Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Kočičí porod, co mu předchází a co následuje
Sdílet:

Kočičí porod, co mu předchází a co následuje

Kočky
Všeobecné
Co předchází porodu a co vás nemine: • Rozhodnutí, zda mít koťata. Samotné rozhodnutí je velice snadné. Každému se líbí malá a utěšená koťátka v košíku se spokojenou vrnící matkou. Musíte uvážit i možná rizika zdravotních komplikací a komplikací u porodu a také nemalé finanční náklady na testování, krytí, cestu za kocourem i odchov koťat. Předsudek, že kočka musí mít alespoň jeden vrh, je mylný.


• Zvolit vhodný věk k nakrytí kočky
Krýt můžete pouze pohlavně dospělou kočku. Kdy je ten správný věk? Záleží také na tom, kdy měla kočka první říji. Nejčastěji se první říje objevuje kolem 9. až 10. měsíce věku kočky. První říje se může objevit výjimečně už ve 4 měsících. Nejpozději může kočka začít říjit v 16 měsících. To se liší také podle plemene kočky. Ideální doba krytí je druhá až třetí říje u kočky a stejně jako u lidí také u koček se nedoporučuje čekat příliš dlouho. Pozdní první březostí se zvyšují rizika komplikací u porodu. Za ideální čas je považován věk od jednoho do jednoho a půl roku.



• Najít vhodného kocourka ke krytí
Pokud jste chovatelem domácí kočky, výběr budete mít zajisté širší než chovatel vzácného plemene. Určitá pravidla však platí bez výjimky, spojená se zdravím vaší kočky a také budoucích koťat. Pokud vám na vašem zvířeti záleží, určitě pravidelně provádíte odčervování a vakcinaci. Vakcinace by měla být u kočky platná i v době, kdy budou na světě koťátka. Končí-li účinnost vakcíny dříve, než budou koťátka od matky odstavena, přeočkujte kočku ještě před plánovaným krytím. Minimálně základní očkování by měl mít i kocour.


Rada: máte-li obyčejnou domácí micku, která žije výhradně v bytě, hledejte jí kocoura, který se také pohybuje pouze doma. S větší pravděpodobností se vyhnete přenosu závažných kočičích nemocí, jako je kočičí AIDS.


Výběr kocoura je dán také tím, jaký máte cíl krytí. Hledat můžete kocourka, který zlepší typ kočky, barvu srsti kočky, ale také povahové vlastnosti budoucích koťat a podobně. Bude-li kocour agresivní, s velkou pravděpodobností povahu zdědí i některá koťátka, naopak bude-li umazlený a přátelský, můžete se těšit na umazlená klubíčka.



• Testování před krytím
Chcete-li mít absolutní jistotu o zdraví vaší kočky a budoucích koťat, přicházejí na řadu veterinární testy. Namístě jsou krevní testy na kočičí AIDS (FIV) a virovou kočičí leukémii (FeLV). Dělají se také testy na infekční zánět pobřišnice (FIP).


U některých plemen se objevují určité dědičné problémy a chovatelé pak testují ještě individuálně v závislosti na plemeni a objevujících se problémech. Víme například, že u perských koček existuje určitá predispozice na polycystické onemocnění ledvin, tzv. PKD. Testy se doporučují dělat i u plemen, která vznikla křížením perských koček. habešské a somálské kočky, ta mají predispozici na progresivní retinální atrofii, tzv. PRA, a způsobuje slepotu ve věku 3 až 5 let u kočky. Obecně známé je, že bílé kočky mají predispozici na ztrátu sluchu, ta se ověřuje tzv. BAER testem.


Testy prováděné před krytím by neměly být starší než měsíc až dva. Kočka může mezitím přijít do styku s jinými zvířaty, která by ji mohla nakazit. Testy musí mít oba budoucí rodiče.



• Cesta za kocourem
Nemáte-li zkušenosti s krytím kočky, řiďte se raději pravidlem, které je osvědčeno chovateli. Kočka chodí na krytí ke kocourovi. Proč? Kocour své teritorium dobře zná a je si tak v daném prostředí jistý. Kočku tak lépe přesvědčí k rituálu páření. Zvolíte-li krytí u vás doma, může se stát, že kocour bude muset o svých kvalitách kočku přesvědčit jasnými důkazy, svým pachem neboli značkováním nového teritoria.


Kočku lze přivést ke krytí pouze v říji.

Krytí

Jak již bylo řečeno, kočka musí jevit známky říje. Ty jsou opravdu nepřehlédnutelné a hlavně nepřeslechnutelné. Kočka, která má říji, vydává zvuky, jako když pláče malé dítě. Může také vrkat, více se mazlit a vyhledávat fyzický kontakt se svými majiteli. Je přikrčená, zvedá ocas a přešlapuje zadníma nohama na místě. Jakmile říje začne, domluvte si převoz kočky ke kocourovi. Kočka říjí 5–10 dní. Návštěva u kocoura nemusí být dlouhá, postačí pět i méně dní. Kočka v době říje moc nežere, ale přesto jí ke kocourovi přibalte oblíbené granule anebo kapsičku a pelíšek, který jí bude připomínat domov, a bude tak v cizím prostředí jistější.


Než k samotnému krytí dojde, kocour musí vynaložit nemalé úsilí. Znají-li se kočky, k páření dochází daleko dříve, než když se vůbec neznají. Značný vliv má i důvěra kočky ke kocourovi. Páření probíhá tak, že kocour si kočku přidržuje zakousnutím do kůže v oblasti krku. Samotné krytí je velmi krátké a pro kočku bolestivé, jelikož kocour má na penisu zpětné háčky, takže kočka úpí. K ovulaci u kočky dochází stimulací při páření, tzv. indukovaná ovulace. Po aktu se kočka překuluje ze strany na stranu, čistí se a odpočívá. K páření pak dochází opakovaně.



• Březost kočky
Majitel, který svou kočku dobře zná, většinou pozná u kočky změny chování dříve, než jsou u ní viditelně zjevné známky březosti. Kočka je klidnější, mazlivější a více spí. Další známkou březosti jsou fyziologické změny. První změny jsou viditelné ve třetím týdnu březosti, kdy kočce zrudnou a zvětší se bradavky. Od pátého týdne pak kočka začíná nabírat na objemu, záleží také na počtu koťat, jejich váhy a původní velikosti kočky. U hubenějších koček je březost viditelná výrazněji.


Březost u koček trvá přibližně 9 týdnů, první termín porodu se počítá tak, že k druhému dni návštěvy u kocoura se připočítá 63 dní, poslední termín pak může být poslední den u kocoura plus 63 dní. Můžeme se dočíst, že porod v rozmezí 56. až 72. den březosti je v pořádku. Nemusíte proto mít obavy, je-li kočka březí 68. až 69. den a pořád nic. Termín porodu záleží také na plemeni kočky.



• Kvalitní výživa březí kočky
V průběhu březosti kočka hodně spí, přijímá více potravy a je mírnější a klidnější. Dopřejte jí proto kvalitní stravu, vhodnou pro březí kočky a koťata.



• Příprava na porod
V posledních týdnech březosti si můžete všimnout, že kočka zkoumá místa, kterých si dříve nevšímala. Je to proto, že si hledá klidné místo k porodu. Proto je vhodné, abyste připravili porodnici s předstihem a kočka ji začala včas registrovat.

Porod kočky

Před porodem, nejlépe dva týdny, si připravte tzv. porodnici. Může to být kartónová krabice vystlaná čistými ručníky, starými prostěradly a dekami. Budoucí kočičí matka ji tak začne registrovat včas a bude na ni brát zřetel. Na porod se včas dobře připravte.


Mějte nachystané:
* digitální teploměr
* bedýnka na porod, tzv.porodnice
* nachystaná druhá bedýnka vystlaná čistými textiliemi
* dezinfekce
* ostré nůžky, nejlépe chirurgické
* nit
* lékárenská vazelína
* PET lahev naplněná horkou vodou
* kuchyňská váha (přesná)
* čisté ručníky, prostěradla, kuchyňské papírové utěrky
* umělá výživa pro koťátka
* stříkačka bez jehly
* papír a pero
* hroznový cukr


Porodu kočky se nijak zvlášť obávat nemusíte. Hlavně u domácích koček je porod většinou bezproblémový, rychlý a kočka si vše ohlídá zcela sama. Přesto je však dobré, abyste u porodu byli a kontrolovali, zda s koťaty odešla i placenta a zda porod probíhá bez problémů.


Rozptyl, kdy může vaše kočka rodit, je opravdu široký. Nemusíte doma sedět a čekat na porod. Stačí, když v možném termínu začnete kočce kontrolovat teplotu v konečníku digitálním teploměrem. Běžná teplota kočky je 38,5 stupňů. Přibližně 24 hodin před porodem u kočky teplota klesne o přibližně jeden stupeň. Tedy 37,5. Touto dobou už začíná být kočka neklidná. Je-li zvyklá na vaši společnost, můžete pozorovat, že vás pronásleduje. Je to proto, že se s vámi cítí v bezpečí a pravděpodobně vás bude chtít i u svého porodu.


Před tím, než vaše kočka začne rodit, můžete pozorovat porodní bolesti, jsou to dobře viditelné stahy. Porod se začíná ve chvíli, kdy začnou vypuzovací stahy. První kotě pak přichází na svět do hodiny. Je důležité, aby byla vaše kočka v klidu. Můžete ji přenést do porodní bedny. Může se také stát, že ji odmítne, a musíte tak rozhodnutí své kočky respektovat. Rozhodne-li se vaše kočka rodit třeba na gauči, podložte ji igelitem a na něj položte prostěradla, aby jej nepoškodila.


Stává se také, že se koťata rodí koncem pánevním, což je pro kočku náročné, ale vy jí můžete snadno pomoci. Postačí vám k tomu lékárenská vazelína, kterou jemně koťátko zatlačíte zpět a kočce promažete okolí pochvy. Kočka obvykle porod dobře snáší, když jste v její blízkosti a hladíte ji. Tím ji uklidňujete a porod lépe probíhá.


Čekání na první kotě je vždy velice vzrušující. Někdy se kočka před porodem prvního kotěte točí dokola. Vy můžete pozorovat vycházející plodový vak z pochvy. Postupnými stahy jej kočka nakonec vypudí. Plodový vak musí kočka překousnout a kotě olizovat, čímž podpoří jeho krevní oběh. Další úkol kočky je překousnout pupeční šňůru, která je ještě často napojená na placentu. Pokud vám to kočka dovolí anebo se k tomu nemá, můžete tak učinit sami. Můžete šňůru podvázat nití a následně odstřihnout vydezinfikovanými ostrými nůžkami 2 cm od bříška kotěte. Anebo také stačí deset vteřin zaštípnout palcem a ukazováčkem a pak pupeční šňůru na straně placenty přestřihnout. Vaším dalším úkolem je sledovat, zda kotě dobře dýchá. Může se stát, že téměř nedýchá anebo špatně dýchá anebo uslyšíte kloktavé zvuky. Zřejmě se tedy kotě nadechlo plodové vody. Proto musíte kotěti vysušit hlavu, otevřít tlamičku a pokusit se z ní dostat plodovou vodu. Pomůže čistý hadřík, někdy i vatová tyčinka na čištění uší. Nezacházejte s ní příliš hluboko, jenom do úst ke krku.


Pokud kotě nedýchá, lze přistoupit k poslední možnosti. Otočte kotě hlavou dolů, pootevřete tlamičku a jemně jej poklepávejte mezi lopatkami. Plodová voda tak může odtéct až z plic a kotě může začít normálně dýchat. Poté je důležité kotě krouživými pohyby hadříkem vysušovat a ohřívat. Tím se kotě začne prokrvovat a dostávat se do normálu. Nedaří-li se kotě oživit, může zde ještě pomoci kapička silné lihoviny i 70 % na jazyk kotěte.


Po narození prvního koťátka si zaznačte čas porodu a očekávejte příchod dalších koťat. Většinou pak porod probíhá hladce, ale i nadále pro jistotu dohlížejte a především sledujte, zda s každým kotětem vyšla i placenta. U porodu musíte být po celou dobu, protože kočka instinktivně placenty sežere. Nikdy je nenechává. Může se také narodit kotě a až za několik vteřin vyjde ven i placenta. Zapotřebí je pouze sledovat, zda s každým kotětem vyšla jedna placenta. Malému osušenému koťátku můžete pomoci přisát se k matce. U porodu dalších koťat dávejte pozor, aby si matka nezalehla již narozené kotě, můžete jej také oddělit, ale jen na chvíli porodu a do tepla. Velice dobře se zde uplatní pet lahev naplněná horkou vodou a obalená v textiliích. Kotě pak k ní přiložte, aby mělo dostatek tepla.


Po narození všech koťat začíná kočka odpočívat. Pečlivě ji sledujte, stává se někdy, že i hodinu po porodu se narodí ještě jedno zapomenuté kotě. Kočku i koťata přemístěte do čisté bedýnky vystlané měkkými textiliemi. Všímejte si, zda všechna koťata sají a zda je matka přijímá. Po porodu doporučuji koťátka zvážit, a pokud jsou si podobná, označit je.

Co vás čeká a nemine po porodu:

• Určení pohlaví
Rozlišení pohlaví u koťat je nesnadné. Nejlépe jej poznáme u novorozených koťat, protože po porodu mají napuchlé genitálie, a pak až po 5. týdnu života. Kočky mají vulvu a konečník blíž u sebe a vulva má tvar čárky. Kocouři mají penis a konečník dále od sebe a ústí močové roury má kulatý tvar. Přesto, že si budete pohlavím jisti, existuje zde malé procento, že po pár týdnech se z kočičky stane kocourek.



• Kontrola váhového přírůstku koťat
Je vhodné vážit koťátka každý den ve stejnou dobu, tedy ráno anebo večer. Pokud hezky nabývají na váze, lze intervaly prodloužit. Porodní váha je v pořádku od 55 až 110 g, záleží na plemeni kočky. Délka novorozeného kotěte je od 10 až 15 cm. Koťata se rodí slepá. Denní váhový přírůstek by měl být 10 až 15 g. Za týden by mělo kotě svou váhu zdvojnásobit, za dva týdny pak ztrojnásobit.



• Kvalitní příprava stravy pro matku koťat
Kočičí matka předává svým koťatům obrovské množství vitamínů i minerálů, proto je důležité podávat jí kvalitní stravu. Kočce můžete nabídnout hroznový cukr rozpuštěný ve vodě. Tento nápoj je vhodný na dodání energie rodičce ihned po porodu. Můžete jí také nabídnout kotěcí mléko, vhodné granule pro březí, kojící kočky a koťata, dále pak přídavek červeného masa.



• Dokrmování koťat
Stane-li se, že některé z koťat v nabývání gramů zaostává, přichází na řadu dokrmování. K tomu jsou určeny přímo produkty na dokrmování koťat, jde o kočičí mléko. Lze dokoupit také dokrmovací láhve. Dokrmovat se můžete pokusit také stříkačkou bez jehly. Na obalu mléka se můžete dočíst také vhodné dávkování. Dokrmování se provádí do tří týdnů věku koťat každé dvě hodiny ve dne i v noci. Přesto je pořád důležité pokoušet se přikládat kotě i k matce. Kojení má veliký význam pro zdraví koťat, matka jim předává také důležité protilátky.


Nenabývá-li vaše kotě na váze anebo dokonce váhu ztrácí, okamžitě vyhledejte veterináře. Může se jednat o infekci anebo jiné vážné onemocnění. Šance na záchranu novorozeného kotěte, které ztrácí váhu, je bohužel velmi malá, ale existuje.



• Denní čištění a pravidelné měnění pelíšku
Kočka je velice čistotné zvíře. Dokonce i výkaly po svých koťatech, dokud pijí pouze mateřské mléko, sežere. Přesto tyto výkaly nechávají v pelíšku nevábné stopy a kočka i koťata si zaslouží čistý pelíšek. Proto jej minimálně ob den vyčistěte.



• Přikrmování koťat
Všechna koťátka se od čtyř až pěti týdnů mohou začít přikrmovat tuhým krmivem. Má-li matka méně koťat a dostatek mléka, můžeme přikrmování posunout o jeden až dva týdny. Také bereme ohled na kojící matku, kterou, pokud působí vyčerpaně, nevysilujeme a začneme přikrmovat od čtvrtého týdne. Začněte mlékem pro koťata, posléze můžete do něj začít přidávat granule pro koťata, která se v mléku rozmočí. Později můžete začít přidávat čerstvé maso anebo ryby a také konzervy. Je důležité, aby strava nebyla jednostranná, aby koťata v budoucnu nebyla vybíravá a aby jim nechyběly anebo nepřebývaly některé vitamíny.


Jakmile začneme koťátka přikrmovat, připravíme jim kočičí záchůdek menších rozměrů. Může to být i obdélníkový nižší květináč. Důležité je, aby koťátka do něj mohla pohodlně vstupovat a také, aby nebyl příliš malý pro kočičí mámu, která koťátkům vše ráda předvede. Do kočičího záchodu patří stelivo. Nabídka kočičích steliv je velice široká, to vhodné si určitě časem najdete. Ze samého počátku, kdy se koťátka učí na záchod, mají tendenci stelivo ochutnávat. Někteří chovatelé proto do začátku používají namísto steliva různé alternativy. Ochutnávání je však velice rychle přejde a na záchodek se naučí chodit velmi rychle.



• Ohrádka pro bezpečí koťat
-    Jakmile koťátka otevřou oči, začnou prozkoumávat své okolí. Oči začnou otevírat od 9. dne, úplné otevření pak trvá ještě tři dny. Když koťátka dorostou do velikosti, kdy mohou z pelíšku volně vyskočit, je zapotřebí učinit ochranné opatření proti jejich zašlápnutí. Koťátka jsou velice rychlá a v tomto věku i křehká, proto je dobré zakoupit si ohrádku, která nabídne koťátkům jak dostatek prostoru, tak i bezpečí.



• Odčervování a očkování koťat
Odčervení koček má veliký význam pro zdraví vašeho čtyřnohého miláčka, ale také pro vás. Některá zvířátka, žijící v trávicím traktu koček, mohou být i vašimi nepřáteli.


Termínem odčervení rozumíme zbavení kočky střevních parazitů. První odčervení by mělo být uskutečněno ve dvou týdnech koťat, dále pak ve 4 a 6 týdnech.


První očkování se provádí v devíti týdnech koťat. S veterinářem prokonzultujte, jaká očkování svým koťátkům provést. Možností je více. Nezapomeňte pak na přeočkování, záleží na typu vakcíny.



• Socializace koťátek
Socializace je začleňování koťátek mezi lidi. Od narození koťat je důležitý kontakt s vámi. Koťata si tak od narození budují vztah k lidem a v pozdějším věku jsou mazlivější a vůči lidem důvěřivější.



• Hledání nových domovů
Vzhledem k času, nákladům a péči, kterou jste koťátkům věnovali, si budete zajisté přát najít pro ně ten nejlepší domov. Nejosvědčenější je podávání inzerátů a posléze osobní schůzka u vás doma. Budoucího majitele si tak můžete vyzpovídat, prohlédnout a také si všimnout, jak se ke koťátku chová. Dělají to tak zkušení chovatelé. Neváhejte si požádat za koťátko finanční obnos odpovídající vašim nákladům.


Není ani nezvyklé, že i obyčejné kočky se prodávají na kupní smlouvu stejně jako kočky šlechtěné. Samozřejmě liší se cenou, ale v kupní smlouvě si můžete určit podmínky, za kterých kotě prodáváte, a také podmínky, které nesmí budoucí majitel porušit. Nepřejete-li si, aby zvíře běhalo po zahradě, můžete to napsat do kupní smlouvy. Pokud se chcete ubezpečit, že kotě nebude prodáno do výkupu, anebo si přejete být o každé změně, která bude s kotětem spojena, informováni, můžete to do smlouvy ukotvit. Budete tak daleko klidnější, než když někomu mezi dveřmi dáte to malé klubíčko do tašky a už o něm nikdy nic nebudete slyšet. V kupní smlouvě samozřejmě máte kontakt na budoucí majitele a můžete se jim kdykoliv ozvat.



• Loučení s roztomilými kuličkami
Tak na tuhle chvíli asi neexistuje rada ani zaručený trik. S tímto totiž musíte počítat od samotného začátku a není to situace lehká. Koťátku jste věnovali tu nejlepší péči a lásku a nyní odchází do nového domova a vy jen doufáte, že mu tam bude dobře. Loučení je těžké, ale určitě budete mít radost, když vám nový majitel pošle fotky a informace o vašem koťátku. Věřte, že vaše kotě se bude mít dobře.

 

Autor textu: Mgr. Tereza Turoňová
Autor fotografií zdroj: Mgr. Tereza Turoňová
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru