ovcezkopce

Moje příspěvky

15.5.2017 07:46

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Nojo, já vždycky píšu obsáhle.

Pane Bischofe: cituji část Vašeho příspěvku:
Pokud budou ovce suché, nalačno, a alespoň za každou ovcí to shrábneme určitě to bude lepší. Ne jen na pastvině stačí najít rovné suché místo kde dobře uvidíme nejlépe poblíž zavřených ovcí ve stínu vhodné ke stříhání a třeba pověšení mašinky. Chceme toho hrozně moc, nebrodit se v exkrementech, nehonit ovce po pastvině, ... a udržet si zdraví.

Rozumím, že máte i špatné zkušenosti, ale psala jsem, co má můj střihač:

- suché ovce s nezakrmenou vlnou (teď už ani nepokaděnou, protože mám jiný management, než jsem mívala v začátcích, navíc na podzim na průjmy netrpí...)
- rovný prostor
- ovce v malém oplůtku
- vodu na hygienu
- stín taky možno (nikdy ho nepoptával, protože mám pár ovcí a střiháme mimo letní období)

... proč to tak přitahujete za vlasy? Nedokážu si představit to brodění v exkrementech... to jako že by stříhal přímo před domečkem leda... ? Ani chovatel nemá zájem se "brodit", tedy předpokládám, že se pohybuje jinde, než v místech silně znečištěných? Navíc ostříhanou ovci chci mít čistou a ne oválenou v jejích vlastních bobcích, tedy volím místo čisté...
- o držení ovcí na lačno slyším prvně. Nikdy to nikdo nepoptával. A já nemám důvod studovat ze své iniciativy, co "může" některý střihač potřebovat nebo považovat za ideál. Poskytuji, o co si řekne a snažím se maximálně vyhovět.
Nikdy si nestěžoval nebo nepoukazoval na nějaké nedostatky z naší strany. A to máme často taky polní podmínky. (střih pod spásanou skládkou, tedy "na louce" - postavím oplůtek, ovce zavřu, připravím plochu... vozí si vlastní koberec, na kterém střihá - třeba by se Vám taky líbilo, mít vlastní kobereček pod nohami než si stěžovat na nevyhovující terén.. to není tak těžké sehnat starý koberec, ne?)

Možná si tímhle tady rozohním úplně všechny, ale jediné, co mě k tomu vašemu vystupování tady napadá je, že "jsem ráda, že mi takováhle slečinka stříhat nejezdí".

Děkuji za konfrontaci a přeji pěkný večer.

- o držení ovcí na lačno slyším prvně. Nikdy to nikdo nepoptával. A já nemám důvod studovat ze své iniciativy, co "může" některý střihač potřebovat nebo považovat za ideál. Poskytuji, o co si řekne a snažím se maximálně vyhovět.

Ovce by měly být nalačno, protože když je stříhač má posazený na pr/deli, manipujuje s nima a mají plný bachor žrádla, dusí se (ty ovce smajlík ), mlátí sebou a stříhají se blbě.

6.5.2017 15:50

Odblaňování králíka neznám

6.5.2017 15:39

Králíka po vykuchání rychle důkladně omyju, osuším starou utěrkou a nechám ve studené místnosti vyvěšeného den i dva, pak porcuju a mrazím nebo z něj vařím. Každé maso by mělo uležet, zrát, ne hned se zpracovávat. Nemáčím déle než je nutné k omytí.

26.4.2017 10:40

Ježíš, to je debata: není nic jednoduššího, než se při objednávání stříhače zeptat na cenu, ne? Když se mi nelíbí, tak si opižlám nůžkama svépomocí. Ať si každej vydělává jak může, je to o nabídce a poptávce a není potřeba nikomu nic závidět - však si každej může koupit strojek a taky zkusit stříhat na kšeft - a pak přestane kecat o drahotě atd.

21.4.2017 12:25

Ještě loni jsem sama stříhala kolem 20 ovcí taktéž statné postavy. Letos jsem udělala dvě ty nejzarostlejší a na zbývajících dvanáct mám už objednaného stříhače, už to se zády nedám a taky ovcí je mi líto, přece jen mi to trvá. S dopravou počítám taky okolo 100, - za ovci, ale to je mi úplně jedno, ráda zaplatím (a dala bych klidně i víc) a budu mít klid - a ovce budou sfouklé za chvíli. Jen čekáme na počasí, ale to už neovlivním. A jsem ráda, že jsem někoho sehnala.

8.4.2017 09:49

Ano, v tomto případě už ano.

8.4.2017 09:32

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Tak ji zabijte v okamžiku, až se Vám to šokovat nebude

Děkuji i za vaši odpověď: morální zábrany jsem ale neřešila.

8.4.2017 09:30

tisek11 napsal(a):
14 dní je minimum, teď vrbové větvičky k zastavení laktace, a kolem 28 dne po vrhu je připravena na pekáč bez hormonálních změn

Děkuji za věcnou odpověď.

7.4.2017 08:33

Dobrý den, prosím o radu či názor: samice potřetí sežrala (ožrala) mladé, ještě ani jednou neodchovala, takže ji čeká pekáč. Prosím o radu, jak dlouho po porodu byste s porážkou čekali - mám na mysli, že březost (hormonální změny) pravděpodobně ovlivňuje i kvalitu masa...? Samice není vyhublá, je velká, pěkná, ale konzumovat / zabíjet ji den po porodu se mi nějak ekluje.
Děkuji.

30.3.2017 20:24

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Tak to máte vymakanej systém.
Já jsem přišla na to, že to (k mé smůle) není o síle, ale o tom grifu. Který zatím nemám a marně hledám. Pořád neumím posadit ovci chmatem "zkroucení hlavy" dozadu...tak jí musím zvednout a "podrazit" jí nohy, aby si na tu zadnici sedla..

Stoupněte si z boku ovce a přes hřbet držte ovci pevně za přední nohu a pak chyťte i zadní ze stejné strany a svalíte ji na bok zády k sobě. Dělám to tak i u ovcí dvakrát těžkých než jsem sama, nevím tedy, jestli je to vůbec nějaký "odborný postup", ale funguje to. Jak pak leží na boku, skulím ji na pr.del

28.3.2017 16:13

123koza123 napsal(a):
Právě že ta definice podnikání je...soustavná činnost za účelem dosažení zisku... a to já nejsem. Já mám kozu jako koníčka a mazlíka a mám radost, když mléko chutná i ostatním a nevěří, že je kozí. A tuto svojí radost jsem jen chtěla zlegalizovat.

Trvám na tom, že znaky podnikání toto nesplňuje a nikdo po mě nemůže chtít, abych byla z této činnosti ponikatelem.

No ale v tomto případě - pokud nechcete být podnikatelem - si přece nemůžete uplatňovat žádné náklady, které do svého koníčku vrazíte! Jinými slovy: vy byste jakože příjem nula nula nic - je to přece jen koníček, ale náklady to zase jó - ty jsou pane podnikatelské, jen aby byla ztrátička a vrátili vám daň, co? No vy jste nátura, to vám povím

28.3.2017 13:09

123koza123 napsal(a):
Začíná se mi líbit představa, že se mi budou konečně vracet daně co mi strhává zaměstnavatel.



Ale teď k tomu, co má takový zemědělský podnikatel vše za povinnosti?

No a taky pochopitelně: správnou likvidaci hnoje, kontejner na mršiny, různé ty deníky atd k evidenci zvířat, potvrzení o tom, odkud berete vodu pro zvířata a potvrzení o její nezávadnosti - pokud máte vlastní vrt, pak povolení na odběr podzemních vod, a další a další co mě nenapadá - co sice málokdo vede, ale můžou vás na to utopit. Jinak pardon, ale jeví se mi to z vaší strany trochu jako vyčů.ranost a já osobně bych se styděla.
Zrovna dnes jsem dělala daňové přiznání, přiznala jsem pochopitelně dotace na pozemky, protože se zatravněním už to dělá pěkné peníze, ovšem uplatnila taky paušál a víc to neřeším a jsem ráda za každou kačku. A představa, že si dávám "do nákladů" všechny ty desetitisíce, co mě spolkne náš zvěřinec, abych si pak mohla s nataženou daní uplatnit navrácení DPFO..No, každej jsme nějakej, co?
Můj názor, který nikomu nevnucuju.
Jinak "živnostenský list" na zemědělství neexistuje, jde o zápis do evidence zemědělského podnikání u příslušného živnostenského úřadu - tzv. EZP, viz ARES a podobně.

24.3.2017 09:14

Ubaranajana napsal(a):
Tiez budeme mat na predaj.
https://www.facebook.com/blacknosSk/.

Krásné ovečky, krásné bydlení !

18.3.2017 08:00

Náš samec si po skoku vždycky zakvičí. Teď už kvičí míň, ale ze začátku - loni, při prvních připouštěních - (byl panic ) řval tak, že nám plašil ovce. Takže za mně normální, lidi jsou taky různí

26.2.2017 17:00

Přes zimu napájím do misek, mám dvě sady na výměnu na ráno a večer kvůli zamrzání. Jsou to nerezové misky se zavěšením od Kamiru. Nepraskají, dobře se myjí a snadno se odstraní led. Jakmile přestane mrznout, což snad už bude, mají králíci niplové napaječky. Králíky mám taky převážně ve výbězích s budkou jako vy, jen březí a kojné samice jsou v kotci v králíkárně.

16.2.2017 07:23

pajca napsal(a):
Kolik dusičnanů asi obsahují takové Bio výpěstky ? vypěstované pouze na hnoji.

Nevím kolik a je mi to jedno.
Bio tomu neříkám, ani tzv. "Bio" nekupuju a nijak neřeším.

15.2.2017 17:18

Máme obří hromadu hnoje - hlavně do šířky - nevím, tak 15 x 15 metrů?, na jaře zasázím dýně goliáše, cukety, rajčata, melouny, všemožný pelmel. Sázím přímo do hnoje (je to spíš mokrá vytahaná sláma, seno, výkalů je menšina), udělám dolík, nasypu trochu hlíny a do toho sazenku. Výnosy mimořádné, nemusíte zalejvat, odspoda to hřeje, dýně vám velkou část hnoje sežerou, hromada sedne, po zimě přikrmím hnojem a tak pořád dokola. Metráky dýní a cuket spucnou ovce, takže takový koloběh.
Hnůj mám oplocený mobilním oplocením, jinak by to ovce sežraly naráz i s natí.

13.2.2017 10:37

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
To jsou radosti. U koni nebo krav je blby ze ty sragory zadupou hluboko do bahna a pak na jare to zaser rozdupou a je to venku. Ono i ovce. A jestli ta hnilobna ( ta druha ) bakterie preziva bez pritomnosti vzduchu... udajne i hluboko v kapsach "kopyt" u ovci.
Cet jsem studii, musel bych to pohledat o odolnosti asi ctyr plemen vcetne romney a ani tam ta odolnost neni 100%.

Ovcezkopce: blbe se zeptam, nemanipulujete s nima casto, ze by bylo nejak ve stresu? Ten je prej spoustec ledasceho. Ja kdzy si to zpetne promitnu ten lonskej rok, tak se divim, ze me nejaky ovce zustaly. To sr..ni s nima kdyz jsem je delal "ulicky hanby" ve skalicovym roztoku. Matky s jehnatama prez pul hodky v lazni pak pul hodky na suchu. Mozna dyl. Se divim ze ty jehnata odchovaly. A ze jsem byl mistama dost vzeklej, kdyz jsem tam ty velky suffolky nemoh dostat nebo pak zase dostat z lazne ven. To litalo po kopci nadavek...

Ne, stresem to určitě není. Mají se u nás líp než my smajlík
A dokonce zpočátku - před těma 2,5 lety když nám to pravděpodobně přitáhl beran - byly rozdělený na dvě půlky kvůli připouštění. Spodní holky kamerunky měly berana kameruňáka a cca 80 metrů, možná víc vzdušnou čarou, máme louky rozdělený na veliký sekce - měly holky chlupatý beránka ZW. No, ten to asi přitáhl a ačkoliv bylo mezi nima těch 80 metrů, nakazily se i holky kamerunky i když spolu nikdy do styku nepřišly. A najednou začaly březí ovce kulhat a co teď s tím, nezabiju ovci s jehnětem v břiše.
Není nic horšího než stádo na kolenou, víte sám, ta bezmoc. A z jehňat beztak není nic, samozřejmě taky kulhaly, některé ovce i jehňata opustily, měly problémy samy se sebou. Takže tak.

13.2.2017 06:10

No. Z šedesáti ovcí jich kvůli hnilobě máme devatenáct a to není konečné číslo, takže tak. Ještě z těhle porazíme cca pět. Potýkáme se skoro tři roky a vyzkoušeli jsme všechno.
Nejodolnější jsou kříženky s Clun Forest. Z osmi zapajdají občas dvě a stačí vystříkat meziprstí Alymycinem a je zas pokoj na měsíc. První šly Romanovky a kamerunky jedna za druhou, vlnaté kříženky (ZW a...? ) zůstaly čtyři, z toho dvě odolné a dvě půjdou do mrazáku.
Pastvina je velká, chodí kde chtějí. Na blátivých místech mají vystlány koberce z gumy z dopravníků, kde to jen jde. Nepomáhá nic. Sucho, slunce, horko, mráz - buď to má ovce v sobě nebo ne, myslím odolnost.
Je to o odolnosti jedince, v těch zbylých je mimo forestů mix všeho.
Nejvíc je v (_*_), že nešlo připouštět, ovce zestárly a teď už na skoro tříletou prvničku berana pustit nemůžeme, aby to vůbec zvládla.
Radím koně se zbavit, jestli má majitele, tak vrátit. Asi se mi to lehko řekne, ale jak si to zavlečete, je konec.