Zkušenosti s připouštěním králíků

Zkušenosti s připouštěním králíků
Zkušenosti s připouštěním králíků
Obsah
  1. Příprava
  2. Připuštění
  3. Kocení

Jak jsem již uvedl v minulém příspěvku, jsem chovatelem králíků bezmála 15 roků a dnes bych se podělil o svoji zkušenost s jejich rozmnožováním. Znám chovatele, kteří připouštějí samice tak, že nechají samice u samce bez kontroly páření i několik dnů, někdy i třeba dva týdny, pokouší se připouštět samice tučné, jež patří spíše na pekáč než do dalšího chovu, samice moc mladé, u kterých ještě nejsou dostatečně vyvinuté pohlavní orgány…

Příprava

Někteří chovatelé zásadně připouští samice jednou či dvakrát ročně, jiní krátce po odstavení mladých králíčat. K těmto chovatelům patřím i já. Králíčata odstavuji od samice asi v desátém týdnu po narození. Potom nechám samici dva až tři týdny odpočinout. Takto odstavené samice krmím jen senem s dostatkem vody, pro zpestření stravy občas přidám kousek mrkve či jablka. Jednou za dva dny dám polévkovou lžíci obilí. Preferuji jen ječmen. Pokud připouštím mladou samici, tak minimálně v sedmi měsících stáří, kdy je již pohlavně vyspělá.

Každé samici, kterou chci v blízké době připustit, přidám do kotce zednickou lžíci hnoje z kotce samce. Je to rada starších chovatelů a já si myslím, že se samice spíše nechá připustit.

Připuštění

Samotný akt připouštění provádím takto: ráno samici již nedávám žádné krmení, pouze vodu. Z kotce samce odstavím ostatní krmivo včetně vody a následně tam samici přemístím. Je-li samice přitisknutá k zemi, velké šance tomu nedávám, přesto pár pečlivě sleduji. Pokud se tedy samice nechce ramlovat, odstavím ji a opakuji připuštění asi po dvou hodinách nebo druhý den. Vyslechl jsem i rady chovatelů dávat samicích před připuštěním celer a petržel. Já to nedělám.

Chce-li se samice pářit, pozvedne zadeček a srovná pírko kolmo nahoru. Samec obejme ramlující samici a tímto spojením dochází k samotnému aktu. Po několika vteřinách se samec překulí na boční stranu. Samici ihned neodstavuji, ale nechám akt ještě jednou až dvakrát opakovat. Někteří chovatelé toto opakují ještě po 7–10 dnech. Já ne.

Kocení

Takto připuštěné samice přemístím do vyčištěných a dezinfikovaných kotců, kde setrvají až do kocení. Některá samice dělá hnízdo týden před kocením, jiná několik hodin. V každém případě dávám březím samicím týden před kocením dostatek sena na udělání hnízda.

Asi po 28 dnech dám na kotec pytel, abych tam udělal přítmí a samice měla naprostý klid, než porodí. Do hnízda se zásadně nedívám. Znám chovatele, kteří ihned po porodu hnízdo prozkoumají a v případě většího počtu mladých ponechají jen osm kusů. Já nechávám vše na přírodě. Choval jsem králíky moravský modrý, burgundský, činčila, ale ze zkušeností vím, že nejlépe se připouští „vesnická směska“.

Připouštění samic u jiných chovatelů zásadně odsuzuji. Sám to nedělám ani bych nikomu samici nepřipustil nebo nepůjčil samce. Neměli by to dělat ani ostatní chovatelé. Je to bezpochyby velké riziko nakažení jedince, možná potom i celého chovu. Já říkám: začátek konce.

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (12x):

1
2
3
4
5

Autor textu a fotografií F. Krampl ml.

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

11.9.2020 09:13

a můžu se prosím ještě zeptat, v jakou roční dobu připouštíte? chci si pořídit králíky teď na podzim s tím, že mladé by měli přes zimu. Ubytování bude v obr kurníku, rozděleném přepážkou.