Informace o uživateli:
Genetika, chov mutačních papoušků a publikování.
Moje zvířata
Naposledy přihlášen: 8. 6. 2023 14:37:32
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Miro1
napsal(a):
Dobrý.Viete mi povedať ako sa volá táto mutácia.Dakujem.
Dobrý den, mutace to jistě není. Je to kombinace několika genů. Bez popisu genotypu rodičů a jejich fota, vám budou dívat rady jenom "odborníci" co umí věštit z křišťálové koule. To věštění sice neumím, ale když mně napíšete do profilu, rád vám pomohu. PL.
parrotss
napsal(a):
Případným dalším zájemců mohu osobně předat knihu Papoušek zpěvavý a jeho mutace. Nutný telefonický dohovor předem. Tel: 606 629 990.
Po předchozí dohodě mohu přivézt:
1,0 Uranově modrý / Pallid / oranž kr.12 x 0,1 Oranžová Modrá Pallid Opalina kr.18 - nově sestavený pár,
1,0 Oranž / Opalin / Modrá / Tyrkysová / Lutino kr.18 x 0,1 1f Šedozelená Modrá Lutino Opalinová / Oranž kr.18
1,0 Skořicový Oranžový Opalin Modrý PallidIno kr.16 x 0,1 1f Šedozelená Uranově Modrá Opalina kr.16.
Případným dalším zájemců mohu osobně předat knihu Papoušek zpěvavý a jeho mutace. Nutný telefonický dohovor předem. Tel: 606 629 990.
Myslím, že nic jiného ani nezbývá. Chovatel, který použije imbríding rozumně, může smysluplně naplnit myšlenku šlechtění a neublížit svým chovancům. I když, v tomto případě jsem dost skeptický, co se týká genotypu této rozely. Její rodičové jsou pravděpodobně beze změny v opeření a to samo je již limitující. Mutace, jako takové samozřejmě vznikají i spontánně, ale v naprosté většině případů se vyskytují u přírodních jedinců U mutačních ptáků, kteří vykazují další změny v opeření, se již zpravidla jedná o kombinace genů.
Napsal jsem o to krátké pojednání ve své knize o genetice papouška zpěvavého. Genetické zákony platí jak pro rozely, tak in pro jiné rody papoušků...
PL.
zbosace
napsal(a):
Vracia sa to ku predkom, odtieň zelenej, namodrale líca.
Samozřejmě možné je i to...Osobně by jsem spíš prognózoval, že pták pocházející z chovu E. Antonína může byt heterozygotním jedincem genu Aqua / Oranžová / Tyrkysová. Ty všechny by mohli být v alelické sérii s genem modrým, který mají homozygotně rodičové mláděte a dokáže ovlivnit (alespoň u papoušků zpěvavých) barvu některých potomků.
Ten samec ze zeleným břichem, jehož foto jsem vložil byl po přepeření normálně zelený, barvy měl více zářivé a co mne udivilo nejvíce bylo, že na sytě zlatožlutém břiše mu vyskočilo několik zcela červených pírek. Tohle zbarvení si zachoval i v dospělosti.
Tenkrát jsem se domníval, že by se časem dalo z těchto odchovů selekcí vyšlechtit nová mutace – zelená červenobčichá.
PL.
Zdravím, pokud rodičové nevykazují žádné fenotypové změny, o kterých jsem psal v předešlém příspěvku, pak je vysoce pravděpodobné, že mládě není mutační. Jediné možné řešení jste popsal vy sám, tj. počkat pár měsíců až přepeří a znovu jej celé prohlédnout.
Až přijde jeho čas tak jej vyfoťte, rádi se všichni podíváme jak vypadá. Zatím přeji hodně úspěchů v chovu. PL.
Dobrý den, myslím si, že k úvaze o 2F tmavozelené vás vede celkové tmavší zbarvení těla této rozely. Především břišní část, která by měla být i u mláďat právě vylétávajících z budky žlutá, je u tohoto jedince světlezelená. Rovněž lze vidět, že pták má lehce promodralé okraje bílých lícních skvrn. Nezřídka se tento fenotypový projev ukazuje především u rozel pocházejících z line rodičů, kteří jsou buď homozygotně modří, anebo mohou být oba heterozygoti v kontextu modrého genu (štěpitelní jedinci).
Pochází-li tedy tato rozela od takového páru, je dost pravděpodobné, že po přepeření ji zůstane břicho žluté (bude asi o něco tmavší) a rovněž i namodralé okraje bílých lícních skvrn. Pro určení 2F tmavozelené by nutně museli být oba rodiče minimálně 1F tmavozelení. Je tomu tak? Vidíte na rodičovském páru tmavší modré, anebo černé (melaninové) části opeření? /např. modré ohbí křídel je tmavomodré, anebo zabarvení ručních letek je uhlově černé a pod./
Napište, co jste zjistil a pak můžeme eventuálně pokračovat v genotypové analýze. Upozorňuji, že existuje i fenomén vzájemné genové interakce, kdy vznikají odchovy melanistického fenotypu, ale s mutačním genem tmavozelené to nemá nic společného. Přikládám foto takového vlastního odchovu. Tento samec papouška zpěvavého měl mít jako vylétavající mládě světlé žluté břicho, namísto toho jej měl světle zelené, tj vykazoval podobné znaky jako rozela na kterou jste se ptal.
S pozdravem,
P. Lukáč.
judaass
napsal(a):
Dobrý den, chci se zeptat zkušenějších chovatelů co mám za mutaci. Mám pár kde samec je kobalt štěp. na HO a samice 2f violeta štěp. na HO. Letos mi tento pár nasednul aniž bych to čekal, protože samec ještě ani nemá obojek. No každopádně v budce mají 4 mláďata,3 fialové, což jsem očekával, ale jedno je bílé a možná s jemným šedým nádechem. Oko u tohoto mláďěte je černé. Přikládám foto. Podle gen. kalkulačky mi ale žádné v bílé barvě vypadnout nemělo. Tak se ptám, jestli někdo poradí? Děkuji za odpovědi.
Dobrý den, zavolejte mně na tel: 606 629 990, odpovím na Váš dotaz soukromě.
kindr
napsal(a):
Dobrý den pane Lukač,
pochlubte se vašim odchovem nějakou fotkou.
Dobrý den,
jak jsem slíbil v předchozí komunikaci, vkládám několik fotografií, které jsem pořídil z letošních (početně doslova jenom několika málo) odchovů. Odchovu mláďat bylo docíleno od chovněho páru 1,0 červený intenzivní oranžový opalin / pallid x 1F šedozelená uranově modrá opalinová (1F šedozelená tyrkysová modrá opalinová). Jak je vidět z fota, všechny mláďata zdědila po matce dominantní šedozelený gen. Jedná se o kombinace 0,1 1F šedozelená pallid opalinová / tyrkysová / modrá / oranžová s vlivem působení tyrkysového genu v heterozygotní formě (nejedná se genotypově o tyrkysovou, ale pouze o štěpitelného jedince) která má na rozdíl od tyrkysové kombinace žlutohnědé břicho a hlavu dále 0,1 1F šedozelená pallid opalinová (zlatá oliva) a dva docela raritní kusy papouška zpěvavého v kombinaci 1,0 1F šedozelený opalin tyrkysový / oranž / uranově modrá a 0,1 1F šedozelená pallid tyrkysová opalina / uranově modrá / oranžová (má bělavé břicho a hlavu vlivem přítomnosti tyrkysového genu). No a tady je výsledek. Přeji všem úspěšný závěr letošní sezóny. Lukáč.
Nabízím chovnou a skutečně vyzkoušenou 0,1 papoušek nádherný, kr. Bez jakýchkoliv vad, lichý kus po rozdělení chovného páru. V případě zájmu volejte 606 629 990.
lexin
napsal(a):
Dobrý den, jak to potom je u modrých strak ADM- rozeznání pohlaví a případně rozeznání přítomnosti opal. genu. A u přírodních strak ADM ?
Díky k.z.
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Již v minulosti, jsem jej myslím vysvětloval na jiných forech a tuším, že i v mé knize je o tom krátké pojednání.
Zkratka ADM znamená Anti-dimorfismus. Je to jedinečný fenotypový projev strakatosti, který funguje jako samostatný a je odlišným procesem od procesu ´normálního´ strakatého (např. dominantní straky), kde zůstavají zachovány dimorfní (viditelné pohlavní) znaky obou rodičů. Je potřeba si uvědomit, že vznik strakatosti takového typu v peří ptáků, je stále iniciován řádným účinekm strakatého genu.
V důsledku této změny, kdy straky stráci své pohlavní znaky, se nedají u druhů původně s výrazným pohlavním dimorfismem, rozeznat samci od samic.
V kombinaci s modrým a opalinovým genem jsou výsledné odchovy v podstatě fenotypově blízké ADM strakatým modrým. Někdy je možné u těchto jedinců s genotypem ADM strakatý modrý opalin, pozorovat čistě modré letky, ale 100% vodítkem to nemusí být...Sám pro určování pohlaví u těchto kombinací používám jiné metody.
U ptáků v kombinaci ADM straka opalin (bez modrého genu) je situace jednodušší, protože lze na nich pozorovat účinek červeného psitacinu na hlavě, anebo na zádech a tím pádem se dají dobře určit - viz foto (samec ADM straka opalin). PL.
PS: Vždy zdůrazňuji svým čtenářů, že má tvrzení z genetiky se týkají a jsou aplikovatelná pouze na papoušky zpěvavé u kterých jsem si je v praxi sám ověřil a nelze je zkratkovitě použít u jiných druhů. To ovšemneznamená, že nemohou z větší části základních genetických a fenotypových vazeb platit!
Pokud by někdo chtěl uvedenou oblast diskutovat ať se ozve telefonicky, telefon mám uveden v profilu. Tohle vlákno mělo být původně o něčem jiném, takže nelze jej dál využít k takovému tématu.
Dobrý den všem, kolega "venca1003" to pravděpodobně myslel tak, aby se dotyčný podíval na svrchní část křídla v části ručních letek, zda má samice viditelný rozšířený = dvojitý bílý pruh. Pokud ano, pak je to typický znak pro přítomnost opalinového genu. Pokud má viditelný více méně pouze naznačený bílý pruh ve spodní části letek pak není opalinová.
Z poskytnutého fota, je téměř jisté, že to bude samice v jednoduché mutaci - modrá. PL.
parrotss
napsal(a):
Zdravím všechny, mohl by mně někdo ze skusenějších poradit s určením pohlkaví u naší želvy. Má se jednat o Testudo Marginata. Typovali jsme v rodině samce...Je to správně? Děkuji.
Vkládám další foto.
Zdravím všechny, mohl by mně někdo ze skusenějších poradit s určením pohlkaví u naší želvy. Má se jednat o Testudo Marginata. Typovali jsme v rodině samce...Je to správně? Děkuji.