Papoušek červenokřídlý


Tento druh pochází z Austrálie (Kimberley, severní Teritorium, Queensland až po N. J. Wales). Dobře uvyklí jedinci jsou klidní, nekřičí příliš, nešt...

Tento druh pochází z Austrálie (Kimberley, severní Teritorium, Queensland až po N. J. Wales). Dobře uvyklí jedinci jsou klidní, nekřičí příliš, neštípou dřevěnou konstrukci voliéry. Chovat je můžeme bez obav přes zimu ve voliéře kombinované s chráněným prostorem. Důležité je, aby byla voliéra dostatečně prostorná např. 5x1x2 m, 6x8x3 m, protože před hnízděním jsou tito papoušci velice aktivní, stále přeletují, často útočí na ptáky umístěné v sousední voliéře. Při výběru hnízdní budky jsou dosti nároční. Osvědčila se budka se základnou 28x28 nebo 40x40 cm, o výšce 45 - 170 cm s vletovým otvorem 10-12 cm. Budka by měla mít sklon 45 až 75 stupňů. Použijeme-li vysokou budku, měli bychom uvnitř umístit pod vletový otvor pás pletiva nebo žebříček, který by papouškům usnadnil sestup a výstup z hnízda.

Snůška čítá 2-4 vejce (jen výjimečně 6), doba vysezování je podle autorů dosti rozdílná (18, 18-20 také 20-24 dnů). Mladí vyletují z hnízda za 35 až 37 dnů, dále je rodiče dokrmují ještě dva až šest týdnů, než se osamostatní.

Německý chovatel Konrád píše, že papoušci červenokřídlí hnízdí pouze jednou v roce, k druhému hnízdění může dojít v případě, že první hnízdění bylo neúspěšné (neoplozená vejce, zničená snůška ap.). V názoru, zda lze samostatná mláďata ponechat u rodičů nebo je přemístit, nejsou chovatelé jednotni.

Mladí ptáci se podobají samici, ale jsou zelenější. Při prvním úplném pelichání se u samečka objevují ojediněle na zádech černá pera, za 14-18 měsíců také peří červené. Určování pohlaví mladých ptáků je obtížné a vyžaduje dlouhou dobu praxe.

Základním krmivem pro papoušky červenokřídlé je slunečnice (v suchu i naklíčeném stavu), proso, semenec, oves, pšenice, kukuřice a lesknice. Někteří němečtí chovatelé doporučují podávat také máčený ječmen (ne naklíčený). Zdraví prospívá také krmení naklíčenou nebo polozralou kukuřicí, trávními semeny a obilím v klasech. Ovoce a zeleninu dáváme v dostatečném množství (hodí se krmení jablky, banány, pomeranči, jahodami, třešněmi, hrozny, jeřabinami, mrkví aj.). Zelené krmení všeho druhu je nutno dávat v dostatečném množství čerstvé (např. žabinec ptačinec, pastuší tobolka, smetánka lékařská, lebeda, vojtěška, jetel, vratič a mnoho jiných). Na oštipování dáváme čerstvé větve vrby, olše, borovice nebo smrku, černého bezu ap. Samozřejmostí je podávání všech vitaminů, minerálií, stopových prvků, aminokyselin v optimálním poměru. Nutné je dávat také vaječnou míchanici nebo některý z hotových výrobků, který nabízí dnes ve velkém výběru náš obchod. Je třeba připomenout, že nedostatek vitamínů a minerálií může způsobit u papoušků červenokřídlých křivici (rachitis), jejímž důsledkem jsou zdeformované prsty a klouby.

Za závěr ještě připomenu, že Papoušek červenokřídlý patřil po dlouhá léta mezi vzácné a velmi drahé papoušky. V současné době jsou pravidelně a zdá se, že v dostatečném množství pokrývající poptávku, nabízeni jedinci z našich odchovů za přijatelnou cenu.

Podle různých pramenů zpracovala redakce Fauny
Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (5x):

1
2
3
4
5


Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře