Informace o uživateli:
Genetika, chov mutačních papoušků a publikování.
Moje zvířata
Naposledy přihlášen: 8. 6. 2023 14:37:32
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
kindr
napsal(a):
Dobrý den pane Lukač,
pochlubte se vašim odchovem nějakou fotkou.
Rád bych, ale to málo co jsem letos odchoval si již lidé rozebrali. Aktuálně tedy není co fotit. Mám odchován docela zajímavý 1 kus 1F šedozelený uranově modrý pallid opalin / oranžová, který může být i oranžový, ale ten se vyfotit již ve své 3m voliéře nenechá. Něco mám ještě v budkách, tak pak by jsem později vložil nějaké zajímavější foto, bude-li co. Napsal jsem Vám e-mail. PL.
skrobisko96
napsal(a):
No mlade je vice tmave a je po páru 1.0opalin 0.1 rubino a tohle jsou prvni mlade a samecek ma byt udajne od oranzoveho opalina a 0.1opalin samickya od samicky rodice nevim tu jsem kupoval na burze
Foto páru.
Pokud se Vám to mládě zdá tmavější, může to být způsobeno z vícero důvodů. Jedním z nich je štěpitelnost obou rodičů do tyrkysového genu, tímto způsobem lze odchovat uranově modré jedince. Druhým způsobem je přítomnost šedozeleého genu, ten ale lze ve vašem případě vyloučit, neb mládě není šedé, ale modré barvy. Někdy mívají odchovy různou variabilitu zbarvení modré (po částešném INO - pallid, skořice mohou mít jiný odstín). Na bližší určení je ještě brzy, nafoťte to mládě až bude samostané a pak se uvidí. PL.
skrobisko96
napsal(a):
Ahoj jaka mutace to je 1foto je opalin ale to druhe nevim mutaci foto 2 a 3 jeden zpěvák.
Zdravím,
pomohlo by foto, anebo alespoň Váš popis dostupného genotypu rodičů, případně výsledky předchozích hnízdění - popis mláďat. Jsou li všechna mláďata opalinová, pak by oba rodičové měli být nositeli opalinového genu (min samec heterozygot opalin a samice opalin, anebo oba opalinový). Vzhledem k odchovu modrého jedince jsou oba rodičové min. štěpitelní do modré. To, je ale pro posouzení fenotypu vašich odchovů, málo. Napište co vás vlastně na tom druhém mláděti zaujalo, je více tmavé, nebo má jinak zbarvené některé části těla? Dle fota by se zdálo, že by to mohl být modrý opalín, ale foto někdy klame. dopřesněte tedy prosím svůj dotaz. děkuji. PL.
chondro
napsal(a):
Tak to se dost pletete.Není žádná mutace "duhová" a už vůbec ne Half - sider-tito práci vznikají jevem zvaným chimérismus.
. Přesně tak, duhová je kombinace mutací a tzv. Half-Sider jsou ptáci chiméričtí, jež se objevují, když dojde ke vstřebání genotypu dvou jedinců u dvoužlutkového oplozeného vajíčka do organizmu jednoho jedince.
Všem zájemcům o rezervaci knihy Papoušek zpěvavý a jeho mutace předám knihu dle dohody, nejpozději do 08,30. V případě nevyzvednutí výtisku do tohoto času, nabídnu nevyzvednuté kusy ostatním zájemcům. Nad tyto objednané knihy mohu nabídnou případným zájemcům zbylé 2 ks z vlastní rezervy. Dohoda na tel: 606 629 990.
parrotss
napsal(a):
Nabízím:
1,0 papoušek zpěvavý 1,0 červený oranž opalin / ADM straka / pallid? x 0,1 1F šedozelená pallid opalina / ADM straka, oba kr.16 a 1,0 opalin ADM straka / oranž / pallid x 0,1 pallid oranž opalina / ADM straka - vynikající kvalita, samec již ochoval kr.14., samice kr.16.
Všem, kteří si objednali publikaci Papoušek zpěvavý přivezu dle dohody. V případě nevyzvednutí do 08,30 přenechám dalším zájemcům.
Mohu rovněž nabídnout 1,1 rozela pestrá nádherná, oba kr.16, přepeření ptáci bez vad, připraveni na letošní chovnou sezonu. Dovezu pouze po předchozí dohodě. Na fotech je samice. Osobní odběr cca 14 km od Kladna směr na Prahu možný a vítaný. TeL.606 629 990 Lukáč.
Nabízím:
1,0 papoušek zpěvavý 1,0 červený oranž opalin / ADM straka / pallid? x 0,1 1F šedozelená pallid opalina / ADM straka, oba kr.16 a 1,0 opalin ADM straka / oranž / pallid x 0,1 pallid oranž opalina / ADM straka - vynikající kvalita, samec již ochoval kr.14., samice kr.16.
Všem, kteří si objednali publikaci Papoušek zpěvavý přivezu dle dohody. V případě nevyzvednutí do 08,30 přenechám dalším zájemcům.
st.toman
napsal(a):
Je to z mobilu.
Podle posledního fota se pravděpodobně jedná o oranžovou opalinovou samici. Prsa obyčejných opalinových samců jsou žlutá, a u oranžové formy sytě oranžová. Zde není vidět ani jedno. Takže zbývá jenom opačné pohlaví. Většinu "posuzovatelů" asi zmátl vysoký rozsah červeného psittacinu, který je typický právě pro samce. PL.
SGY
napsal(a):
Také děkuji.
A rozhodně poděkování patří i zakladateli vlákna za zajímavé téma.
Přemýšlel jsem, proč nechceme černého opalína. Prošel jsem si Váš článek v tištěné Fauně asi z roku 2013, kde popisujete odchov mimojiné tmavomodrého opalína v roce 2012.
Chápu to dobře tak, že zatímco kombinací modrého a tyrkysového dojde ke kumulaci melaninu, opalínový gen by dodáním psittacinu zase melanin vlastně snižoval?
Takže by černá barva ztrácela na intenzitě a vzájemná negace kumulovaného melaninu a psittacinu by odstranila bílé části?
Anebo je to ještě jinak?
Mohlo by zvýšení "lesku" černé barvy pomoci zařazení violet faktoru (tedy až k nám dorazí a až bude v přijatelné ceně)?
Ať se daří
G.S.
Dobrý den,
opalinový gen nesníží melanin (a to ani kumulovaný). Tento gen je zodpovědný za přemístění psittacinu tam, kde se původně nacházel i melanin a v podstatě jej odstraní. Tá jeho funkce je tedy ´dvojí´ potlačit melanin v určitých částech (u zpěvavých jsou to především hlava prsa samců, původně zelené tj. obsahovali i melanin - tyto jsou nově žluté) a redistribuovat - viz masivní přesun červeného psittacinu do části zad a hlavy. Přitom tá funkce je ve skutečnosti dvoujediná - tím přesunem psittacinu došlo k vytlačení melaninu a na psitacinových částech peří je možno pozorovat další přesun ( viditelný) červeného psittacinu.
Při pohledu na modrého opalinového samce, který má v podstatě bílou hlavu, krk a prsa je již tedy jasné, že černé barvivo se nemá na čem ´udržet´ a proto tam logicky není.
Podobná situace je i u uranových modrých, kteří vykazují velkou změnu především k tmavomodrému zbarvení těch částí, které jsou normálně u modrých opalinových světle modré - ohbí křídel a ocasní opeření. Uranový modří opalinový mají sice prvním rokem modrá prsa a ´čepičky´na hlavách ale tyto nejpozději 2 rokem zmizí a na fenoptypu jsou v pozdějším věku pozorovatelné pouze tři barvy: bílá - černá - (tmavo) modrá.
Mám ve svém chovu 1F šedozelenou Uranově modrou opalinovou a tá je téměř černá...ale je to samice a v předchozí části této odpovědi, jsem popisoval fenotypy samců. Závěrem lze tedy říci, ano šedozelené opalinové uranové modré lze odchovat v téměř celočerném fenotypu ale jenom samice. U samců se to nejspíše nepovede a chovatel nemusí být spokojen s výsledkem svého šlechtitelského záměru. Ti ptáci budou vypadat hodně odlišně od černých strakatých.
Co se týká fialové, tak osobně si myslím, že by modlo dojít k dílčímu posunu k tmavějším barvám, ale jenom nepatrně. Je potřeba si uvědomit, že tmavozelená - šedozelená- fialová jsou všechno mutace ovlivňující strukturální změny buněk - způsobují také lom světla ale na jiném principu, než u jiných mutací. Nelze tedy předpokládat, že když ztenčím komůrkovou vrstvu povrchových buněk v opeření pomocí 2F tmavozelených (olivových) a 2F šedozelených získám odchovy téměř černé barvy...důvodem je již jednou maximálně ovlivněna buněčná struktura první homozygotní formou mutace olivová. Nejde to zatím díky absenci tmavozeleného genu vyzkoušet, je to tedy jenom moje hypotetická úvaha, ale asi tomu tak bude. Vede mně k tomu úvaha, že jednou pozměněna komůrková struktura pomocí tmavozelené ( či fialové) se již nemůže více ztenšit a ty další genové účinky se asi již neuplatní. To samě předpokládám i u kombinace s fialovou.
Čas ukáže až se nám povede odchovat přírodní fialové a tmavozelené...
S pozdravem,
P. Lukáč.
SGY
napsal(a):
Poděkování za směr uvažování.
Jestliže mělo jít o ptáka s bílými letkami a převažující černou, tak asi spíše v dominantních strakách (sněhobílá hlava by možná značila i opalín?).
Pak by cesta k němu mohla být např.:
1,0 2f šedý tyrkys dominantní strak x 0,1 2f šedá modrá dominantní straka ?
Asi by to šlo i přes 1f šedé modré dominantní straky, ale s menší pravděpodobností výskytu kýženého samce?
No a v eventuáních opalínech ještě asi alespoň ve štěpitelnosti.
Nevím, nejsem odborník přes genetiku.
Každopádně nástin zajímavé cesty a snad i výsledku.
P.S. na knížku se také už moc těším.
G.Sóky.
Děkuji za uznání.
Vaše úvaha : 1,0 2f šedý tyrkys dominantní strak x 0,1 2f šedá modrá dominantní straka by pravděpodobně nevyšla - stále vám chybí jedna alela modré u tyrkysového samce.
Co takhle: 1,0 2f šedý tyrkys / modrý 2F dominantní straka x 0,1 2f šedá modrá dominantní straka
Tady je již zaručené, že dojde k odchovu tmavých modrých ( přes tyrkysového samce štěpitelného do modré). Tím pádem je dobrá šance, že proběhne to co jsem nastínil ve svém předchozím příspěvku. Tmavnutí modré s využitím tyrkysového genu a dvojnásobný faktor šedozeleného genu x 2F domiinantní strakatost a výsledek by mohl být téměř černý pták s bílími částmi.
Není možné souhlasit s opalinovým genem, neb ten primárně řídí přemístění psittacinů, takže výsledek by byl " černý opalin" - to ale nechceme. Takže tento gen se sem naopak nesmí dostat.
Jinak u mně dobrý, jste pozorný čtenář a je radost s vámi diskutovat.
PL.
Neregistrovaný uživatel
napsal(a):
Pokud ti ptáci nebyli tmavošedí ale černí tak tam mohla být i další barva. Ovšem nemám zdání jaká. ŽE by tmavozelená? To jste mně dal zase brouka do hlavy...
Dobrý den, pani Aleno,
dovolte mně pár poznámek k vašemu dotazu;
Jak je patrno z výše uvedeného popisu jedná se o odchov, který nevykazuje žádný zbytkový psittacin (žluté, červené, oranžové barvivo), neb jak shttp píše samec byl uhlově černý s jasně bílou hlavou.
Uvedený jedinec musí být tedy geneticky modrý. A to proto, že modrá mutace je zcela vázána na celkovou ztrátu psittacinu po celém těle ptáka. V důsledku této ztráty, jsou místa, kde byl původně umístěn pouze psittacin (tj. na místech s např. žlutým zabarvením) nově zbarvena bíle. Tam kde se vyskytoval psittacin v jiné, než žluté formě zbarveného peří, (například opeření samců na kostrči, kde jsou zbarveni typicky červeně), je nově toto místo zbarveno světle šedobílé.
To znamená, že můžeme analyzovat základní genotyp jedince jako modrý a určitě i tmavošedý (asi 2F) a strakatý (může být buď ADM anenebo dominantní).
Tím pádem zbývá vyřešit proč je tento papoušek zpěvavý uhlově černý a ne pouze tmavošedý modrý...
Řešením je provedení kumulace melaninu na modrém genu. Tímto způsobem jsem vyšlechtil novou kombinaci uranově modrou - kteří jsou vizuálně tmavomodří.
Když se tedy použije pro další šlechtění genotyp:
Uranová (modrá) x 2F šedozelená x (ADM anebo 2F dominatní) strakatá, pak s největší pravděpodobností získate fenotyp papouška zpěvavého, o kterém byla v tomto vlákně řeč.
Napsal jsem o tom krátké pojednání ve své publikaci.
S pozdravem,
Lukáč.
parrotss
napsal(a):
Dobrý den, případným zájemcům mohu dopravit do Kladna papoušky zpěvavé viz inzerce:
https://www.ifauna.cz/okrasne-ptactvo/inzerce/r/detail/2863970/papousek-zpevavy/
Kontakt 606 629 990.
Nabízím pro vážné zájemce v případě předchozí dohody;
1,0 rudoprsý červený opalín / uranově modrá x 0,1 uranově modrá opalínová
1,0 zelený (zelenobřichý) / uranově modrý x 0,1 uranově modrá opalínová
a
1,0 zelený oranž - celohnědý pták
1,0 ADM straka opalín / oranž x 0,1 červený oranž pallid opalín / straka
Lukáč, tel.606 629 990.
bubanek
napsal(a):
Foto krizencu.
Dobrý den všem, chtěl by jsem požádat o důvěrné zaslání kontaktu od kohokoliv z tohoto fora, na někoho z organizátorů výstavy v Lysé nad Labem anebo přímo na chovatele hybridů. Rád by jsem s ním mluvil telefonicky. Můj e-mail: parrot.s@seznam.cz, Lukáč. Děkuji.
PS: A ne, aby jste mně dotyčného do té doby než s ním budu mluvit, polili dehtem, posypali peřím a nakonec ukamenovali … potřebuji jej živého.
Dobrý den, případným zájemcům mohu dopravit do Kladna papoušky zpěvavé viz inzerce:
https://www.ifauna.cz/okrasne-ptactvo/inzerce/r/detail/2863970/papousek-zpevavy/
Kontakt 606 629 990.
saroun
napsal(a):
Zdravím, musím přiznat, že mě reakce nebo spíš nereakce přinejmenším zaskočila, snad i překvapila. Soudil jsem, že se jedná o páření dvou běžných mutací, takže jsem předpokládal, že mezi chovateli budou bohaté zkušenosti. Nechápu důvody. Kdybych se zeptal chovatelů neofém, patrně by reakce byla spontánní. Kvituji samozřejmě, že se ozval jeden z nezkušenějších, ale i tak nechápu nezájem.
Přeji hezký den. Š.
Dobrý den,
taky nevím, v čem může být nezájem chovatelů diskutovat nad zadaným tématem...Nemá asi cenu, to nějak víc do hloubky zkoumat, snad byla odpověď na založené téma každému chovateli jasná od začátku, nebo jenom pohodlně čekali, co znás diskutujících "vypadne" za informace. Dovolil by jsem si ale navrhnout, aby případné pokračování tématu tohoto vlákna, nebo spíše jeho ´přesměřování´ tj. křížení modrý x oranžový u zpěvavých, nepokračovalo v duchu navázání kvazi souvisejícího dotazu typu - A jak je to u neofém modrohlavých?
Důvodem je především existence jiných, dalších multialleových mutací u neofém modrohlavých, které se u papouška zpěvavého zatím nevyskytli. Je téměř jisté, že spojením těchto dvou rodů nad společnou otázkou z genetiky by povedlo dozajisté ke zmatkům a mnoha zbytečným dotazům značné části chovatelů. PL.