rys

Moje příspěvky

17.3.2010 14:32

zelvickahanka napsal(a):
Zdravím,
tedy omlouvám se, že vám zasahuji do diskuse pitomoučkým dotazem, ale docela by mě to zajímalo. Kde jste k tomu přišli, že chováte velké šelmy? Jednak vždyť to určitě stojí spoustu peněz a času (uklízení výběhů a tak), jednak jsou nutná nějaká povolení atd.. U mě tedy nic podobného nepřichází v úvahu, když studuji a bydlím v paneláku, ale vždycky jsem měla silnou náklonnost k fosám a dala bych nevímco za to, mít nějakou vlastní. Tak sonduji :) jak se z vás stali chovatelé šelem?

Jak se stane člověk chovatelem šelem.? Musí mít pozemek,finance ,mít chovatelství jako styl života.Chov šelem je taková třešnička na dortu chovatelství.Pokud člověk chce a má touhu si sen splnit,zjistí si pro a proti,ví,že tomu obětuje ruzné příjemnosti života ( dovolená,lepší auto atd. ) má alespon partnera,který je tolerantní,má již nějaké zkušenosti v chovatelství ,zjistí si informace o šelmě,kterou se rozhodne chovat,legislativě chovu,vztah a tolerance sousedu,zdroj krmení atd. Tak se stane chovatelem šelem.Pak je to užasná láska na celý život.Šelmy nejde srovnat se psem nebo ušlechtilou kočkou.Šelmy jsou specifikum.Šelma je šelma.

16.3.2010 19:45

trb napsal(a):
krasa, len keby boli obrazky v lepsom rozliseni. uz som sa to pytala aj v teme ocelotov, ale nikto mi neodpovedal, tak sa pytam zase- mate nejaku farmu, alebo proste nieco, co sa da navstivit? alebo je to len sukromny chov?
inak bolo by fajn kebyze sa tymto pochvalite na internete. teda, ak este nemate nejaku stranku. este raz opakujem-nadhera

p. Jutnerová- supr,tak jak reference o Vás z doslechu byly,fotky potvrzují. Přejí uspěch.

12.3.2010 10:21

cherry1402 napsal(a):
Herpes je virová infekce, pokud se již vyskytl v chovu, přenese se i z matky na kotě, potom stačí stres a nemoc propukne. Pokud zasáhne i oko, hrozí slepota. Já jsem se s tím v oku naštěstí nesetkala. Je třeba si dávat pozor na chovatele, v jejichž chovech se herpes objevil. Po návratu z návštěvy u nich provést důkladnou hygienu, než půjdete ke svým zvířatům. Hrozí přenos. K podávání léků šelmám jen toto: je dobré naučit šelmu odmala na nějaký pamlsek(šlehačka apod.), pak do ní bez větších problémů dostanete v případě nutnosti i prášek. Samozřejmě pokud žere. Když nežere, zbývá jen foukačka.

Souhlas

12.3.2010 09:08

cherry1402 napsal(a):
Dobrý den. V oku byl jen zánět, ale zkuste natřít šelmě oko mastí, byl to problém, ale zvládla jsem to. Na průjem zabrala antibiotika. Mám poměrně dost zkušeností i co se týká léčení různých nemocí u zvířat. Oči pro mě nejsou problém, mám hodně koček, občas se spolu "pohádají" a odnesou to vždy oči. Po nasazení ATB průjem zmizel do 3 dnů, takže rozbor jsme ani nedělali. Kosti jsem léčila měsíc. O podrobnostech už jsem psala.

Oko byl jen zánět,to bylo štěstí.Zajisté se mnou budete souhlasím s těmi oky ,co jsem napsal.Určitě jste se setkala u koček s tímto také,to se žádnému chovateli nevyhne,ač se snaží sebelépe.Herpes je velký problém,dlouhodobá léčba ,jak jsem se zmínil.Veterináří tvrdí,že neví z čeho to je,prevence není známá.Prý aktvivace herpesu v pruběhu odchovu,přenos matky na kotě. No já to měl 1 x .Zánět byl tedy velmi slabý,to bylo štěstí.Dát šelmě cokoliv jako lék to máte pravdu.To je horor.No přejme si ,at problému u šelem po zdravotní stránce je co nejméně.Z praxe tomu zatím u mě tak je.Oproti kočkám,je minimum problému.

12.3.2010 07:56

chondro napsal(a):
Velmi hezké zvíře

Oko léčba .Pokud je to herpes virus 2 a více měsícu.Náklady zde .Vysoké. Pokud je to pouze zánět,záleží na rozsahu a síle .Ten cca do 1 měsíce. Ale je to řehole .3 až 5 x denně aplikovat léky. U herpesu je nebezpečí,že muže přijít o oko.Ale při denní kontrole,zavčas zachytím,není to problém.Tyto zkušenosti mám u koček,u šelem ne.Ale poplatnost stejná. Jaký problém měla kočka s okem ? Prujem ,to je tež problém a velký.Muže to být cokoliv.Nechala jste si udělat rozbor? Co zjistili.Hlavně ,že je vše ok.

11.3.2010 17:08

zraroman napsal(a):
To je zajimave, stale se odhodlavam pustit k sobe dve kotata. Je jim 8 mesicu, jedno je naprosto ochocene, a druhe neni i kdyz zdaleka neni agresivni, jen je z prirozeneho odchovu. Jedna se o dva ruzne druhy zvirat. Stale se nemohu zbavit dojmu, ze neochoceny kocour i kdyz je mensi, muze vetsi kocku poskodit. Samozrejme bych si vycital, kdyby melo dojit k necemu zavaznemu, ale na druhou stranu bych byl velmi rad kdyby si zvirat na sebe zvykla. Uz jen proto, ze by mohla byt za nejakou dobu spolu ve venkovnim vybehu.
Pokousim se najit reseni a napadla me varianta zavrit kocku do velke vystavni klece a umistit ji do vnitrni ubykace ke kocourovi. Mate nekdo dojem, ze by to pro prvni kontakt mohlo miti ocekavany ucinek? Poradite mi jinou metodu? Kocour citi kocku pres dvere a nebo ho pustim obcas do jeji prazdne mistnosti a vypada ze ma velky zajem toho druheho poznat.
roman zr.

RZ Vpustě kocoura ke kočce,ikdyž je kocour menší a jiný druh.Kocour kočce nic neudělá,poněvadž jde o kotata,jak píšete.Je třeba je při puštení hlídat,v případě nutnosti zasáhnout.Toto mužete učinit v teritoriu kteréhokoliv jedince.Nebude problém.Mám to vyzkoušené.Jde zde spíše o mezidruhovost .Ale věřím,že to nebude problém,když jde o kotata.Dospělý jedinec by mohl jiný druh zabít.Vím to z vlastní i zkušenosti jiných chovatelu.

11.3.2010 13:20

rys napsal(a):
Supr.ok

Vím že jsou všichni příbuzní RK,ale sehnad nepříbuzné z USA,je moc drahé.Přeji uspěch.Již nyní jsou 2 zoo,co mají nepříbuzný RK nikdo jiný.Uvidíme.

11.3.2010 13:16

cone napsal(a):
"Fena ,porody již vymakané,člověk již ví ,co a jak.Po takovém 10 tém .porodu je již klidnější.Závisí na povaze.Ale žádný porod mě nenechá uplně klidným,stále je tam něco ? Především u fen ."
Toto jsem nepochopil, nebo popisujete něco dle mého mínění strašného, spíš trestuhodného. Více jak dest porodů u fen?

Deset porodu míněno u všech fen. v pruběhu chovatelství .Až někdo porodí 10 x pak to co říkám, ne 1 fena. Nevím,co je na tom terestuhodného !

11.3.2010 13:12

cherry1402 napsal(a):
Druhou samici rysa mám z ČR a tady jsou, jak známo všichni příbuzní a pocházení z ostravské ZOO. Ale mám slíbeného nepříbuzného samce, jen to chvíli potrvá.

Supr.ok

11.3.2010 13:10

cherry1402 napsal(a):
U malých šelem to tak je, ale např. gepardi se začínají množit až kolem 4. roku věku. Ovšem sexuální choutky se objevují mnohem dříve. Zůstávají ale zatím jen v oblasti her.

p. Jitnerová,díky, je vidět,že si budeme na urovni mít co říci.U malých koček asi máte pravdu,gepardy nemám,takže Vaše veškeré zkušenosti mě budou zajímat a uvítam je,pokud je budete ochotna sdělit.Děkuji RN

11.3.2010 08:53

Chci se podělit o poznatek možná normání pro zkušené chovatele,ale pro zájemce a začínajicí chovatele to muže být i zajimavé. Felis chaus ( Rysec bažinný ) Umístil jsem kotě ,kočku 8 měsiční do voliery odděleně ke kocourovy 3 letému.Kočka je týden ve volieře.Vidí na sebe a mají o sebe zájem.Ze začátku bylo otukávání,kocour bral kočku jako nového příchozího.Snažil se ji přez mříže fackovat.Kočka vždy utekla a zase přišla.Od včera kočka sedí u mříží a volá kocoura.Kocour přijde ke mřížím,snaží se ji packou snad hladit.Kočka drží.Válí se. Prostě se chce pářit.Nastavuje zadek se zvednutým ocaserm.Kocour se snaží dostat k ní.Pokud kocour odejde.Kočka se proběhne po volieře a opět sedne a volá kocoura.Vše se opakuje.Je ji 8 měs. dohromady je pustím na podzim.U šelem se odborníci shodují na pohlavnosti jedincu na 2 letech.Je vidět,že i kotě má zájem o tyto hrátky. Uvidíme příští rok na jaře.

11.3.2010 08:13

rys napsal(a):
Stopro s Vámi souhlasí,zde není na co čekat ,pokud se odborníci takto vyjádřili.Nic neriskovat a odvést kočku na císaře.Je vidět,že s kočkami máte s porody stejné zkušenosti.Budmě rádi,že tomu tak je.Ale nekteré chovatelky maji pry tyto problémy častěji.Jak je to u šelem nemohu konstatoval,ale zřejmě podobné jako u koček.Vzhledem k tomu,že šelmy jsou zvířata nedomestykovaná,tak si azřejmě příroda pomuže.Pokud ne ,,je to příroda.Mluvím o šelmách volně žijicích. Příměr se psy byl především v rovině přirovnání porod císař,porod 2. bez. Ale s šelmou bych toto neryskoval.Tudíš jak Vy píšete.Fena ,porody již vymakané,člověk již ví ,co a jak.Po takovém 10 tém .porodu je již klidnější.Závisí na povaze.Ale žádný porod mě nenechá uplně klidným,stále je tam něco ? Především u fen .

Mohuli se ještě zeptat,toho 3. RK máte ze zoo z ČR jako já ? Je to zřejmě samice. ? Nebo jste dostala import z USA.děkuji

11.3.2010 07:36

cherry1402 napsal(a):
Panu R. N. Jak jsem psala, oceloty jsem dostala ve 3 měsících. Něměla jsem žádné zkušenosti, a tak byl pro mě 1. týden hotový horor. Měla jsem chuť kotě vrátit. Pak šlo ale pomalu vše k lepšímu. Ochočení(přístup k chovateli) šlo ruku v ruce s výchovou(nácvik močení do lavorku, chození na vodítku, nedělat nepořádek atd.). Přesně si to už nepamatuji, ale kýženého výsledku jsem dosáhla přibližně v 9 měsících věku kocoura, i když spoustu rošťáren jsem mu promíjela. Teď, když už je mnohem starší, mám pocit, že se vrací zpátky do puberty, protože začíná zlobit a dělá naschvály, když se mu v něčem nevyhoví. U samice probíhalo vše úplně jinak, ale to by bylo na dlouhé povídání. Zkrátka, nejen lidé, ale i zvířata jsou každé jiné a je třeba postupovat u každého jednotlivce individuálně. Myslím, že neexistuje jediné pravidlo, které by se dalo použít u všech. Totéž se týká mých gepardů, každý z nich má své "mouchy". O to je chov zajímavější a stále se je co učit.

Děkuji,že je se co stále učit,máte pravdu.RN

10.3.2010 17:14

cherry1402 napsal(a):
Pro Zraroman. Ochočení rodičů nemá na chování mláděte žádný vliv. Rodí se naprosto divoké. Nicméně je potom v úzkém kontaktu se mnou, nechá se pohladit atd. Takto navyklé kotě je dle mého názoru možné odebrat až ve třech měsících (užije si aspoň mámy a máma jeho, sníží se stres z odloučení v příliš raném věku u obou) a uděláte z něho bez větších problémů mazlíka. Výhodou je pak mazel z přirozeného odchovu. Ostatně, já jsem brala své oceloty z přirozeného odchovu ve 3 měsících věku. U mláďat ze ZOO je situace jiná. Ta téměř nevidí lidi, nikdo se jim nevěnuje a "nepracuje" na nich. Vezmete-li si takové kotě v 5 měsících zcela divoké, už ho těžko ochočíte. To se mi stalo s posledním přírůstkem KR, i když to stále nevzdávám.

Musím říci,že Vaše zkušenosti s odstavem kotěte a odchovem pod rodiči s věnováním se kotěti docílíte ochočení..mě veiice překvapily a slyšel tento názor od první chovatelky (e) Pokud by to tak fungovalo,tak plně souhlasím s tímto odchovem.Když jsem měl kotata ,tak jsem je po těch 14 dní podložil té britce,jak jsem se zmínil jinde.Věnoval se a hrál si s nimy a bylo to skoro ok.Ale faktem bylo,jak stárla ,byla odtažitější a prskala a syčela.Na 3 měsících to bylo to samé.ale odešli do ciziny do bytu a pry je to ok.Šelmě jsem podložil domácí kotě cca 1,5 měsiční.Pomazal kotaty jejími.Nevím,zda to je nutné,ale kotě šelma ihned přijala.Podotýkám,že kotě bylo velké,její kotata 14 denní prcci.Bylo mí líto matky,aby si užila mateřství.Pokud by to fungovaklo jak píšete,je to ideál,.Ale nejsem si jist,zda ,když nový majitel koupí a bude se i věnovat,zda dokáže toho ochočení,tak ,aby měl mazla.U flaškáče je to jasné a užasné,když n. majitel přijede a vidí co to kotě dělá a umí.Viděl jsem takhle udělaných kotat na flašce a bylo to fantastické.Jak dlouho Vám asi tvá,aby kotě odchované jak píšete to také dokázalo.Pak by bylo debré flašku vypustit a nemít zátěž odchovem na flašce .Anechat to přírodní cestou a tím i stále získávat poznatky a radosti z přirozeného odchovu.

10.3.2010 15:52

cone napsal(a):
Přirovnání to nebude nejštastnější - mám na mysli přírodní kočkovité šelmy a přešlechtěná plemena psů. Vždyť nejde srovnávat ani přírodněji laděné plemeno psů / ovčáci a pastevci / s plemeny přešlechtěnými jako angl. buldok, fr. buldoček, bordeauxské dogy nebo angl. mastif. Myslím, že tyto přešlechtěné rasy by ani v mnoha případech bez asistence svého stvořitele člověka porody a odchovy mláďat nepřežily. Tady člověk upevňuje znaky/ svým zásahem, výběrem dalších jedinců pro chov/,které životaschopnost a zdraví špíše podlamují. Moderní anglický buldok je toho nejzářnějším příkladem, zmiňovaný fr. buldoček na tom je jen nepatrně lépe.

cone .. Franc. buldoček je na tom podstatně lépe.Měl jsem za ta léta vybrané feny .1 fena vybraná 6 x porod bez císaře. Nejkratší porod 3,5 hod 12 štěnat,všechna odchována. nejdelší porod 5 hod.Absolutní vyjimka v mém chovu.Její dcery .To samé ,ale už vlítl i císař na 6 tém. štěněti.Ne unava.Tlačila,tlačila a již nic.Zablokované v por. cestách.Ostatní feny pruměr porodu 10 ažý 15 hod.I více.Počítáno od prvních stahu. Pauuzy i 3 hod. Vyjimka 8 hod. Pokud byly feny vybrány, porod bez císaře byl 80 % .Především vždy poslední štěne.Když jsem začínal,tak byly porody bez císaře 40 % Literatura udává 50 % .Věřím,že to bylo výběrem štěnat od matek rodících ok.Podotýkam,že jsem vedl. a vedu detailní pruběhy porodu v časovém horyzontu .Též zaznamenávam veškeré pruběhy,anomálie atd.Záznamy se velice hodí do dalšího chovu.To jsem velmi odbočil mimo téma,Ale myslím si ,že to uplně od věci ani není.

10.3.2010 15:39

cherry1402 napsal(a):
Pro R. N. Za ta léta, co chovám kočky (a že jich mám hodně ) jsem měla problém jen s jednou peršankou. Jak píšete - kočka si poradí sama. U KR však dopadl špatně již 2. porod. Konzultovala jsem to s několika gynekology na vet. klinice i s veterináři ze ZOO. Příčina se nezjistila, kočka je v pořádku. Nicméně jsme se všichni shodli na tom, že pokud znovu zabřezne, při prvních příznacích porodu ji odvezu rovnou na císaře, protože je velké riziko, že mláďata opět nepřežijí porod a já bych už nějaká ráda odchovala. Otázkou je, jak se zachová samice po probuzení z narkózy, zda je přijme či ze stresu zabije(doufám, že ne). Ale to už předbíhám, uvidím, co přinese budoucnost. I když jsem na vše připravena, nemusí to dopadnout dobře. U šelem člověk nikdy neví. Své by o tom mohli vyprávět odborníci v ZOO.

Stopro s Vámi souhlasí,zde není na co čekat ,pokud se odborníci takto vyjádřili.Nic neriskovat a odvést kočku na císaře.Je vidět,že s kočkami máte s porody stejné zkušenosti.Budmě rádi,že tomu tak je.Ale nekteré chovatelky maji pry tyto problémy častěji.Jak je to u šelem nemohu konstatoval,ale zřejmě podobné jako u koček.Vzhledem k tomu,že šelmy jsou zvířata nedomestykovaná,tak si azřejmě příroda pomuže.Pokud ne ,,je to příroda.Mluvím o šelmách volně žijicích. Příměr se psy byl především v rovině přirovnání porod císař,porod 2. bez. Ale s šelmou bych toto neryskoval.Tudíš jak Vy píšete.Fena ,porody již vymakané,člověk již ví ,co a jak.Po takovém 10 tém .porodu je již klidnější.Závisí na povaze.Ale žádný porod mě nenechá uplně klidným,stále je tam něco ? Především u fen .

10.3.2010 14:08

cherry1402 napsal(a):
Dobrý den. Ještě k těm porodům něco z vlastní zkušenosti. Když jsem čekala 1. porod u ocelotky, přišel o pár dnů dříve. Samice běhala vesele se samcem po domě, najednou lehla a začala rodit. Bylo třeba ji rycle dostat z dosahu samce, tak jsem ji vzala i s napůl porozeným kotětem a odtáhla do připravené místnosti. Tam v klidu dorodila, mládě odnesla do domku. Byla naprosto klidná, žádná agrese apod. od té doby jsem při každém porodu, stojím u ní a jí to vůbec nevadí. Na právě porozené mládě ale nesahám, to by se jí asi nelíbilo.. Podobnou zkušenost mám i se samicí KR. Nemohla porodit mládě, zůstalo napůl uvnitř a bylo třeba jí pomoci. Při tlačení jsem jí pomáhala tím, že jsem tahala mládě ven a ona mě nechala(snad vědela, že jí pomáhám). Nebyla vůbec agresivní, nechala mě dělat, co bylo třeba. Bohužel mládě těžký porod nepřežilo stejně, jako další, které muselo být odrozeno císařem.

Velmi zajimavá zkušenost.U koček zřejmě vyjimečná.Nedá se nikdy vyloučit.U psu za 15 let to je celkem běžné.Jen s rozdílem,že pes většinou má příznaky i 24 hod pře d porodem.Ikdyž vyjimky jsou.Měl jsem štěstí,za cca 12 let chovu koček a odchovu x kotat, jsem nemusel nikdy na císaře a nemusel jsem pomáhat u porodu.Kočka vždy vše obstará.Že matka snad ví,že ji chce člověk pomoc,si myslím též.Poněvadž je klidná a oddaná.Mluvím o psech.U Vaší šelmy to je určitě to samé.Váš poznatek a zážitek je velmi zajimavý a zřejmě i vyjimečný.Ale pokud taková matka problem měla ,musí se hlídat při dalším porodu.Vyloučit se opět problém nedá,ale potvrdit též.ne .Fena fr. buldočka .první porod císařem,druhý porod již lehký,bez círaře.Asi to nejde uplně ztotožnovat,ale příměr jakýs ,takýs možná jde.Myslím si a ze zkušeností s ušlechtilými kočkami je porod koček takřka bezproblemový.

10.3.2010 13:55

najlvin napsal(a):
No gratulovat mi numusíte, já totiž píšu 1 týden, ne 1 den. Kdyby bylo mládě staré jen ten den, pochybuji, že by se mi ho podařilo odchovat. Ale i tak ten 1 týden se mi zdá příliš brzo. Kdybych věděl, co mi donese, tak bych raději ještě počkal...

Omlouvám se ,blbě jsem koukl.I 1 dýden je věc mnohého usilí a přežití takového jedince je též na hraně.I tak Vám patří obdiv.Vím o čem mluvím.

10.3.2010 11:33

najlvin napsal(a):
Nevím, jak to funguje u kočkovitých, ale bude to asi hodně podobné. U lišek například většinou platí, že čím déle si ji vezmete do péče, tím hůře ji ochočíte. Pokud jde o mládě od rodičů nezvyklých na lidi, je dobré jej vzít ještě dříve, než otevře oči. Odrostlejší mládě lze samozřejmě také ochočit, ale už to nikdy nebude na 100% a je tu velká pravděpodobnost, že v dospělosti nastanou problémy. Ona jde dokonce ochočit i dospělá liška z přírody, ale to už jen do takové míry, že si třeba přijde jen vzít jídlo z ruky. Nic víc.

Něco jiného je, když jde o mláďata od rodičů, kteří jsou zvyklí na lidi a jsou i sami ochočení. Viz. rusky experiment s liškami na kožešinové farmě. Postupnou selekcí krotkých jedinců a jejich vzájemným křížením se dosáhlo toho, že byly lišky v dalších generacích zcela krotké jako psi a lidi si je pak brali domů jako mazlíky. Ale zpět k umělému odchovu.

Samozřejmě odchov umělým mlékem není zrovna ideální řešení, protože nikdy nic nemůže nahradit skutečné mateřské mléko daného druhu, o stresu mláděte ze ztráty matky a naopak ani nemluvě... Nejsem popravdě moc zastáncem těchto praktik, sám jsem ale neměl jinou možnost. Chtěl jsem si lišku zcela ochočit, abych ji nemusel mít neustále v nějakém výběhu - aby byla maximálně krotká a zvyklá na lidi. A tady na farmách jsou bohužel všechny lišky z lidí zcela vystresované, mající z nich až panický strach, což se ani nedivím, ale negativně se to podepisuje právě i na mláďatech. Původně mi měl majitel přinést mládě staré 2-3 týdny, ale místo toho mi donesl sotva 1 týden staré mládě. Trochu mě tím zaskočil, ale už nebylo cesty zpět... Nakonec jsem to zvládli dobře a Vixey je dnes neuvěřitelně krotká šelmička. Jsem rád, že ji mám. Bůh ví, kde by už teď vysela její kožešina…

Je ale fakt, že se u lišek rovněž říká, že pokud jsou odchované na flašce, jsou pak neskutečně odrzlé, než například lišky, které se k někomu dostanou už jako odrostlejší mláďata a která mají tedy k lidem i určitý respekt. Zatím tento fenomén mohu jen potvrdit. Nevěřili byste, jak mohou být některé lišky drzé, zejména ta naše :D

Vaše zkušenosti jsou poplatné i u šelem.Že mateřské mléko nemuže nahradit žádná nahrážka je samozřejmé.Což tvrdí i dětští lékaři.Je žádoucí,aby matka kojila co nejdéle.To,že píšete,že jste dostal mládě 1 den staré,byla od chovatele mírně řeněno neserioznost.Jakékoliv mládě savce 1 den staré je takřka zázrak odchovat.A to z duvodu,že zřejmě mlezivo nezískalo,což je prubířským kamenem imunity jedince.Právě 5 až 6 hod po porodu savce se do mléka uvolnuje kýžené mlezivo s postupem času s výše uvedounou časovou postupností toto ubývá ,až vymizí.To,že vaše lišče nemělo zřejmě možnost protilátky získat,a že jste jej dokázal odchovat , je malý zázrak.V litaretuře je vždy zmínka,že takto ranně odebraná mládata nemají šanci na přežití.Je to poplatné u psu a koček taktéž. Mortalita těchto jedincu je pry až 95 procent Vám se to podařilo,gratuluji.

10.3.2010 10:07

zraroman napsal(a):
Konecne se rozjela diskuze, ktera je zajimava a kazdy ucastnik ma dat co do placu.
Me osobne by zajimaly hlavne osobni zkusenosti pripadne rady, ktere obecne funguji.
Z vetsiny konzultaci s chovateli pripadne letitymi osetrovateli zvirat jsem nabyl dojmu ze pro ochoceneho jedince je umely odchov nutnosti. Jsem rad za zjisteni, ze to muze fungovat i jinak.
Pani J. pise, ze neni zastancem umelych odchovu, tzv. flaskacu a dava prednost odchovu prirozenemu. Chtel bych vedet, neni toto zpusobeno skutecnosti, ze rodice kotat jsou jiz ochoceni? Nebude situace jina u paru ze zoologicke zahrady, kde neni ochocene zvire zadouci a jsou naopak divoka.? Prece jenom naproste zacatky zivota mladete jsou rizeny jeho rodici a ti jsou jeho vzorem. Jak treba pro loveni a ostrazitost pred clovekem, tak naopak i pro treba mazleni s nim.
Klasickym prikladem muze byt neco z prirody, kdy zahyne matka a clovek se ujme mladete, dle meho nazoru bude velmi zalezet prave na jeho veku. Bude-li se jednat o holatko, kontakt s clovekem asi nebude tak slozity, jako u mladete, ktere bude jiz sobestacne, se svymi vrozenymi i prejatymi navyky a nijak na cloveka zvykle a na nem zavisle.
Ja osobne se domnivam, ze teoreticky mladata od moji kocky, ktera se chova jako pes, by nemela s vychovou od cloveka zadny problem, protoze by v podstate vse ziskala od sve matky.
diky za vase pripadne info
roman zr.

Nazor p. J. ,že neuznává flaškáče ,pokud to není nezbytně nutné ( uhyn matky,odmítnutí matky péče o mladé atd. ) tento postoj a názor je zřejmě všech chovatelu v ZOO.A je pochopitelný.ZOO má ve štítu mimo jiné zachování druhu,výchovu obyvatelstva. atd.Nebudu zde rozepisovat smysl a funkci zol. zahrad.Ta je jasná.Ale z tohoto postavení a smyslu zoo vyplývá přirozený odchov pod rodiči všech mládat,jeli to jen možné.Flaška je to až poslední,některé zoo prý ani tu flašku nedají.Nerad bych byl,aby tu někdo rozvinul antiterorie.Slyšel jsem toto z doslechu.Flaškáče poptává doba,kdy milovníci zvířat mají zájem ochočeného,netradičního mazlíka.Je žádoucí a i nezbytností,aby takový zájemce byl plnně poučen,získal znalosti o zvířeti,podmínkách chovu a uvědomil si např u šelmy,že je to závazek na celý život.CCa na 25 let( tyto udaje dožití v zajetí u šelem udávají odborníci ) .Je jasné,že pokud by to mazlíčkáře v uvozovkách přestalo bavit,tak nelze šelmu pak šoupnout do utulku jako psa nebo kočku.Ba ani žádná zoo pak šelmu ,či jiné zvíře nechce ani zdarma,poněvadž pro něj nemá prostor.To si musí každý ujasnit před pořízením šelmy! Je též jasné,pokud majitel ochočené šelmy bude ji mít jako mazlíka,s časem si bude upevněvat k ní hlubší vztah.Proč ?, Poněvadž šelma je upně něco jiného než nejlepší a vycvičený pes.Což již nyní muže potvrdit vícero majitelu ochočených šelem ,majicí i toho psa,kterému se denně věnují.Šelma je šelma.Proto také v dnešní době milovníci zvířat a chovatelé by rádi toto ušlechtilé zvíře měli v chovu,či jako miláčka.Chci věřit,ba jsem přesvědčen,že zbavit se jí asi nikdo časem nebude chtít.Ale netvrdím,že vyjimka není pravidlem.Jsem přesvedčen,kdyby se i nějaký takový majitel našel,že se najde dostatek chovatelu šelem,který by se takové,pro majitele nežádoucí šelmy,ujal.Takže přeji všem jen radost z chovu šelem.