manitschka

Moje příspěvky

23.5.2023 10:29

Já mám ve velmi podobném režimu druhého maliňákoida (pokaždé z útulku), a jiného psa už nechci. Teda chci, tak příští rok bych si ráda pořídila konečně maliní štěně z chovky, to už bude Inženýru Muflanelovi pět a jistě už to bude rozumný pejsek se sbírkou univerzitních titulů... :⁠-⁠D

Pokud počítáte s tím, že musíte se psem pracovat a věnovat se mu, tak za mě ideální, mě ten temperament strašně baví a vyhovuje mi. Koně mám taky plnokrevnýho. :⁠-⁠) Vlkodlak je ostřejší na psy, ale to mi nepřijde při ježdění jako problém, pokud by nebyl ovladatelný z tohoto nebo jakéhokoliv jiného důvodu, tak ho s koněm (potažmo do lesa na volno) stejně brát nebudu. V nepřehledném terénu a před křižovatkami velím psa za sebe.

A na okraj, jezdím samozřejmě i bez psa někdy, ale mě to zase se psem baví víc. A přijde mi, že i toho koně. Ale je fakt, že s prvním psem jsme začli jezdit, když bylo valachovi pět, teď mu je dvacet, tak už mu to logicky asi bez psa přijde divný. :⁠-⁠)

11.5.2023 00:18

Mně na tohle nejlíp fungovalo neposkytnutí té vynucované činnosti. Můj pes má taky občas tendence se chtít o vodítko tahat, při odchodu ven (obecně má při excitaci rád něco v tlamě, a rád se přetahuje). Prostě vodítko pustím, sednu si, a zvednu se v momentě, kdy pustí i on. Chytnu vodítko a jdeme. A nebo nejdeme a znovu dokola, pokud ho znovu chytne taky (teď už je to fakt výjimečně, tak jednou za měsíc, za dva, jestli vůbec). Vlastně ani nevím, jestli jsem to kdy musela zopakovat během jednoho odcházení dvakrát, možná ze začátku. Na procházce bych to asi zkusila řešit tak, že bych zastavila, přechytla blíž obojku či postroji, tu část, o kterou se chce tahat pustila, a nešla dál, dokud nepustí i pes. Pustí, chytnu vodítko, pokračujeme. Chytí znovu, přehmátnu, 'tahací' část pouštím, stojím. A samozřejmě bych přidala přetahování v rámci hry, učení na povel pustit a podobné, jak už psala plaka.

K tomu trestání za nežádoucí chování při výcviku, osobně bych se poohlédla jinde.. Pokud nemáte možnost nebo nechcete, asi těžko přesvědčíte trenérku změnit její metody obecně, ale slušně bych vysvětlila a požádala, že tohle dělat nechci a nebudu, a jestli má nějakou jinou radu nebo způsob. Akorát si zkazíte vztah se psem a chuť do práce, pro psa je to zjevně nečitelné, navíc zbytečné. Taky mám akčňáka a citlivku, taky je to první pes, se kterým cvičím, a když jsem se nechala při řešení problému dotlačit k nějakým averzivním metodám (žádný extrém, ale právě třeba dloubnutí, cuknutí, zvýšení hlasu) výsledek stál vždycky za prd, pes nechápající a znechucený, já nešťastná, a jen nás to posunulo zpátky. Vystřídala jsem vícero trenérů, vždycky jsem tomu dala nějaký čas právě proto, že mají přece víc zkušeností, měli by tomu víc rozumět... No, zpětně nevím, jestli jsem ráda za nabyté zkušenosti, nebo naštvaná, že jsem se nechala přesvědčit k věcem, co mi jsou proto srsti a nedávají mi smysl. Teď mám trenérky skvělé, a pokroky jsou nesrovnatelné, ale čekala jsem měsíce, než se uvolní místo, a na tréninky dojíždím holt hodinu (tam a hodinu zpět, autem)..

Edit: A jasně, učit i reakci na vodítko obecně, přesně jak píše Lily2.

4.5.2023 22:12

Držení otěží při pádu do nás vtloukali v oddíle, no, stejně jsme vždycky naštěstí pustily, když nás kůň začal vláčet...docela mi pak trvalo se to odnaučit, přijde mi to hrozně nebezpečný, pokud kůň fakt prchá hlava nehlava, mám dojem, že člověka tak leda stáhne pod sebe a pošlape, dovedu si i představit, že v panice vyhodí po tom, co za sebou táhne.

Jinak mně kůň naštěstí (klepu na dřevo) nikdy při pádu neutekl, ale nijak jsem to neučila. Mám plňase, klasicky vzrušivého, nicméně vždycky buď počkal, nebo se kupodivu i pro mě vrátil, a to od koní souseda a možnosti pokračovat ještě tak 500 m domů, když jsem se nemohla z té země zvednout. To byl asi jediný pád, kdy jsem šla proto, že se fakt splašil, jinak to byly blbý náhody, nebo jsem nechala moc rozjet hopsavý srandičky. Jednou si chtěl poté hrát na honěnou, tak jsem se z nedostatku jiných možností zkusila schovat, a přihrnul se zpátky podívat, kam jsem se poděla. :-) Mám ho dlouho a máme myslím pěkný vztah, trávím s ním hodně času, ale není to žádný mamánek a ani moc hujer do práce. Tak prostě asi jen klika na jedince.

Co se týče té spolupráce v nesnázích, v minulé stájí jsme měli rozháněče konfliktů - když někdo někoho (většinou nového, ale i prostě slabšího) šikanoval, bylo pár jedinců, co to šli rozehnat, obzvlášť jedna kobylka, ale nijak zvlášť vůdčí, na takové stabilní průměrné pozici. Velké stádo, velký prostor. Jinak mám taky zkušenost jen s kobylami bránícími hříbata, případně nějakým párečkem (i v rámci stáda), co vyhazuje dotěrné ostatní od toho druhého.

26.4.2023 08:45

bongani napsal(a):
Můžu se zeptat, jestli je před cestou do Ekváče nějak připravujete? Já je nemám kde umýt, takže je můžu tak maximálně vydrbat kartáčem. A co jsem koukala, tak někde píšou, že deky musí být při příjmu čisté, zbavené bláta apod. Budu se teď s koněm stěhovat a deky mi dělají největší starost. Nevím, kolik tam bude místa na uskladnění a jsou teď opravdu hodně zablácené, tak přemýšlím, jak je převézt.

Nijak je nepřipravuju. 😇 Jasně, pokud je na nich lokálně toho bahna fakt vrstva, tak je odrolím kartáčem, ale jinak je prostě nahážu do IKEA tašky a na příjmu praní jim je tam vysypu. Nikdy nebyl problém. Valach se valí hodně, čisté rozhodně nejsou.

25.4.2023 11:41

Já nechávám prát a impregnovat v Ekváči, přijde mi ekl nevyprat ty vnitřky.. Dek mám 5, ze zvýšené promokavosti podezírám pouze pláštěnku, ale ta už má taky léta, jinak se zdají ok. Kůň ale chodí na noc do boxu, takže nevím, jestli by to drželo i kdyby byl 24/7. Ráda bych výhledově přešla na svrchní nepromokavou a vyměnitelné vnitřní, abych mohla prát tu svrchní méně často, ale ty co mám pořád drží.

Vy co impregnujete doma, čím impregnujete? Něco na stany, nebo spíš na oblečení? Zkoušela jsem jednou jednu starou deku doma vyprat a pak naimpregnovat a výsledek na prd..

13.3.2023 02:00

Svého předchozího psa - prvního vlastního a zároveň prvního velkého a akčního - jsem si pořizovala do ne zcela ideálních podmínek, bydlela jsem v podnájmu a ve spolubydlení, neměla žádné větší financí rezervy. Jsem tak trochu zastánce toho, že čekat na úplně super podmínky nemá moc smysl, protože (minimálně u mě) časem kritéria na podmínky stoupají, a pak bych žádné ze svých zvířat neměla nikdy. :-)

Nicméně režim minimálně 9 hodin o samotě si v souladu s většinou ostatních tady pro štěně a ani moc teda pro mlaďocha akčního plemene představit nedovedu. Se mnou pes chodil na přednášky i do práce. Zároveň když jsem pak v jeho osmi letech měnila obor a do kanclu se mnou nemohl, zkrátila jsem si úvazek, přizpůsobila režim a pracovní dobu.

Pokud majitel opravdu žije hlavně psem, asi u dospělého pohodáře ok i s klasickou pracovní dobou, to moc neposoudim, já si ani to moc představit neumím. Mám i jiné zájmy, koně, přátele, kulturu, a muset fakt úplně každý den hned z práce domů a pak na x hodin se psem je pro mě nereálné. Při plném úvazku vždycky pes chodil do práce se mnou, jeli jsme prostě před či po spolu za koněm (podle směny), nebo jsem ho do práce a po práci vzala procházkou a šla se pak venčit do města bez něj.

Zároveň mi přijde hodně důležité zvážit to, co píše petrahei o tom, že ne každý pes je pohodový pro všechny na hlídání nebo venčení, to mám z první ruky zase teď. Ač na současného psa nejsem sama a podmínky obecně máme fajn časové, prostorové i finanční (ťuk ťuk), tak ho na případné hlídání či i jen venčení nemůžu dát skoro nikam. Pes první byl arciňuník, kdykoli jsem někam chtěla či potřebovala jet bez něj, byla na něj defacto fronta, a mohla ho i přes jeho akčnost (kříženec BOM) hlídat i moje křehká 90+ babička. Pes současný zlopověstný je vlkodlak radikál, zbožňuje mě a přítele, ale je ostražitý vůči všem ostatním lidem obecně, nemusí psy, z přátel a rodiny ho s čistým svědomím můžu nechat tak jednomu člověku nouzově na den či večer (ale zase je fakt, že nemám přátele pejskaře), a najít hotel, kde berou i psy nesluníčkáře není úplně jednoduché. Máme dva, ale - taky ke zvážení - jsou dostupné jen autem. Na všem zmíněném od začátku pracujeme, pilně a pod trenéry, pes je skvělý a dělá velké pokroky, ale prostě to není a nebude zvíře, které by mohl dostat na hlídání každý. To jen že venčení hlídačkami nemusí být vždycky dostupné řešení.

Jinak já nemám v úmyslu vás nějak odradit, stejně každý nakonec udělá co jeho jest, jen jsem chtěla přidat pár věcí k rozmyšlení. Stejně tak si myslím, že dokud to konkrétní zvíře člověk nemá doma, nemůže domyslet nebo si představit, co všechno bude muset řešit a co všechno může přijít. Považuju za důležité hlavně počítat s tím, že se budete případně muset přizpůsobit, být flexibilní a hledat a najít nějaké funkční řešení.

14.2.2023 11:18

@Zrzavci, prosím vás, co to mají ti vaší povaleči za peleši? Vypadají ohromně komfortně.

Jinak deset z deseti vlkodlaků doporučuje futon.

Stran pobytu na dvoře, soudě dle okolních domů je v nejlepším případě jediná zábava bezprizorních psů na zahradě řvaní na kolemjdoucí. To mi nepřijde nijak zvlášť přínosné ani pro jednu stranu. A jsem moc ráda, že žádný z našich přímých sousedů psa na zahradě nemá.

12.11.2022 18:35

S vetbedkou bohužel neporadím, psa (BOM) v zimě v autě mívám, než odcajkuju koně, cpe se tam sám. Ale to je tak maximálně hodinu, utřený, v přepravce má molitan z naší starý matrace, na něm ručník nebo deku, a dávám teda deku i psovi - bucasku poděděnou po předchozím, tuším 100 gramáž. Okno mu neotvírám. Ale je to fakt ta hodina maximálně, spíš třeba 40 minut. Nicméně když jsme spali v autě, v osobáku ve třech, v teplotě okolo nuly (nouzovka), tak jsme si v noci chvilku větrali, ale fakt tak 10 minut, jinak bychom zmrzli. :-)

6.8.2022 22:02

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
tak se třeba ty dražší ortopedické operace u velkých psů pohybovaly kolem 30K

to uz davno neni pravda

Jasně, ale o tom diskuze teď není, ne? :-) Vím že mohou být i mnohem dražší, nicméně i levnější. A 30K už podle mě není málo peněz, za sebe to pořád považuju za dražší operaci.

6.8.2022 13:25

SamuelGordon napsal(a):
Operace prý 140K a další peníze za následnou péči protože se musí provést na speciální klinice v Praze. A není to o tom že by jsme se chtěli psa jen tak z rozmaru zbavit. Jen nás překvapil náš veterinář že když vše začalo tak tvrdil že když bude eskalace chování tak nezbývá než utratit a když eskalace nastává tak říká že by nebylo etické psa utrácet že když občas napadne není důvod.

Můžete přiblížit jaká operace na jaké klinice, prosím? Například operace koně včetně hospitalizace a dopravy na kliniku v Mnichově a zpět mě stála 80K, tak by mě moc zajímalo, co je tohle za specialitu. Když jsem pracovala jako sálová sestra na veterině, tak se třeba ty dražší ortopedické operace u velkých psů pohybovaly kolem 30K. Se omlouvám, ale já vám to teda moc nevěřím.

4.8.2022 22:44

Taky vozím v podkolence. Zapnu přes něj teda i chapsy (a to mám celkem lopatu), když jedeme třeba na půldenní výlet, ale běžně normální práci jezdím v létě bez nich. Holky vozí často v ledvince nebo ve psím pamlskovníku, do toho mého je ale můj telefon moc velký.

25.7.2022 12:57

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Já myslím, že průhled nesnižují žádné masky ani sítě. Zadavatelka si to může vyzkoušet.

Zadavatelka si kupodivu vyzkoušela, skutečně díky za přínosný tip. Nikde jsem nenapsala, že s tím názorem souhlasím, jen, že je to požadavek, který respektuji, opravdu mi to nepřijde jako tak strašlivé omezení, abych kvůli tomu zavrhla dobře dostupné, velmi kompetentně vedené ustájení s obrovskou pastvinou a ochotným personálem, kde nebyl problém s péčí o koně ani když jsem byla půl roku pracovně v zahraničí.

23.7.2022 23:51

liva napsal(a):
Opravdu do očí nezasahuje.
U nás masku Shires nosí kůň s postiženým okem a majitelka je max spokojena.

Ještě jednou díky, objednám a vyzkoušíme.

Jinak k důvodu - ano, samozřejmě vysvětlila. Podle jejích zkušeností koně přes ně obzvlášť za šera hůř vidí ohradník, což působí problémy při zavírání stáda. Ač s tím není nutné souhlasit, nemám důvod to rozporovat a vnímám to jako jakékoli jiné pravidlo v ustájení, nikdo mě přece nenutí zůstávat, pokud by to pro mě byl problém. Jen ten výběr je holt menší a tím i složitější.

22.7.2022 22:59

liva napsal(a):
Doporučuji masky Shires
Vysoký UV, nesedí na očích, velikost odpovídá.
https://www.equimall.cz/index.php?stoken=F4FF771C&force_sid=&lang=2&currency=0&cl=search&searchparam=Shires&searchcnid=&searchmanufacturer=

Děkuju za tip, obávám se ale, že tuhle má stájová kolegyně a v reálu má opět pro nás málo místa kolem očí. Na té fotce vypadá mnohem širší, což mě mate, podívám se zítra, ale myslím, že má tu první z odkazu.

22.7.2022 20:01

Zdravím, prosím pěkně, nebyly by nějaké tipy na masku proti mouchám? Důležité: černá síťovina (podmínka ustajovatelky), hodně místa na oči, UV filtr.

Aktuálně mám tuhle: https://www.equiservis.cz/maska-na-hlavu-hkm-lissabon-76810cz512/

Ta sedí super, velikost překvapivě cob, ale není ten UV filtr, vetka doporučila, valach je jednoočko a citlivý. Měla jsem taky Absorbine masku, ale málo místa na oči, několik vyzkoušených od Waldhausenu, tam zase full malá a extra full velká... Moc už nevím co objednat, většina těch s UV je světlá nebo stříbrná, plus má valach prostě asi divnou hlavu, velikost většiny uzdeček full, ohlávky i cob. Masky ale nejčastěji nesedí právě okolo těch oči, má široké čelo.

22.7.2022 10:14

Sousedka má fenu, je to moc milá čuba, ustrašená mi určitě nepřijde, spíš taková velká voda, je jí hodně. Je teda dost nevychovaná, sousedka s ní nic kromě venčení nedělá, ale přátelská tak nějak ke všem lidem, psům i dětem. Mladá, asi rok a půl. Nicméně hodně loví, nevím, jestli je to nedostatkem tréninku ( u téhle čuby asi jo), ale má s tím problém i kamarádka, co má BŠO psa, a ta s ním chodí cvičit, i na tom lovení se snaží cíleně pracovat, ale výsledek nic moc.

24.6.2022 13:57

Já vám sem jen přihodím odkaz na další zdroj informací, je to fajn rozhovor s MVDr., která se věnuje BARFu. Mluví tam i o eliminační dietě a testech na alergie, pokud si správně vzpomínám. Taky používá pro začátek vet dietu.

https://www.pejskarium.cz/barf-mvdr-marketa-reinert-razgova/

23.6.2022 16:36

Přidám zkušenost, k tomuhle zrovna můžu. Mám plnokrevníka plnotučníka, 165 KVH, proporce velkorysé, ale tvar koně plnokrevný. :-) Bucasky mu sedí suverénně nejlíp, mám Freedomky aktuálně tři. Jako jo, poslední roky co je ve velkém stádě, tak občas záplatuju, ale drží, pláštěnka tak 4 roky, zateplené čeká tuším třetí sezóna. Předtím měl 10 let pláštěnku jednu (stádo malé a nedekožravé) a bez problémů.. Loni jsem koupila od Bucasu prozměnu Irish Turnout, ta má tuším 1200D, ale kupovala jsem 50g, nevím, jestli dělají i nezateplenou.
Horseware mají dvě stájové kolegyně a jsou taky moc spokojené, já jsem o ní uvažovala, ale z hlediska střihu mému koni ty Bucasky prostě sedí líp.

26.4.2022 13:58

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Ano, je to na rozhodnutí majitele jestli psa do bytu ano či ne.
Já jsem se jen ptala na zkušenosti jak je těžké takový pronájem sehnat v jiných městech. Se psem, ne se zvěří.

Vadí mi že byt může vyhovovat po všech stránkách, tím víc že v malých městech se objeví pár bytů za rok a diskriminace v podobě vyššího nájmu kvůli psovi se mi prostě nelíbí a není to fér. To si nebudu z hlavy vyhánět, to je fakt.

Protože jak jsem psala, pokud pes cokoliv zničí nebo silně opotřebuje tak to musí majitel uhradit - uvést do původního stavu. Od toho je kauce pokud majitel není schopný zaplatit, případně kauci nevrátit celou. S Ale aby preventivně někdo platil vyšší nájem (už i tak dost vysoký) kvůli tomu že má psa není v pořádku.

Až budou vyšší nájem platit rodiny s dětmi, které zničí byt obecně mnohem víc než pes a taky kuřáci tak potom bude v pořádku vyšší nájem pro majitele se psem. Víc už to asi není třeba rozebírat.

Není třeba se čílit, nechápu proč si to berete osobně. Zvěří myslím domácí mazlíčky různé, tedy i psy, zároveň jsem se setkala už i s tím, že důvodem k odmítnutí byla kočka, a pes velikosti NO byl v pohodě.
Jak sama uvádíte, ptala jste se na zkušenosti, tedy ne na to, zda se nám či vám něco líbí, nebo nám to připadá v pořádku. Píšu vám tedy svoje zkušenosti. Že byste chtěla, aby to vypadalo jinak, že vám to nepřipadá fér, to vám ve shánění nijak nepomůže a většinový přístup majitelů bytů to nezmění, prostě to takhle je, no. Se psem v podnájmu žiju posledních cca 15 let, za tu dobu jsem těch bytů vystřídala asi deset, včetně bydlení v zahraničí. Není to neobvyklé, platit víc. Prostě, pokud máte psa a chcete bydlet v nájmu, tak vám holt nezbývá než se ohledně toho psa přizpůsobit podmínkám majitele. Pak něco najít podle mých zkušeností většinou až takový problém není.

22.4.2022 15:35

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Jj v Praze to bude jednodušší.
S vyšší kaucí bych neměla problém. Ale zvednout nájem kvůli psovi mi fér nepřijde a nerozumím kvůli čemu?

Pokud něco zničí tak to musíte zaplatit a opravit, to je jasné, ale proč platit vyšší nájem? Neplatí se přece za osoby, ale za byt. Jestli budete 2 osoby ve 2+1 nebo 4 osoby taky neplatíte nikde víc.

No, já bych si z hlavy zkusila vyhnat takové myšlenky jako zda je či není fér zvyšovat kauci/nájem či případně zvíře v bytě chtít nebo nechtít. Já osobně si myslím, že to by mělo být zcela na rozhodnutí majitele. Nikdo vás přece nenutí si byt pronajmout za podmínek, které se vám nelíbí.
Já můžu stokrát tvrdit, že můj pes nic nezničí, a pronajímatel si to ověří jak? Leda tak, že to zkusí. Přijde mi zcela v pořádku, že se mu to zkoušet nechce a upřímně, do bytu, který s přítelem pronajímáme, bychom se psem vzali leda kamarády, u kterých skutečně víme, jak se jejich zvíře chová.
Jak píšu výše, nad zvýšením nájemného jsme se prostě zamysleli zcela neosobně ve smyslu, jestli bychom měli zájem, i kdyby od začátku jednání bylo vyšší. Zároveň to vcelku chápu. "Opotřebení prostor" v případě, že bydlíte se zvěří, je prostě skutečně větší, i když se jedná o zvěř vychovanou. A zároveň to nejsou zas takové škody, aby opravňovaly propadnutí kauce. Jinak počet osob trvale obývajících prostory je myslím taky na majiteli. Čímž myslím třeba to, že když si dům, kde teď bydlíme ve čtyřech (dva páry), chtěli pronajmout studenti v tuším osmi, tak ač by se kapacitně vešli v pohodě, prostě jim to nepronajali. Jako jasně, můžete zatajit nebo neuvést ať už osoby nebo zvířata, ale to mi nepřijde ok. Stejně tak například v rámci krátkodobého pronájmu objektů za účelem dovolené většina majitelů neubytuje skupiny mladých lidí (do 25, někde i 30 let), protože párty, přestože mají možnost si třeba nastavit mnohem vyšší kauci, nicméně jim ty možný komplikace nestojí za to. Taky je to jejich věc. Jinak teda za ubytování zvířete v rámci dovolené se platí běžně, plus bývá i zvířecí přirážka k závěrečnému úklidu.