Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Nebuďte lhostejní k preventivnímu očkování proti moru a myxomatóze!
Sdílet:

Nebuďte lhostejní k preventivnímu očkování proti moru a myxomatóze!

Králíci
Nemoci

Nebuďte lhostejní k preventivnímu očkování proti moru a myxomatóze! Na úvod: Co je mor králíků a myxomatóza? Mor králíků: (hemorhagický z...

Na úvod: Co je mor králíků a myxomatóza?

Mor králíků: (hemorhagický zánět plic). Onemocnění s velmi rychlým průběhem, mnohdy hynou všechna nemocná zvířata. Velmi krátká inkubační doba. Králíci hynou v křečích s příznaky dušení. Nemoc postihuje všechna zvířata od věku 30 dní. Onemocnění je přenášeno přímým kontaktem nemocných a zdravých zvířat, chovatelskými pomůckami, ale především bodavým hmyzem. Preventivní ochrana je základ pro zdravý chov. Provádíme dezinfekci, očkování a zamezíme přístupu bodavého hmyzu ke zvířatům.

Myxomatóza: Velmi nakažlivé, většinou akutně probíhající onemocnění králíků. Většina postižených zvířat hyne. Nemocní králíci mají uzlovitá zduření (velikosti hrachu) v podkoží hlavy, na boltcích, pyscích, v okolí nosu a často také v krajině pohlavních orgánů. Nákaza se šíří jako u moru králíků.

Zdrojem obou nákaz, bývají divocí králíci a ty chovy, jejichž nezodpovědní chovatelé nenechali zvířata preventivně naočkovat.

Šíření nákaz může být zapříčiněno a umožněno (jak už bylo uvedeno), bodavým hmyzem, především komáry. V těle hmyzu se může virus udržovat až po dobu 8 měsíců, k nakažení králíka stačí pouhé jedno bodnutí! V králičích kůžích usušených na vzduchu se virus udržuje až 10 měsíců.

Preventivní očkování králíků vám provede každý veterinář. Ze své zkušenosti mohu doporučit kombinovanou vakcínu z názvem PESTORIN MORMYX proti moru i myxomatóze. Cena je dostupná pro každého chovatele a zpravidla činí 8-12 Kč za králíka. Nástup imunity je 3-7 den po vakcinaci, ale plnohodnotná imunita je za 2 až 3 týdny.

V jakém věku očkovat?

Optimální stáří pro primovakcinaci je 10 týdnů a revakcinace za 6 měsíců. Poté dodržovat šestiměsíční intevaly v revakcinaci. Při nepříznivé nákazové situaci provádíme primární vakcinaci v 6. týdnech, revakcinaci v 10. týdnech a v 6 měsíci revakcinace. A další šestiměsíční intervaly v revakcinaci.

Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, je nutné dodržování šestiměsíčních intervalů v revakcinaci.

Mnoho chovatelů se mýlí, že stačí králíky očkovat jen jednou ročně vždy na jaře. Poté, když se vyskytne nákaza se diví a nadávají, když vidí uhynulá zvířata. V mnoha případech se očkuje v dubnu na jaře, poté mnoho chovatelů nakupuje nová zvířata, popř. se zúčastňuje výstav. Nastane měsíc říjen a najednou začnou králíci hynout a zbytečně tak chovatelé dávají za vinu veterináři, ve vedlejším případě kritizují očkovací látku, že je neúčinná. Tento případ má za následek nedůvěru k očkování a mnoho chovatelů dále zvířata neočkuje.

Kde je chyba? Jedině v chovateli, protože imunita po vakcinaci přetrvává 4-6 měsíců. Z toho vyplývá, že je nutná revakcinace.

Na závěr: Myslím si, že investice do očkování se vyplatí a každému chovateli se vrátí v podobě odchovů a pohledu na zdravá zvířata. Králíky chovám od dětství, zažil jsem mnoho nákaz a neznám situaci, při níž bych zaznamenal jakékoli úhyny.

Mnohým mladých chovatelům, doporučuji členství v ČSCH a následně se přihlásit do klubu chovatelů, kde rádi přivítají všechny, kteří se chtějí zabývat problematikou chovu králíků.

Výhodou organizovaného členství je také hromadné očkování zvířat, kdy veterinář navštíví chovatele přímo doma a může zhodnotit celkový zdravotní stav zvířat, popř. přijít na další veterinární nedostatky, které by v dalším chovu mohly dělat neplechu.

Autor textu: Václav Kudělka
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru