Kolik let se dožívá andulka?

Přidejte téma
Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků

Neregistrovaný uživatel

20.1.2006 17:33
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.48.32

Kolik let se vlastně může dožít andulka? Nikde jsem to zatím nezjistila, slyšela jsem o dvanáctiletých ptácích, ale přímo osobně jsem se s žádnou takovou andulkou nesetkala. Jakou máte zkušenost Vy?

Neregistrovaný uživatel

20.1.2006 18:40
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.217.15

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Kolik let se vlastně může dožít andulka? Nikde jsem to zatím nezjistila, slyšela jsem o dvanáctiletých ptácích, ale přímo osobně jsem se s žádnou takovou andulkou nesetkala. Jakou máte zkušenost Vy?

Moje teta měla mluvícího anduláka a po dovršení 15 roku života (v perfektní kondici) spadl do teplé polévky...veterinář určil jako příčinu smrti šok z "mastné koupele".Nebýt této
nepříjemnosti,kdoví,jak dlouho by tu byl.
Kdesi v Kalifornii se měla dožít andulka 27 let!Tušim,že to uváděl p.Weger ve své knize o andulkách.
J.Fudor

Neregistrovaný uživatel

20.1.2006 18:47
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.221.55

Moje teta měla mluvícího anduláka a po dovršení 15 roku života (v perfektní kondici) spadl do teplé polévky...veterinář určil jako příčinu smrti šok z "mastné koupele".Nebýt této
Kdesi v Kalifornii se měla dožít andulka 27 let!Tušim,že to uváděl p.Weger ve své knize o andulkách.
J.Fudor

Tak to je teda opravdu síla

Neregistrovaný uživatel

21.1.2006 15:59
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.43.141

Ahoj, moje zkusenost je maximalne 5 let, strasne rada bych se taky nekdy setkala s andulkou ktera se dozije trochu vetsiho veku, ale zatim marne

Neregistrovaný uživatel

21.1.2006 20:56
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.48.32

Ahoj, moje zkusenost je maximalne 5 let, strasne rada bych se taky nekdy setkala s andulkou ktera se dozije trochu vetsiho veku, ale zatim marne

Přesně tak, v mém nejbližším okolí chová andulky několik lidí (děda přes 20 let - vždy jen jednoho jako kamaráda) - a až na jednu vyjímku, které bude na jaře sedm, se nikomu nepodařilo překročit pekročit šest let.
A právě proto jsem se ptala, abych zjistila, jaké mají zkušenosti ostatní. Děkuji za odpovědi.

Neregistrovaný uživatel

21.1.2006 21:16
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.210.220

V knihách uvádí že se andulka dožívá cca 3 - 5 let.
V mém chovném hejnu mám i kroužkované jedince s kroužem roku 1998.
A doma když jsem začínal s choven jednoho anduláka dostal jsem ho od souseda ve druhé třídě, povídal, přiletěl ikdyž několikrát uletěl ven z okna vždy na zavolání přilítl na prst. A ten ni chcípnul když jsem dělal druhým rokem průmyslovku. Jo to byl můj Pepík.
Záleží na každém jedinci, jakou má kondici, krnení, podmímky k životu, ..............

Neregistrovaný uživatel

23.1.2006 08:33
Neregistrovaný uživatel

Dobrý den,
andulky se v přírodě dožívají v průměru 3-5 let v závislosti na klimatických podmínkách daných roků. Z toho je třeba vycházet při určení, kolika že let se andulky vlastně dožívají v zajetí. V zajetí mají totiž obvykle zcela odlišné podmínky než v přírodě a tudíž faktorů, které věk ovlivňují je mnoho. Záleží, zda andulky pravidelně hnízdí, zda s nimi jezdíte např. na výstavy nebo zda cestují s Vámi třeba na chatu. Obvykle se andulky v zajetí dožívají o rok či dva více než v přírodě, ale jsou i početné výjimky, které se dožijí i více než 10ti let.
Na druhou stranu se často u výstavních nebo nadměrně zatěžovaných andulek stává, že jejich životnost je nižší a dosahuje v průměru 2-4 let.
Milan www.andulky.cz

Neregistrovaný uživatel

23.1.2006 09:31
Neregistrovaný uživatel

Dobrý den,
andulky se v přírodě dožívají v průměru 3-5 let v závislosti na klimatických podmínkách daných roků. Z toho je třeba vycházet při určení, kolika že let se andulky vlastně dožívají v zajetí. V zajetí mají totiž obvykle zcela odlišné podmínky než v přírodě a tudíž faktorů, které věk ovlivňují je mnoho. Záleží, zda andulky pravidelně hnízdí, zda s nimi jezdíte např. na výstavy nebo zda cestují s Vámi třeba na chatu. Obvykle se andulky v zajetí dožívají o rok či dva více než v přírodě, ale jsou i početné výjimky, které se dožijí i více než 10ti let.
Na druhou stranu se často u výstavních nebo nadměrně zatěžovaných andulek stává, že jejich životnost je nižší a dosahuje v průměru 2-4 let.
Milan www.andulky.cz

Dobry den

Zaujala mne Vase posledni veta o vystavnich andulkach. Mate tim na mysli, ze vystavni andulka se uz jaksi geneticky dozije mene, nez obycejna a nebo jde o to, ze je stresovana pri vystavach a proto se dozije mene? Jinak receno, pokud bude vystavni andulka chovana za presne stejnych podminek jako nevystavni, dozije se presto mene? Predpokladam, ze pojem vystavni znamena tu "vetsi" andulku, ne jen to, ze se s ni jezdi na vystavy?

Neregistrovaný uživatel

23.1.2006 10:47
Neregistrovaný uživatel

Dobry den

Zaujala mne Vase posledni veta o vystavnich andulkach. Mate tim na mysli, ze vystavni andulka se uz jaksi geneticky dozije mene, nez obycejna a nebo jde o to, ze je stresovana pri vystavach a proto se dozije mene? Jinak receno, pokud bude vystavni andulka chovana za presne stejnych podminek jako nevystavni, dozije se presto mene? Predpokladam, ze pojem vystavni znamena tu "vetsi" andulku, ne jen to, ze se s ni jezdi na vystavy?

Dobrý den,
především jde o to, jakého genotypu Vaše andulka je. Jedná-li se o špičkovou výstavní andulku (řádově za 500 Euro a výš), je její životnost potenciálně nižší. Dále je třeba vzít v potaz, kolikrát necháte andulky hnízdit a popřípadě kolikrát s nimi pojedete na výstavu. Optimální je nechat andulky hnízdit 2-3x ročně ovšem i zde jsou velké rozdíly. Některé andulky bez problémů vyvednou mladé třeba 5x ročně a některé jsou vyčerpané i po prvním hnízdění. Dále jezdíte-li s andulkami na výstavy, počítejte s cca 1-2 měsíční regenerací což odpovídá zhruba jednomu hnízdění. Takže necháte-li andulky hnízdit 3x ročně a pak s nimi objedete 2 výstavy je jejich vyčerpání značné, což se může odrazit na délce života.
Máte-li "výstavní andulky" za 150,- - 300,- Kč, dá se říci, že se jedná o mezityp. Mnoho chovatelů andulek totiž používá silnější a robustnější výstavní andulky pro zlepšení vizuálních vlastností andulek obyčejných. Tam bývá životnost velice dobrá neboť přeci jen normální andulky (nejsou-li degenerované úzkou příbuzenskou plemenitbou) mají přirozenější vitalitu.

Milan www.andulky.cz

Neregistrovaný uživatel

24.1.2006 10:29
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.155.137

Dobry den

Zajímavé barvy nebo tělesná stavba u jedince se podporuje příbuzenskou plemenitbou (více či méně vzdálenou), je tak větší šance, že se posílí geny nesoucí informaci (vzhled) co je požadována. Jenže zároveň tím, že se páří příbuzní jedinci, chybí geny "z venku", které vyrovnávají různé defekty.
Navíc pro chov se většinou nechávají i jedinci, kteří by v přírodě neměli velkou šanci na přežití (nápadná barva, vzhled těžko slučitelný se životem-chrizantéma a nebo obzvlášť je to vidět na "odpadu" co zbyde po pár výstavních kanárech). Ti by buď dlouho nepřežili po osamostatnění a nebo hendikepovaná mláďata přestanou krmit sami rodiče. Asi se přesně neví proč, ale často samice pozná i vnitřní vady mláděte.

Neregistrovaný uživatel

8.5.2007 09:15
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.54.87

Zajímavé barvy nebo tělesná stavba u jedince se podporuje příbuzenskou plemenitbou (více či méně vzdálenou), je tak větší šance, že se posílí geny nesoucí informaci (vzhled) co je požadována. Jenže zároveň tím, že se páří příbuzní jedinci, chybí geny "z venku", které vyrovnávají různé defekty.
Navíc pro chov se většinou nechávají i jedinci, kteří by v přírodě neměli velkou šanci na přežití (nápadná barva, vzhled těžko slučitelný se životem-chrizantéma a nebo obzvlášť je to vidět na "odpadu" co zbyde po pár výstavních kanárech). Ti by buď dlouho nepřežili po osamostatnění a nebo hendikepovaná mláďata přestanou krmit sami rodiče. Asi se přesně neví proč, ale často samice pozná i vnitřní vady mláděte.

Odpovezdte a nikomu to nepovedzte?

Neregistrovaný uživatel

21.8.2013 00:07
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.152.100

No vetsinou se dozivaji 11-18 let,ale nevim to jiste premyslim smajlík

Neregistrovaný uživatel

21.8.2013 08:19
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.100.108

do 10 let, starší kus jsem ještě ve voliéře neměla smajlík

Neregistrovaný uživatel

21.8.2013 20:17
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.142.1

do 10 let, starší kus jsem ještě ve voliéře neměla smajlík

To ja také ne,ani po tom netouzim.smajlík

Neregistrovaný uživatel

21.8.2013 20:53
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.34.155

Měla jsem andulku 18 let. Kupodivu jsem jí kdysi koupila ve zwerimexu.

Neregistrovaný uživatel

21.8.2013 20:59
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.252.137

To ja také ne,ani po tom netouzim.smajlík

A to jako proč ? smajlík

U mě v hejnu max 12. Průměr cca 8 - 10. Domácí Pepíček 14,5.

Neregistrovaný uživatel

21.8.2013 22:25
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.100.108

taky nechápu pročsmajlík U mě papoušci dožívají až do konce, i když už třeba není 100% oplozenost vajec, nejsem množitel a přestárlých kusů se nezbavuji.

Neregistrovaný uživatel

21.8.2013 22:41
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.252.137

taky nechápu pročsmajlík U mě papoušci dožívají až do konce, i když už třeba není 100% oplozenost vajec, nejsem množitel a přestárlých kusů se nezbavuji.

no tak to je snad u slušných lidí normální (nebo i aspoň mělo být) smajlík

Neregistrovaný uživatel

22.8.2013 06:06
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.142.1

A to jako proč ? smajlík

U mě v hejnu max 12. Průměr cca 8 - 10. Domácí Pepíček 14,5.

A to jako proc?protoze uz jsou malo plodne,ty to mas pro paradu ja na odchov.,mozna to je ten důvod.smajlík

Neregistrovaný uživatel

22.8.2013 07:47
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.37.32

U někoho nepřežijou andulky první zimu.

Neregistrovaný uživatel

23.8.2013 17:23
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.125.105

Dobrý den mé andulce je 8 let a je ve výborné kondici smajlík

Neregistrovaný uživatel

23.8.2013 17:24
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.125.105

Dobrý den, mé andulce je necelých 9 let :) a je v perfektní kondici ! :) děkuji V.K. smajlík

Neregistrovaný uživatel

23.8.2013 17:46
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.64.140

Tak u mě nejstarší andulka umřela v 5 a půl letech života. A z těch žijících mám teď nejstarší 6 letou. Často mi umřou mladší než 1 rok z důvodu genetiky. Musím prostě říct že mi umírají velmi často, někdy danou andulku mám ze zverimexu a zemře po 1 roce života u mě, nebo mi umřou mládý po vylítnutí z budky. Většinu papoušků mám od chovatelů, ale je to úplně jedno odkud je. Každý rok pohřbívám nejméně 2 ptáky, nejhorší rok byl, když jich umřelo 6 během roku. Chov mám momentálně o 8 ptácích. (Mám 3 andulky + jejich 7 mláďat, 4 papoušíčky šedokřídlé a mazlíka aratingu sluneční.) Takže každý mrtví papoušek je pro mě katastrofa.smajlík
Znám chovatele, který má 14 letou andulku.

Neregistrovaný uživatel

23.8.2013 18:42
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.252.137

A to jako proc?protoze uz jsou malo plodne,ty to mas pro paradu ja na odchov.,mozna to je ten důvod.smajlík

Tak to je mi tě líto, jestli tvoje příjmy jsou závislé na tom , kolik toho narveš do výkupu smajlík

Neregistrovaný uživatel

23.8.2013 19:47
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.142.1

Tak to je mi tě líto, jestli tvoje příjmy jsou závislé na tom , kolik toho narveš do výkupu smajlík

Tak litovat muzes akorát sebe,ja mam dobrou praci a andule do vykupu nejdou,ten kdo me zna ti to muze klidne tlumocit.smajlík

Neregistrovaný uživatel

23.8.2013 19:53
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.142.1

15paru to je tak akorát na okrasu.

Neregistrovaný uživatel

23.8.2013 20:57
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.230.254

Moje Andula má pětapadesát a šedesát kilo, srabaři.

Neregistrovaný uživatel

28.8.2013 23:55
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.130.56

krasne!!toto je uzastna dusa cloveka!!!smajlíksmajlíksmajlík

Neregistrovaný uživatel

28.8.2013 23:57
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.130.56

smajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlík

Neregistrovaný uživatel

29.8.2013 02:22
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.188.73

12 roku stale hnizdici, zajimaje je, ze tohoto veku se dozily vetsinou jen samicky, samci starsi kolem 10 roku jiz byli v chovu k nepotrebe

Neregistrovaný uživatel

29.8.2013 02:31
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.14.62

mal som 13 ročnú krotku andulku/samca/ v perfektnej kondicii,púštali sme ju na záhradu a keby nebolo mačky tak sa určite dožije o dosť viac rokov.smajlíkBolo to za komunistov a kŕmili sme ju iba prosom a sem tam niečo čo sme jedli mi.

Neregistrovaný uživatel

13.3.2014 12:03
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.250.1

Naše andulka se dožila devíti let :)

Neregistrovaný uživatel

25.5.2014 19:23
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.195.232

no neuvažoval si či nejde o nejakú chorobu v chove? Vôbec nemusí ísť o genetiku. Takýto častý úhyn vtáctva nie je normálny.
Dala by som urobiť vyšetrenia z trusu vtákov. smajlík

Neregistrovaný uživatel

5.7.2014 09:36
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.123.9

včera nám umřela andulka po 17ti letech smajlík

Neregistrovaný uživatel

5.7.2014 20:46
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.208.46

včera nám umřela andulka po 17ti letech smajlík

Ale to jistě máte na mysli obyčejnou.Né ty přerostlé a přešlechtěné krocany.Tan bude životnost tak max. dvě sezony.

Neregistrovaný uživatel

5.7.2014 20:54
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.37.208

Ale to jistě máte na mysli obyčejnou.Né ty přerostlé a přešlechtěné krocany.Tan bude životnost tak max. dvě sezony.

Ty jsi přece ubožák Ted jsi to potvrdil.

Neregistrovaný uživatel

5.7.2014 21:20
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.37.208

Hlavne ze sis pořídil vyatavni samickusmajlík

Neregistrovaný uživatel

5.7.2014 21:53
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.208.46

Asi to máš v hlavě trošku pomotané.Přečti si to ještě jednou.Ty samiccccko.

Neregistrovaný uživatel

5.7.2014 21:57
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.37.208

Asi to máš v hlavě trošku pomotané.Přečti si to ještě jednou.Ty samiccccko.

Vím co pusu narozsil od tebe

Neregistrovaný uživatel

5.7.2014 22:01
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.208.46

Vím co pusu narozsil od tebe

Tak ty jseš jedlej.To nemá cenu komentovat.

Neregistrovaný uživatel

5.7.2014 22:14
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.37.208

Tak ty jseš jedlej.To nemá cenu komentovat.

Napodobne.

Neregistrovaný uživatel

5.7.2014 22:19
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.208.46

Napodobne.

Pšipada mi to jako byh si tu dopysofal s p.Hr.. ot Fyškova.smajlíksmajlík Táky Intelikent.smajlík

Neregistrovaný uživatel

5.7.2014 22:24
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.208.46

Kopie:Letos jsem pořídil výstavní samici do chovu a ta svině mi vyházela z ostatních budek vejce a pozabíjela mladé.

Tak čum a neplácej nesmysly.Nebo se vrať do školy a nauč se číst. Pokud jsi z ní už vylezl.Nevypadá to tak.smajlíksmajlík

Neregistrovaný uživatel

6.7.2014 01:24
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.159.151

Dle jejích genetickéch kmenů a stravě a přístupu kní , jinak 12-14 let domací mazel v přírodě asi méně více hnízdí a navíc predátoři je loví k jídlu..............................

Neregistrovaný uživatel

6.7.2014 07:36
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.35.105

Kopie:Letos jsem pořídil výstavní samici do chovu a ta svině mi vyházela z ostatních budek vejce a pozabíjela mladé.

Tak čum a neplácej nesmysly.Nebo se vrať do školy a nauč se číst. Pokud jsi z ní už vylezl.Nevypadá to tak.smajlíksmajlík

To je tak vždycky,když už člověk neví kudy kam,tak se vytahuje čeština.

Neregistrovaný uživatel

6.7.2014 07:48
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.35.105

V kopii vám chybí,že půjde do výkupu.

Neregistrovaný uživatel

30.7.2014 14:33
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.238.104

moje andulky maji ted od 18 do 21 let a nic jim není smajlík

Neregistrovaný uživatel

30.7.2014 16:12
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.26.173

Tolik jako spanelsky ptacek na taliri..........smajlík

Neregistrovaný uživatel

9.8.2014 10:50
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.198.143

Mám andulku a té je dvanáct let.A musím zaklepat vypadá to ,že vydrží ještě dlouho.smajlík

Neregistrovaný uživatel

9.8.2014 14:13
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.192.99

Normální andulka se dožije i 20-ti let, ale to už jsou extrémy. Výstavní andulka max. 3 roky, jak přiznávají i jejich šlechtitelé.

Neregistrovaný uživatel

22.11.2014 12:50
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.48.28

Našemu Chuckovi je asi 8let a pořád nám tu píská jako mladík smajlík

Neregistrovaný uživatel

22.11.2014 13:45
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.64.140

Nejstarší andulku kterou vlastním je tento rok 7 letá samička. Dalším dvoum je 3-4 roky. Víc andulek nemám, ale první mojí andulce bylo 5 a půl, když nás opustila. Jiné andulky či jejich mláďata mi umřeli někdy ještě ten rok, jiné jsem měla 1 - 2 roky. U některých to bylo zapříčiněno mutací. Např. lutino mláďata mi vždy umřela (rodiče zelený x světle modrá) a celkově mám špaté skušenosti u žlutých andulek. U mě jsou max. 1 rok.

Sedmiletá samička se také těší dobrému zdraví, a loni ji chovatel odhadl na roční andulku, když jsem se ptala na pohlaví.smajlík

Neregistrovaný uživatel

15.12.2014 12:51
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.205.90

Někdo má prostě andulky rád i když už jsou staré, něddo je má jen na výdělek. Která má lepší život? Těch z některých množíren je mě opravdu líto. Květa

Neregistrovaný uživatel

29.12.2014 20:39
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.192.99

Dnes mi umrela...Mel necelich 13 let...(andulka vlnkovana, samecek)

Neregistrovaný uživatel

1.1.2015 10:09
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.96.99

Já mám doma výstavního anduláka Pepíka. Je ochočenej, ráno mu otevřeme klec a celý den si lítá po bytě a když má hlad tak se vrátí sám do klece. Je mu 8 let a je v perfektní kondici

Neregistrovaný uživatel

1.1.2015 10:20
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.36.74

Já mám doma výstavního anduláka Pepíka. Je ochočenej, ráno mu otevřeme klec a celý den si lítá po bytě a když má hlad tak se vrátí sám do klece. Je mu 8 let a je v perfektní kondici

Dejte foto.Výstavní andulka 8 let???

biline

5.8.2015 09:32
biline

XXX.XXX.86.65

Ahoj,
chovám anduláka již mu bylo 11 let. Stále to nevypadá že by se chystal na pravdu boží :D.
Je to taková raritka. Už od té doby co ho mám se všeho dost bojí takže ani nelítá. Mluvit neumí ale rád si prozpěvuje. :D.

Hrabě

30.8.2015 12:05
Hrabě

XXX.XXX.241.2

Odešel nám mluvící andulák. Bylo 13 let. Poslední dva měcíce už nelétal a povídal méně. Bylo to talent. Mluvil nejenom slova, ale celé věty. Obrečeli jsme ho, stýská se nám.

30.8.2015 22:24
Moudivláček

XXX.XXX.60.29

Se zájmem si pročítám diskuzní příspěvky.
Je neuvěřitelné kolik lidí se zapojilo do celkem neplodné diskuze o věku andulky. Zajímavé je, že jen neregistrovaní a ještě se někteří vzájemně urážejí.
Pouze na jednu odpověď, která říká, že literatura uvádí věk 3 - 5 let reaguji. Není pravdivá u obyčejných andulek. Autoři mnohdy opisují celá desetiletí staré dnes nepravdivé údaje.10 let v diskuzi uváděných považuji za rozumnou střední cestu. Zkušenosti laiků, kteří mnohdy o požadavcích svých svěřenců ví pramálo a uvádějí svá moudra a ve skutečnosti předčasnou smrt andulky způsobují způsobem chovu, nevhodnou výživou nebo vyčerpáváním častým odchovem, jsou pak pro ostatní čtenáře zavádějící.

Hrabě

5.9.2015 19:40
Hrabě

XXX.XXX.241.2

Sháním andulku po vylétnutí z hnízda (na mluvení), nejlépe přírodní zbarvení. Jsem z Hradce Králové. Za nabídky děkuji,.

fett boy

5.10.2015 21:12
fett boy

XXX.XXX.6.196

Mé andulce je 9 let. Myslim ze se dozije asi 15 je ve výborné kondici :).

fett boy

5.10.2015 21:13
fett boy

XXX.XXX.6.196

Ahojte :) mam andulku uz 9 let myslím si že se dožije 15 let je totiž ve výborné kondici :).

8.10.2015 13:56
massena

XXX.XXX.58.30

Ahoj, andulák Pepíček se nám dožil 12 let. Byla to obyčejná malá modrá andulka. Za svůj život vystřídal tři samičky.A až do poslední chvíle proháněl samičku i když už hůř létal.

Ivan_Bratislava_Rača

1.11.2015 14:02
Ivan_Bratislava_Rača

XXX.XXX.215.198

Mám tri andulky teraz. Môj najstarší anduliačik Kukučiačik má cca 11,5 roka, má atrrózu v nožičke, neviem, či v jednej, či aj v druhej, mal aj zlomené krídielko v marci 2012. ODvtedy lietal tiež, ale veľa krát spadol na zem, tak vznikla tá artróza. Milujem ho nadovšetko. Nech sme spolu stále.

1.11.2015 14:09
barp58

XXX.XXX.20.233

I 100 let. Stoletý stařec a hluchý pes možná jednou si řeknou ještě dnes.

1.11.2015 15:03
Moudivláček

XXX.XXX.37.245

barp58 napsal(a):
I 100 let. Stoletý stařec a hluchý pes možná jednou si řeknou ještě dnes.

Člověče,
Vaše odpověď tazatelce je mimořádně vptiná. Škoda, že nemohu vidět jak vypadá a jak stará je hlava, ve které tento vtipný mozek, jak se asi domníváte, sídlí. Možná, že by byli zvědaví i ostatní diskutující.
Co Vy na to ?

9.11.2015 19:00
pterodactyll

XXX.XXX.190.98

Zdravím
Mám zde kamaráda, který má andulku neuvěřitelných 21let. Je sice již chromá na nohy, ale dokáže jěště létat. Již zde několikrát chtěl vybírat nového anduláka, ale stále nechává toho svého dožít. Dříve seděl na lednici na obří číši kam chodil i na záchod. Dnes již polehává a nechává se krmit. Nikdo ale nemá srdce ulehčit mu konec.
Nikdy jsem starší andulku neviděl a ptactvo chovám od dětství a bude mě již 57let.
Moje andulky se dožívají 8-12let.
Tenhle dvacetiletý musí být rarita.

10.11.2015 22:49
jako001

XXX.XXX.109.93

pterodactyll napsal(a):
Zdravím
Mám zde kamaráda, který má andulku neuvěřitelných 21let. Je sice již chromá na nohy, ale dokáže jěště létat. Již zde několikrát chtěl vybírat nového anduláka, ale stále nechává toho svého dožít. Dříve seděl na lednici na obří číši kam chodil i na záchod. Dnes již polehává a nechává se krmit. Nikdo ale nemá srdce ulehčit mu konec.
Nikdy jsem starší andulku neviděl a ptactvo chovám od dětství a bude mě již 57let.
Moje andulky se dožívají 8-12let.
Tenhle dvacetiletý musí být rarita.

Tak kamaràtka mala obycajnu modru andulku, potvrdeny vek 24 rokov bol to samcek poslednych pàr rokov artroza a celkovà strata orientàcie uz len preletovala cca po pol metri asi nevidela, bol to uzasny vtàk po urcitej dobe bol volne v byte len na zachod a jest chodil do klietky a spat inak prisiel na zavolanie.kamaràtke dodnes chyba.Ja osobne si myslym ze urcite vplyv na vek u vtàkov mà aj pribuzenskà plemenitba.Dnesnè andulky sa mi zdà ze tolko neziju ako tie s pred rokov rovnako trpia ovela viac aj neduhmi stavaju sa citlivejsimi.Ja si myslym ze rovnako ako clovek zacinaju mat aj civilizacnè choroby je jasnè ze mi mozete oponovat ja svoje tvrdenie neviem nijak potvrdit ale vpliv napriklad pesticidov v nasej strave tiez nikto nesledoval za 30 rokov ano nikto nevie zodpovedat co sa stane s nami vplyvom ecok a dalsich a dalsich sajrajtov podàvanych v strave, liekoch a dalsich a dalsich nasich kazdodenych potrieb;nejdem tu dalej zachàdzat ale tieto iste neduhy mozu postihnut aj nase vtàky, ako priklad uvediem jablkà nedàvno som cital vysledok kontroly kvality jablk na slovensku skoro vsetky vzorky obsahovaly pesticidy to ze nàm neskodia ked ich zjete do roka 100 a nic vàm nebude vyrobca postreku garantuje ale co snasim organizmom bude ked ich budeme jest 40 rokov nikto nevie.Ved dnes mà kazdy treti clovek alergiu nasi dedovia tieto neduhy nepoznali ved sa dozivali 90 rokov.Preto aspon ja sy myslym ze je moznè ze urcitè organizmi tieto jedy nevedia tak ucinne sppracovat ako my ludia a jednoducho umieraju skor su citlivejsie na vsetko.Je mi jasnè ze svoje tvrdenie neviem dokàzat ale nikto mi ho nevie ani vyvràtit.Dufam ze ja som ten co sa myli a zachadza do scifi.

Tucek

21.11.2015 12:20
Tucek

XXX.XXX.228.21

Moje babicka ma od 91 roku andulku zije a je cim dal tim zivejsi nechapu !

Edward

16.12.2015 13:47
Edward

XXX.XXX.109.219

Naše andulka má zatím 14 let. Myslím že se dožívají i 20 let.

Veronika12

10.1.2016 09:37
Veronika12

XXX.XXX.89.127

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: mám andulku (tříletou), která hodně spí, resp. Spí skoro pořád. Je to normální? Nebo je něco špatně a mohla bych jí nějak pomoct? Chuť k jídlu má, žere proso. Děkuji za odpověď. V.D.

10.1.2016 10:13
simacek123

XXX.XXX.142.1

Asi tak 150let...?

AliceN

19.2.2016 21:05
AliceN

XXX.XXX.40.87

V zajeti se muzou dozit velmi vysokeho veku, jsou to vlastne papousci - tedy zvirata znama svou dlouhovekosti smajlík. Pokud je andulka zdrava, spokojena a radne krmena, doziva se 10 - 15 let. Krvaci mi srdce pri pohledu na andulku zavrenou cely zivot v male kleci-v tom pripe ano, dozije se max. par let smajlík
Nas velky milacek s nami prozil krasnch 15 le t smajlík

AliceN

19.2.2016 21:20
AliceN

XXX.XXX.40.87

To ja bych spise nemela srdce divat se na trapici se zviratko. V techto pripadech se radi utraceni...Je to tezke, ale pro andulku bohuzel to nejlepsi.

Uživatel s deaktivovaným účtem

21.6.2016 19:30
Uživatel s deaktivovaným účtem

simacek123 napsal(a):
Asi tak 150let...?

Fakt vtipný, jděte radši dělat něco užitečnějšího, než psát nesmysly.. Naše nejstarší andulka se dožila 12 let, ale také nám jednou bohužel odešla pouze 4 letá :(.

Frcúch

7.8.2016 11:32
Frcúch

XXX.XXX.57.144

J.Fudor

Ja mám andulku, ktorú kedysi dávno našli moji susedia na ceste a keď sa už o ňu nemal kto starať tak mi ju asi pred ôsmymi rokmi dali. Raz sme si spolu sadli a len tak som sa opýtal koľko ju oni mali a tak sme vypočítali, že moja andulka (Kiwina) má teraz už niečo vyše 26 rokov. Pred rokom síce oslepla na ľavé očko a veľa toho tiež nepreletí a takisto nemá rada keď ju niekto chytá, ale stále pekne spieva a je rada keď sa s ňou rozprávam. Mám ju rád.

7.8.2016 21:05
Moudivláček

XXX.XXX.37.245

Frcúch napsal(a):
Ja mám andulku, ktorú kedysi dávno našli moji susedia na ceste a keď sa už o ňu nemal kto starať tak mi ju asi pred ôsmymi rokmi dali. Raz sme si spolu sadli a len tak som sa opýtal koľko ju oni mali a tak sme vypočítali, že moja andulka (Kiwina) má teraz už niečo vyše 26 rokov. Pred rokom síce oslepla na ľavé očko a veľa toho tiež nepreletí a takisto nemá rada keď ju niekto chytá, ale stále pekne spieva a je rada keď sa s ňou rozprávam. Mám ju rád.

Váš případ je asi vyjímečný, ale takovéto konkrétní údaje ikdyž jsou anonymní si dokumentuji a jsou velice cenné.

7.8.2016 21:28
Moudivláček

XXX.XXX.37.245

jako001 napsal(a):
Tak kamaràtka mala obycajnu modru andulku, potvrdeny vek 24 rokov bol to samcek poslednych pàr rokov artroza a celkovà strata orientàcie uz len preletovala cca po pol metri asi nevidela, bol to uzasny vtàk po urcitej dobe bol volne v byte len na zachod a jest chodil do klietky a spat inak prisiel na zavolanie.kamaràtke dodnes chyba.Ja osobne si myslym ze urcite vplyv na vek u vtàkov mà aj pribuzenskà plemenitba.Dnesnè andulky sa mi zdà ze tolko neziju ako tie s pred rokov rovnako trpia ovela viac aj neduhmi stavaju sa citlivejsimi.Ja si myslym ze rovnako ako clovek zacinaju mat aj civilizacnè choroby je jasnè ze mi mozete oponovat ja svoje tvrdenie neviem nijak potvrdit ale vpliv napriklad pesticidov v nasej strave tiez nikto nesledoval za 30 rokov ano nikto nevie zodpovedat co sa stane s nami vplyvom ecok a dalsich a dalsich sajrajtov podàvanych v strave, liekoch a dalsich a dalsich nasich kazdodenych potrieb;nejdem tu dalej zachàdzat ale tieto iste neduhy mozu postihnut aj nase vtàky, ako priklad uvediem jablkà nedàvno som cital vysledok kontroly kvality jablk na slovensku skoro vsetky vzorky obsahovaly pesticidy to ze nàm neskodia ked ich zjete do roka 100 a nic vàm nebude vyrobca postreku garantuje ale co snasim organizmom bude ked ich budeme jest 40 rokov nikto nevie.Ved dnes mà kazdy treti clovek alergiu nasi dedovia tieto neduhy nepoznali ved sa dozivali 90 rokov.Preto aspon ja sy myslym ze je moznè ze urcitè organizmi tieto jedy nevedia tak ucinne sppracovat ako my ludia a jednoducho umieraju skor su citlivejsie na vsetko.Je mi jasnè ze svoje tvrdenie neviem dokàzat ale nikto mi ho nevie ani vyvràtit.Dufam ze ja som ten co sa myli a zachadza do scifi.

Nazachadzáte a nemýlíte sa. Jen dodám, že za obrovské výnosy o kterých se našim dědům ani nesnilo se platí, jen se o tom nepíše.

Blanka7185

22.8.2016 17:23
Blanka7185

XXX.XXX.45.165

Těžko říct jak je stará ta hlava ale blbá je dost.

zviřeci chovatelka

31.10.2016 08:11
zviřeci chovatelka

XXX.XXX.108.193

Mam strejdu který chova vystavni andulky i normalni.nejstarši kuba se mu dožil 12 let.a vystavni lily se mu doživa 7 let ja od neho dostala andulku bertika ma 5 mesicu.ja jsem chovatelka morčat domacich zakrslych kraliku mam akvarko s 23 rybkami a chovam i kočky.denisa.

zviřeci chovatelka

31.10.2016 08:15
zviřeci chovatelka

XXX.XXX.108.193

3.11.2016 19:34
a.n.d.y

XXX.XXX.99.38

Můj andulák se dožil 15 let. Začínala jsem s ním chov :). Teď v létě mi bohužel zemřel, ale byl to výbornej taťka i dědeček :).

3.11.2016 19:39
Papoušek555

XXX.XXX.195.202

V mém chovu mám 8 leté i 9 leté.

Bavšej

8.11.2016 09:03
Bavšej

XXX.XXX.0.0

Já mám dva anduláčky 11 a 12 let a pořád vypadají, že jsou v dobré kondici. Mám je pro radost, ne na chov.

21.12.2016 18:18
zuzana.bergerova

XXX.XXX.145.1

Myslím, že je to otázka genetiky. Dneska už je všechno přešlechtěné, řekla bych, že více let, se dožije linie, která má, kořeny" opravdu od těch prvotních vybraných dlouhověkých jedinců.
Když se kříží linie, které se dožijí pouze nízkého věku, tak z toho nemůže být nic jiného než jedinec, který se moc dlouho zjevně nedožije.

Bobina:D

29.1.2017 13:37
Bobina:D

XXX.XXX.23.87

Ahoj moje zkušenost je max 2 roky dýl mi andula nikdy nevidržela.

dudi

29.1.2017 13:58
dudi

XXX.XXX.120.43

Zalezi jestli je doma sama a nebo ve volierach na chov. pokud dava mlade tak je dobra.

29.1.2017 15:02
barp58

XXX.XXX.20.37

Já měl před cca 30 lety žlutého samečka který dožil 16 let a 152 dnů. Byl to můj odchov a měl jsem ho ještě 10 let po zrušení chovu andulek.

Ivan_Bratislava_Rača

13.4.2017 10:31
Ivan_Bratislava_Rača

XXX.XXX.215.121

Je mi to luto. Mne zomrela moja najväčšia láska na svete anduliačik Kukučiačik vo veku cca 13 rokov. Zomrel 11. apríla 2017. Nejaký bol v posledné hodiny paralyzovaný. Do Brna sme išli k veterinárke, cestou nám zomrel. Vzal som aj ďalšie dve andulky so sebou, nech sme všetci pokope. Dal som ho na pitvu, a vzorky na histológiu. Kto tu pise so smajlikmi, ze ma 21 rocnu andulku, nejak mu neverim, hoci jeden veterinar mi povedal, ze ma známeho, ktory ma andulku 25 rokov. Milujem ťa, môj Čiačik, najviac na svete, nikdy sa to nezmení.

13.4.2017 10:38
ivan_Bratislava_Rača

XXX.XXX.215.121

To je pekny vek. Mne sice zomrela teraz moja najvacsia laska na svete,13 rocny Kukučiačik, ale aj 9 rokov je jeden z vyssich pre andulku, hovori sa. Ako si to znasala?

18.4.2017 09:34
ivan_Bratislava_Rača

XXX.XXX.215.121

Barp, tak to je teda nieco. Mne 11. aprila zomrela moja laska najvacsia na svete, anduliacik Kukučiačik, a ten mal cca 13 rokov... Zaujimalo by ma, ako tvoja andulka vyzerala, vystavna, americka, anglicka, akej farby, atd. a čím sa živil.

marry:cool

19.4.2017 18:54
marry:cool

XXX.XXX.213.178

Moje andulka zemrela v 11 a ve zverimexu mi tvrdili ze se o ni spatne staram ze se mela dozit nejmene 15

19.4.2017 19:05
Moudivláček

XXX.XXX.37.245

Diskuzi o věku andulky jsem si se zájmem přečetl. V ssouhlasím s uvedenýmí příspěky. Jen dodatek Věk dnešních výstavních a obyčejných andulek je rozdílný a protože je mnoho kříženců. nelze maximální věk určit.

20.4.2017 17:06
kareta

XXX.XXX.84.6

Věk jde doložit P.Moudivláčku. Kamarád měl andulku co se dožila věku sedumnáct a pul roku. Byl to obyčejný modrobílý harlekýn Pepa. A kanár Rosta žil šestnáct let.

Dr7

15.4.2019 10:04
Dr7

XXX.XXX.51.77

My jsme pořídili našeho Pepu holce když šla do první třídy a teď v březnu 2019 jí bylo 22, takže Pepovi je cca 16 let a zatím je v pohodě.

15.4.2019 10:23
ivan_Bratislava_Rača

XXX.XXX.215.121

DR7, ty mas 22 rocnu andulku, alebo si robis srandu? DOsial som pocul len o jednej 25 rocnej, ktoru udajne ma jeden znamy jedneho veterinara. Posles fotku 22 rocnej andulky?

15.4.2019 13:52
bodlinka

XXX.XXX.237.163

ivan_Bratislava_Rača napsal(a):
DR7, ty mas 22 rocnu andulku, alebo si robis srandu? DOsial som pocul len o jednej 25 rocnej, ktoru udajne ma jeden znamy jedneho veterinara. Posles fotku 22 rocnej andulky?

Funkční gramotnost je svině....

15.4.2019 14:24
Phyllobatesvittatus12

XXX.XXX.6.136

ivan_Bratislava_Rača napsal(a):

Je tam napsané, že andulka má asi 16..

w1k

1.7.2020 01:21
w1k

XXX.XXX.33.252

ludia ktorym sa andulky dozivaju max 5 rokov by ich ani nemali chovat..
lol

Přidejte reakci

Přidat smajlík