
monalisa007
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 3. 3. 2016 17:43:52
Naposledy přihlášen: 30. 9. 2020 10:43:09
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Dobrý den,
ráda bych se poradila.
Máme cca 70 slepic,roční a dvouleté,všechny koupené z ofiko chovu,očkované. Vejce máme pro rodinu plus přátelé,sousedy.
Nyní jeden pán přišel,že se léčil se salmonelózou a že jako jeden z podezřelých jsme my a naše vajíčka,pravděpodobně to řekl i na hygieně.
Ovšem nikdo jiný problém neměl,i doma jíme vajíčka téměř denně,na měkko,všichni zdrávi,tudíž doufám,že podezření je liché.
Teď k dotazu, mám šanci salmonelózou v chovu poznat? Všechny slepice vypadají zdravě,žádná nevykazuje známky únavy,nechutě,snad ani průjmu,mají volný výběh na 7 ha,všechen trus těžko uhlídám..
Mohou se nakazit i očkovaní jedinci?
Pokud by to čistě teoreticky bylo z našich vajíček,jak postupovat,pokud žádná slepice nevykazuje známky onemocnění,celé hejno vytlouct? Pokud by přeci jen nějaká slípka časem chřadla,stačí zabít ji ? Z vajec pohledem člověk asi salmonellu nepozná,že?
Nebo poslat trus na vyšetření? Ale co když bych odebrala zrovna od zdravých slepic i kdyby tam nějaká nemocná byla?
Děkuji moc zkušenějším,slepice máme doma už povícero desetiletí a nikdy žádný problém..
Jojo, právěže o entizolu vím a nechce se mi do nich moc cpát..Co hypermangan do vody jako prevence? A odčervení používáte či doporučíte jaképak?Paradoxně dědeček choval kruty s ostatní drůbeží běžně, nic do nich neládoval a nikdy žádný problém, ale rozhodně na to nechci spoléhat.. Děkuji za Váš čas, cenné rady jsou k nezaplacení
Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou a rady do začátku.
Jako slepá k houslím jsem přišla k 5, ani ne týdenním, krůťatům (1 krůta bronzová,4 černobílé). S odchovem krůt nemám žádné zkušenosti, něco jsem načetla, ale informace se celkem liší, proto prosím raději o zkušenosti z praxe.
Krůťata jsem šoupla do odchovny pod žárovku, vypadají spokojeně, mají vodu a směs K1 (narychlo jsem u nás nesehnala přímo pro krůťata).
Otázka zní, mají se preventivně odčervit, vakcinovat, podat něco proti černohlavosti? Jsou z domácího chovu, tudíž jim nic podáno nebylo.
Za další tipy budu ráda.
Děkuji
Dobrý den,
opět se zde na vás obracím s prosbou o radu.
Náš dvouletý beran letos za zimu pohubl (krmení měl dost), za poslední měsíc se ale zhoršil rapidně. Pár dní zpátky přestal moci na nohy, jak kdyby je měl gumové, přestěhovali jsme ho do samostatné stáje, zavolali veta. Ten píchl pro jistotu odčervení (ovce odčervujeme, ostatní problém nemají), injekci na podporu funkce žaludku a ještě něco na povzbuzení, že prý se nemůže pravděpodobně postavit z vyčerpání, řádné přikrmování by mu mohlo pomoci opět se dostat do formy. Naše snahy postavit ho na nohy se nejprve míjeli účinkem úplně, nohy naprosto nefungující, poslední dva dny se na zadní postaví, když ho přidržujeme, ale přední má zalomené ve spěnkách pod sebe, na paznehty se nestaví vůbec. Paznehty má v pořádku, čerstvě sestřihlé. (Dříve měl hnilobu, ale díky Valachovce úspěšně zaléčeno, nyní je má pěkné)
No a dnes ráno jsem ho našla ležet na boku s kopajícíma nohama. Po ručním narovnání do "normální" ležící polohy v ní zůstal a s chutí žere, jablka, seno, vše. Ovšem kdykoliv přijdu do stáje je opět na boku a kope jako v posledním tažení, srdce nahlas rychle buší. Po narovnání opět normálně žere, pije. Vet po telefonu již nic dalšího neporadil, že jakmile takto "plave" nohami, bude brzy konec, jen je divné, že má stále chuť k jídlu. Teď k večeru mu napuchla hlava (uzliny pod bradou), jako při masivním začervení, myslím si, že problém bude tam, i oční víčko i pysky po odhrnutí jsou dosti odkrvené. (koprologie dělaná na podzim, ale v pořádku).
Takže k dotazu, dle mého názoru se jedná o začervení, třeba mě někdo ale opraví, pokud ale o něj jde, je možné ještě v tomto stadiu beranovi nějak pomoci?
Děkuji moc.
Díky za reakce.
Situace se vyvíjí tak, že vemínko je na tom v podstatě stále stejně. Malá jehnička je velmi čilá, snaží se pít z obou stran, jednu stranu má pravidelně vypitou, z toho druhého struku ji to dle mého neteče snad vůbec. Mléko tam je, když se snažím oddojit, cítím ho, jsem schopna vymáčknout maximálně kapku, pak cítím, že se mléko vrací zpět, místo toho, aby "vystříklo" ven. Ne že bych byla nějaká zkušená dojička, ale vždy jsem byla schopna z ovečky dostat alespoň pár deci, z druhého struku to jde, z tohoto prostě ne. Malá to zkouší taktéž, ale po pár cucnutích bez vrtění ocásku vždy rychle přelítne na druhý struk, tudíž předpokládám, že ani jí nic neteče. Ale jinak vemínko stále nehřeje, netvrdne, ovečka si ho nechá masírovat, evidentně ji nijak moc nebolí. Malá zatím prospívá i z toho jednoho struku, tak uvidíme..
Dobrý den,
určitě tady toto téma již bylo, ale nedaří se mi dohledat, tak se raději optám znovu. Dnes v noci nám porodila prvnička, krásné vitální jehňátko, vzorně se stará. Ale, když jsem kontrolovala vemínko poté, co jsem přistihla prcka rychle střídat struky, zjistila jsem, že z jednoho struku nejsem schopna vymáčknout ani kapku. Vemínko ale nalité je celé, zatím nehřeje, ovečce se dotyk na tom neprůchozím přestává líbit. Jakpak struk zprůchodnit? Nějaké masáže, mazání? Děkuji za cenné rady :).
Ještě jednou všem děkuji za cenné rady, ránu jsme vzali nejdříve Pederiprou, ta udělala jakoby film, pod kterým to ale stále trochu hnisalo, ale zase na ránu nesedaly mouchy. Po 3 dnech už hnis nebyl, čistili jsme dále betadinou a propolisem, teď už je rána pěkná, vypadá, že se zaceluje, prcek se má moc čile k světu. :).
Dobrý den, poprosila bych o rady zkušenějších. Před týdnem v noci se nám nečekaně narodilo ještě jedno jehňátko (ostatní jsou březnová, u této maminy - vše prvničky, si dal beran nejspíše na čas). Porod byl pravděpodobně bezproblémový na pastvině, ale poté si ho ovenka přivedla do společné stodoly, kterou sdílí i s koňmi a nejspíše během následující silné bouřky, bylo jehně asi párkrát přišlápnuto, nejspíše právě koněm. Ráno jsme ho našli ležet, kolem krev z rány na hlavičce, mamina na něj starostlivě dohlížela. Jehňátko jsme samozřejmě vzali, spolu s ovenkou dali do samostatné stáje, obvovali vety, načež nám bylo řečeno, že pokud má velkou ránu na hlavě a nehýbe se, nemá cenu cokoliv podnikat, ať mu zkrátíme utrpení. Jenže s tím jsme se nehodlali smířit, ránu, na které nebyla kůže a která byla přes půl hlavičky ( seshora mezi očima) jsme vyčistili a ošetřili a dva dny jsem prcka pravidelně krmili oddojeným mlékem stříkačkou, sací reflex na malíček mělo kupodivu silný Byl evidentní pravděpodobně nějaký otok na mozku, který postupně splaskával, zadní nohy byly naprosto nepohyblivé, po 2 dnech už alespoň udržel vleže hlavičku,3. den zkoušel lozit po předních kolínkách, zadní nohy za sebou tahal.4. den už jsem mohli držet přímo pod ovečkou, pil sám.5. den byly první nesmělé pokusy o stavení se a chůzi, no prostě pokrok den co den. Teď, cca 9. den chodí téměř jak zdravé jehňátko, nožky poslouchají. Ale rána, která byla zpočátku krásně suchá začala hlavně po okrajích, pod sousedící kůží hnisat. Tudíž odstraňujeme hnis, dezinfikujeme, ránu několikrát denně převazujeme, na otevřenou šly bohužel mouchy.. Používáme betadinu, septonex.. Nějaká rada na něco protizánětlivého? Či co dalšího by mu mohlo s čištěním pomoci? Rána je cca 4cm x4cm, hnisají jen kraje. Prcek je jinak čilý, nevypadá, že by ho to nějak extra bolelo, elán do života má neuvěřitelný
Děkuji
Dobrý den,
tak se hlásím s postupem
Oveček nakonec během týdne začalo kulhat 5. (2x Dorper,1x Romanovka,2x Clun Forest, ani jedna Suffolka) Všechny už jsou "zaléčeny", každá byla pomatlána asi 3-4x Valachovou tinkturou a ani jedna už nekulhá, všem se to po 2-3 dnech srovnalo. Nyní čekáme až dojde Pederipra, aby se preventivně přestříkal zbytek stádečka a možná vzít i tyto, pro jistotu? Každopádně "Valacha" vřele doporučuji a děkuji za radu
Ju, plácám nesmysly s Formaldehydem do vany, modrou skalici jsem myslela. :) My měli vždy Berichony, ale letos jsem zjistila, že sehnat čisté pěkné jehničky není jen tak, tak to dopadlo takto, jak říkáte, pokus omyl, ta anglická plemena, vzhledem k jejich podnebí a naší jílovitější půdě jsou určitě rozumná volba. :).
Dobrý den,
děkuji za reakce, Valach namíchán, večer jdeme na to
Ono my to až tak ve velkém nemáme, dohromady 17 oveček, na Dorperky jsem byla spíše zvědavá, na zbytku jsme se nemohli dohodnout, tak jsme zkusili plemen více a uvidíme, jak se u nás bude holkám dařit. Ale berana přivezeme Dorperovského, slyšela jsem na tato křížení dobré ohlasy, tak uvidíme
Dám vědět, jak tinktura zabírá, zbytek stáda vezmeme Pederiprou a snad se podaří sestavit i nějaký brod na Formaldehyd, třeba tato zkušenost zase někomu pomůže
Ještě jeden dotázek, oveny jsou dohromady s koňmi a u jednoho započíná ve střelce též něco nekalého, jeho mohu vzít Valachem asi též pro jistitu, že?
Děkuji, pěkný den, M.V.
Dobrý den,
byť toho zde čtu hodně a moc , přesto nyní u svých oveček tápu, to že občas nějaká zakulhala a zdůvodnilo se to něčím mezi paznehtky, to už se mi párkrát stalo, ovšem nyní to je jinak.Přivezli jsme na jaře nové stádečko (Suffolk, Clun Forest, Dorper, Romanovky) a už týden 3 ovečky kulhají,2 Dorperky,1 Romanovka. Ovečky jsme odchytili a vzhledem k tomu, že jsme ve stádě nikdy hnilobu paznehtů neměli, netuším, zda s ní máme tu čest či nikoliv. Pazneht jako takový je v pořádku, střihán před dvěma měsíci ale! Meziprstí je rozprasklé dále než je obvyklé, jakoby praskla kůže mezi paznehty výše, rána (bez krve) je pokrytá bílou mazlavou tekutinou, která velmi zapáchá.
Ovečky na nohu nedošlapují, evidentně to je hodně bolestivé, nad paznehtem se zdá noha i mírně napuchlá.
A tak bych se zde ráda zeptala zkušenějších, o jaký problém by se mohlo jednat, děkuji, foto přikládám, byť ve špatné kvalitě.
M.V.