

rad bych informoval, jak dopadlo lihnuti.

Pod 3 zdrobnele kvocny nasazeno 9, 9, 9 vajec středně těžkého plemene. Zredukovano na 9, 9, 7 (neobsedla). Po prosvětleni 1 čisté. 3 rozslapnuta během inkubace (se zárodky). 2 se ani 23.den nevyklubaly, neprorazily skořápky. Celkem tedy 8, 7, 4, což považuji za začátečnicky megauspech.

Kvocna, co měla kuřata u sebe do konce vylíhnutí, má nejsilnější pud a bere je pod sebe. Naopak ta, která seděla nejdéle, a kuřata byla odebrána do tepla, je akceptuje, ale nepusti je pod sebe. Nicméně je svolává na zradlo. Pro příště nechám kuřata s kvocnou co nejpozději nebo zavcasu ukončim lihnuti.

Tak uvidíme, jak dopadne odchov Teď přijde to těžší a bude to víc na mne. O to víc se tesim na kvocnu s kuraty na trávě.

Dekuji za rady a tipy

Pevné zdraví všem.

To, že je nechce pustit pod sebe a přitom je svolává na žrádlo je mega anomálie, spíš by bylo pochopitelné, že by je odmítla kompletně. Pokud budete příště v situaci, že budete potřebovat kuřata dolíhnout, klidně ty starší odeberte. Až budete kuřata pod kvočnu vracet, podložte je večer za tmy přímo pod ní. Do rána si je vtiskne. Udělejte to i teď s těmito, za tmy je pod ní nastrkejte.

6.4.2021 21:32

Ono jde o to, že i slepičí výběh by mohl jakž takž vypadat a aby v něm slípky měly co nejlepší podmínky k životu.
Vidím to u sousedů. Když na tom slepičím plácku vyrostou trsy křenu. Slípky si v nich hrabou a i to dobře vypadá.

6.4.2021 20:22

https://www.ifauna.cz/drubez/diskuse/detail/873555/travnik-u-slepic?from-list=1#a3643369

Co budou oklobávat a co jim tam vydrží musíte vyzkoušet (ty pampelišky určitě ne). Sousedovic slepice mají na hliňeném plácku křen, nic jiného jim tam nevydrží, někdo zde na fauně psal, že jeho slepice křenové listy žerou... Teď mě k výčtu možných rostlin, jejihž listy by nemusely ozobávat napadla josta. Je to vzrůstný keř, plody ze spodku budou pro slípky, ty z hořejška budou pro vás.
Nezapomeňte ve výběhu zřídit kryté popeliště, venkovni hřad a umistěte tam kompost. Jestli bude možnost je na chvíli vypustit se napást, tak to zkuste.

5.4.2021 22:47

Asumba napsal(a):
Děkuji, já rozhodne neocekavam, ze by kuřata chodila od prvního dne sama po rampě, pocitam s nutnou asistencí či zavřením podle počasí. Pripraveny kurník je úplně nový, mobilni, má i oddělení, kam se dostane jen slepice - tam jí chci nechat zrní. Kdyby byla první dny /týdny velká zima, muzu ho vzit do baraku a intenzivněji čistit... podlaha ma cca 170x120,myslím,ze by to mohl být dostatečný prostor.

Kvočna přizpůsobuje své chování možnostem kuřat, takže není pravděpodobné, že si odskočí zobnout někam, kam kuřata zatím nemohou (ale to je jedno, nažere se s kuřaty).
Prostor je pro začátek v pohodě. Výhoda a účel mít u kuřat kvočnu je v tom, že ji s kuřaty můžete pustit na zahradu. V omezeném prostoru je kvočna jen zdrojem tepla a pak příčinou znečistění krmení jak hrabáním rozhazuje podestýlkou. Jestli to počasí dovolí tak s nima do zahrady na volno.

5.4.2021 18:31

OlafV napsal(a):
Jedna vlaštovka jaro nedělá bude sněžit.

Tím spíš je pustit do budovy, ať v chladu nepálí tolik energie.

5.4.2021 18:31

OlafV napsal(a):
Jedna vlaštovka jaro nedělá bude sněžit.

Tím spíš je pustit do budovy, ať v chladu nepálí tolik energie.

5.4.2021 18:23

Cruell napsal(a):
Dobry den,
chtela bych se podelit o lihnuti nasich kuratek, je to nase prvni lihnuti, puvodne jsme kuratka ani nechtely, ale treti den, kdyz slepicka porad kvokala rozhodly jsme se vajicka nechat, to jich mela pet, nebyla jeste odddelena od ostatnich slepicek mame jich sest a kohoutka a dalsi den pribyla dve vajicka a dalsi tri vajicka. Takze celkem deset to uz jsem si nacetla, ze ji mame oddelit, tak sle do maleho zatepleneho kurniku a prihrivala jsem jeste deskou. Kazdy den rano a odpoledne jsem ji sundavala aby se sla najist a napit a vykadit.
No a 21. den jsme nasly dve naklovana vajicka, dalsi den bylo prvni kuratko venku, dalsi den byla uz ctyri kuratka , dalsi den sedum a to uz jsme si myslely, ze ze zbylych vajicek uz nebude nic, ale presto jsem ji nechala jeste sedet, ale ostatni kuratka uz jsem dala do vyhrivane bedynky a uz dostaly vodu a jidlo a dnes rano ma pod sebou dalsi vylihle kuratko a jedno vajicko ma uz nakraplou skorapku, takze odpoledne dam kuratko k ostatnim a jeste pockame.
Chtela jsem jen napsat, ze lihneme uz od ctrvtka a dnes je pondeli, takze ,co jsem nacetla na ruznych diskusich, ze lihnuti je do 48 hodin, tak neni pravda, pokud je lihnuto pod slepickou. Jsou to nase prvni kuratka, takze sami se ucime a hledame info. Snad nekomu pomuzu se svym prispevkem.

Asumbo a Reznade. Nechte slepici žrát s kuřaty jejich směs. Pokud budete dávat kvočně pšenici, dejte ji do menšího hrnce nebo užší vyšší nádoby, kam kuřata nedosáhnou. Ať žerou své krmení a neplní si volátka zrnem, které budou dlouho trávit. Že jim kvočna sem tam zrníčko nabídne neřešte.
20 den kvočnu vyndejte, aťˇ se nažere a vyprázdní před líhnutím. Pokud by se to líhlo rozvlekle, déle než den, tak bych dříve vylíhlá kuřátka odebral pod žárovku a nechal kvočnu, ať v klidu dolíhne zbytek. Než ji pak dáte s kuřaty do odchovny, necháte ji taky proběhnout a vykálet.
Nedovedu si představit, jak malá kuřata chodí do odchovny po nějakém prkně. To až tak od 2 týdnů věku, kdy jim narostou křidélka. Jinak si myslím, že budou po stranách padat, případně ne všechna na něj trefí, budou zabíhat pod něj a pod odchovnu. Kvočna bude s pár kuřaty v odchovně a zbytek bude pískat pod odchovnou a nebo ještě spíše, kvočna bude s kuřaty neschopnými letu chtít nocovat pod odchovnou. Odchovna by měla být maximálně pár cm nad zemí. Leda snad kdyby ta rampa byla širší než delší..

Reznade, není na opačné straně kotce, kde slepice snáší otvor, kterým by se dostala do slepičího výběhu? Myslím, že kdyby jste ji pustila k ostatním slepicím vracela by se snášet na toto hnízdo.
Zůstává už slepice po snesení vejce déle na hnízdě? Sedí na vejcích jako placka? To by mohlo signalizovat blížící se kvokání. Jestli má pod sebou 16 vajec, nemusíte už další podkladky doplňovat. Že odeberete vajíčko nepozná. Taky to neznamená, že snesením 17 vajíčka začne kvokat, zvláště, když jste psala, že mezi snesením vajíčka jsou několika denní mezery (řekl bych, že je starší ne tři roky, jinak by teď zjara nesla intenzivněji). Myslím, že ty dny, kdy nesnáší a není na hnízdě, se ke kvokáni nestimuluje a tím se to oddaluje. Už by měla kvokat. Ale je to zvíře, není podle šablony.

5.4.2021 16:47

ančovička1 napsal(a):
vlastovky,uz?..tak to Vam gratuluji😀..u nas zatim jen ti urvani spacci..je jich vsude plno😕..
..tak jsem trochu zapatrala o rok zpet, to k nam priletely 24.4.,na sv.Jiri 😀..uz se na ne tesim☺

Od toho dne přeletí nade dvorem nebo je aspoň slyšel každý den. Loni první pár příeťel na hnízdo 8.4., před tím po dva roky 4.4.. Tato naše není, schválně jsem se díval večer do chléva a nic.

2.4.2021 17:49

Včera první vlaštovka. Otevřte prosím okénka, ať v týhle zimě nemusí nocovat někde v rákosí.

2.4.2021 17:47

Včera první vlaštovka. Otevřte prosím okénka, ať v týhle zimě nemusí nocovat někde v rákosí.

2.4.2021 17:46

Včera první vlaštovka. Otevřte prosím okénka, ať v týhle zimě nemusí nocovat někde v rákosí.

2.4.2021 17:45

Včera první vlaštovka. Otevřte okénka, ať v týhle zimě nemusí nocovat někde v rákosí.

2.4.2021 17:43

Včera první vlaštovka. Otevřte okénka, ať v týhle zimě nemusí nocovat někde v rákosí.

2.4.2021 17:42

Včera první vlaštovka. Otevřte okénka, ať v týhle zimě nemusí nocovat někde v rákosí.

31.3.2021 17:21

James123 napsal(a):
Dobrý den, věděl jsem že se nemá pomáhat s klubáním ale jiné vylíhlé kuře do něj klovalo tak jsem mu napomohl ale před chvílí se dostalo ven celé a má ještě nezralou blánu a otevřenou břišní dutinu a blána s cévkami je přilepená k menšímu kousku skořápky a kuřátko chodí a tahá za sebou tu skořápku nevíte co dělat?

Pokud chodí, tak je zřejmě životaschopné a chyba byla v tom, že jste pomáhal a ono se vylíhlo předčasně. Oddělil bych kuře do nějaké menší krabičky tu ale nechat v odchovně, kde je teplo. zajistíte tak temno a menší prostor, to kuře donutí být v klidu a ostatní kuřata mu nebudou moci pupík poranit. Uvidíte, zda se mu to do zítra nezatáhne.
Máte poučení pro příště. Nepomáhat!

30.3.2021 12:12

Tukan76 napsal(a):
Tak se našim kvočnám konečně blíží čas, kdy se konečně kuřata vykulí na svět. Bohužel se má na konec týdne ochladit, v noci až na -2 - mám to nechat na přírodě a kuřata se pod kvočnou dostatečně ohřejí nebo je všechny stěhovat do krabice pod žárovku?Budou mít bednu na schování a na noc je zandám látkou, aby jim do dřevěné odchovny netáhlo. Jaké teploty jsou pro čerstvá kuřata pod kvočnou ještě akceptovatelné? Děkuji.

A ta bedna bude někde v nějaké místnosti nebo bude venku v ohradě a kuřata už plánujete mít přes den venku?
V noci se pod kvočnou zahřejí, pamatujte jen na teplo od spodu, aby nespala na holé zemi. Horší jsou nízké teploty přes den. Kuřata jsou více zalezlá pod kvočnou a mohou dočasně přijímat méně potravy. Ven určitě ne, zem je ještě studená. Ve vnitřních prostorách to zvládnou. Pokud přitopíte žárovkou ideální.

29.3.2021 11:53

Zuzkaa napsal(a):
Přečtěte si prosím pozorně můj příspěvek, nepsala jsem nic o zamořeném kurníku.

Psala jste, že čmelíka přes den neuvidíte. A to je zavádějící mylná informace.

28.3.2021 22:32

Zuzkaa napsal(a):
Čmelíka přes den neuvidíte. Nesnáší denní světlo, schovává se do spár a škvír v kurníku, kde se velmi aktivně množí. Podle mě je ale na čmelíky ještě brzo a i kdyby se jich pár probudilo, nezaregistrujete to.

Ale nikdy není pozdě na prevenci, proto jakmile budou kuřata vylíhlá a přestěhujte je s kvočnou do odchovny, kurník znovu bedlivě vyčistěte, vymeťte, nebo vysajte a veškeré spáry a škvíry zatmelte akrylátovým tmelem a natřete, nebo vystříkejte směsí křemeliny se sodou, naředěnou tak, aby se dala dobře roztírat štětkou, nebo stříkat. Nemusí to být moc silný nátěr, stačí slabší a po zaschnutí zopakovat. Teď mají být teplé dny, tak toho využijte. Dělám to tak každoročně, měla jsem v roce 2017 v kurníku invazi čmelíků a od té doby to držím pod kontrolou.

Že přes den neuvidíte? Tak to bych se přel.
Když je vidíte přes den, znamená to, že už jich tam máte hódně a znamená to, že by byl vhodný zásah. Jestli zamoření neni extrémni, tak ty jedince ,co vylezou přes den, pouze nepostřehnete.

28.3.2021 19:57

S kvočnou nijak nehýbejte. Pokud by to i byl čmelík, asi nijak přemnožení nebudou. To by jste je při sběru vajec nacházela na ruce, v extrémním případě by slepice odmítaly spát v kurníku a hřadovaly by radši venku.
Pro váš klid vydezinfikujte kurník až se to vylíhne.