Jaroslav Monte Kvasnica

Jaroslav Monte Kvasnica

Jaroslav Monte Kvasnica, narozený 15. 12. 1953 v Brně, je spisovatelem, publicistou, cestovatelem a bývalým vrcholovým horolezcem. Po studiích na filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně (obor: čeština - bulharština) pracoval jako manažer divadel a hudebních skupin, jako dělník na archeologických vykopávkách, jako závozník, horský nosič ve Vysokých Tatrách, textař, trenér saňových psů a byl zaměstnán jako novinář a reportér v celé řadě deníků a časopisů. Pracoval jako redaktor, scénárista a režisér Cable Plus (je autorem několika desítek scénářů publicistických filmů, které i režíroval) a později jako sportovní redaktor v TV Nova pro jižní Moravu.

V roce 1978 vydal v nakladatelství Blok básnickou sbírku Zátiší s hadem, v roce 2002 v nakladatelství DONA knihu Běh s "vlky" aneb Canicross (o canicrossu, skijöringu, dog-packingu, pulce a dogtrekkingu - sportu, který sám vymyslel a založil). V roce 2009 vydal v nakladatelství Élysion knihu Krajina s vlky - Rapsodie šedých stínů, v témže roce Krajina s vlky - Hobna za přízrakem Gévaudanu, v roce 2011 knihu Jantarové oči a v roce 2013 Vlci přicházejí s větrem (všechny tituly v nakladatelství Élysion). Časopisy Pro volný čas, s. r. o. vydaly jeho elektronickou knihu Dialogy se psy.

V posledních dvaceti letech se naplno věnuje volné publicistické a spisovatelské tvorbě a své celoživotní lásce - vlkům, za kterými putuje se svými psy ve "vlčích" evropských, asijských a amerických krajinách. Je duchovním otcem projektu Terra luporum (Krajina vlků), který si vytkl za cíl rehabilitovat vlka v očích veřejnosti, spolupracuje s vlčími hlídkami hnutí DUHA a se správou Chráněné krajinné oblasti Beskydy a jiných chráněných oblastí na mapování výskytu velkých šelem. Je rovněž členem Czech Wolfs Friend Association.

Zúčastnil se řady horolezeckých expedic a trekkingových výprav např. na Kavkaze, Pamíru, Altaji a Ťan šanu, v Alpách a Pyrenejích, v Sierra Nevadě, na Sibiři, Aljašce, Kamčatce atd. Kde to situace dovolovala, byli mu na jeho cestách vždy společníky i jeho psi. Kynologií se aktivně zabývá již více než pětapadesát let.

Je kmenovým autorem časopisů Fauna, Psí kusy, Příroda Wildlife, Dobrodruh a Svět psů, jeho reportáže, odborné a publicistické články a eseje najdeme v časopisech Pes přítel člověka a Psí sporty, v někdejším časopise Dog trail, History revue, Lidé a země (i ve slovenské verzi), Outdoor, Koktejl, Naše příroda, 100 + 1 zahraničních zajímavostí a na internetovém portálu iDnes atd.Rovněž publikuje ve slovenském časopise Život so psom, v Kynologické revue a v americkém časopise Sled Dog Sport.

V současné době pracuje na páté knize své vlčí pentalogie a na knize o přírodních skvostech naší republiky.