
poody
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
- Témata ve kterých diskutuji
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
olga visnakova
napsal(a):
Z mnoha témat pro a proti všeobecně všem útulkům pro koně se mi nabízí otázka Vaší představy. Nechme bokem nesmyslné zabavení koní a podobně. Realita je taková, že jsou k nám všem umístěni především starší, nemocní, či jinak obdobně nabytí koně. A vynechme i zrušit útulky, ano, až jednou zákon nakáže každému, postarat se o své hosp.důchodce, bude to možné řešit. Vynechme i komentáře proti určitým útulkům. Opravdu mě zajímají Vaše názory o možnosti výdělku (připouštění lic.hřebci reprodukce schopných klisen, J.O s těmi jež mohou, hipoška..........) a o umístění koní. Jak by jste to dělali Vy, pokud dělali, jaké podmínky pro členství, příjem, účetnictví, vybavení atd........? Bylo toho tu psáno mnoho, ale tím, jak by útulky, když už jsou měli fungovat, toho až tak ne. Děkuji -nechci kritiku, chci objektivně číst představu o zde v ČR fungujícím útulku pro koně, s českými zákony a možnostmi...........
tak zaprvé a především: zodpovědný provozovatel útulku nevyrábí hříbata, protože ví, že koní je víc, než dost!!!!
zadruhé: koně, kteří jsou v útulku, jsou neprodejní. kůň, na kterém mohou drandit děcka v JO není neprodejný.
zatřetí: útulek není, že si někdo vezme tři neprodejné koně. útulek je, když vezme kdykoliv jakéhokoliv koně, dokáže zajistit vet a související péči a aktivně hledá halšího majitele, aby se kapacita uvolnila pro dalšího potřebného.
začtvrté: hipoška nebo turistická jízdárna to mohou pomáhat živit, ale moc bych na to nespoléhal. JO si nepředstavuju jako ziskovou záležitost a využití rozhodně je, ale pouze v tom smyslu, že do děcek je potřeba hustit, že až budou staré, nebudou chtít zabít, ale užívat si důchod a s koňmi je to stejné.
majka
napsal(a):
Přístřešek by tam koně skutečně mít měli, ono je toho víc, upravuje to vyhláška 208
z r.2004 o minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat, tady je odkaz na její znění
http://www.sagit.cz/pages/sbirkatxt.asp?zdroj =sb04208&cd=76&typ=r
za zdroj si umaž mezeru anebo si dej do Googlu vyhláška 208/2004 Sb.
uvadena vyhlaska je sice zavazna, ale vubec neresi skutecne potreby kone. protoze kdzy kone uvazes na pulmetrovy popruh a dvacet let ho nepustis ven ze stontu, podminky jsi splnil/a.
takze jinak: mam osobni letitou zkusenost, ze kone pristresek vyuzivaji v lete, pokud nemaji stin mazi stromy. v zime taky, ale klidne si ve stejnem pocasi, v jakem jindy stoji v pristresku, stoupnou zadkama proti vetru a jej jim jedno, ze na ne pada mrznouci dest. rekl bych, ze pristresek je pro dobry pocit spravne na pastvine mit, ale horsi, nez ho nemit je kone zavirat na spoustu hodin do boxu...
pokud chcete aby koni v zime nebyla zima, potrebuje predevsim nepretrzity pristup ke kvalitnimu senu a vode. ani pristresek hladoveho kone nezahreje. skoda, ze o senu se vyhlaska nezminuje!!!
klawdie
napsal(a):
ANo máte zcela pravdu po příčině jsme pátrali, nějak jsme se vysledku nedohledali a komu veřit více? než jednomu z nejlepších doktorů co si můžu z našeho kraje zavolat, nejsme odborník ale věřím jeho usudku a doporučení...nevím jak jinak to řešit,já sama těžko...snad veterináři vědí co dělají...
První co jsem řešila je jak je možné že koník může mít takovou nemoc...mluvila jsem o léčbě i s panem Minaříkem, který sám má koníka s podtrochlozou, ordinuje podobně, nemoc je nevyléčitelná, tedy co já jse pochopila...
podotrochloza neni nevylecitelna. uz nekolik koni jsem tohoto zbavil. naposledy velmi drahou qh, ktere ve trech letech udelali neurektomii, pro kulhani nezjistene priciny. aby mohla zavodit. koupila ji kamaradka a rok nato ji ty nervy srostly. v podstate prestal chodit. po rocniu peci u mne nekulha a muze se zacit pomalu jezdit. prijedte se k nam, Klawdie, podivat, zvu vas.
btw- zitra jedu na Custera s Badikem, ktereho jsem dostal zadarmo, anzto mel nevylecitelnou podotrochlozu. :-)
fnuk
napsal(a):
mně to vet napsal na 10 dní, 1. den 2x20ml, 2-5 den 2x10ml, 6-10 1x10ml
dobrý večer, omlouvám se, že se do toho pletu, jsem podjatý :-), ale rád bych něco podotkl.
1 - pokud skutečně chceme odstranit problém, je potřeba pátrat po příčině. to, že je někde změna na střelkové kosti je nález. je to příčina bolesti, ale příčina sekundární. vy musíte ale najít příčinu primární. proč vznikly nějaké eroze kosti nebo kalcifikace úponu vazů? to hledejte a ptejte se na to.
2 - ptejte se, jak nabízené řešení odstraňuje tuto primární příčinu. odstraní injekce do kloubu nebo podávání protizánětliv a tlumení bolesti to, co způsobilo podotrochlozu?
sanžte se vyvyarovat řešení, která problém jenom maskují. zvednutí patek odlehčí střelkové oblasti, ale nic neřeší, anžto problém zůstává. odstraní se jen bolestivost. navíc má negativní vliv na celý zbytek kopyta, protože se přenáší váha více na špičku.
dámy, představte si, že vás bolí pata a ortoped vám řekne: noste vyšší podpatky. proncip je stejný - budou vás bolet navíc ještě špičky a bude se vám deformovat noha v důsledku přetěžování přední části.....
konec přednášky, jenom jsem chtěl říct abyste se snažily vyvarovat záměny důsledku za příčinu a hledaly skutečné primární příčiny.
sally
napsal(a):
Víš, co Kuníčku?
Nemá to smysl. Nemá smysl vysvětlovat tohle někomu, kdo se s koněm v panice nesetkal. To, že se ti to ZATÍM nestalo neznamená, že se ti to nestane nikdy. Ikdyž ti to nepřeju.
Usedíme každý něco jiného na caplujícím koni - ale tvrdím, že každý usedíme mnohem více na koni osedlaném, pokud se splaší, než na koni holém. Spadneme pravděpodobně později nebo vůbec - čímž méně ohrozíme okolí splašeným pobíhajícím koněm. Pokud se to stane v složitém terénu, bude menší pravděpodobnost, že kůň sletí někam do strže a ublíží si, či nás na zemi pošlape, pokud bude mít před sebou jen úzký prostor a málo možností, jak se vyhnout. V tomto vidím nebezpečí "holého koně" v terénu.
Ne, že ho nezastavím - splašeného nezastavím na ničem, ale že se v kritickou dobu udržím, abych ho později pomalu zvládla - což asi nezvládnu, skončím-li pošlapaná na zemi a kůň mimo smysly někde v dáli. Nejednou tu bylo někde psáno, že se splašený kůň i v poměrně známém prostoru ztratil. Tož asi tak.
Celý svůj dospělý život pracuju u koní a dobytka a vím, co je splašené zvíře. Splašená kobyla smete, pošlape i vlastní hříbě, nemá-li se příliš kam uhnout - protože podstatné je vždy přežití dospělého jedince před přežitím druhu. (Bude mít příště v příznivějších podmínkách další.) Takže není třeba dělat si iluze, že by kůň v panice bral ohled na někoho, kdo na něm sedí, ikdyž k němu měl v klidných podmínkách důvěru. Mluvím o PANICE, ne o caplování, odskočení pár cvalových - drobné leknutí apod.
Čímž končím - někteří holt pochopí, až sami zažijí.
V.Vydru klidně hájit můžeš, též asi nemá smysl diskutovat o něčem, co jsem viděla zřejmě jenom já. Možná, kdybys viděla, jak to bylo podáno, asi bys s tím též nesouhlasila - dle mě tímto prokázal "komunikátorům" medvědí službu.
Ale to už je teď asi jedno.
Sally, máš pravdu, že se sedlem usedíme víc. nejsem si úplně jistý, že s udidlem ovládáme koně (splašeného) snáz. ale taky je myslím pravda, že většina pádů z koně je z koně osedlaného a naužděného. samozřejmě, že je to tím, že poměr jízdohodin se sedlem a bez je v zásadním nepoměru. poukazuji na to proto, že to sedlo zase tak moc nezaručuje. navíc většina pádů ani není v situaci, kdy se kůň skutečně splaší. obvykle jen odmítne poslušnost (vybočí, zastaví, sundá o strom a pod) nebo prostě shodí. shodit jezdce je pro koně snadné. a většina koní se hned vzápětí popásá nebo běží domů.
v životě jsem spadnul za jízdy cca osmkrát. z toho z koně bez sedla jednou. jistě jsem toho víc najezdil se sedlem. ale ačkoliv kůň se se mnou splašil jednou (měl jsem sedlo, useděl, bez něj bych byl dole) spadl jsem i ze sedla, v mnohem bezpečnějších situacích.
pokud budeme vymýšlet, co se stane se splašeným koněm v terénu, podle toho co na sobě má nebo ne, tak si myslím, že kůň bez sedla a otěží je na tom lépe, o nic nezachytí a já jsem se právě rozhodl na svůj nákrčák dát pro větší bezpečnost část, která se snadno přetrhne, kdyby se navlékl na větev nebo do něj šlápnul.
mimochodem nedávno jsem vysvobodil koně, který si šlápnul do otěží poté, co jezdkyně spadla (ze sedla). pásl se a šlápnul do nich tak nešťastně, že si otěž omotal kolem nohy a při dalším kroku upadl na předek. ležel na boku, panicky se snažil vstát, čímž si rval udidlo v hubě. než se mi podařilo k němu dostat a přeříznout otěž, tu hubu si docela potrhal. dalo by se říct, že kdyby neměl otěže, nestalo by se to. samozřejmě, že by to bylo zjednodušení a hloupé. ale taky pravda.
takže bych řekl, že je třeba vlastního rozumu, přiměřeně pudu sebezáchovy, ale nebát se udělat čas od času krůček dál.
j.
kviddo
napsal(a):
Ahoj lidi, 23-25.8 jedeme memoriál generála Custera, točíme vlek a zbývá nám jedno místo ve vleku. Kdo by chtěl tak v pátek ráno vyráží poslední várka koní kde je jedno místo. Cena přepravy je 6kč/1 km . Naložení možné kdekoli po cestě Teplice-Slapy. Přednost mají ti co jsou z okolí Teplic .
Ahoj, jsem od Citova, je to 12 km zajizdka od teplicke dalnice, exit Nova ves. Doprava by se mi moc hodila, takze jestli je volno, beru to. Tam i zpatky. Diky za zapravu, Jirka
sally
napsal(a):
To je ono.
Viděla jsem nějaký útržek v TV - byl tam V. Vydra s nějakou holkou, oba na koni "bez ničeho".
Povídal něco ve symslu této diskuze - že když koni se porozumí, je s ním jednáno slušně a dopřeje se mu možné maximum ( stádo a volnost pohybu celodenní), lze na něm takto jezdit ( bez sedla a uždění) naprosto v pohodě a kdekoliv. A odcválal na nějakém huculoidovi do dáli ( to se to jezdí na holém koni, když ho obejmete nohama dokola ).
Z pohledu diváka pěkná show ( pro laika vražda); z pohledu člověka, co je u koní 20 let (a snad má nějaké zkušenosti) se mi otvíral nůž v kapse. Co je to do háje za návod k použití? Chlapi běžně rádi riskují a mladé holky nemají tu potřebu opatrnosti a obezřetnosti ( mnohem výraznější pud sebezáchovy), kterou už životními zkušenostmi získaly matky od dětí a rodin, za něž jsou zodpovědné. Taky jsem byla taková, vždyť "o nic nešlo".
Na koni "bez ničeho" na jízdárně - fajn, v uzavřené ohradě nebo na vlastní pastvině - fajn ( kůň to tam zná: těžko potkáte šílence túrujícího motorku, co se baví tím, jak vás žene před sebou - před vámi jen úzká stezka, vlevo svah jako střecha a vpravo téměř propast; lidi s nezvladatelnými velkými psy apod.).
Ve volném prostoru - dejte pokoj, jednoho dne se taky vrátit nemusíte.
Kdo trochu zná koně, ví, že vzájemná důvěra je věc přímo nutná pro spokojenost obou; přes to všechno kůň zůstává útěkové zvíře ( vždycky jím byl a tu tisíciletou zkušenost druhu mu z hlavy nevymažete, maximálně otupíte - přes to všechno tam zůstává, aby vylezla na světlo v nejméně vhodnou dobu - jak jinak).
Kůň se může dostat do stresu, kdy vám ani důvěra nepomůže a on ho bude řešit zkratově, jak je mu vlastní...
Nedávno nám kousek odsud spadl ultralight letadlo, taková pěkná louka, kde často jezdívám - nechtěla bych tam být tehdy s koněm...
Asi řeknete, že když vám to takto dosud funguje, tak to funguje, ale jednoho dne to může dopadnout špatně... no, co z toho, já jsem jenom starší "obezřetná kobyla od hříběte", je to vaše volba....
Jen mě silně vytáčí takové zjednodušené nebezpečné návody v televizi.
Sally, shodou okolnosti jsem pomerne nedavno zacal jezdit na koni bez sedla a bez otezi. tvemu pocitu a otvirani kudly v kapse presto naprosto rozumim, jeste pred pul rokem jsem si taky rikal - nejsem sbevrah. to uz jsem pritom davno jezdil bez sedla a na ohlavce. myslim si, ze k tomu, aby clovek mohl bezpecne delat to, cos videla v televizi je potreba citit cestu tim smerem a postupne k tomu dospet. spolu s konem. mam kone (Badika), na kterem si to bezpecne dovolim a dalsi tri, na kterych ne. slo by to, ale nedal jsem tomu zatim dost casu. s temi by to bylo/to bude proste vyzadovat vice. pokud pojedu s Badikem a spadne letadlo nebo vybehne bazant, jsem ve vetsim bezpeci, nez na jinem ze svych koni (krome Cliffa, ale tam je to tim, ze dosahnu nohama na zem).
myslim si, ze je spravne aby na nakrcaku jezdil jenom ten, kdo si opodstatnene mysli, ze to je bezpecne (sam uz jsem ve veku, kdy radeji reknu tohle se bojim, nez bych se z hecu zabil)
.
ohledne vrazedneho navodu pro laiky - v televizi vidime taky horolezce a parasutisty a kaskadery na kolech a motorkach. nic z toho nelze delat, aniz se to clovek nauci, ale vsechno se da naucit. a pan Vydra urcite nerikal, ze se ma zacit odepnutim otezi.
olga visnakova
napsal(a):
Pane Podhajský, myslím, že o chov tu úbec nejde, komunikace přirozeným způsobem a chov přirozeným způsobem je rozdíl. My máme koně venku, ovšem box, pokud tam bývá koník převážně na noc neodsuzujume, na zimu jsme také zaváděli. Když finance dají, nebude toho již třeba, ovšem Beruška je úžasná ženská, chdí k nám na kurzy a není o čem. O boxe to není. Viděl jste u H.Bláhy, u Bořánků koně úplně 24/7 venku? Já nee
domnívám se, že se mýlíte. o chov tu jde. způsob držení koně má na jeho dusi, jeho chovani zasadni vliv. uvedu extremni priklad - kun zavreny 23 hodin v boxu. jak s nim asi pujde hodinu denne prirozene komunikovat? ja myslim, ze dost blbe. pokud je v boxe jenom pul dne (noc je pul dne i kdyz je tma), pujde to napul blbe.
mam opakovanou osobni zkusenost s tim, jak se zmeni chovani kone pote, co zacne byt porad venku ve stade. na komunikaci s clovekem to ma zasadni vliv.
je to jako kdyz se hospodsky povalec rozhodne zit zderave a prestane kourit a chodit do hospody. jenomze zapomnel, ze je potreba taky prestat pit doma lahvace a jist listi misto bucku a taky se hybat. bude to lepsi, ale ne dobre.
reagoval jsem proto, ze nekdo k prispevku o necem prirozenem da fotku neceho neprirozeneho. je to hrozne hluboko v nas a pokud na to nebudeme upozornovat, nezmeni se v myslich lidi automaticke spojeni kone - staj - podkovy. a to by myslim konim bylo lito.
jurasek
napsal(a):
jej díky Míšo,koukala jsem že měli někteří námitky když si měla kurz,nic si z toho nedělej ,já mít možnost jít na tvůj kurz tak jsem tam hned,no holt v našich končinách asi nemá nikdo zájem o uspořádání myslím s tebou ,já ted byla na panu Nyklovi,člověk se má co učit pořád
Beruško, možná bys mela prirozenou komunikaci zacit prirozenym chovem. tedy vyhnat kone ven ze staje. ver tomu, ze se ti pak bude darit mnohem lepe. j.p.
tauria
napsal(a):
Můj koník má dost špalkovaté kopyta, jak docílit toho, aby se mu roztáhla? Máte někdo s tímto zkušenosti? Jsem Z Moravskoslezského kraje, pokud byste znali někoho , kdo se vyzná, dejte mi prosím vědět. Děkuji
nevim, jak tvoje kopyta vypadaji, ale obecne spalkove kopyto prestane byt spalkovym, kdyz se dostatecne snizi patky. zaroven je potreba aby kun mel dostatek pohybu. korekturu je potreba aby delel nekdo, kdo tomu rozumi, moc bych nedopotucoval kovare. je potreba spravnym zpusoben zkratit patky, rozperky, upravit spicku, udelat pricnou i podelnou klenbu. zaroven je naprosto nezbytne zajistit koni dostatek primereneho pohybu (alespon hodinu denne prochazku na ruce a 24h denne ve vybehu s motivaci k pohybu).
pokud chces pomoct, posli na mail nejake fotky. j.p.
strelish
napsal(a):
Kurz strouhání kopyt by se hodil, ovšem i se zaměřením na strouhání bosých kopyt. Koně mi strouhali dva kováři uvedení na cytek stránkách, od jednoho kopyta hodně odfláklé (poníkovi kopyta ani nezrašploval - zůstaly zubaté...ale jeho problém, přišel o kšeft), s druhým větší spokojenost, ovšem hlavně oba strouhají kopyta jako pod podkovy, což mi tedy příliš nevyhovuje.
no, kurz strouhani kopyt jeden v Cechach bezi, ale je to spis pro lidi, kteri chteji byt kopytari. trva mnoho mesicu a stoji spoustu penez :-)
pokud se chces naucit strouhat sama, zkus ten kurz na hnevsine a sehnat tam nejakeho kopytare, ktery ti bude ze zacatku radit, opravovat te. z vlastni zkusenosti vim, ze nez se clovek nauci i jen zakladni veci, trva to par mesicu a potrebuje vedeni.
dalsi vec je, ze by s tim clovek nemel zacinat, dokud nezajisti potrebne podminky, tj. kone na pastvine. j.p.
kessidis
napsal(a):
Nevíte někdo o nějakém kurzu či školení- strouhání kopyt? nejlépe Moravskoslezský kraj.
pokud se nebavíme o podkování, ale o strouhání bosých koní, tak jediná možnost je Strasser základní kurz na Hněvšíně. jedná se o třídenní seminář, kde jsou dva dny teorie a jeden den praxe. jeho výhodou je, že se účastník dozví, že nejde jenom o to nějak ořezat kopyto, ale také vytvořit podmínky. to je největší bolest bosonožství - pokud chceme aby koně měli kopyta odolná jako v přírodě, musíme jim vytvořit podmínky. žádná část koně nefunguje dobře sama o sobě.
i tento seminář ale pouze ukáže, jak se správně starat o kopyta zdravého koně. pokud někdo chce strouhat sám, domnívám se, že by měl alespoň ze začátku a později občas spolupracovat s kopytářem, který má více zkušeností a vídí více, než jen pořád ta samá kopyta. j.p.
olga visnákova
napsal(a):
Seč jedeme v malém množství-tak 6-10 koní ročně, přijímáme koně se zdrav.problémy, při problému majitele atd...........Koně se k nám dostávají od majitelů, jež si nás většinou vyhledají v časopisech, na netu, v jiných kontaktech, pro nás jediný příjem koně od známého je ona poncla, je od našeho kamaráda, člena, jež si našel celodení práci a nestíhá se věnovat jejímu pourazovému stavu a tak ji bude prodávat, my ji doléčíme-samozřejmě ne zadarmo a ještě jeden koník šel vyloženě PŘES nás, jelikož byl a je zdráv. Klienty útulku jsou všichni, jednu klisnu jsem si přepsala já na sebe, kvůli hříběti a vše hradila, aby nedošlo k hloupým diskuzím. Hříbě je tedy mé reg.v USA u QH. Toť jediný důvod. Členů nás je 53 z čehož 11dospělých. Útulek je financován členským příspěvkem-500 na rok-občasnými dary na útulkový účet-cca 4000,-ročně se tam objeví a kasičkou-cca 12000,-za rok, vše tedy uhradí tak půl roku, jelikož miluji koně úplně do zblbnutí, zbytek-půjčky útulku (asi nenávratné) poskytuji já. Koně pouštíme, ovšem po velice špatném umístění-v příbězích Bold Lassie-pouze členům, známým atd........Před umístěním klisny jsme u pána byli, měl tu fotky, sliboval hory doly a po měsíci, kvůli kontrole byl k nesehnání a klisna mrtvá, nechci to zažít znovu a nikdo z nás. PČR a KVS to nijak nemohli dořešit-chytrý zákon-nebylo již tělo.................pouze pokuta za porušení smlouvy. Ptejte se, ráda odpovím, třeba přijmete i pozvání na den otevřených vrat-diskuze s názvem pozvánka.
foto je vzpomínka na Boldie
dekuji, dalsi asi uz neni na verejnou diskusi, pokracuji mailem:-)
j.p.
olga visnákova
napsal(a):
Koní míváme nejčastěji 2-3, možno 4, jsou 4 boxy, výběh má 1500 metrů čtverečních s kruhovkou, nyní bez přístřešku, vyřizuje se stav.povolení na velký, seno, vodu mají i v boxe i venku neomezeně, jádro 2l.mačk.ovsa většina ráno i večer, jen poncla a Jadwiga-ta má mít hlídané množství krmča, necht nenabírá přehnaně, kvůli arthrose-vitamíny-každá dle problému, nejčastěji equistro a farnam a granule.
Dále je v místě plac na sprchování koní, klubovna-v místě garáže-, toaleta a kuchyňka pro personál, ten je také potřebný. Zařízení pro lidi poskytuje zdarma naše rodina. Já vím, výběěh menší, ovšem koně téměř denně chodí i ven a to nejen jezdit-tak 2*týdně nejvíce, ti s minim.problémem-ale především s holkama na ruce se pást-v létě- a v zimě pro větší pohyb. Ptejte se na cokoliv, ráda odpovím.................
děkuji za odpoved a za nabidku, hned ji vyuziji - zajimalo by me, v cem spociva to, ze jste utulek, jakym zpusobem jste schopni koni pomoci, jestli kone kteri to potrebuji vyhledavate aktivně nebo kdo se chce zbavit stareho / nemocneho, da ho k vam a jestli tyto kone po pripadne nutnem osetreni nabizite k prodeji novym majitelum. pokud to neni tajne, tak by me zajimalo, kolik koni je klienty utulku (predpokladam, ze alespon jeden bude vas nebo vasi rwodiny) a jak jsou financovani utulkovi kone.
vase www stranky (moc hezke a mile) jsem si prohledl a precetl, o vsem tam sice tak nejak pisete, ale odpoved jsem tam uplne nanasel.
diky, hezkou stredu, jirka p.
klarusa
napsal(a):
je nás tu víc co uvažujeme o vycestování do zahraničí za prací? třeba se sám bojí jet, a hledá parťáka, nebo má něco najitého, ale je to pro vícero osob, atd.
třeba to někomu pomůže poznat někoho, a pak se už nebát prásknout do bot
no pracovat do stájí bych nejel ani za nic. teda na pastviny, to by byla jiná...
olga visnákova
napsal(a):
Téměř slepého koně neřeším, ta vychazí se všema, patří právě mezi ty podřízenější..............No, rada se zadekováním vyšla (p.s-bandáží bylo myšleno kamaše, hnědka je mívá, omyl, špatný výběr slov, pardon), kobči si to vyříkali, sice pod dohledem a když je klid, náhodou se míjí jsou ještě stále úniky, ovšem již klidnější. Ještě ovšem trvá výběh na střídačku a tak týden, dva ještě společně pouze s dohledem................ale děkuji
prosim, zajímalo by mě, jak ten váš útulek vypadá; kolik koní, kolik výběhů, jak velkých, jak jsou koně ustájeni a tak. děkuji za odpověď. jp.
olga visnákova
napsal(a):
Já bych se na to také nejraději vybodla, ovšem výběh máme jeden a koobči chodí od rána do večera ven. Pár pokusů ještě sneseme, ovšem brzo je čeká půl dne a půl dne.................na mé nervy ty jejich útoky nejsou. Jsou spíš jako psiska, než koně.
ten vzadu je náš holič bady a to kopání mu vůbec nevadí, pokud má do čeho kousat ...
olga visnákova
napsal(a):
Já bych se na to také nejraději vybodla, ovšem výběh máme jeden a koobči chodí od rána do večera ven. Pár pokusů ještě sneseme, ovšem brzo je čeká půl dne a půl dne.................na mé nervy ty jejich útoky nejsou. Jsou spíš jako psiska, než koně.
dobrý den, mam mirne zkusenosti se seznamovani nekolika koni do do ustaleneho stada a trochu i se seznamovanim koni ve dvojicich. nejsem si jisty, ale z vasich ostatnich prispevku jsem vyrozumel, ze mate utulet pro kone. pokud je to tak, povazuji za zakladni pozadavek na takoveto zarizeni vice nez jednu pastvinu, spise vice nez dve.
pokud seznamuji kone a predpokladam, ze to bude bez problemu (znalost drivejsiho chovani ve stade), pustim je klidne dohromady a pokud se deje neco skutecne nebezpecneho, umoznim slabsimu uniknout, resp. oddelim je. domnivam se ale, ze v tomto ohledu je potreba byt ponekud otrly, protoze kone maji trochu jine vnimani ujmy, nez lide. priklad: privedl jsem do stada valacha, ktery byl zvykly vsude dominovat. jiny valach, dosavadni vudce, si hajil svoje stado. pokud se novy drzel v uctive vzdalenosti, nechal ho stary na pokoji. on ale chtel pochopitelne ke konim, takze ho stary docela masakroval. nastesti nas badik sice hodne kouse, coz je neprijemne a neesteticke, ale neni to nebezpecne, jako kopani. jejich seznameni trvalo nekolik tydnu a uplne normalni vztah, kdy mohli kolem sebe projit na pul metru prisel po pul roce. clovek jim ale musi dat moznost se na zacatku \"rvat, jako kone\", aby si to proste ujasnili:-)
na druhou stranu jsem poustel do stada jineho valacha, kde to byl boj o zivot a hned na poprve bylo jasne, ze musi byt na jine pastvine. presto - tento je u nas pres pul roku a taky se mi stalo, ze kone utekli z jedne do druhe ohrady a tihle dva kolem sebe frkali a naparovali se a verim, ze by spolu klidne mohli uz byt. proste se znaji od vedle.
domnivam se, ze tady je dulezity cas a prostor a pak muzeme mi t spolu jakekoliv kone. cas ale jsou minimalne tydny, casto nekolik mesicu, prostol jsou dve koridorem oddelene ohrady, vetsi nez dost velke pro prislusny pocet koni.
j.p.
vap
napsal(a):
...
no, jak vidím ta kopyta, tak bych řekl, že to není tak zlý, myslím, že za tři měsíce to může být v poho, max bude citlivější. problém bude myslím hlavně v tom, že pokud budeš zkracovat rozpěrky na správnou míru (rovně od patky zhruba do půlky střelu), nebude pod nimi skoro žádné chodidlo a koník bude citlivý. je potrřeba to vydržet, hodně chodit (alespoň hodinu denně) rozpěrky zkracovat a vytrvat, chodidlo tam naroste :-)
kopyto je ale krásně široké a klenba dobrá, jenom je hodně zarostlé.