parrotss

Moje příspěvky

9.10.2016 08:24

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
A co v ni bude kromě běžně dostupných informacích o zpěvácich? Bajčík.

Dobrý den,
tohle vlákno si založil pan Šaroun a je na úplně jiné téma, než se tu pozvolna rozbíhá diskuse. Prosím, tedy všechny případné další zájemce o získání podrobnějších informací o publikaci, aby mě výlučně kontaktovali přes e-mail: parrot.s@seznam.cz. Rád vám zodpovím všechny vaše dotazy. Děkuji za pochopení. Lukáč.

8.10.2016 20:06

svobodapetr napsal(a):
Dobrý den p.Lukáč. Mám otázku? Bude možné získat vaší knihu? Děkuji Svoboda Petr.

Dobrý den, kniha by měla vyjít začátkem roku 2017. V příštím čísle tištěné fauny by jsem rád odtisknul malou vybranou část z některých kapitol, jako upoutávku. Objednat se dá již teď zaslánim úplného jména a doručovací adresy na e-mail psephotusbook@seznam.cz. Lukáč.

4.10.2016 14:15

Dobrý den,
při páření mutací Modrá x Oranžová, se zatím vždy povedlo odchovat jenom přírodní mláďata št. na obě barvy. Jinou otázkou je, nakolik jsou tyto mladé uniformní se skutečnou ´přírodní´ - myšleno v porovnání s odchytovým ptákem z Austrále. Typicky se uvádí dědičnost pro obě shora zmiňované mutace, jako autozomální recesivní. Výsledky páření to navíc potvrzují. Ale proč jsou tedy oranžový ptáci v tolika odstínech? Od téměř nerozeznatelné přítomnosti oranžového Psittacinu, až po opravdu silně (tmavě) oranžové? Němělo by tomu tak vůbec být! Co se týká fialové, pokud se vám jedná o posouzení zda odchov nese 1F fialový, či nikoliv je vypozorovat opravdu jenom velice těžce...
Jak jsem napsal o pár řádků výše, není to s čím fakticky srovnat. Dovozy z austrálie jsou tabu a naši zelení zpěvaví, jsou většinou vícenásobní heterozygot ( štěpí do mnoha barev) a dochází u nich k jistému posunu barev.

Když dám do jedné klece 5 zelených samců (zpěvavých), tak vidím, že jsou mezi nimi opravdu značně velké rozdíly. A to už vůbec nejdou srovnat zelené odchovy, štěpitelné po tyrkysových. To je kapitola samo pro sebe. Podívejte se na tuhle fotku. Vidíte tu změnu v rozložení Melaninu. Dokonce se ukázal i na místě, kde je původně žlutý Psittacin (břicho) je zelená barva.

Neznalý člověk, by se klidně mohl domnívat, že by se snad mohlo jednat o fialovou. Pták je skuečně tmavějšího zbarvení a modrá struktura Melaninu je typicky nafialovělá. Pokud navíc došlo k odchovu ptáků (ptáka) u kterého se domníváte, že je nositelem fialového faktoru, pak Vám stejně neostane nic jiného, než kontrolní páření. Mám před dokončením rukopis knihy o mutacíh u papoušků zpěvavých, kde se i touto problematikou zaobírám. Snad bude do konce roku hotová.

Víc by jsem Vás sdělil osobně, ale nedovolal jsem se Vám.

S pozdravem, Lukáč.

12.8.2016 13:27

lukas885 napsal(a):
.

DD, máte samce PallidIno Opalín. S pozdravem, P. Lukáč.

5.8.2016 08:21

aaandel napsal(a):
Dobrý den,
prosím zkušenější kolegy o radu. Mám v plánu postavit celoroční venkovní voliéru.
Chytré knihy radí zásadně orientaci sever - jih. Ale v praxi mám často z návštěv u chovatelů pocit, že je to " jak to vyjde na zahradu", dokonce často řady voliér proti sobě a odchovávají.
Je orientace voliéry skutečně důležitá? A co orientace výletu z budky? Taky na východ jako u sýkorek?
děkuji za odpovědi.

Dobrý den, mám nově postavené voliery právě jak uvádite vy tj. jak to "vyšlo" na zahradě. Původní informace z odborné literatury o orientaci jsem zcela ignoroval. Kdyby jsem byl orientoval voliery na jih až jiho-západ, celý den by mně do nich pražilo sluníčko a ptáci by stejne zaletěli dovnitř. Na přímém slunci nevydrží žádný živý tvor víc než několik desítek minutut, ale ve stínu i celé hodiny. Takhle jsou ptáci celý den stále venku a mohu je pozorovat. Rovněž oplozenost a líhnivost je velice dobrá. PL.

3.8.2016 07:49

uli napsal(a):
Dobrý večer všem, moc vam děkuji za Vaše názory, ale ted stoho mam ještě větší hlavu než předtím, když jsem se dozvěděl že nemám modrohlavé ale tyrkysové ale jak jde vydet nakonec jsem rád že je mám. akorát vlastně stále nevym co vlastně mám a jsem zvědav co jsem ještě dovym zdá se že samec už dál netrhá mládě začíná obrustat pak přidám foto v plne kráse a ještě jednou díky všem za vase příspěvky Josef Uličník.

Není důvod k zoufání. Máte v chovu neofémy tyrkysové, konkrétně červenobřichého opalinového samce a červenobřichou samici - dle všeho jsou nositelé 1F tmavnutí = jsou tmavězelení. Informaci berte prosím se značnou reservou, hodnotím pouze z vámi zpřístupněného fota... Pokud je mládě 2F tmavězelené (tzn. Olivové) pak by to geneticky do sebe zapadalo a dávalo smysl. Rozhodně se jedná o mladou opalínovou samičku. Hodně zdaru. V případě dotazů, mám plný kontakt uveden ve svém profilu, bez ostychu se můžete na mně obrátit. S pozdravem, P.Lukáč.

2.8.2016 09:53

Dobrý den, všem bez rozdílu...i anonymům, kteří se s námi diskutují. Jsem zastáncem otevřené diskuse, kde by měl každý vedět s kým diskutuje, čímž není nijak dotčené právo každého diskutujícího vyslovit svůj názor, ať je jakýkoliv.
Pokud by v našich chovech existoval dostatek hybridních plodných jedinců mezi neofémou modrohlavou a tyrkysovou, tak tedy proč již nemáme dávno k dispozici tyrkysové modré anebo i fialové modré? Nota bene, když mutace modrá u neofém modrohlavých je známá již několik desetiletí. Za tu dobu mohlo, přeci dávno dojít k selekci jenom plodných jedinců schopných přenosu tolik potřebných modrých a fialových genů. Odpověď si každý dovodí snadno sám. Neplodnost blížíci se 99%. To 1% nechávám jako naději pro ty, kteří chtějí vyzkoušet "prosekat" se trnitou cestou mnoha let šlechtitelské práce bez konkrétních výsledků...
Můj příspěvek není žádným navážením se do chovatelů mutací, které vznikli hybridizací a ani nemám v úmyslu nikoho kamenovat. Nicméně opakuji, je-li to neoféma tyrkysová + bude-li plodná a došlo - li k přenosu genů z původného modrohlavého, pak tá 1% šance se mění procentuálně ve prospěch chovatelů, kteří chtějí zkusit své štěstí a vytvořit touhle cestou modré tyrkysové. S pozdravem, P.Lukáč.

2.8.2016 09:35

Kdo jste?...já jsem se představil.

2.8.2016 09:07

lumpicek napsal(a):
Dobrý den, můj první opalín o kterém jsem zde již psal v jiné diskuzi žádný bílý pruh v křídle neměl, jeho mláďata již ano, ale byl dosti variabilní co do velikosti.
Na té první fotce na samci vidím prosvítat cosi jako u opalínů, další fotka u je z jiného úhlu a tam to není vidět.
Mládě však ten pruh opalínů v křídle má, že by po otci?

To vídíme všichni, že mláďě má opalinový pásek v letkách, a že jej nemá rodič mě přijde podivné, všechny moje neofémy jej vždy měli. Nakroužkoval jsem jich v minulosti stovky...

Celý můj příspěvek směřoval spíše ke dvěma odkazům;

Je to potomek 2-ou tmavězelených rodičů? Pak by tedy mohl být identifikován jako 2F Tmavězelený (Olivový).
Je to vůbec geneticky čistá neoféma tyrkysová? Je-li to plodný hybrid, otvírá cestu do zatím zakázaného chovatelského ráje s mutacemi u neofém tyrkysových...P. Lukáč.

2.8.2016 08:43

Dobrý den všem. Pokud by se mělo jednat o 1F šedozelenou, která má jak správně uvádí pan Šaroun dominatní dědičnost, pak by nutně musel být alespoň jeden z rodičů nositelem dominatního šedozeleného genu. Řeknu-li to tzv "po lopatě" musel by být u něj šedozelený (tzn. zelený a modrý Melanin) proměněn na černý. Mají snad ptáci na fotkách ( uvádějní jako rodiče ) tmavěšedé zabarvení křídel a čelní masky? Vidím že nemají...Jsou totiž očividně modří.
Mládě má přitom zjevně tmavé opeření. Takže výše uvedené výroky, by jsem doporučoval všem diskutujícím přehodnotit.
Rovněž rozsah modrého zabarvení křídel u samce je neobvyklý. Jedná-li se o opalína měl by mít v letkách bílý pruh. Letky jsou zjevně bez bíleho proužku, vidím jsou zcela černé..
Otázkou na majitele je, jestli je to dopravdy neofema tyrkysová v čisté nehybridní linii? I když, plodný kříženec s modrohlavou by měl doslova cenu zlata! Co vy na to? P.L.

27.7.2016 14:19

bartrand napsal(a):
Nekdo nejaky typ co to je za mutaci? Rodice prirodni (xanthogenys)/modra + opalin x modra. Prachove peri bylo narozdil od opalinu sede (vsichni opalini co sem letos odchoval meli bile) ale na prirodnich kusech neni v hnizde tolik cervene a hlavne nemaji cerveno zelenou hlavu.. Jeho sourozencem je modry a opalin.

Dobrý den, pokud máte zájem zavolejte mně na 606 629 990 a bylo by dobré, kdyby se Vám povedlo před tím poslat mě do e-mailu parrot.s@seznam.cz nějaké foto rodičů, se zaměřením na partie ramen křídel a ocasního zabarvení. PL.

26.7.2016 12:03

Mohu přeat zpěvavé 1,0 chovný straka opalín / červený oranž / pallid - letos 6 mláďat v jednom hnízdě a 0,1 modrá straka - chovná, spolehlivá, oba ptáci jsou zcela bez vad. Důvod prodeje přepárování původních párů. Tel.606 629 990, nebo e-mail: parrot.s@seznam.cz.

26.7.2016 11:58

Zdravím všechny chovatele, kteří se připravují na trh do Kladna 7.8.2016. Sem můžete vkládat své příspěvky.

19.7.2016 19:33

bartrand napsal(a):
Ano, loni byla v nabídce i zde na ifauně za 11000kč, třeba se pánovi podařilo letos odchovat znovu.

Nechci řešit cenu to je věc každého chovatele. Otázkou je zdali je to mutace spontání, anebo je to kříženec. Co si myslíte?

19.7.2016 17:52

Ay napsal(a):
1:0 palin orangre palid 0:1 je prirodni tmava ( uranova) letos 5 mladych 2 prodni jedna skorice jedna ogange opalin a toto dekuji za radu DM.

Je to asi 0,1 skořicová oranž opalínová... pokud jsem správně pochopil to co jste doplnil(a).

19.7.2016 14:39

Lepší foto 1F šedozelená straka - dnes chovný pták.

19.7.2016 14:38

Tady jsou ještě dvě další...1F šedozelená straka a 1F šedozelená uranově modrá opalínová.

19.7.2016 14:23

DD, přidám nějaké foto ze svého chovu.1,0 1F šedozelený tyrkysový a 0,1 1F šedozelená oranžová opalínová pallid. Lukáč.

1.7.2016 12:17

Dobrý den,

šedozelená podle fota nejspíše není. Zelené a modré partie se zdají být nezměněny vlivem tmavého (šedého) Melaninu. Více zjistíte po přepeření. Mám letoší 0,1 odchov zpěvavá 0,1
1F Šedozelená Oranžová Pallid Opalinová / Straka a taky si musím počkat až přepeří... No a modrá? Vidím zelenou a ne modrou straku. Fenotypově, tedy jak zevnějšku ten samec vypadá, by byl obyčejná modrá ADM straka (geneticky ale bude plnohodnotně Oranžová). Máte -li dotaz můžete mě zavolat 606 629 990, anebo napsat na parrot.s@seznam.cz. Lukáč.

19.6.2016 11:59

aaandel napsal(a):
Děkuji. Uvažoval jsem o oranž.opalíně/plavé. Má to význam?
děkuji pm.

DD, pokud máte v chovu plavé ptáky, pak by to bylo smysluplné sestavení páru. Ten samec je opalínový jak uvádí JP, ale má v sobě i něco jiného. Není to skořicový gen a pallid se tězce z tohoto fota určuje. Máte-li zájem o blžší určení tak mě zavolejte, tel.606 629 990.Lukáč.