Eva Nohelová

Eva Nohelová

V 15 letech jsem si na první prázdninové brigádě vydělala na svého prvního vlastního psa – německého ovčáka jménem Baby z Marieny a stala se velmi aktivním kynologem zaměřujícím se na všestranný výcvik psů (stopa, poslušnost, obrana) na cvičišti psů v Českém Těšíně. Z první výplaty v práci jsem si koupila druhého psa, rotvajlera. Od té doby počet mých psů byl vždy mezi počtem dva až pět. Ve svém mladém věku jsem se účastnila mnoha závodů, především poslušnost + stopa s německým ovčákem, rotvajlerem a jedním z prvních malinoisů v ČR. Od mého teenegerovského věku jsem vždy měla najednou víc plemen různých ras, nejčastěji však ovčácká plemena.

Jako náctiletá a vlastně po celou dobu mého bydlení v Českém Těšíně, jsem na cvičišti psů trávila minimálně 5 dnů v týdnu. 

V 18 letech jsem se stala předsedou v ZKO v Českém Těšíně a tuto funkci zastávala asi 8 let. Od 17 let jsem se stala výcvikářem a po dobu asi 20 let se věnovala zejména výcviku poslušnosti, a také přípravě nejrůznějších plemen ke zkouškám obsahující poslušnost, stopu, případně obranu.  

Několik psů jsem podle svého volného času soukromě cvičila a předávala „hotového rodinného poslušného psa“. Bavila mě různorodost povah i různorodost plemen. 

Byla jsem jedním ze dvou pořadatelů prvních Výstav voříšků a závodů v Ovladatelnosti psa. Dále jsem také byla pořadatelem Oblastní výstavy psů v Českém Těšíně v 90. letech.

Ráda jsem vždy navštěvovala výstavy psů, především jako divák, občas i jako vystavovatel. Nikdy jsem se nezaměřovala na chov psů. Jsou to pro mě hlavně kamarádi, proto za téměř 35 let aktivního života se psy jsem odchovala jen 4 vrhy v chovatelské stanici „Lachesis“, plemena: šeltie, kavalír king charles španěl a malý hrubosrstý vendéeský baset. 

Po odstěhování do Albrechtic (okr. Karviná) jsem začala provozovat psí hotel a několik let vlastní cvičiště psů v Albrechticích. Zároveň jsem si koupila dva koně. Časem jsem se zaměřila čistě na individuální výcvik psů. Po 20 letech existence mého psího hotelu, jsem jeho provoz v roce 2019  pro nedostatek času ukončila. Pejsky dnes hlídám pouze svým dobrým známým a lidem, kteří své pejsky ke mně dávají již dlouhá léta a všichni se navzájem dobře známe.    

S přibývajícími roky však začali přibývat koně a náročnost tohoto koníčku pobrala většinu mého volného času. Brzy se výcvik koní a jezdců stal mým hlavním zaměstnáním a rozkvět a prosperita jízdárny Pohoda v Albrechticích s 26 koňmi byli mou životní náplní téměř 24 hodin denně. Tím se bohužel výcvik psů dostal na druhou kolej a tuto činnost provozuji již jen ve velmi omezeném množství a věnuji se spíš jen svým pěti psům: šeltie (14 let), australský ovčák (11 let), border kolie (9 let), kavalír king charles španěl (6 let) a moskevský strážní pes (1 rok).

V roce 2003 ve Vydavatelství Dona mi vyšla kniha „Poznej a vychovej svého psa“ a v roce 2013 ve vydavatelství Plot kniha „Retrívři a vodní psi“. Několik článků jsem publikovala ve Zpravodajích některých pracovních plemen, v Pes přítel člověka.

20 let spolupracuji a píši pro časopis Fauna.