Ptačí chřipka hrozí především drůbeži, prevencí zůstává zejména důsledná hygiena

Venkovní voliéry mohou představovat určité riziko nákazy.
Obsah
  1. Chovatelé papoušků a drobného ptactva v bytových chovech mohou být poměrně v klidu.

Státní veterinární správa nadále sleduje situaci kolem aviární influenzy, tzv. ptačí chřipky. Původcem letošní ptačí chřipky je virus vysocepatogenního subtypu H5N8. Ohroženy jsou především chovy drůbeže, a to nejen při možném kontaktu s vodním ptactvem. Divoce žijící vodní ptactvo je sice přirozeným rezervoárem nákazy, avšak do většiny chovů bývá virus zavlečen nepřímo, prostřednictvím kontaminované obuvi či předmětů (vozíky, kolečka, nádoby), případně krmiva a podestýlky. Zdrojem kontaminace bývá trus nakažených zvířat, případně půda jím promořená.18.1. 2020 bylo potvrzeno ohnisko nákazy na trojmezí krajů Pardubického, Jihomoravského a Vysočiny, aktuální přehled nákazové situace můžete sledovat na webu SVS:  https://www.svscr.cz/zdravi-zvirat/ptaci-chripka-influenza-drubeze/ptaci-chripka-v-cr/ 

Chovatelé papoušků a drobného ptactva v bytových chovech mohou být poměrně v klidu.

Komora veterinárních lékařů uvádí, že k 31.1.2020 nebyla v ČR potvrzena nákaza ptačí chřipkou u exotického ptactva v zájmových chovech. Zejména papoušci jsou oproti drůbeži výrazně méně vnímaví vůči virům aviární influenzy, navíc v čistě bytovém zájmovém chovu (bez venkovních voliér) je při dodržování základních hygienických opatření kontakt s patogenem velice nepravděpodobný. 

U ptactva umístěného ve venkovních voliérách (např. australští papoušci) je riziko nákazy o něco větší. Jako preventivní opatření doporučuje státní veterinární správa pečlivé zastřešení a zakrytí voliér, aby se zamezilo přímému kontaktu s okolím. 

Komora veterinárních lékařů uklidňuje, že není důvod k panice, pouze k rozumné opatrnosti. Při výskytu příznaků (např. malátnost, poruchy koordinace pohybu, překrvení sliznic nebo výtok z očí) však je na místě zajistit vyšetření veterinárním lékařem v co nejkratším termínu. 

Zdroje informací - Státní veterinární správa, Komora veterinárních lékařů. 


 

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (3x):

1
2
3
4
5

Autor textu Ing. Šárka Štíchová

Absolventka České Zemědělské univerzity v Praze, oborů Kynologie a Zájmové chovy.

Autor fotografií zdroj: Pixabay

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

6.2.2020 18:48

Moudivláčku . Vaše starosti bych chtěl mít .

5.2.2020 20:27

Dobrý den,
článek jsem zpracovala z materiálů poskytovaných Státní veterinární správou a Komorou veterinárních lékařů. Snažila jsem se o co možná objektivní shrnutí aktuální situace, tedy ani nešířit paniku, ani situaci nebagatelizovat.
Co se týká případu poštovních holubů z roku 2017, šlo o sporný případ, který se prošetřoval a následovaly i soudy o odškodnění.
Platí, že pokud se chovatel okrasného ptactva (holubi, exoti) ocitne v oblasti nákazy, může požádat SVS o výjimku z utrácení, pokud má chov izolovaný od vnějšího prostředí (papoušci v bytě, dobře uzavřené a zabezpečené voliéry pod střechou atd.). Každá žádost se posuzuje individuálně a právě uplatnění této výjimky tehdy nakonec utrácení holubů zastavilo.
Hezký den přeje
Šárka Štíchová

4.2.2020 18:48

kareta napsal(a):
Chovatelé jsou v klidu. Vy z toho děláte pokaždé paniku. Jak tenkrát dopadl ten chovatel poštovních holubu ? Měl je v uzavřených prostorách a musel je nechat pozabíjet.

Píšete moudra a o sobě nepíšete vůbec nic. Štěkáte za vraty. Pošlete nějakou fotku, třeba bude smyšlená a napište něco o sobě, třeba to nebude pravda, ala Vy nic.

4.2.2020 18:44

kareta napsal(a):
Chovatelé jsou v klidu. Vy z toho děláte pokaždé paniku. Jak tenkrát dopadl ten chovatel poštovních holubu ? Měl je v uzavřených prostorách a musel je nechat pozabíjet.

Koho myslíte tím, že Vy z toho pokaždé děláte paniku? Co to slovo pokaždé?
Text Ing. Šárky Štíchové,. kterou neznám si cením. Někdo může namítnot. že jméno autora ja smyšlené.
Napsala to stručně, věcně. A Vy kareta odpovězte na moji otázku a nepište o panice.
Pokud by autorka původního textu měla zájam reagovat, byl bych rád.

2.2.2020 22:01

Myslím si, že tento text nevyvolává žádnou paniku, naopak ho považuji za přínosný.
Paniku vyvolaly zprávy ze Štěpánova, sčítání všeho ptactva a daší katastrofické zprávy.
Proč museli úředníci chodit po domech a sepisovat, kolik kdo ná papoušků nebo holubů? Na to ať odpoví krajská HS v Jihlavě.

2.2.2020 20:37

Chovatelé jsou v klidu. Vy z toho děláte pokaždé paniku. Jak tenkrát dopadl ten chovatel poštovních holubu ? Měl je v uzavřených prostorách a musel je nechat pozabíjet.