5ha pastvin - co na ně pořídit?

Přidejte téma
Přidejte téma
Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků

Neregistrovaný uživatel

20.9.2011 10:20
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.144.229

Na Ifaunu chodím hlavně na koňarské fórum. Tady jsem zabrousila úplně náhodou s následujícím dotazem. Od podzimu 2012 budeme mít z důvodu hromadných výpovědí nájmů pozemků k dispozic 5ha pastvin. Co s nimi? U baráku máme koně, ty mají své pastviny, zatím dostačují. Přemýšlela jsem nad pořízením jerseyky na mléko (a nebo koz???) a 2 ks býčků masného plemene. Ptám se - může být jerseyka sama? Nevím, jak je to z hlediska welfare, ale u koní je to tak, že sám by se neměl chovat. Je to tak i u krav? Hypotetická situace - 5ha se rozdělí následovně: 1 ha jerseyka na pastvu, 2 ha býčci na pastvu, 2 ha na seno+přikoupení sena od dodavatele. Opět to beru ve srovníní s koňmi, kdy se na jednoho koně počítá 1ha (včetně sena na zimu). Nebude dělat kravka přes říji (snad se "tomu" tak říká i krav, pokud ne, tak se omlouvám za neznalost) neplechu, když bude v ohradě vedle býčků? Byl by někdo ochotný popsat průběh laktace?

Ohledně býčků - co je finančně efektivnější? Koupit kravku masného plemene a připouštět? Nebo koupit vyřazené kusy telat?

Omlouvám se, pokud je dotaz mimo realitu. smajlík

Neregistrovaný uživatel

28.9.2011 18:46
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.104.36

U krav se počítá cca hektar na kus, u jerseyky je to míň, aspoň u nás, tak kupte rovnou dvě.

Druha možnost je, kdyz píšete o masných plemenech si pořídit masné krávy chovné a mít je na telata která následně odchováte a porazíte nebo dále prodáte.

Kozy jsou pěkné potvory, když nemají pevnou a docela i vysokou ohradu, utečou kam se dá a všechno ožerou, byl bych spíš pro pořízení oveček, ty jsou nenáročné a kdyz se mají na čem pást neutíkají ani z ohrad, bacha na romanovky - ty jsou schopny překonat velmi vysoké ohrady.

Potom bych napsal můj vlastní postřech. Máme doma ovce,koně,krávu a kozu, vše je v jedné ohradě, mívali jsme to rozděleno vše zvlášť a každý měl ve své ohradě jisté nedopasky, které jsme pak museli posekat - rozhodli jsme se že pustíme vše dohromady a co nespase kráva to spase kůň a co nespase kůň dopase koza a ovce.:-):-):-)

Přidejte reakci

Přidat smajlík