
michuela
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 20. 5. 2015 13:14:40
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Dostala jsem je protože přešli na trubkový dojení. Nic jinýho v tom není a je jim to líto vyhodit. Ano ty membrány asi budou dead, ale někde prý mají ještě nový, musí je pohledat. Oni nám dost naši zemědělci pomáhají a fandí, protože většina mladejch od dobytka utíká do města a my jsme tu takový exoti, co přišli z města a vrhli se na hospodaření. Tak jasný, že nemusí jít rozchodit všechny, ale mlátit je za to nebudu.
Tak zas po nějaké době píšu aktuality. Ta kravička, u které jsem čekala na potvrzení březosti nezabřezla, no a nakonec to nebylo napoprvé jak jsem se dozvěděla. Ale už se nám to blíží. Hledala jsem a hledala, když už jsem něco našla, nebylo to ono. Tak jsem nakonec objednala němku s rodokmenem. Samozřejmně jak jsem ji objednala narazila jsem na několik jerseyek, které bych s klidem vzala, ale to je zákon schválnosti. Loni nám nabízeli připuštěnou jerseyku za 20 tis., no zrovna nebyly. Zatím nemám potvrzený termín dodání, ale už jí rychtujeme chlív. Momentálně děláme nové tesy. Mám nakoupené minerály, vitamíny, liz, napáječky, mám ohlávku a doma už i část konvového dojení, na půdě jsme našli i řetízky, což se hodí bude na noc doma uvázaná. Ještě čekáme až nám pán uvolní garáž, kde je motor s vývěvou a bude to doma celé. Od našeho zemědělce jsem právě dostala 8 starých pulzátorů, které jsou funkční jen se musí vyčistit. Tak ještě tu kravku by to chtělo...
Tam kde prodávají chovatelské potřeby pro zemědělce. Taky budu mít březí jalůvku a tak jsem chtěla být připravená. Ale zrovna byl vyprodaný.
http://www.proveterinu.cz/zklidnovaci-a-krotici-nastroje-skot/4900000-slabinovy-imobilizer-proti-kopani.html.
A kdepak budete mít pašíka ustájeného, čím budete krmit? Třeba i podle toho si budete vybírat. Přeštíka klidně venku mít můžete, s landrasem bych to nedělala. Ale zase landras má maso libové, aby bylo i nějaké sádlo musíte vykrmit na váhu přes 160 kg, přeštík má maso prorostlejší, je dražší, někdo říká chutnější. Ale u nás zatím převládají zájemci o libovější maso. Takže jsem za LA nebo křížence s LA.
No já než jsem si pořídila ovce jsem si chtěla taky napřed s někým popovídat co a jak. To co vám řekne z praxe každý bača v knížkách obvykle nenajdete. Jak sám píšete, házíte takové knihy na hnůj. Vím že SF je většího a menšího rámce, jen tedy jsem se domnívala, že ten větší v Evropě v podstatě není a chovají ho spíš za velkou louží, ale to není podstatné. Nicméně tomu věřím, protože já tu mám SF, která dojí víc než VF co tu mám taky a 3 měsíční jehně bylo loni velké jako mamča. No a já od ní chci strašně moc jehničky, a nic. Zas berani.
Souhlasím s panem Bischofem, jen bych místo jehničky chtěla ovci s beránkem, to jen tedy pro případ, že by jste si měl zkusit taky porážku, jestli to zvládnete. Chovatelé, kteří mají jen pár kousků, pak mají problém na podzim jehňata porážet, protože k nim přilnou. Ale s tím ostatním souhlasím, potřebujete 2 balíky sena na 1 ks ovce/kozy, už proto, že toho mraky vytahaj. Za rok si ujasníte, zda chovat, nebo pozemek raději pronajmout. Předpokládám, že ovečku nebudete chtít dojit, což by se vám stejně nepovedlo, pokud neodstavíte jehně, takže připadá v úvahu něco masného co se nemusí stříhat 2x ročně. Taky bych vyloučila texly díky větší velikosti a horší manipulaci s velkou ovcí pro začátečníka. Takže třeba suffolk, berischon, forestclun apod. Vyloučila bych ovce s chlupatou hlavou (např. romney marsh), protože ty potvůrky snadno prochází přes ohradník. Ty SF tady snadno pořídíte a pro budoucnost i dobře seženete berana. Zdravotně jsou OK, když budete dobře krmit a starat se o paznehty, což není nic moc složitého. Pozemek budete muset rozdělit na několik výběhů, které budete točit, aby se nepřetěžoval.
Peetr Já používám na paznehty pederipru je to lokální nejen ATB. Po ořezání rohoviny postříkám kopyta a navrch aplikuju ještě aluminiový "tekutý obvaz" Ale to jste už asi udělal. Ještě mě napadá, že může mít deficit dalších iontů, to by se dalo zjistit jen z vyšetření krve. Ty svalové křeče jsou pak velmi bolestivé, což vím z vlastní zkušenosti, ale to už vařím z vody.
Včera jsem se s mojí vetkou bavila na téma jak bych léčila acidózu i ketózu, která probíhá zároveň u jednoho zvířete a jestli to je vůbec možné. A ona mi říká tak schválně co bys řešila. Tak jsem odpověděla, že kdyby mi testační papírek potvrdil obé, tak bych nasadila klasickou dietu a píchala bych podkožně glukózu. Opravila mě, že lepší je dát infuzi do žíly, ale v podstatě je to správně. Sice nechápu, jak bych ovci při vědomí ukecala, aby vydržela, než do ní naleju tu kapačku, ale třeba na to existuje nějaký fígl. A teď proč to píšu. Jestliže byly ovce ve špatném výživovém stavu, tak k té ketóze měli nakročeno a tím, že jste dala příkrm shodou okolností v kritickém období typickém pro ketózu, jste mohla způsobit acidózu, kterou léčíte jako ketózu a její acidóza se tím pádem zhoršuje. Takže bych opravdu vyšetřila tu moč a pak teprve stanovila léčbu.
K těm křečím pokud by to nebyl tetanus, tak jediné co mě napadá, že by mohla mít rozhozené ionty. Pokud by byla demineralizovaná, tak se mohou dostavit křeče, které jsou nesmírně bolestivé a jeden se u toho kroutí jak žížala. Ale to fakt střílím od pasu, bez vyšetření krve se to nedá určit, resp. určit deficit konkrétních iontů.
Nebrala bych.
1) odchov pro vás bude časově náročný
2) mléčná výživa něco stojí
3) jehňata budou náchylnější, pomalu porostou na umělé stravě
4) beránci budou pravděpodobně trkat
5) vypipláte si je a pak bez mrknutí oka zabijete?
K bodu 5: nikdy bych neodebrala jehně matce v 3 týdnech, ale třeba při úhynu bych to řešit musela. Za sebe říkám, že z tohoto důvodu piplám jen jehnice, beránky pokud bych takové měla, bych darovala, ne prodávala, protože ten odchov vás vyjde dráž než koupit pořádný jehně. A jehňata za vámi budou běhat jak pes, pro ně budete máma, protože je krmíte, vylezete z domu a budou na vás békat jak vzteklý, utečou vám z ohrady a přijdou za vámi až do kuchyně, mám to za sebou několikrát.
Vlnu nestříhejte, časem odpadne sama. To co na ní zbyde otrháte až bude venku teplo, protože ovce vám půjde "do naha." Byla nemocná, vy jste to nezaregistrovala, měla horečku a vlna se jí odpařila a teď odpadává. Mohlo se to stát už před mnoha týdny. Chvíli trvá, než vlna začne viditelně odpadávat. Navíc tohle jde strašně špatně stříhat. Pokud už je ovce OK, tak růst vlny můžete podpořit kvalitním krmením, můžete přidávat třeba hrstičku jádra, ale pozor na acidózu. Asi bych vyšetřila moč, aby bylo jasné, že to třeba není chronická acidóza.