Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Na návštěvě v Herzbrucku
Sdílet:

Na návštěvě v Herzbrucku

Při zpáteční cestě z Bavorské výstavy jsme navštívili chovatele v městečku Herzbruck. Protože jsme v tomto městě ještě nebyli, dohodli jsme se telefonicky, že nás tento chovatel počká u benzínové pumpy a potom odvede do svého zařízení. Již při příjezdu nám bylo jasné, že jde o areál místního spolku. 

Cena vs. kvalita

Tento spolek sdružuje cca 100 členů. A má otázka směřovala k činnosti, protože součástí areálu je i klubovna, kde se chovatelé scházejí. Byl jsem překvapen, že skutečně činných chovatelů je pouze deset. A tak při pohledu na naše organizace, kde je členů podstatně méně, vyzní aktivita ve prospěch našich chovatelů. Při pohledu na areál a chovatelské zařízení je vidět velký nepoměr ceny (krmiva,materiálu) k platu, kdy v přepočtu na naše poměry jsou ceny velmi nízké. A to nemluvím o zaručené kvalitě krmiv a obrovské paletě v nabídce. Jen pro porovnání šestikotcová králíkárna - klasická dřevěná stála 1200 marek, včetně kompletní výbavy - krmítka, plastové trusníky, rošty, napáječky, včetně nátěru. Nevím, kolik by tato králíkárna stála u nás.

Návštěva chovatele Dietera Rotha

My jsme navštívili chovatele Dietera Rotha, kde náš zájem směřoval na králíky české černopesíkaté. Samozřejmě jsme chtěli také nějaké Čp dovézt. Při stupu do samotného zařízení jsem byl překvapen čistotou a na první pohled líbivými králíky. V tomto zařízení stálo odhadem 60 kotců, což není mnoho, protože kromě již zmíněného plemene pan Roth choval i králíky zakrslé divoké, hermelíny červenooké a zakrslé černopesíkaté. Jak sám řekl, ve vrhu nechává 5 - 7 mláďat, ale i méně. Mě udivila skutečnost, že všechna zvířata mají výbornou záď. Tato je prioritou většiny německých chovatelů a jak sám chovatel řekl, zvíře s vystouplými kostmi není do chovu vůbec zařazováno. Když si k tomu připočteme i kvalitní krmení není divu, že je ve SRN tolik pěkných zvířat. Důslednost vyřazování nekvalitních a netypických jedinců vede k zlepšování chovů. U tohoto chovatele jsem neviděl králíka, který by neměl perfektní typ. Podle jeho slov chovatelé ustoupili od zamýšleného prodlužování uší u zakrslíků. A tak jsem u něj viděl samičku, která daleko typem předčila samečky a bez problémů odchovávala mladé. Právě chov králíků zakrslých divoce zbarvených byl vynikající.

Chovatel nám prodal 1,1 černopesíkatý

Jak jsem již naznačil, chovatel nám prodal 1,1 černopesíkatý za solidní cenu a ve výborné kvalitě, kde kromě již zmíněné typičnosti a tvaru, vynikala i srst svojí hustotou. Také podsada byla čistě bílá u všech předvedených zvířat. Pokud si vzpomínám, na loňské bavorské výstavě, byla zašedlá podsada u většiny vystavených zvířat. Snahou německých chovatelů je založit klub chovatelů tohoto králíka, podobně jako je tomu u nás. Bohužel malé rozšíření tohoto plemene u nás, má počátky v neochotě některých členů klubu přenechat solidní králíky a raději je porazí aby neměli na výstavách konkurenci. Zde by si chovatelé měli vzít příklad z chovatelů v SRN. Zájem o chov králíka černopesíkatého je značný, žel není u nás chovný materiál. Jde o plemeno líbivé a vhodné ke kožešnickému zpracování.

Každá diskuse o chovu či návštěva samotného chovatele přináší nová poznání. O to více, že se nám věnoval pro nás neznámý chovatel ze zahraničí. Každý z nás si něco pro své chovatelské hobby odnesl a nelitoval daleké cesty.

Autor textu: Milan Jedlička
Autor fotografií zdroj: Jiří Jahoda
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru