Nebojte se chovat lorie

Obsah
  1. D. Bauer
  2. Poznámka
  3. Krmení

D. Bauer

D. Bauer chce v německém časopise AZN 5/99 svými řádky dodat odvahu těm chovatelům, kterým se loriové líbí, ale váhají si je opatřit. Seznamte se blíže s názory tohoto chovatele. B. choval po mnoho let pouze malé papoušky. Před sedmi lety se ale po dlouhém váhání konečně zaměřil na lorie a tvrdí, že této změny nikdy nelitoval. Nejvíce ho odrazovalo speciální a náročné krmení, méně již větší požadavky na udržení čistoty v klecích. K jeho rozhodnutí přispěla i skutečnost, že se v odborném tisku často objevovaly zprávy o chovu loriů i o možnostech jejich získání přímo od chovatelů.

Z německého chovu si nejdříve zakoupil dva páry charmozinů nádherných, později ještě dva páry charmozinů červenobokých. V současné době chová D.B. 30 kusů loriů, mezi nimi lori žlutozelené, vlnkované, fialovolící aj. Velice pozitivní pro něho bylo, že jeho dodavatel mu ochotně poskytl obsáhlé informace a tipy pro udržení zdraví loriů, pro vybudování vhodného zařízení pro umístění ptáků, pro přípravu krmení aj.

B. si zhotovil bednové klece velikosti 2 d x 0,75 š x 0,80 v a 2,40 d x 1,0 š x 1,20 v. Umístil je do chovných prostor vytápěných na cca 20 stupňů C, které jsou snadno větratelné. V klecích jsou vhodně umístěná bidla a také je pamatováno na trvalý přísun čerstvých větví na oštipování.

První mládě charmozina nádherného se chovateli B. podařilo odchovat ještě v témže roce, kdy chovný pár zakoupil. Na odchov od charmozinů červenobokých musel ale trpělivě čekat čtyři roky. Nyní odchovává pravidelně mláďata od všech druhů loriů, které v chovu má.

Poznámka

Myslím, že by bylo vhodné, kdyby všichni, kteří se chovem loriů zabývají, pravidelně o svých zkušenostech do zpravodaje Fauna psali. Několik článků již uveřejněno bylo, ale určitě by se našlo daleko více autorů - chovatelů.

Krmení

Doby, kdy si chovatelé loriů denně museli z celé řady komponentů připravit potřebné krmivo, jsou dávno pryč. Na našeho trhu jsou nyní nabízeny zahraniční výrobky vysoké kvality (např. NUTRI BIRD LORI). Obsahují všechno, co ke svému životu a zdraví především loriové potřebují. Práškové krmivo 1 díl se smíchá se třemi díly vlažné vody, poté se míchá tak dlouho, až vznikne stejnorodá kaše. Loriům ji podáváme nejlépe dvakrát denně čerstvou. Předností těchto produktů je, že je loriové dokonale stravují, takže není tolik tekutého trusu, který při dřívějším způsobu krmení silně znečišťoval voliéry a klece, což jistě nebylo příjemné.

Na doplnění nabídneme k této kaši loriům ovoce všeho druhu, zelené krmivo i zeleninu. Některé druhy vezmou také zrniny, např. proso, oves, slunečnici, přednost dávají naklíčeným zrninám. Velmi vhodné jsou také klasy kukuřice ve stavu mléčné zralosti. Ve vhodnou roční dobu si klasy opatříme a uložíme do mrazáku.

Postupně budeme na stránkách zpravodaje FAUNA uveřejňovat články o chovu loriů od našich i zahraničních chovatelů.

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (1x):

1
2
3
4
5

Autor textu  Rudolf Vít

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře