Pandinus

Moje příspěvky

26.9.2021 19:06

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Pokud nedodržujete nějaká extrémní pravidla ohledně hygieny chovu, je to stejně téměř jedno, jsou-li ve stejném teráriu nebo druhý had ve vedlejším - z hlediska chorob a parazitů myslím.

S tím se můžu naprosto ztotožnit.

26.9.2021 19:04

SaraS napsal(a):
Asi jsme se špatně pochopily, já mám na mysli dřevěné "hoblinky", jak je na fotce. Kokos bych použila jedině ty kostky velké, když už. Toto mám u všech hadů momentálně a naprostá spokojenost. Jen k tomu jílu ještě, právě, že na myš se nabalí všechno, takže jestli, kdyby sežrali sem tam něco, tak se v žaludku rozloží nebo ucpou střeva. Zas si je nechci zabít, tak se radši ptám, než to podělat.

Roky jsem je choval na praném písku, ale z toho, co jsem viděl fotky z jejich domoviny v ničem takovém vysloveně nežijí a hygiena byla taky docela bídná (pročůraný písek zasmrádne, navrch škrábe sklo). Když jsem se k jejich chovu vrátil, přešel jsem na bezprašné hobliny a u nich i zůstal. Bez jakýchkoliv problémů s příjmem potravy ať už adultů nebo novorozeňat

26.9.2021 19:01

Horsfieldka napsal(a):
Dobrý den, má někdo zkušenosti s poškozením nebo sežráním malých želv ?

Jestli to bylo venku, v nějakém výběhu, tak je možností přehršel. Znám řadu příběhů - od sežrané tornierky kunou, potkany (napadají a likvidují mnohem větší zvířata než jsou sami), odnešených mláďat kočkou a strakou, po spolknutí skokanem zeleným (orbicularka), poměrně dost těchto případů mají na svědomí i vlastní psi. Ti se stejně jako lišky, mývalové atd. podílejí na poškození a "ztracení" i větších kusů..

23.9.2021 08:32

Geko6 napsal(a):
Mě přijde že je jenom unavená , jak říkám stolici má normální, sežrala 5 červů a už leze po teráriu.

No tak tady pomůže se modlit, aby to bylo opravdu jen vyčerpáním. Protože jak psala Kometa, je masakr přivézt si eublephara a strčit ho bez karantény k těm, co mám doma. Namátkou si najděte, co jsou to cryptosporidie. Dva moji známí zahrabali celý chov

21.9.2021 13:47

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Nejspis bude předávkovanej tema vitaminama a to tezce

Přesně tak

19.9.2021 14:07

D5xgvubib napsal(a):
Děkuji za správu skusím

Probůh hlavně ji nějak nežídmejte. Když s tím člověk nemá zkušenosti, může zvířeti jedině ublížit. U adultních guttat bývá dost často u samců ocas jiného vzezření než u samic - za kloakou stále stejná šíře a řekněme mrkvovitě rozšířený a pak pozvolna zužující, samice mívají ocas od kloaky rovnou se zužující. Jde ovšem i o to, v jaké je zvíře kondici a jestli není tlusté. Ve chvíli, kdy nemáte možnost porovnání a nemáte to nakoukané je to tak nějak stejně k ničemu.

14.9.2021 15:57

Elisaa13 napsal(a):
Dobrý den,
všimla jsem si boule na zádech mé dvouměsíční užovky. Na omak tvrdou a nepohyblivou.
Nevíte o co by se mohlo jednat?
Předem děkuji za odpovědi!

Nikam s tím nechoďte, na 99% se jedná o vrozenou záležitost. Bohužel nelze poznat, zda je to věc genetiky po rodičích, nebo následek hraniční (vysoké) teploty při inkubaci. Z preventivních důvodů se taková zvířata nepouští do chovu. Ono věkem jak zvíře nasvalí se většinou boule "ztratí", což samozřejmě neznamená, že to tam není. Jen to není na omak u řady zvířat poznat.

9.9.2021 10:22

martin8 napsal(a):
Děkuji. Rašelina terarijní se dá kde zohnat? Nechci dávat tu pro rostliny, ale jinou jsem ve velkém balení nikde neviděl. Je nutné rašelinu ještě nějak tepelně upravovat? Písek, přidaný do rašeliny, jsem četl, že více váže vodu.

např: https://www.robimaus.cz/raselina-g68/terarijni-raselina-10-litry-robimaus-p383

9.9.2021 10:20

Eddie122 napsal(a):
Zdravím,
mám už pár měsíců problém s chamíkem. Chameleon je po většinu dne na zemi, protože z větví padá respektive při lezení nepoužívá zadní nohy což způsobuje většinou pád.
Při pokusu vylézt zpátky jakoby neměl sílu (když vyleze tak maximálně do půlky teraria). Občas si i chytá přední nohy zadními a po pádu zůstává ležet určitou dobu na boku. Co mě ale mate je fakt že některé dny jsou lepší a některé horší. Navíc přes noc ho buď dám na větev případně si na ni vyleze sám a vydrží bez problémů až do rána.
Původně mě napadlo že je problém v dávkování vitamíny, ale vzhledem k tomu, že tento stav už trvá pár měsíců beze změny, tak si tím nejsem jistý.
Navíc poslední dva měsíce má problémy s vylučováním. Po konzultaci s veterinářem jsem musel začít dělat klystýr. Protože skoro 4 týdny nevylučoval. Bohužel komunikace s vetem je pouze po telefonu – má na další min. měsíc plno a další specialista na plazy je vzdálen 2, 30 hodiny jízdy což mi přijde moc 🤔
Chameleon je starý 3 roky normálně jí i pije (poslední týden jí tedy málo 2-4 cvrčci denně, ale občas už takový výkyv měl, tak to nepovažuji za problém) vitamíny dávám 2x týdně a vápník každé krmení.
Vůbec nevím, kde může být chyba 😱

On údaj dávám vitamíny 2x týdně je taky sekec. Čeho, kolik, co to obsahuje?

