Gekko petricolus

(Taylor, 1962) Tento druh gekona je rozšířen v jihovýchodní Asii, jmenovitě v Thajsku (provincie Uban) a Laosu. Taylor udává výskyt i na thajskokam...

(Taylor, 1962)

Tento druh gekona je rozšířen v jihovýchodní Asii, jmenovitě v Thajsku (provincie Uban) a Laosu. Taylor udává výskyt i na thajskokambodžské hranici.

Dorůstá velikosti 20–24 cm, samice bývají menší a tmavší. Zbarvení těla je světle hnědé až šedé, s množstvím nesymetrických skvrn, jež jsou u samic špinavě bílé a tmavé. Hlava, přední a zadní končetiny jsou světle šedé. Ocas je lehce pruhovaný, spodní část těla je špinavě bílá, zornička oka je vertikální. Prsty končetin jsou vybaveny přísavnými lamelami a zakončeny drápky. Samec je žlutý se sírově žlutými skvrnami. Z vlastní zkušenosti vím, že zbarvení je velmi proměnlivé a závisí spíše na podkladu, na kterém se nachází. Mohou být i světle šedí až tmavě hnědí.

Ve své původní domovině obývá pískovcové skály, po kterých se dokáže pohybovat velmi rychle. V případě nebezpečí překonává skokem vzdálenost několika desítek centimetrů, což mohu potvrdit. Aktivní jsou za soumraku a v noci.

Svůj párek mladých „Petriků“ jsem získal v říjnu 2003. Vzhledem ke způsobu života je třeba zřídit terárium vyšší než delší. Ty své jsem umístil do terária o rozměrech 30×30×60 (d,×h,×v). Zadní stěna je polepena kůrou, napříč teráriem je umístěn kořen a mnoho umělých rostlin, které poskytují dostatek úkrytů a působí dekorativně. Dno je pokryto rašelinou. Vyhřívání zajišťuje u stropu umístěná žárovka, která udržuje teplotu 24–30 °C. Noční pokles na teplotu pokojovou. Miska s vodou samozřejmě nemůže chybět, i když jsem z ní gekony ještě pít neviděl. Spíše olizují vodu, která ulpí na listech rostlin a stěnách terária po rosení.

„Petriky“ krmím převážně cvrčky, moučnými červy, v létě smýkaným hmyzem a občas mouchami. Vitaminovou směsí (VITAMIX REP) posypávám jen moučné červy (v misce). Ze cvrčků, smýkaného hmyzu a much většinou opadá dříve, než se k nim „Petrici“ dostanou. S rozmnožením zatím zkušenosti nemám. Literatura uvádí asi toto: páření předchází dvoření samce, který se ozývá tikavým zvukem. Vajíčka jsou v břiše samice dobře viditelná. Snůšku tvoří dvě, občas jen jedno vejce. Samice kladou ve 3–4týdenních intervalech vejce, která lepí na stěny terária. Délka inkubace je závislá na vzdálenosti od zdroje tepla a trvá 58–82 dnů. Dobře krmení dospělí jedinci mladým neublíží. Mláďata krmíme octomilkami a malými cvrčky.

Gekko petricolus je nenáročným a vděčným chovancem vhodným i pro začátečníky.

Po napsání článku jsem ve večerních hodinách pozoroval páření. Samec držel samici za hlavu a pokoušel se s ní spojit. Vše probíhalo na keramickém krytu žárovky asi v 00.30 a trvalo i s námluvami (imponováním samce) přibližně 15 minut. Samotné spojení trvalo jen krátce. Chovám více párů terarijních zvířat (krajty, hroznýše, chameleony a jiné), ale ti nedosahují dosud pohlavní dospělosti. U „Petriků“ by se jednalo o můj první odchov a tak doufám, že se zadaří.

Literatura: F. Szalay, B. Šenk – Chováme gekony

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (1x):

1
2
3
4
5

Autor textu a fotografií Václav Chaloupka

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře