Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Chov papoušků rodu Psittacula (alexander)
Sdílet:

Chov papoušků rodu Psittacula (alexander)

Na chov různých druhů alexandrů, zejména však malých, které nyní chovám v různých mutacích, jsem v plné míře přešel asi před patnácti lety.

Jak má vypadat voliéra?

Ptáci jsou ve voliérách s vnitřním vytápěným prostorem, který má rozměry v. 2 m, š. 1,1 m, d. 0,75 m. Venkovní část voliér má rozměry v. 2,2 m, š. 1,1 m, d. 2,5 m z toho je 1 m zastřešený. Dnes vím, že tyto rozměry voliér nejsou pro chov papoušků ideální, ale v době kdy jsem voliéry stavěl, byly považovány za dostačující. Ve vnitřní části jsou umístěny svislé budky o rozměrech 30 x 30 x 70 cm, vletový otvor má průměr 8 cm a ve spodní části, 10 cm od dna, jsou kontrolní dvířka, do budky dávám 5cm vrstvu hoblin. V době chovné sezóny provádím kontrolu budek denně, ptáci si na toto zasahování do jejich soukromí zvykli a nečiní jim to žádné potíže. Jakmile zjistím, že se některý pár připavuje k hnízdění, začnu postupně prodlužovat den umělým osvětlením až na 18 hodin (od 4 hodin ráno do 22 hodin večer), zároveň zvýším teplotu z 5 stupňů na 15 stupňů.

Krmné složky

Základní složkou krmení je slunečnice a oves, tyto dvě složky mají ptáci po celý rok v automatických krmítkách:

- míchanice - jejím základem je buchta dle receptu př. Víta, který před mnoha lety publikoval v odborném časopise. Myslím, že se na mne nebude zlobit, když tento recept uvedu znovu, příprava je velice jednoduchá. Potřebujeme 1 kg polohrubé mouky, 10 vajec, 1 kostičku droždí a jodizovanou sůl - z droždí připravíme kvásek, který zpracujeme s moukou, vejci a 1 polévkovou lžící jodizované soli na řidší těsto (případně použijeme trochu teplé vody nebo mléka), necháme asi 1 hodinu vykynout, pak těsto dáme na vymazaný a moukou vysypaný plech, pečeme 45 minut. Takto upečenou buchtu necháme 2-3 dny vyschnout a na druhém struhadle rozstrouháme.

Příprava míchanice - 1 čajový hrnek buchty, 1 čajový hrnek drcených skořápek, 1/2 sáčku ovesných vloček, polévková lžíce Konvitu, Plastinu, kostní moučky, česnekového prášku, droždí TEBI (v současné době se těžko shání), 1 čajová lžička Roboranu, Supervitu, jodizované soli, 3 natvrdo uvařená vejce, 4-5 mrkví, vejce a mrkev rozstrouháme nahrubo a vše řádně promícháme. Jeden chovný pár dostává dvě vrchovaté polévkové lžíce této míchanice.

Dále klíčené zrní - pšenice, slunečnice, oves, kukuřice. Řádně propláchnuté zrní (vždy pouze 1 druh) nechám 24 hodin máčet ve vodě, poté opět řádně properu a nechám 24 hodin klíčit.

Jablka, mrkev, dětské piškoty, v létě co roste na zahradě (ovoce, zelenina, kopřivy, bodlák a hlavně pampeliška), klasy pšenice a kukuřice v mléčné zralosti.

Vlastní krmení

V chovné sezóně - což je u alexandrů převážně leden až květen - každý druhý den míchanice a klíčené zrní, mezi tím mrkev a jablko (čtvrtka jablka na 1 ptáka), každý den ráno a večer 3 navlhčené dětské piškoty v mléce.

Mimo chovnou sezónu - 1x týdně míchanice a klíčené zrní, každý den něco ze zahrady, pampelišku stále.

I když alexandři neseberou to, co jim spadne na zem, přesto vždy v květnu a listopadu jim preventivně podávám injekční stříkačkou, přímo do volete Nilverm na odčervení.

Vím, že můj příspěvek může vyvolat mnoho polemik, ale mě se tento způsob chovu osvědčil a nemám prakticky žádné úhyny. Zároveň věřím, že může pomoci začínajícím, ať již mladým chovatelům, nebo těm zkušenějším, kteří se rozhodnou pro chov tohoto nejkrásnějšího papouška, který je vždy, pokud o něho řádně pečujeme, uhlazený, má nádhernou postavu a krásně zbarvené peří.

Autor textu: Jiří Novák
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru