peetr

Moje příspěvky

16.2.2015 18:22

Děkuji moc za podporu, už začíná být pomalu ale jistě lépe. Dnes vykouknulo sluníčko, v holubníku to vrká jako blázen, králíčata se rozeběhla po kotci a je líp. smajlík

14.2.2015 21:23

Chovu zdar, kámo. A děkuju. smajlík

14.2.2015 19:29

Právě teď takovou krizi mám. Jsem pár dní po operaci a k havěti musím žádat pomoc, sám to nezvládnu. Hrozně mi vadí vysvětlovat složitě to, co sám mám za minutu a dívat se, jak to moc hodný soused dělá neohrabaně a tvářit se, že je to fajn. smajlík Přitom mi z toho tečou nervy ale sám nemohu. To je na ránu. Dnes jsem na minutu uvažoval, že zruším kozy ale byla to jen minuta. Snad bude líp.

10.2.2015 18:39

Dobrý večer,
pokud je kozena nevzala vůbec, musíte kojit z láhve a nebo a to bude lepší, přivázat kozenu a prcky podložit, aby to bylo pití rovnou ze struků. Musíte mít ale jistotu, že pijí!
To malé horší musíte zahřát, napojit tak aby jste měli jistotu, že něco vypilo.
Mlezivo není zdrojem jen protilátek ale především také cukrů, které kůzle používá jako rychlou energii. Takže malé napojit mlezivem, chtělo by to, aby kůzlata pila min.každé dvě hodiny a byla v teple. Mleziva musí vypít co nejvíce.
Zkoušeli jste kůzlata opatlat placentou a přistrčit je koze pod pusu? Nebo i koze opatlat pusu placentou a dát je k sobě? To by mohlo pomoci, pokud je krátce po porodu. Toto neuvádíte.

10.2.2015 11:10

Dobrý den, v první řadě Vám děkuji za perfektní popis ve Vašem úvodu!
Mnoho lidí tu žádá často složité rady, napíší ale jen jednu větu a přispěvatelé tu z nich tahají info jako z chlupaté deky, aby jim mohli pomoci.
Takže za mě velký dík. smajlík
Myslím, že Vaše kozička má dostatek pohybu, dobré krmení, není v samotě, bude to v pořádku. Ona Vám dá sama vědět, že se to blíží. Jen jí pozorujte.
K porodu si připravte dle mého dost vody, té není nikdy dost, několik utěrek z látky, utírat se budete také potřebovat. Otírají a utírají se i kůzlata, hlavně pusiny.
Asi bude dobré mít připravené i dva provázky, ty já ale u koz nepoužívám.
Sežeňte si selen, ten je třeba prckům dodat a nějakou dezinfekci na pupíky.
V záloze bych měl v telefonu připravené číslo na veterináře, pokud chcete mít jistotu, oznámil bych mu, že hodláte kotit kozu tehdy a tehdy ale to není třeba, myslím.
Kolegové Vám tu jistě poradí další a další, netřeba se rozepisovat více.
Na youtube bych se podíval na videa porodů koz, je jich tam víc než dost. Ať víte, do čeho jdete a jak to bude při troše štěstí probíhat. Zlomte vaz.

10.2.2015 09:07

Dobrý den, u krav tuto techniku znám bezpečně, dělal jsem jí mnohokrát, pokud kravka stojí a nekope, jde to samo, ty gumové špičky zmíňovaných injekcí jdou do struku jako po másle. U koz jsem to nikdy neprováděl, proto jsem uvedl, že je třeba aby se vyjádřil někdo kdo to zná z praxe. Ale provádí se to běžně, i u koz a dojných plemen ovcí. Především u těch, které jdou špatně pro vysokou dojivost zaprahnout klasicky a u kterých by mohlo zaprahnutí vyvolat záněty po nasazení nové laktace se slehnutím.
U zakrslic si myslím, že pokud nejsou rozdojeny, zaprahnou raz dva, před léty to tak v mém chovu bylo.

9.2.2015 23:10

Já dávám orálně, s injekcema jsem neměl dobrou zkušenost, zanicovalo se to v místě vpichu.

9.2.2015 23:08

Poradí a prodá Vám ho veterinář, je to sirup, gel, nevím jak to popsat, tekutina hustá.
Pro prcky je potřebný, životně důležitý a jak říkám, dával jsem i ovečkám, zamíchané do šrotu. Můj vet mi vždycky říkával, tím nic nepokazíte, holkám to prospěje. smajlík

9.2.2015 22:50

Takže masné plemeno v křížené podobě. No, to by mohlo být výhledově už více mléčné.
Pokud jde o prvničku včera obahněnou, začal bych s tím jádrem, velmi opatrně, zatím dávku, na kterou je zvyklá. Přiroda to zařídila tak, že žláza přidává na mléce pomalu, tak, jak začnou prckové s každým dalším dnem pít víc a víc. Proto když vydržíte s tím dojením, aby to vypadalo jako že pijí obě, myslím, že to bude na dobré cestě. Ona Vám bude přidávat postupně sama od sebe, tak jak to je přirozené a když k tomu budete pomaličku navyšovat jádro, bude to také lepší. Jehňatům jste selen dával? Já přidával selen i bahnicím po obahnění do šrotu, na škodu to nikdy nebylo.

9.2.2015 22:39

Dobrý večer. Zasušit se dá též pomocí léčiva, vet aplikuje do mléčných kanálků ve strucích látky, které (chemicky) napomohou zasušit vemeno. S tím ale zkušenosti nemám, musel by se vyjádřit někdo jiný, kdo toto zná. Já zasušuji klasicky.
Já bych tedy u zakrslice dojit vůbec nezačal. Odeberte kozeně veškeré jádro a to třeba i sušené pečivo, nechte jí jen na seně a pečlivě nejlépe ráno večer pozorujte vemeno.
Moc ho neprosahávejte, každý hlubší dotek je zbytečný(podporuje laktaci), pokud zaprahujeme.
Spíše jen pohlazením sledujte teplotu a napnutí kůže vemene. Pokud nebude velmi horké a přehnaně tvrdé, kůže napnutá lesklá, bude to v pořádku.
Každá kozena to má jinak, cca. Kolem 5 dne po posledním dojení, u Vás tedy od porodu, by mělo začít vemeno povolovat, měknout a pomalu se zmenšovat. Dbejte opravdu na tu kontrolu každý den, alespoň dvakrát, pokud by bylo něco špatně, horkost, tuhost, neklid kozy, nechutenství, je třeba zasáhnout, něco se děje.

9.2.2015 22:29

Dobrý den, záleží na plemenu ovce, věku, kondici, stádiu laktace, tedy jejím samém začátku po porodu, nebo laktaci v půlce její délky či v samém závěru. Záleží na složení krmné dávky, na napájení, příjmu tekutin, pokud jde o dojení a nikoli o kojení, tak pak o pohodu při dojení a samotnou techniku dojení a mnoho jiných faktorů.
Pokud chcete po bahnici výkon, musíte jí všeobecně řečeno dát i příkon, z vody a sena dojivost jen těžko zvedne.
Já bych neznaje Vašeho záměru přidal jádro, postupně a pomalu, povšiml bych si pitného režimu, zda dost pije, přidal bych kvalitní seno. Do jádra bych přidal vitamíny a minerály, doplňků je na trhu dost a dost. Odeslal bych trus na koprologické vyšetření a odčervil bych, pokud nebyla delší dobu odčervena.

9.2.2015 22:18

Nicola napsal(a):
Dobrý den,
můžu se zeptat, jaký problém by vyvolalo přepíjení? Ovce odvrhla jedno z dvojčat, chodím ji každé tři hodiny přidržet, malý pije jak duha je vitální, dostal mleziva kolik vypil, ale oproti druhému jehněti, které si pije samo a matka ho přijala, má prostě větší pupík, takový balonek. Ovce ho ke struku nepustí, takže už čeká až se objevím, hned vyskočí a běží k ovci, pak pije dokud neodpadne a neusne.

Dobrý večer. Je lepší častěji a po malých dávkách, kvůli kysnutí mléka v žaludku dřív, než je stráveno. Pokud v bříšku mléko rychleji kysne než tráví, tím pádem může dojít k průjmu, který může prcka odvodnit.
Vy chodíte (kojit) každé tři hodiny, to je chválihodné a jistě vyčerpávající. Ale neodvrhnuté jehně u matky pije daleko častěji než po třech hodinách, vypije toho tedy pokaždé méně, nemá tedy tak velké bříško. Kdežto Vaše malé odvržené kotě pije ve velkých uvozovkách pouze každé tři hodiny, tudiž se více naloká z většího hladu a má i větší bříško.
U uměle odchovávaných prcků je myslím, největším problémeme podchlazení, nedostatek selenu a právě průjem ze špatného pH v zažívacím traktu.

9.2.2015 20:58

Dobrý večer. Myslím si, že toto není upřimný dotaz, domnívám se, že jde o krácení si dlouhé chvilky, nejapný žert v době rození kůzlat, kdy tu mnoho slušných lidí VÁŽNĚ hledá pomoc.
Přesto odpovím, třeba jde jen o překlepy.
Předpokládám, že dojit umíte, když chováte kozu.
Pokud ale uvádíte, že chcete zastavit tvorbu mléka, tzv. Laktaci, pak bych vemeno vůbec nedojil, to je jedna možnost, jak přerušit tvorbu mléka, to znamená kozu zasušit, nechat stát na sucho. K tomu ovšem musíte okamžitě vysadit jádro v krmné dávce, omezit i z části pitný režim po dobu zaprahování. Jádro podporuje laktaci, tvorbu mléka, k zaprahnutí musíte jádro vysadit.
Nechápu ale pokud nejde o zakrslou kozu, toto v tématu neuvádíte, pak nechápu, proč jí chcete zasušit, když můžete dojit mléko pro sebe. Cca. 5 dní po porodu se mlezivo (kolostrum) mění v mléko a můžete si dojit pro sebe.
Proces zaprahnutí (zasušení) je velmi citlivé téma, pokud nemáte žádné zkušenosti, požádejte někoho zkušeného ze svého okolí, případně veterináře.
Špatným zaprahnutím můžete koze přivodit v další laktaci ale i ještě teď než zaprahnete, těžké záněty vemene, které mohou končit až vypadáváním kusů tkáně z vemene.
Toto je třeba konzultovat s odborníkem, pokud opravdu vůbec netušíte.

9.2.2015 20:45

Dobrý večer, myslím, že pokud mu dáte péči, šanci má. Chce to teplo, teplo, teplo, klid a časté kojení bez přepíjení a mohlo by to vyjít. Důležité je, aby dostal párkrát mlezivo od matky. Já bych to zkusil, jestli má jiskru v oku a snaží se... Zlomte vaz.

9.2.2015 20:40

rapotacka11 napsal(a):
Pamatuji se, že nám matka vyprávěla, že maso z krávy po porodu nejedli.
Tělo si bralo živiny pro tele, maso nic moc.

Dobrý večer, nemohu pochopitelně vědět, jak stará je Vaše vzpomínka na vyprávění mamky, něco mi říká, že je to už dýl. Jen si nějak nedovedu představit, že pokud byla živá nehynoucí kráva po porodu z nějakého důvodu vyřazena, byla omráčena, vykrvena a odvezena kafinou. To si nějak v době dávno daleké v chalupě s malochovem představit nějak nedovedu. Neříkám, že se jedlo a snědlo všechno ale tehdy mělo maso pro lidi větší cenu než dnes, bylo méně dostupné. Tohle mi k hospodaření nějak nesedí. Šikovně zužitkovalo se většinou všechno. Já zase od své babičky vím, že mrtvě rozená telata se stáhnula a navařila se na krmení pro pesany. Tak si nějak nedovedu představit, že se živá třeba ležící kráva porazí a odveze na kafinu, jen proto, že byla po porodu.

9.2.2015 18:49

Dobrý večer, jak jste se dočetl, nemoc je u prasat normálně v těle usazená. Aktivuje se nejspíše stresem. Nedošlo u Vás v nedávné době k nějaké změně v prostředí, kde vykrmujete? Plácnu, proniknutí agresivního psa, nové zvíře ve stáji, přesun prasete do jiného kotce, napadení prasete něčím? Z mládí si vzpomínám, lovím z paměti hodně dávno, babičce ulehlo prase s červenkou, dostala úkolem od veta dělat praseti zábaly z hořčice. Mělo to vytáhnout z těla horkost. Bohužel, prase uhynulo, bylo pozdě. Zlomte vaz.

9.2.2015 18:26

Dobrý den, omlouvám se, nemyslím svou reakci nijak zle ale otázka v úvodu si o takovou odpověď přímo říká. Prostě musím. Já bych za nic co je mini, nedal ani korunu, nelíbí se mi.

9.2.2015 18:15

Dobrý den, toto se mi nepozdává. Záleží určitě na situaci, stavu zvířete, rozsahu problému zákroku ale zrovna po tom ulehnutí a podpůrných injekcích a kapačkách čekat, až se zvíře samo zvedne? Z mých zkušeností, vždy se muselo zvíře co nejrychleji zvednout! Stačila chvilka ležení v nepřirozené poloze, např. Při kastraci v narkóze, fixace při úpravě paznehtů a zvířata měla hned tendence k nadmutí, některá byla jako sud téměř okamžitě, vlivem nesprávného odcházení plynů z žaludků. Pak jsme je vodili sem tam, aby se nahodil proces v bachoru a přivolalo se říhání. To samé po těžkých porodech, kdy rodička nepřirozeně dlouho nutí, také se musí zvednout, aby se rozptýlila a nevytlačila i dělohu. Nevím, nejsem veterinář ale nepozdává se mi to.