Pandinus

Moje příspěvky

19.8.2022 12:19

Tak předně - kéž by se tohle dělalo na základě výzkumů. Teď hovořím o želvě nádherné. Je smutné, jak jsou lidé krátozrací a jak snadno jsou sto přijmout nesmysly, polopravdy a vyslovené lži o tomto zvířeti. Na jednu stranu se zde mává tím, jak tato želva škodí, vyžere ryby, čtu katastrofické scénáře o vyhubených rybnících, požraných obojživelnících atd., ale nikdo se nepozastavuje nad tím, že žere to samé co zmiňovaná želva bahenní (Emys orbicularis), kterou jsou naopak snahy a snad už i granty na její rozšiřování. Hledají se lokality, kam je znovu vypouštět atd. Zjednodušeně, pokud do ekosystému prdneme bahenky, dočkáme se totožného výsledku. Tvrdit, že ona sem patří je s ohledem na skutečně prováděné výzkumy, které vyšly vniveč nesmysl a žádná současná populace se nikde nenašla a dokonce nejde ani pořádně vyhodnotit jaký genofond měly naše želvy, neb to nejde podle čeho zkontrolovat, je třeba vzít v úvahu to, že několik staletí se sem bahenky dovážely jako postní potravina a to ze všemožných míst Evropy. Jediná současná populace bahenek, která prosperuje (jinak nelze nazvat šíření z lokality na další místa) je z lokality Betlém, kde jsou ovšem bahenky rumunské. Již v rozmezí let 2010 a výše byly pozorované želvy mimo tento umělý ekosystém (mám na mysli úpravu terénu, kladiště atp.) a to i 5 a více km, včetně kladoucích samic.
Tyto želvy jsou u nás nepůvodní jako zminovaná eleganska a žerou to samé, přičemž trachemysky jsou v adultu víceméně býložravé, což u orbicularek nemohu ze svého letitého chovu dvou různých populací potvrdit. Stejně tak rozporuji údanou agresivitu vůči jiným druhům, osobní zkušenost je, že emysky jsou daleko agresivnější a to i v rámci vlastního druhu. Projděte se někde po zoologických zahradách, kde tento druh plave v bazencích nebo příkopech - všude plavou s rybami a přitom nejsou krmené, neb nejde o vystavovaných druh, ale následek nezodpovědných návštěvníků, kteří jim tam želvy naházely. Osobně jsem choval želvy v různě velkých jezírcích a zdravé živé ryby ulovit nedokážou (není to nic objevného, psalo se o tom v řadě článků, někteří chovatelé dělali i pokusy s různě velkými akvárii), zpravidla do týdne i nově vypuštěná želva v omezeném prostoru přestane na ryby reagovat, protože je zkrátka neuloví.
Slavná fotografie kde se sluní a dokonce sloví ptáčata tuším roháčů je krásná, ale je to jediný popisovaný případ, přestože je uváděn jako něco, co se tu fotí a pozoruje ob týden.
Ohledně obojživelníků bych neupíral žádnému druhu vodních želv možnost jejich lovu, na druhou stranu jsem sám ulovil zbídačenou trachemysku, kterou "chovatel" vyhodil do rybníka plného pulců ropuch obecných a kterých se během několika denního pozorování, než se ji povedlo odchytit nedotkla (doma z ní pak padaly jen olšové šišky, která zblblá pravděpodobně z krmení granulemi považovala za potravu). Největšími likvidátory obojživelníků nejsou želvy, ale chemizace, vysoušení krajiny, vysazování ryb do každé louže - tedy lidský faktor. Představa že želva vyžere populaci čolků nebo žab je naprosto mimo mísu (pokud by spolu nežili v lavoru), jednak je želva ektoterm, takže neloví a netráví jako savec, za druhé obojživelníci jsou právě na tohle připraveni a než přišel člověk, bez potíží si počty mláďat s predací hravě poradily...
Uvedení želvy nádherné jako invazivního druhu u nás naprosto popírá logiku, neb se u nás nemnoží, kladení vajec je pozorováno logicky i v zajetí u jednotlivých samic, protože to je přirozený proces, kterým správně chovaná zvířata prostě procházejí a vykladená vejce mají na vylíhnutí stejnou šanci, jako u slepic z velkochovu bez kohouta. Kdyby se při vyhodnocování závěrů použily údaje od chovatelů, zákonodárci by věděli, jak "snadné" bylo vylíhnout trachemysky, jak praskala vejce, jak se distkutovala náročnost tohoto druhu na minerální látky, aby vejce vůbec měla správnou skořápku. Aby proběhlo úspěšní líhnutí, je třeba dlouhá inkubační doba při níž nesmí teplota klesnout pod určitou úroveň, která je u nás prakticky nedosažitelná. Lze připustit vylíhnutí mláďat za nějakých výjimečně horkých let, ale zase - jakých mláďat?? Jelikož teplota zde ovlivnuje pohlaví, na 100% se lze dočkat pár mláďat samčího pohlaví, která jaksi populaci nevytvoří. A to se bavíme o opravdu dobře schovaném hnízdě, které nenajdou prasata, lišky, ježci atd. Doporučuji přečíst knihu od pana Šebely, co vše musel dělat, aby vůbec docílil odchovu bahenek v Betlémě, jak je třeba hnízda síťovat a ani to mnohdy nepomůže. Následně mláďata sbírat a odchovávat v akváriu bokem, než je bylo možné vypustit. Ze Slovenska jsou známé případy zmařených snůšek jen díky tomu, že skrze vejce stihla prorůst tráva a vylíhnuté želvičky se prostě z hnízda nedostaly a nakonec uhynuly. Právě to, je problém i udržení bahenek na většině lokalit - kladiště. Takřka nikde nenajdete písečný nebo hlinitopísčitý čistý břeh s ideálním osvitem a ještě štěstím na absenci predátorů. Proto třeba v Tajbě na Slovensku samice kladou i přes 150m od vody, protože není kde (což zase limituje mláďata, protože ta se musí stejnou cestou k vodě včas bez úhony dostat). Když už se želva vylíhne, je bahenka buď hnědé nebo černé barvy, v našich podmínkách kryptická. Kdo někdy viděl malé trachemysky, ví, že v našich podmínkách svítí na dálku a z hlediska predačního tlaku jsou oproti nim zdaleka znevýhodněny. Prosím stále se bavím o našich podmínkách, jak je to v Itálii nebo Řecku mě nezajímá. Nejsme Itálie ani Řecko a veškeré naše želvy jsou zvířata vyhozená, zvířata, kterých se lidé zbavili a porušili zákon na ochranu proti týrání. Je smutné, že každý oplakává uvázaného psa v lese, kočky v kontejnerech, ale že želvy nádherné mají stejný problém nikoho nerozlítostní, naopak.

11.8.2022 16:14

Dobrý den, jak často tu vodu měníte? To, že je průzračná jak na horách neznamená, že v ní nejsou svinstva a to i přes použití filtru (přijde taky na to, co je to za filtr, jaká má média atp. i když při správném krmení těchto želv to žádný filtr moc neudýchá, aby se ve voda nekazila). Jinak dle mého názoru se nejedná o Trachemys scripta scripta, jde o nějakou Pseudemysku.

11.8.2022 16:10

to vypadá jak list z nějaké kytky nebo plodu

2.5.2022 13:22

Veronikasmid96 napsal(a):
Dobrý den,

setkal se někdo už s něčím takovým a dokázal mi říct co to je?

Děkuji

Vypadá to jako strašník dalmatský (Scutigera coleoptrata)

16.4.2022 12:10

sharingan napsal(a):
Já tu ruku do ohně dám tedy na to, že je to zmije obecná. Ano, hodně vyšisovaný, po zimě vyhublý jedinec s nezřetelnou kresbou. Ale tvar těla, hlavy a ocasu naprosto sedí. Kresba svrchu hlavy je dost nezřetelná, ale stejně vidím tam pro zmiji klasické linie. Kromě toho je z foto zřejmé, že had z boků na břicho přechází do černé barvy v pro zmiji typickém přechodu. I celkově na první dojem mám ze zvířete "zmijí" dojem. Šance, že bych se mýlil, je v tomto případě nulová.

Souhlasím, štítek nad okem, postavení oka, kresba na zádech není vůbec důležitá. Je to beruska ve velmi špatném stavu

28.3.2022 13:17

Joeer napsal(a):
Dobrý večer, hada kousl potkan do oka a had má červené oko, jak to ošetřit?

upraveno administrátorem, 25.3. v 20:45 hod.

Jednu mou samici constrictora takhle kousl potkan pod oko. Oko se zalilo krví, víceméně jsem ho odepsal s tím, že se povedlo přetnout nervy a bude na to oko slepá (že bych uvažoval, že na to odejde ani omylem - pokud jste někdy viděli, jak a co loví hadi v přírodě, rovná se takové zranění škrábanci). Překvapení bylo, že když se samice svlékla, svlékla i to červené "oko", samotné oko bylo vpořádku, samice na něj viděla a žádný hororový scénář se nekonal.
Je třeba si uvědomit, že v přírodě loví hadi mnohem nebezpečnější, rychlejší a mnohdy i větší kořist, nikdo jim tam potkany ani myši neusmrcuje, ani jinak neupravuje. Hadi nejsou sběrači, byť to z nich řada lidí zkouší dělat (ať žije byznys), jsou to lovci a v tom co dělají, jsou ukrutně dobří. S tím jde ruku v ruce i regenerace a odolnost vůči takovým poraněním.
Veterinu bych ani nepokoušel, pokud se nevěnují vysloveně terarijním zvířatům, mají tendenci prát do zvířete ATB, aniž je to třeba a aniž ví kam.
Pokud je rána suchá, nechal bych to, pokud by se v místě kousnutí udělala bulka jako se občas po "čistých" potkaních zubech stává, mázl bych to Opthalmoframykoinem, obvykle stačí jednou a lehce. Držím palce a ať se dá do kupy

28.3.2022 13:00

Dejv10 napsal(a):
Omlouvám se, napsal jsem to špatně, měsíc jí mám doma.

U mláďat obecně se vyplácí umístit do terária misku s vlhkým lignocelem. Osvědčuje se mi to celá léta a je to rozhodně bezpečnější, než řešit vlhkost rosením atd. Jinak špatně se svlékají i zvířata, která mají omezený přístup k vodě, nebo ho mají, ale vlivem velikosti nádrže se jim nedobře hledá (poměrně častý jev u zvířat, která jsou již jako malá umístěna do naddimenzovaných terárií).

28.3.2022 11:00

EŠ napsal(a):
Může být, chlap mi ho donesl ze zverimexu a asi 3x jsem rozkrmovala, ale kdybych si měla fakt jen tipnout tak možná něco neurologického?
Já už fakt nevím. Zaráží mě, že takhle ze dne na den a předtím byla úplně v pořádku. Nebo pak mě napadá nějaké nemocné holátko.. Já už fakt nevím, ale s holátky nikdy předtím problém nebyl taky mě zaráží, že se trochu zlepšila a najednou je úplně ochrnutá, i když při zvednutí jsou slabě cítit svaly jak se snaží

Obdobné problémy jsem měl u L.goini při otravě. Tehdy to bylo kvůli použitým hoblinám, které ač měly být "eko", byly z lakovaného dřeva. Had trpěl nekoordinovanými pohyby, křečemi, dávením a uhynul. Stejné problémy mohou nastat při nakrmení hlodavci, kteří byli ošetřeni proti ektoparazitům (jsou známé i otravy přes holata, které kojily matky jimž byly aplikovány takové preparáty - bohaté zkušenosti s tím měli zejména pavoukáři).

21.3.2022 23:24

lupus4 napsal(a):
.Podminky ma presne dle rady chovatele

tj jaké?

Ty nejlepší, jak jinak, jinak by tak dobře nerostla

21.3.2022 23:22

Sthilka napsal(a):
Díky za odpověď alespoň jste mě trochu uklidnila hady jsem nikdy bez vody nenechal tak jsem měl docela strach vím, že dehydratace je zákeřná. Naneštěstí jsem nečekal že za tak krátkou dobu bude schopný se nepostarat vůbec o hada. Mám ho u něj i tímhle týdnem 3 týdny a tenhle týden si ho mám naštěstí vyzvednout na terrabazaru kdyby nebydlel na druhém konci republiky tak už mám hada dávno doma. Konečně jsem ho taky přesvědčil aby jí tam dal vodu bohužel to je kousavá ametystka tak se mu přávě moc nechce to je kámen úrazu

A to je tak těžký při výměně vody dát mezi sebe a hada nějakou překážku??? jako talíř, puklici od hrnce, nebo co já vím? Jako sorry, ale vodu nevymění jen deb*l

11.3.2022 14:10

Bludička napsal(a):
Dobrý den, potřebuji poradit. Mám doma dvě želvičky, jedna je želva žíhaná, je starší a větší, druhá je maličká želva mapová, zachráněná z nevhodných podmínek. Teď přes zimu obě spaly, větší se už probudila a normálně žere, ale ta menší má jakoby oteklé oči, nežere, sotva se hýbe. Už jim zase svítíme, aby se mohly nahřívat, dnes jsem začala kapat do vody vitamíny od Beaphar.
Potřebuji poradit, co mám dělat s tou malou, někde jsem četla, že když nechtějí žrát, tak jim tu potravu dát násilně 😳 zaprvé nevím jak, když má maličkou pusinku, zadruhé nevím čím, patentkama?

Dobrý den, úplně nechápu, proč někdo "zimuje" zvířata z nevhodných podmínek, ale budiž, jde o to teď pomoci. Žárovku dejte co nejníže, aby teplota ve výši krunýře dosahovala okolo 35-40C, na Vaší fotce je vidět pouze odraz lampičky, která tak maximálně přidává trochu světla. Želvy se musí mít šanci vyhřát. U 25W žárovky pokud akvaterárium není umístěno v pavilonu ledních medvědů, ale je tam běžná pokojová teplota cca 22-24C je to vzdálenost jen pár centimetrů, například 5-6 nad krunýřem. Lepší bude vyměnit ji za 40W, která prohřeje i větší plochu pod sebou. Podotýkám že nejde o žádnou úsporku, ale musí jít o normální klasickou žárovku, ať už matnou nebo průhlednou. Vitamíny nepodávejte, pokud se nedávají na váhu, naopak tím zvíře doděláte (a to i podle slavného návodu výrobce). Vitamíny musí želvy dostávat skrze potravu, což jsou porcované celé rybky (sladkovodní ryby - plotice, perlíni, oukleje, okouni atd., naopak žádné file, pstruh natož mořské jako tresky, grundle..), vodní šneky (dají se na bazosi u chovatelů získat okružáci, plovatky) a žížaly.
Dokud mapovka nebude mít otevřené oči, nebude žrát a nemá cenu jí cpát. Tudíž sežeňte ophtalmo framykoin (bývá ale na předpis) a obě oči zlehka mázněte. Obyčejně to stačí jednou denně po dobu třeba 4dní. Jakmile otevře oči, bude jevit i zájem o potravu. Ještě dovětek - pokud je nízká teplota vody, je třeba dotápět vodu akvarijním topítkem, opět na optimálních 22-24, u marodů se vyplatí i více.
Určitě se vyhněte krmením granulemi, sušenými ráčky atd, byt jako doplněk při pestré stravě to nezaškodí. Pokud želva nedostává kompletní porcované rybičky, které obsahují i kosti, vnitřnosti, šneky, kteří obsahují mraky vápníku, pak jsou jakékoliv medikamenty zbytečné. Granule pro želvy jsou bohužel těžkou náhražkou zdravé stravy, která obsahuje například kukuřičnou moučku, pšenici atd., ...dál asi nemá cenu pokračovat o chvále těchto "pseudokrmiv".

Ps:patentky se používají maximálně na rozkrmení naprosto čerstvých vylíhnutých mláďat. Nebojte se jí skutečně porcovat celé rybky, čím víc kostí v tom je, tím líp pro ni. Ideální je krájet tak, aby želvička potravu netrhala ale polykala v kuse

Držím palce

26.2.2022 11:28

MSochyno napsal(a):
Dobrý den, chci se zeptat co mám dělat když mi axolotl nechce jíst už týden nic nesnědl a bojím se že mu něco je může mi někdo prosím poradít co dělat ? Děkuji

Kolik máte teplotu vody? Není problém tam? Axolotli obecně jsou při správných podmínkách zvířata na desetiletí, ale mají jedno velké ALE a tou je teplota vody. Jsou to spíš zvířata někam na verandu do studenovodních nádrží, než do pokojů. Osobně jsem nevědomky odpravil před lety dva jen tím, že jsem akvarijní nádrž v již tak teplé místnosti přisvětloval zářivkou, která vodu ještě dohřívala. Je ideální, pokud teplota vody nepřeleze 20-22.
O krmení se nebavím, předpokládám, že krmíte žížalami, malými rybkami nebo kousky rybího masa (míním sladkovodní rybky, žádné mořské a file).

12.1.2022 14:35

lucistrnad napsal(a):
Dobrý den, zeptám se zda se dá žebrovník chovat ve společné nádrži s rybami? Mám v akváriu Razborky, diaono a neonky modré a pár pavích oček. Věřím, že potěr žebrovníka nevydrží, ale to by mi tak nějak nevadilo, spíše co ty velké ryby? Dají to? Děkuji

Raději ne, osobní zkušenost i s malými rybami byla, že žebrovníky okusovaly a u dvou kusů způsobily otevřené rány, které se nadále špatně hojily. Obojživelníci jsou obecně dost citiliví i na kvalitu vody, což chov s rybami značně ztěžuje. Žebrovníci sami přitom rybám obecně nejsou vůbec nebezpeční a trpěli i při krmení patentkami (svého času ještě nitěnkami), jelikož i rybky jako jsou paví oka nebo dania sežerou krmivo mnohem dřív, než je poměrně pomalý žebrovníci mají šanci nalézt a pozřít

2.1.2022 19:05

petra.karasova@post.cz napsal(a):
No tak mě je ho líto, že je jen zavřený v teráriu... dřív, když jsme ještě neměli děti, tak jsme ho vyndavali aby se prolezl, teď už je jen zavřený. Dalším důvodem je, že terárium máme v ložnici, aby on měl klid, ale bohužel my pak nemáme klid v noci. Rumpluje tam s lampičku, bouchá do skla, kolikrát vyleze nahoru po klacku a pak spadne... Vprostřed noci docela nepříjemné, velká rána a dítě v postýlce vzhůru a my ostatní taky... Takže taky proto...

Dobrý večer, 10let stará regiuska není ještě vůbec stará, takže stran nabídky se nejedná o žádné zvíře nad hrobem, pokud je tedy celkově v pořádku. Jak píše Kometa, proč ji jen nepřestěhujete do jiné místnosti? Předpokládám ale, že hada chcete dát spíš pryč, tohle Vás jistě napadlo taky

29.12.2021 16:55

Vendelína napsal(a):
Dobry den me by zajímalo konkrétně od koho z importu jelikož nikdo nedovazi do ČR.
V minulosti jsem viděla obchod v Německu s hady ale bohužel už nemohu najít kontakt
Dekuji

Z importu sem zmiňoval sirtalisky a ty měl běžně Zoopet. Teď je v nabídce nemá. Stejně tak jim jezdily nerodie.

19.11.2021 21:42

Je to immaculata

31.10.2021 17:08

KristiánVít napsal(a):
Dobrý den,
koupili jsme si chameleona, a chci se zeptat, vypadá, že je tak 2-3 měsíční.
Chci se zeptat, jestli je možné že včera snědla 3 cvrčky a během dneška zatím nic.
Nechce pít. Je to možné?
Nebo je něco v nepořádku?
Barvu má hezkou bílo-šedou, viz. foto.
Děkuji.

Dobrý den, o podmínkách jste nic nenapsal/a (teplota, osvětlení, UVB, krytí terária ze stran, možnost vidět jiná zvířata atp.), takže těžko soudit. Barvu moc hezkou nemá, z fotky to teda úplně nepoznám, ale pokud je to jemen, měl by mít v klidovém stavu barvu zelenou (stačí zadat do vyhledávače latinské jméno a vystřelí vám to miliardu fotek, tak můžete porovnat). Světlají když jdou do svleku (opět z fotky dost dobře nepoznám, jestli to je tenhle stav), stejně jako když není něco ok. Ten substrát dole je lignocel (kokos?), pokud ano tak pryč s ním.

31.10.2021 08:29

Horsfieldka napsal(a):
Dobrý den odchov prodává Jan Haltuf z Nepolis telefon 420 733 358 965

Dobrý, akorát po deseti letech

4.10.2021 14:49

Franta01 napsal(a):
Teplota večer 21 přes den asi 28 nebo 27 stupňů terárium je 50x40x30

U mláděte bych s tou teplotou přitlačil i přes noc. Nemuselo by to padat tak nízko. Čím krmíte?

4.10.2021 10:03

Franta01 napsal(a):
Dobry den,
mám doma asi měsíc starou rohatku, první týden žrala a teď dva týdny nechce žrat.
Mohl by mi někdo poradit?

Dobrý den a teplota, podmínky?