9.9.2021 10:18

Potrebovalbyvhrafu napsal(a):
Ahoj chci se zeptat a oživit tema moje koralovka už nejí dva tydny a ignoruje jidlo ale když predtim měla živě holatko netrvalo ani 2 minuty aby už nezkousela ho jist ale teď ji dávám zmrzlé a pořád ho ignoruje když jsem zkoušel ohřát nic zkoušel jsem to mít venku aby to bylo vpohode a akorát pro hada ale stále nic zkoušel jsem to mít pod jejím oblíbeným kamenem den taky nic a přestala tam vůbec bejt jak tam bylo holatko nějaká pomoc na to?

Proč neseženete živá holata, když s nimi problém neměla? Řada mláďat dává zkrátka přednost živé přirozené potravě, než rozmražené mršině. Zrovna u mláďat není hladovění dobré prodlužovat nějakými pokusy s náhražkami, pokud bez problémů přijímají živé.

7.9.2021 15:05

Redagama napsal(a):
Zdravím , chcel by som sa opýtať či by bolo možne v noci pustit gekona nočného do terária kde mam agamu aby cez noc vychytal cvrčky a šváby ktore agama cez den neulovila.

Určitě ne.

31.8.2021 10:43

Zkuste si na google zadat Litoria caerulea a dejte si vyjet jen fotky

26.8.2021 16:15

Tomasss napsal(a):
Zdravím,
mám dvě želvy mapové v celkem prostorném akvárku a nedávno jim z ničeho nic začaly odpadávat šupiny z krunýře.
Co může být za problém?
Nesetkal se s tím někdo?
Děkuji za odpověď.

Pokud pod tím nejsou žádná hnisavá ložiska a je pod tím normální krunýř, jde jen o projev růstu. Zdravá želva tak nahradí opracované štítky za nové, větší. Zkrátka rostou. Pro jistotu můžete poslat fotku

25.8.2021 19:05

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Já přece nikoho neodsuzuji, jen píšu, že chápu citové pouto k mláďatům, které majitelé odchovali.
Asi jako vy byste svoje třeba hady neprodali majiteli čínské restaurace, protože tušíte, že by skončili na talíři.

Asi jsme si nerozuměli. Chovatel si samozřejmě vybere komu odchov prodá, ale o těch tu řeč není. Ve většině případů ta zvířata u svých "chovatelů" živoří, jak uváděla Leithian.

25.8.2021 16:03

Mimino užovky hladké (coronella austriaca).

24.8.2021 23:13

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
No jo, to je ale pohled "zvenčí"
Chovatel to vidí jinak.

Člověk, který vědomě nebo svou nepotřebou něco si o zvířeti, které chová zjistit natož mu podmínky zajistit ale není chovatel. A oplakávat každého sežraného králíka, potkana, morče atp. je hloupost. Inzerce je plná nechtěných "mazlíčků", stejně jako vrhů králíků, morčat atd., která přišla na svět jen proto, že dotyční chtěli ňuňavá miminka. Je to stejné jako s kočkami. Je pokrytecké a povrchní odsuzovat zkrmení zvířete přirozenou cestou jen proto, že s tím mám sám problémek. Jedna madam takhle kdysi komentovala, že svoje koťata raději utopí než by je dala někomu na zkrm.
Chovat si králíky jen proto, že mám doma jednu dvě krajty se těžce nevyplatí, je to stejné jako chovat si myši kvůli 5 hadům. Je s tím víc práce než s vlastními chovanci, o financích ani nemluvím.

24.8.2021 13:16

Jeden aktuální inzerát na thamnophisky taky vzácně chovaného druhu:

https://www.ifauna.cz/terarijni-zvirata/inzerce/r/detail/3791435/prodam-thamnophis-cyrtopsis-ocellatus/

10.8.2021 20:42

Tarantela napsal(a):
Dobře se rozhodně nemá. Má promáčené terárium, které se mu evidentně nelíbí, a proto leze po výškách, v následku čehož mu hrozí riziko pádu a zranění. Pořizovat si zvíře a neinformovat se o jeho potřebách je nezodpovědné a hraničí s týráním, i když jde pouze o bezobratlého živočicha!

Přesně tak. Vlhký jak v Kongu po deštích, do toho ty umělý akvarijní kytky (nemají tam co dělat - až na ně řachne, může se mu něco stát). Zkuste si o podmínkách na chov tohohle druhu něco nastudovat, ať se má dobře

10.8.2021 20:39

Ohlupin napsal(a):
Dobrý den, jak náročné je v České republice sehnat odchov tohoto druhu?

Tetrataenie byly jeden čas opakovaně k mání z odchovů, například odsud:
https://thamnophis-cz4.webnode.cz/. Jestli je ještě chovají netuším, každopádně vloni byl inzerován plonkový mladý sameček, který se, jak se dalo čekat, velmi rychle prodal.
Standartně lze v ČR opatřit T.sirtalis (obyčejně z importů), dříve z odchovů běžné T.marcianus už se taky takřka vytratily (aktuálně je v inzerci k opatření albinotický jedinec). Každopádně furt je to s nimi lepší jak s hady rodu Nerodia