Barevné formy Pantherophis guttatus (Elaphe guttata) Díl čtvrtý – Bloodred – Diffused


Barevné formy Pantherophis guttatus (Elaphe guttata) Díl čtvrtý – Bloodred – Diffused
Amelano Bloodred. Foto: Tomáš Stefek.
Amelano Bloodred mládě. Laik těžko rozezná Amelano od Amelano Bloodred. Foto: Tomáš Stefek.
Amelano Bloodred břišní strana. Foto: Tomáš Stefek.
Bloodred břišní strana.
Dvouletý Bloodred.
Pár Bloodred.
Půlroční mládě Bloodred.
Samice Bloodred.
Amelano Bloodred detail.
Bloodred detail.
Pewter detail.
Granit detail.
Obsah
  1. Přehled forem
  2. Další barevné formy

V dnešním díle se budeme zabývat barevnými mutacemi gutát, které vznikly kombinací s formou Bloodred. Krvavě červená barevná forma je jedna z nejzajímavějších barevných mutací Elaphe guttata. Tato specialita začala vznikat koncem sedmdesátých let minulého století na Floridě, když se chovatel Eddie Leach snažil docílit celočervených zvířat (jen s malým náznakem kresby) pomocí příbuzenské plemenitby v mnoha generacích a selektivním výběrem.

Použil na to hypererytrické gutáty, které se vyskytovaly v severovýchodní Floridě. Původně byla mláďata této formy vlivem imbreedingu málo životaschopná. V dnešní době, kdy se forma Bloodred přenesla do jiných barevných forem a rozšířila se základna nepříbuzných jedinců, již takové nebezpečí nehrozí.

Přehled forem

Klasičtí bloodredi jsou po vylíhnutí dosti podobní mláďatům přírodně zbarvených gutek, ale odborník je bezpečně pozná podle zbarvení hlavy a břišní partie. Během růstu a dospívání se červená barva „rozlévá“ po bocích a postupuje až na hřbet, kde obvykle zůstává náznak kresby. Bílá barva se soustředí na břicho, což je velmi zvláštní a jedinečné. V současné době se mnoho chovatelů domnívá, že pro krvavé gutaty by bylo vhodnější označení Diffused – rozptýlený. To lépe vystihuje zvláštní rozptýlený vzor u této formy, který se dědičně přenáší i do jiných barev, kde ovšem barva už není krvavá, jako u základní formy. V kombinaci s rozptýleným vzorem krvavých gutát jsou dnes známy tyto formy:
Amelano Bloodred (Fire) – kombinace Bloodred×Amelano. Tato nádherná zvířata jsou v mládí dosti podobná formě amelano, ale stárnutím se barva slévá dohromady, takže had působí jednobarevným dojmem. Hadům chybí černé barvivo melanin a v dospělosti mají jasně červenou barvu. Jedná se o jedny z nejpěknějších gutek, kde dospělá zvířata mají tak zářivou červenou, že se pro ně oprávněně vžil název Fire „Oheň“.
Hypo Bloodred – velice krásní hadi, u kterých je ještě mnohem více eliminováno černé barvivo než u klasické formy Bloodred a zvířata v dospělosti bývají jednobarevně červená. Je ale nutno podotknout, že takto mohou vypadat v dospělosti i někteří jedinci Bloodred. Hypo Bloodred vzniká kombinací Hypo×Bloodred.
Sulfur – kombinace tří recesivních vloh a to Bloodred×Caramel×Amelanistic. Tak jako u všech forem vzniklých křížením s Bloodredem i u této formy jsou mladá zvířata podobná na základní formu, ze které jsou vyšlechtěná (v tomto případě na Butter). Postupem času se projeví slévání sedel (hlavně boční kresba) do podkladní barvy, i když to není tak markantní, jako u základní formy Bloodred. Barva u formy Sulfur je žlutá až žlutohnědá.
Plasma (Levender Bloodred) – atraktivní hadi, kteří byli vyšlechtěni Richem Zuchowskim, jsou strašně proměnliví v závislosti na základní formě, která je už sama o sobě dost variabilní. Dospělá zvířata jsou stříbrošedá s fialovým nádechem. Sedla jsou ještě částečně vidět a jsou o něco tmavší než základní barva, boční kresba se stárnutím hada pomalu ztrácí a břicho je čisté s prorůstající základní barvou bez typických kostiček, což je jeden z hlavních znaků u všech forem Bloodred.
Pewter – krásní hadi, kteří vznikli jako vedlejší produkt při šlechtění Whiteout (Charcoal×Amelano×Bloodred). Zajímavostí je, že forma Pewter je daleko žádanější než Whiteout, ale je to tím, že Whiteout je v podstatě bílý nevýrazný had, který je ceněný spíše pro svou genetickou výbavu a Pewter je daleko atraktivněji zbarvená užovka v barvách stříbrošedé, kde boční kresba u některých jedinců mizí úplně a je znatelné jen částečné obroubení sedel šedočernou barvou. Zbarvení vyniká zvlášť na slunci, kdy had působí kovovým dojmem.Vzniká kombinací Charcoal×Bloodred.
Granit – u nás ještě málo rozšířená forma, která má základní barvu v šedivých odstínech, sedla můžou jít do odstínu hnědé a čím je had starší, mohou se objevovat žlutooranžové až růžové odstíny. Vzniká kombinací Anerythristic×Bloodred.
Whiteout – na této formě není nic extra zvláštního kromě genotypu. Fenotypově vypadá had stejně jako Blizzard, jen je vidět ještě jednolitější zbarvení a čisté břicho. Tato geneticky zajímavá zvířata by se snad mohli v českých odchovech objevit v příštím roce. Kombinace Charcoal×Amelanistic×Bloodred.
Avalanche – zvířata hodně připomínají Snowku, ale díky Bloodred genu se boční kresba rozptýlí a břicho zůstane čisté bez typických kostiček Tato forma vniká kombinací Anerythristic×Amelanistic×Bloodred.

Další barevné formy

Závěrem čtvrtého dílu bychom chtěli dodat, že se v současné době v USA a Evropě šlechtí další barevné formy Bloodredů. Bohužel zatím u nich nelze podrobněji popsat jejich barevný vzhled z důvodů malého počtu jedinců dané barvy (u některých se jedná pouze o páry). Jde většinou o mladá zvířata a zvlášť u forem vzniklých křížením s Bloodredem platí, že čím je zvíře starší, tím je pěknější a navíc mláďata vypadají odlišně od dospělých jedinců. Takže v podstatě ještě nikdo pořádně neví, jak budou daná zvířata v dospělosti vypadat. Každopádně lze říct, že všechny barevné formy „Bloodred“ patří k nejkrásnějším gutkám, a proto se všichni milovníci barevných gutek mají na co těšit. Mezi tyto novinky patří například Caramel Bloodred, Amber Bloodred, Goldust Bloodred, Light Bloodred, Opal Bloodred a další.

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (0x):

1
2
3
4
5


Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře