Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Bylinky jako lék
Sdílet:

Bylinky jako lék

Nepochybuji o tom, že mnohý z našich chovatelů již vyzkoušel ve své praxi některý druh bylinek ať již k prevenci nebo léčení ptáků. V časopise "Der Vogelfreund" z července 1998 je napsáno, že se dr.Classen zabývá touto otázkou na vědeckém podkladě. "Návrat k přírodě" je všeobecným trendem při podávání hlavního krmiva i veškerých ostatních doplňků výživy. Při zdravotních problémech i nemocech andulek se doporučuje sáhnou do "bylinkové lékárny".

Parazité nesnášejí česnek

Připomeňme, že výskyt ojedinělých parazitů v organismu je únosný, ale masový výskyt může být nejen rušivý, ale může ohrozit život ptáka. Jedno je však parazitům společné, že totiž nesnášejí česnek. Ten je přírodním prostředkem proti ektoparazitům a měl by být častěji používán, než je dnes obvyklé. Pro svůj nepříjemný pach nemá česnek mnoho příznivců. Pokud ovšem použijeme česnek sušený, jsou jeho výpary mírné a pro většinu chovatelů únosné. Totéž platí i pro používání tabletovaného česneku.

Specielně v chovu ptáků lze použít, říká dr. Classen, sušenou nebo granulovanou směs z česneku, póru, celeru a cibule. tato směs se dá do vody /přijme asi šestinásobek obsahu/ a ptákům poté podává v tomto stavu nebo se zamíchá do vaječné míchanice. Eterické oleje, ve směsi obsažené, působí pozitivně na trávení, neboť citlivě čistí trávící systém.

Sušená granulovaná mrkev nebo vrbová kůra

Dalším zajímavým produktem je sušená granulovaná mrkev. Chová se podobně jako směs zeleninová a také se podává v nabobtnalém stavu. /pozn. o granulované mrkvi jsem již v odborném tisku četl. Byly zdůrazňovány přínosné vlastnosti. Zda se již dostal tento produkt na trh se mi nepodařilo zjistit/. Mrkvi se m.j.přisuzuje vlastnost vypuzování střevních parazitů, výborně se osvědčila jako první pomoc při průjmech, ovlivňuje látkovou výměnu i tvorbu peří.

Nejednou již bylo řečeno, že nemocem je třeba předcházet. Např. proti kokcidiím se doporučuje čaj z vrbové kůry. Dále se nabízí čaj ze čtyř druhů kůry a to z vrby, břízy, dubu a jilmu. Čaj uvolňuje z oranizmu hleny, se kterými odchází i nežádoucí cizopasníci. Čaj z květů měsíčku zahradního je doporučován jako prevence proti trichomoniádám. Čaj z jitrocele se osvědčuje pro podporu a tvorbu imunitního systému.

Bylinkové čaje

V SRN /možná v současné době i u nás/ jsou v prodeji i jiné druhy bylinkových čajů. O jejich složení a určení přineseme zprávu příště.

Všechny druhy bylinkových čajů mají nesporné léčivé účinky. Při výběru druhu a systematickém používání v klidovém období, které je pro všechny andulky velkou zátěží, se docílí upevnění zdraví a předejde se případným úhynům v tomto ročním (obvykle se jedná o zimní měsíce) období.

Všem zájemcům o tuto problematiku vřele doporučuji seznámení se s návody na přípravu bylinkových čajů z knihy Waltra Wienera "444 rad pro chovatele cizokrajného ptactva".

Autor textu: (FA)
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru