Gekoni a některé otázky k jejich chovu


Obsah
  1. Jak jsou gekoni velcí?
  2. Čím se živí?
  3. Potřeby gekonů v teráriu?
  4. Kterého si vybrat?

Tento krátký článek by měl posloužit jako oriantace pro ty začínající chovatele, kteří hledají nenáročné obyvatele svých terárií.

Jak jsou gekoni velcí?

Gekoni mohou dorůst podle druhu délky 35-400 mm. Nejmenším z nich je sphaerodactylus parthenopion dorůstající právě kolem oněch zmíněných 35 mm. Největšími žijícími druhy jsou Rhacodactylus laechanus s délkou až kolem 38 cm a Gekko gecko dorůstající kolem 35 cm. Ještě větší byl, dnes již vyhynulý, 62 cm dlouhý Hoplodactylus delcourti.

Čím se živí?

Základní složkou potravy všech gekonů je živý hmyz, který předkládáme dospělým zvířatům zpravidla 2-3krát týdně, mláďatům a malým zástupcům čeledi 1-2krát denně. Někteří z gekonů jsou schopni pozřít i mláďata myší, jiným je vhodné doplňkově dávat měkké ovoce a šťávy na bází medového nektaru.

Potřeby gekonů v teráriu?

Obecně lze říci, že pro běžně dostupné druhy gekonů se používá čtvercových terárií o hraně 50 cm vyhřívaných žárovkou 25 W na průměrných 27-28 st. C (ve dne). Za podklad je vhodné použít písek, případně směs písku a např. lignocelu, rašeliny, apod. Součástí zařízení by měl být kámen, pokroucený kořen, mělká miska s vodou a vlhčený kout. Terárium každý večer porosíme. V takovéto ubikaci můžeme chovat gekony druhu Gekko gecko, Gekko vittatus, Eublepharis macularius, Tarentola sp. apod. Pro náročnější gekony je pak nutné zajistit podmínky vycházející ve větší či menší míře z biotopu, v němž se daný druh vyskytuje. Zpravidla se mírně mění rozsah teploty a vlhkosti.

Kterého si vybrat?

Pro začátečníka je nejlépe orientovat se podle nabídky na trhu zvířat. Zjedodušeně se dá říci, že ty nejčastěji nabízené a nejlevnější druhy jsou pro začátek nejvhodnější. Ne snad že by se o ně člověk nemusel postarat stejně jako o gekony drahé, ale právě ta nabídka a cena dává chovateli možnost kdykoliv sehnat další zvířata do svého chovu. Zároveň to napovídá i něco o tom, že jejich množení nebude tak nesnadné a zkušenosti ostatních chovatelů budou také dostupnější.

Z menších je tedy vhodné začít např. druhy Tarentola mauritanica, Gehyra mutilata, Hemidactylus turcicus, z větších pak Gekko gecko, Eublepharis macularius, případně Phelsuma madagascariensis. Samozřejmostí by mělo být, že ten kdo se začne chovem zabývat, bude se snažit získat informace další a to především ty, jež se vztahují k zrovinka těm jeho gekonům. Věřím, že si tahle nenáročná a vděčná zvířátka brzy oblíbíte.

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (8x):

1
2
3
4
5