Omán – pod mořskou hladinou

Omán – pod mořskou hladinou
Kareta pravá
Kolonie sumek
Langusta pod převisem
Muréna síťovaná
Nahožábrý plž
Ryby se zde vůbec potapěčů nebojí
Velrybí žralok
Vrak Al Munassir

Sultanát Omán se rozkládá na jihu Arabského poloostrova, z velké části je jeho pobřeží otevřené do Indického oceánu, přesněji do Arabského moře. Na severovýchodě země, kde se nachází i hlavní město Muscat, jsou zase uzavřenější vody Ománského zálivu. Už jenom díky tomu je jasné, že v Ománu najdeme dvě úplně odlišné potápěčské destinace.

V zásadě se do Ománu jezdí za potápěním do Muscatu nebo na jih do okolí Salalahu. Zajímavé potápění nabízí i poloostrov Musandam v Hormuzském průlivu mezi Ománským a Perským zálivem – tam ale bohužel naše potápěčská cesta zatím nevedla.

Musím říct, že podmořský život a celkově potápění mne v Ománu velmi mile překvapilo. Korálové útesy zde byly plné života, spousta drobných organismů se tu schovávala a bylo radost objevovat další zdejší obyvatele. Viděli jsme hlavně roztodivné krevety, strašky a nahožábré plže. Ale ani o opravdu úžasná setkání s velkými zvířaty nouze nebyla. Hojně se tu vyskytovaly jinde celkem vzácné druhy murén – muréna síťovaná, muréna tygří a muréna zebrovitá. Velké i malé trnuchy, rejnoci a parejnoci nám také zpestřili několik ponorů, potkali jsme také několik želv. Ovšem hlavním hřebem celého potápění bylo dvojité setkání s asi šestimetrovou samičkou žraloka velrybího (Rhincodon typus). Mě se pak s tatínkem ještě na jednom ponoru podařilo vidět tři žraloky najednou, z toho jeden byl čtyřmetrový žralok bělavý (Carcharhinus leucas), který vypadal jako prehistorické monstrum. I přes celkem špatnou viditelnost jsem si žraloka mohla velmi detailně prohlédnout a je to jeden z mých nejlepších potápěčských zážitků. Všechny žraloky jsme potkali u chráněného ostrova Fahal Island. Na své si zde přijdou i milovníci vrakového potápění, např. vrak lodi Al Munassir je 83 m dlouhý a byl záměrně potopen, aby zde vznikl korálový útes.

Mirbat a okolí je vyhlášenou oblastí hlavně pro delfíny a velryby. My jsme měli štěstí vidět delfíny několikrát hned před naším hotelem z pláže kousek od břehu. Prostě delfíni jsou zde úplně všude a celoročně. Na pozorování velryb je nutné vyjet lodí na otevřené moře, největší šance je zejména v období leden až duben, ale dají se zde pozorovat celoročně. Zajímavostí je také výskyt kelpových lesů až 10 metrů vysokých, které jsou v oblasti k vidění od května do září.

Omán je také významnou lokalitou pro mořské želvy, které jsou tu chráněné. V době rozmnožování (červenec–říjen) se tisíce mořských želv ročně vyrojí na plážích, aby zde nakladly svá vejce. Kromě pozorování velryb tu tedy můžete zažít i noční pozorování kladoucích želv. Mezi nejvýznamnější hnízdiště patří Ras Al Hadd, Ras Al Jinz, ostrov Masirah, ostrovy Daymaniyat a pobřeží Dhofaru.

Velkou nevýhodou pro potápění v Ománu je celkově zhoršená viditelnost v moři, která je ovlivňována nejenom množstvím planktonu ve vodě, a tedy sezonou, ale i množstvím sedimentů. Zejména po bouřlivém počasí není na některých místech vůbec vidět, člověk si kolikrát vidí jen na svou nataženou ruku – a dál už nic. Ale i tak se zde v místním moři dá vidět velká spousta věcí: od těch nejmenších až po opravdu veliké. Právě díky velkému množství planktonu tu lze potkat žraloky velrybí, někdy i manty, měsíčníky svítivé a hlavně velryby. Pokud byste chtěli vidět z mořského života v Ománu úplně všechno, museli byste tam strávit celý rok, protože každé období roku má svá specifika.

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (2x):

1
2
3
4
5

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře