veer

Moje příspěvky

20.10.2013 11:14

Ani jedno z toho. Raději si přišetřete. Tím spíš když má kůň problém se zády. České sedlo ručně šité se při troše dobré vůle a trpělivosti dá najít už i od 8tis. Vyzkoušela jsem všechny možný varianty levných nových sedel a nakonec jsem stejně skončila u sedláře. Tohle jsou všechno bazmeky jak hovado, ty kostry v těch sedlech neviděli záda koně ani z rychlíku.

9.10.2013 15:37

bondi28 napsal(a):
Zvláštní, stále píšete o nějakých faktech, ale jména neuvedete, proč? smajlík
Už jen proto Váš příspěvek považuji za věrohodný.
Opravdu by mne zajímal kurz, na kterém jste letos byla.

Ano, tací trenéři tu jsou, ale ne všichni a já za svá léta zkušeností, kdy jsem dělala i asistentku takovým, už dobře vím, komu se vyhnout a komu ne. A vím minimálně o třech trenérech, kteří ke koním přistupují s citem, mladé koně nikam neženou jen pro své ego.
Ostatně ti, kterým je potřeba se vyhnout, to ani daleko nedotáhnou s tím koněm.

Ani jeden náš kůň (celkem 8) neměl nikdy krev od ostruhy, ani ode mne, ani od trenéra. Jsou bez zlozvyků, chodí ven a trénink probíhá bez jakéhokoliv stresu.

Úplně stejně jako vy. Píšete fakta o tom jaký tu jsou machři a že jste jich u nás potkala ale jméno nepadlo ani jedno....já nechci nikoho diskreditovat ale každopádně těch celorepublikově pár známých myslím snad netřeba jmenovat. Byť mají výsledky, tak ale to co těm výsledkům předchází jsou prostě prasárny. To se na mě zlob jak chceš. Je tu pár trenérů, který nejsou mediálně známý, výsledky mají daleko lepší a přístup zcela odlišný jelikož kladou důraz hlavně na psychiku a fyzické možnosti konkrétního koně. A ne hop na krávu a hned tele, jak vidno na většině kurzů.

9.10.2013 11:42

stalonek napsal(a):
A jejda :D kdo jste to vytáhl tu diskuzi, ani nevím že jsem tu něco psala.. Ty časy mi připadají snad milion let zpátky :). Samozřejmě, už mi není těch 14 abych tady zveřejnila každou blbost, taky vím že každá akce vyvolá bouřlivou reakci, a obzvlášť zde na fauně se to hemží chytrolíny smajlík Nicméně, koníka stále mám, a má se skvěle, parťák prostě smajlík

smajlík

9.10.2013 11:41

rapotacka11 napsal(a):
A co takhle třeba hledat na pipinách ?

https://www.ifauna.cz/drubez/nemodforum/r/hledat/?q=%C4%8Dmel%C3%ADci&sort=1

Dík za odkaz, to mě nenapadlo smajlík

9.10.2013 11:40

sonicka napsal(a):
Já mám 10 slepiček taky u koní a čmelíky teda koně nemají a teda ani slepice. Často teda čistím a jednou za rok vápníme. smajlík

Super, dík smajlík taky budu čistit pravidelně. Ale pamatuju si z dětství u sousedů měli pipky a právě ty čmelíky a nedalo se toho zbavit, i já je jako malý dítě měla. Od jejich pipin to přeskočilo na našeho psa a pak i na mě. Soused se toho zbavil až zlikvidováním chovu a spálením kurníku. Bylo to fakt šílený. Takže od tý doby mám spojeno slepičky+čmelíci. smajlík

8.10.2013 14:21

bondi28 napsal(a):
Vy ale vůbec nevíte o čem píšete. Western jste viděla asi tak z rychlíku maximálně.

1. se do koně ani v tréninku ani v závodě nekope ostruhou, pobízí se holení a až v případě nutnosti se používá ostruha - rozhodně ne však kopání. Například při spinech nepoužíváme ostruhy prakticky vůbec.
2. rytí čumákem v zemi je pouze česká záležitost (ve státech se tak opravdu nejezdí), která již postupně upadá.. rozhodně jsem v posledních 2 letech nezaznamenala rytí čumákem v zemi, pouze v době, kdy kůň stojí a to jen proto, aby byl připravený k dalším cvikům a nebyl roztěkaný..
3. a to je asi to nejdůležitější!!! rytí čumákem v zemi se opravdu neboduje!
4. koně jsou na kruhu ohnutí, je snad logické, že na malém budou více a na velkém, kde dost záleží i na rozměrech haly, budou méně.

Vzhledem k tomu, že jsem aktivní účastník nejen závodů, ale i kurzů a to i v zahraničí, vím jak to vypadá. Ostatně máme několik koní, kteří jsou v aktivním tréninku a to, co jste napsala se vidí asi tak u jednoho člověka z 10.

No já bych spíš řekla, že si to tu cucáte z nosu. Protože já jsem taky aktivní účastník kurzů u nás i v zahraničí. Leta leta letoucí jsem žila ve Švédsku, celý život pracuju jako oška. Pracovala jsem jak v klasických stájích tak westernových.
Bohužel to co se tady v čechách učí na kurzech je zprominutím k blití!! Elita jezdců, kterým valná většina říká trenéři, nechce se mi ani jmenovat, ale tohle je bohužel holá realita. Jestli máte takového trenéra jak píšete, tak se ho držte zuby nehty. Já jsem bohužel takového za těch 32let praxe poznala asi jen 6lidí o kterých bych tohle mohla s klidem říct a rozhodně ani jeden není v čechách. Zrovna na letošním kurzu jsem viděla roztrhaných koní od ostruh snad ještě více než minulé roky a o tom že jim neustále rejdujou udidlem pravá levá jen proto aby jim dostali hlavu až na plec ale co dělá záď je prakticky nezajímá. Skutečně k pláči tohle vidět jako výuku pro zájemce z řad těch jezdců co se chtějí někam posunout. Bohužel musím také konstatovat to že v anglii je snaha posunu někam a postupně se od mučidel a drtících tréninků ustupuje leč pomalu ale pokrok tam skutečně je vidět. Což bohužel u westernu, ač jako westernový jezdec nemůžu říct. Taky se postupně zase vracím k anglii. Protože se světem westernu tak je už hezkých pár let představovaný u nás už být spojovaná prostě nechci.

7.10.2013 14:24

Jen chci ještě dodat k tomu článku. Jeďte se podívat na nějakou hříbarnu jak se hříbata chovají. Je to různých povahových vlastnostech a typech jednotlivých plemen či křižovatek co dostali do vínku. Studie krásná ale trochu jednostranně zaměřená podle mě neobjektivní. Ale prodejní účel to jistě splnilo smajlík

7.10.2013 14:17

daniela202 napsal(a):
Ptám se tady na to, jestli někdo dává nějaký doplněk stravy hříbatům, nejsem úzkostná, jen mě oslovil jeden výrobek, který se mi líbí a chtěla bych ho zkusit, tak se ptám jaké máte zkušenosti. Jestli ho někdo třeba zkrmuje, nebo dává hříbatům něco jiného... Jde vidět, že se to tady rozchází do 2 skupin, jedna je PRO a druhá PROTI, jako ve většině případů.
Jinak prosím Vás, mám léta praxe u koní, nepotřebuji vědět to, jak se mám o hříbě starat, to vím moc dobře :)
I tak všem děkuji za odpovědi.

A víte proč je výrobků pro hříbat strašně málo, respektive téměř nic? Protože žádná minerálka nebo granule vám nedoplní nic z toho co třeba (nebo třeba taky ne) zanedbal majitel klisny v březosti ani to nezmění nic na tom jaká hříběti naroste hříva apodobně. Stejně tak to nezmění nic na tom aby bylo hříbě zdravé. Pokud chcete hřívnatého koně, tak jste měla pátrat v genech. Těžko bude hříbě hřívnaté pokud v jeho předcích nejsou hřívnatí jedince v převaze. Stejně tak tím nepředejte nežádoucím kloubním změnám apodobně pakliže by k tomu hříbě již mělo předpoklady opět genetické z matky či otce nebo o generace dál.
Jak jsem vám napsala, nejsem zástáncem jakéhokoliv krmení hříbat. S následky se setkávám dnes a denně. A v zahraničí jsem pracovala v hřebčínech a velkých stájích pěknou řádku let. Pokud jste někde v oblasti kde se vaše pastvina nachází na písčitém podkladu nebo ve vyšších nadmorských výškách kde bývá travina taktéž chudšího rázu, tak po čtvrt roce až bude hříbě u vás udělejte krevní obraz a otestujte co je třeba doplnit. Podle toho řeště čím a v jaké formě, organická neorganická a podobně. Pokud jste v nížině tak tam obvykle bývá travina bohatá až moc. A při kompenzaci doplnění nějakého krmení pak hříběti právě vznikají různé problémy. Může se vám i zásadně přestavět pouze záď a je to v háji.

7.10.2013 14:06

didi napsal(a):
Své koně sleduji i na základě rozboru krve a nadbytky nejsou.
Doplnila jsem na základě krevních testů krmením mírný nedostatek bílkovin a železa+zinku.

Koně nedostávají jádro po kýblech a kýblech...
Jejich příkrmy se pohybují v dávce od 0,5 (u 2letky) do 3 kg (bezzubý valach) denně.

To je podle mě skutečně přikrmováním a ne překrmováním.

No u bezzubého to chápu. Ale u nepracujícího koně mi půl kila plus celý den pastva příjde už dost. Ale i tak dejme tedy tomu. Ale on je zásadní rozdíl u půl roku starého hříběte a defacto dost možná remonty .

7.10.2013 13:48

veer napsal(a):
Úplně tak sem tohle téma nepatří, nicméně jistě tady jsou tací co mají koně i jinou hospodářskou zvířenu. A tak budu ráda za rady a typy. Chci si pořídit slepičky, ale jde mi o to, aby pak neměli všichni ostatní zvířata čmelíky. Nevím kde se berou ale vím z dětství, že prostě u slepic byli. Jsou nějaká opatření aby byly? Není to třeba jen roztoč ze špíny??? Kurník a venkovní prostor bych viděla u stáje. Nechci mít po celém dvorku rozeseté nějaké boudy apod. ráda bych to tedy měla nějak ucelené proto bych je chtěla umístit u stáje. Mám už i docela jasnou vizi toho jak by to mělo vypadat aby to nehyzdilo. O zvířata i koně se starám pečlivě. Po dvoře volně běhají 4 psi. A tak bych ráda prostě zamezila tomu aby byli všichni obalený čmelíkama jestli mi rozumíte. Psi pouštím i do domu. Prostě a jednoduše nechci aby to měli ostatní zvířata, nejlíp kdyby to neměli ani ty slepice, ale tím si nejsem jistá jak to je? Poraďte jak to máte a zda se tomu dá nějak předejít?

to fakt nikdo nemáte pipiny vy kdo máte doma svoje koně ?

6.10.2013 12:04

Ani jedno plemeno hucul ani hafling nejsou ani teplokrevní ani chladnokrevní!! Jsou to oba typy jak píšete archaické, to jest primitivní plemena dříve šlechtěná prakticky na skaliscích a horách. Chlaďas ani teplák by v takových podmínkách neobstál. Jsou to více méně kříženci různých welshů. V horách chudé podmínky na stravu a nutnost obratného zvířete. Teplák by nepřežil tyto tvrdé podmínky kdy byla pastva velmi chudá a sena jen velmi málo. Chlaďák také ne, je moc velký a těžkopádný. Velká spotřeba krmiva málo obratný. Lidi v takových podmínkách potřebovali silného koně, velmi nenáročného na stavu a obratného. Odtud pochází silný kůň obvykle obdelníkového rámce - délší zažívání, a nižšího vzrůstu. Rozlišnost hucula a haflinga je více méně v domovině jejich původu, hucul je severský, hafling Itálie, Rakousko. Z počátku hafling nazývaný jako aveliňský kůň/pony, po sléze se tato dvě plemena slila v hafling.
Oba jak huculové tak haflingové jsou konstitučně i charakterově velmi podobní.
A to že se u nás hucule nazývá kdejaký mix čt a čehosi to je sice pravda, ale nezakládá se na skutečných informacích, to je pouze nějaká křižovatka ale rozhodně ne hucul.

6.10.2013 11:30

Úplně tak sem tohle téma nepatří, nicméně jistě tady jsou tací co mají koně i jinou hospodářskou zvířenu. A tak budu ráda za rady a typy. Chci si pořídit slepičky, ale jde mi o to, aby pak neměli všichni ostatní zvířata čmelíky. Nevím kde se berou ale vím z dětství, že prostě u slepic byli. Jsou nějaká opatření aby byly? Není to třeba jen roztoč ze špíny??? Kurník a venkovní prostor bych viděla u stáje. Nechci mít po celém dvorku rozeseté nějaké boudy apod. ráda bych to tedy měla nějak ucelené proto bych je chtěla umístit u stáje. Mám už i docela jasnou vizi toho jak by to mělo vypadat aby to nehyzdilo. O zvířata i koně se starám pečlivě. Po dvoře volně běhají 4 psi. A tak bych ráda prostě zamezila tomu aby byli všichni obalený čmelíkama jestli mi rozumíte. Psi pouštím i do domu. Prostě a jednoduše nechci aby to měli ostatní zvířata, nejlíp kdyby to neměli ani ty slepice, ale tím si nejsem jistá jak to je? Poraďte jak to máte a zda se tomu dá nějak předejít?

6.10.2013 11:03

didi napsal(a):
Já jsem tedy zastáncem přikrmování (ne překrmování) i odstávčat a mladých koní, protože ideální pastva a seno pro koně u nás téměř není.

Zpravidla není možné docílit dostatečného množství bílkovin objemným krmivem, což rostoucí, vyvíjející se koně potřebují.

Hodně jsem se při sestavování KD svých koní inspirovala knihou Krmení koní a skripty prof. Zemana.
Mám už ale odrostlejší koníky - nyní dvouleté a pak dospělce.

Krmení koní už nejde sehnat ke koupi - dávám odkaz ke stažení:
http://www.uloz.to/xdqVs87K/krmeni-koni-soucasne-trendy-ve-vyzive-pdf

O potřebách odstávčat je tam samostatná kapitola.

Ideální pastva a ideální seno rozhodně ne. Ale přiměřená a dostatečná kvalita na to aby bylo hříbě zdravé a mělo dostatek toho co má mít, tak ano. Udělejte si někdy testy u vašich koní, budete podivená čeho všeho mají nadbytek co ten nadbytek způsobuje. Někdy to jsou jen maličkosti nad kterými mávneme rukou ale je to o individualitě koně a co jednomu nebude dělat závažnější problémy jinému třeba ano. Já jsem odchovala hříbat asi tak stovku možná víc, doma mám dokonce hříbárnu a tak mám vcelku bohaté zkušenosti. Hříbata nepaušalizuju, ale čas od času si ty rozbory dělám, jelikož mám rozsáhlé pastviny a koně různě střídám podle potřeby. Rozhodně nemám ideální složení pastvin a přesto vidím, že mají hříbata i dospělý koně dostatek všeho co potřebují v přiměřené míře. Obvykle si ten kůň dokáže v pastvě najít to čeho má třeba zrovna momentální nedostatek a deficit rychle vyrovnat. A když pak příjde navíc ještě úzkostný majitel, že hříbě nutně potřebuje to a ono, obvykle pak dochází k nadbytku a tím spojeným problémům. Oni si lidi totiž obecně myslí, že nedostatek = mega chyba, nadbyte = neuškodí. To je ale docela zásadní chyba, obojí je totiž špatně. Ale zatím jsem se za ty roky praxe nesetkala s tím, že by některé hříbě mělo něčeho nedostatek, zatím co nadbytku ano a vedlo k zásadním problémům, které někdy hříbě ustálo relativně dobře a někdy s trvalým následkem.

6.10.2013 10:51

daniela202 napsal(a):
Pastviny a kvalitni objemove krmivo je samozrejmost smajlík ptam se jen na doplnek, presne jak pisete, ze hribatum davate treba ten vitaminovy a mineralni doplnek pri celem obdobi rustu smajlík. Muzete mi rict jak se ten vyrobek konkretne jmenuje? smajlík
Libili se mi ty fohlengold granule od hippolytu z duvodu, ze to obsahuje vitaminy a latky, presne hribatum na miru a pro spravny rust, krmi se to pred odstavem, pry diky tomu konik o neco lepe zvlada odstav ( samozrej chapu, ze zalezi na tom jak citlive se odstav provede) Vyzkum ukazal, ze je to super na eliminaci nemoci, ktere mohou v tomto mladem veku vzniknout. Nejsou to granule nahrazujici stravu, ale doplnek smajlík Krmi se postupne od malych davek, do max 1,5 kg za den. Jde mi o to, ze vyrobce doporucuje krmit pred odstavem, a nez dosahne veku 2 let, tak to postupne zredukovat. Jenze ja moznost krmit pred odstavem nemam, proto se ptam jestli ma s timto doplnkem stravy nekdo zkusenosti a nebo i s jinym doplnkem stravy smajlík

Nechápu důvod na co hříbě ládovat kravinama. Dejte ho na pastvinu, seno dobré kvality a koňské kamarády ideálně vrstevníky ať si má s kým hrát. Občas ho navštivte, naučte ho stát u úvazu, být klidný při čištění, pravidelně zvedat nožky a víc nic. Čím víc do něj bude ládovat kravin, tím víc nemocí bude v budoucnu mít. A pak se budete divit, že má problémy s klouby, nadváhou, nedej bůh se z nadbytku vitamínů může i překlubit, můžou být i další růstové problémy, náběh na schvácení atd. . Probůh žádná minerálka hříbě neochrání před nemocí. Jedině zdravý odchov vychová zdravé hříbě jak psychicky tak fyzicky. Obyvkle úzkostní lidé jako vy zůsobí víc škody než užitku na hříbatech a nepracujících koních. Ale to uvidíte sama časem. Až si tak zkomplikujete život a nejen sobě ale i vašemu hříběti. Pak se tu budete ptát co dál s problémem. Výzkumy a študovaní výživaři jsou fajn, ale nic se nejí tak horké. Krom jiného sama časem poznáte že výživáři se zcela rozcházejí s praxí a teorií to je obecně známý fakt.

6.10.2013 10:40

http://zvirata.bazos.cz/inzerat/28040013/Pohodlne-westernove-sedlo.php co tady to vypadá za ty peníze dobře, na nízký kohoute a širokého koně. Řekla byc i ručně šité?

6.10.2013 10:32

akscha napsal(a):
A ještě mě napadlo - jestli jsi nikdy v drezurním sedle neseděla, zkus se s někým domluvit a hodinu si v něm odjezdit. Ať víš, do čeho jdeš, protože je to opravdu jiné než univerzální sedlo nebo skočka. A taky bych se nad drezurkou zamyslela v případě, že ráda jezdíš rychlé terény v lehkém sedu... Další řešení je koupit si kvalitní drezurní sedlo a pak nějakou postarší skočku z druhé ruky a tu používat jen na skákání čas od času.

Naprosto souhlasím. Za mě taky drezurka i skočka pouze na jízdarnu a spíš ojediněle ty terény. Pokud se jezdí povětšinou příroda a občas se to promíchá s jízdárnou tak rozhodně ten universál. V tom můžeš prakticky všechno, sem tam skok do metru se v tom dá v pohodě a drezura také. A ano drezurku napřed vyzkoušet, ne každému to sedlo sedne. Je to úplně jiné.

25.9.2013 13:36

Nesedí v žádném případě, neznamená že když sedí relativně dobře přední šířka komory, že otevření polštářů po celé délce sedla je správné. To je přesně váš případ. Sedlo není vůbec vhodné na takového koně ale spíš na koně štíhlého. Musí ty polštáře po celé délce kopírovat hřbet koně a né být zapíchlé do svalu tak jak na fotkách u vás. TO je zcela špatně. Navíc vás sedlo opravdu hází víc dozadu, patrně proto že je v předu trošku užší než by bylo dobré. Může to mít ale také za následek špatná konstrukce sedla. Než tento bazmek si raději přišetřete na wintec wide. Kvalitní sedlo a z druhé ruky ho seženete za stejný nebo dost podobný peníz jako toto nové, to jest zhruba 5-8tis., to můžu říct z vlastní zkušenosti.

7.9.2013 11:34

janda napsal(a):
V takovém případě jestli není na zvážení zamyslet se i nad případnou kastrací toho koně.
Hodně stájí hřebce nebere vůbec a ti slušní majitelé pak brečí že mají problém si pro hřebce najít vyhovující ustájení, což chápu, bohužel takoví zkažení hřebci pak často dělají negativní reklamu a po zkušenostech s nimi není divu že přibývá stájí, které je nechtějí. Ono co si budem nalhávat asi žádný ustajovatel nebude chtít aby mu utekli solidní vyděšení majitelé klisen a valachů kvůli problémům s ustájením jednoho hřebce.
Pokud ten kůň nemá kdovíjakou chovnou hodnotu nebo současná majitelka ani pouštět nechce, než se strachovat, jestli fakt tu kastraci nezvážit. Znám bývalého plemeníka kterého poslední majitelka nechala kastrovat mezi 15 a 20 rokem kdy už dávno nepouštěl a jediné čeho lituje, že to neudělala dřív. Že by měl kůň větší duševní pohodu už dřív a jí odpadly problémy s ustájením.
Vůbec agresivní kůň by snad ani do plemenitby jít neměl pokud je majitelka zodpovědná. I když je to třeba selháním lidského faktoru.
Možná by takové řešení ulevilo všem, včetně majitelky, ustajovatele a dalších majitelů mnohem víc, než nějaký pípak na mobil a riziko že se prostě něco semlít může.....
Ale neznám danou situaci, berte to jen jako takový postřeh....je mi jasné že vy o tom určitě nerozhodujete...

No kdyby bylo na mě, tak by šel pod kudlu okamžitě. Ale můj kůň to není, díky bohu, a rozhodování přísluší majiteli koně. Samozřejmě už to tu i padlo, z úst majitele stáje. Ale víte jak, majitelka koně si myslí, že ho srovná s pomocí trenéra a že by ho opět chtěla do plemenitby zařadit. Byl vyřazenej protože původní majitel ho přestal k tomu účelu využívat a snad nějaké rodiné problémy vedly k tomu, že šel kůň pak z ruky do ruky. To už úplně neznám, jen co nám přereferoval stájník. No každopádně uvidíme jak se situace vyvine. Alarm by měl příští týden dorazit, tak všichni doufáme, že kůň nebude až tak velký labil a situace bude podkontrolou. Moc dík i všem ostatním za rady a odkaz.

7.9.2013 11:17

makki napsal(a):
Já jsem testovala něco podobného. Použila jsem na to korekční deku viz odkaz. Ta zvedla sedlo nad hřbet tak, že přední i zadní konce bars přestaly být v přímém kontaktu s koňským hřbetem. Situace se o dost zlepšila.
http://eshop.vsechnoprokone.cz/cs/127-korekcni-navaja

Tuhle mám doma taky jen jiný výrobce myslím diamod, ale vzhledově je stejná, jen materiál je jiný.

7.9.2013 11:15

anobbona napsal(a):
zavolejte si přímo p. Balounovi nebo p. Šveholové - přijedou kamkoliv se sedly na vyzkoušení, není podmínka koupit od nich sedlo. Nebo v případě, že jste někde od Zlína já Balouna mám, byla bych ochotná se sedlem dojet na vyzkoušení.
Já osobně když jsem potřebovala zjistit jestli kobyle vadí sedlo za lopatkou, tak jsem celé sedlo zdvihla v páteřním kanále - prostě jsem vypodložila páteřní kanál molitanem, takže se snížil tlak na polštáře (víceméně jako mám nyní na sedle baloun polštáře gaston). Tak jsem poznala (teda mimo jiné i podle nedopocených míst a bílých chlupů), že kobyle vadí sedla za lopatkou

Aha, to jsem nevěděla. Jsem ráda za info, obrátím se tedy na p.Švehlovou.smajlík dík moc. To by mi velmi pomohlo, pokud poskytují takový servis.
Jsem bohužel na druhé straně republiky smajlík ale určitě pokud tedy jezdí p.Švehlová, bude to nejlepší, uslyším ještě názor dalšího veta zároveň.
No jinak potíž je v tom, že kůň je pod sedlem opocený rovnoměrně, nikdy ho sedlo neotlačilo a ani mu nikde nekvetou chlupy. smajlík zkusím sedlo ještě taky vypodložit co to půjde a uvidím.