Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Forticoat NL
Sdílet:

Forticoat NL

V prvních dnech měsíce září minulého roku mne upozornil místní chovatel drůbeže a králíků a dealer fy Biofaktory Praha (často inzeruje na stránkách Fauny) na holandský přípravek Forticoat, který se nyní prodává v ČR v malém balení 250 ml za 80 Kč. Jedná se o tekutý dietetický přípravek s antimikrobiálním účinkem.

Forticoat ve velkochovech

Částečně jsem byl o Forticoatu informován z dosti podrobného článku uveřejněném v časopise Chovatel 8/2001. Přiznávám se, že jsem dosti váhal zda mám přípravek zakoupit a následně aplikovat mým malým papouškům. V dřívější odborné literatuře jsem totiž nenašel, že by některý prodávaný přípravek pro okrasné a exotické ptáky obsahoval celou řadu kyselin, jako Forticoat - kyselinu sorbovou, mravenčí, octovou, mléčnou, propionovou, citronovou, dále propionát a mravenčan amonný, mono- a diglyceridy mastných kyselin.

Rozhodl jsem se vyžádat si od dovozce přípravku fy NOAC ČR, Praha další informace a materiály. Velmi mne potěšilo, že mému přání bylo obratem vyhověno.

Forticoat se plně osvědčil ve velkochovech. Je to synergická směs organických kyselin, vitamínu C a extraktu z kvasnic. Podporuje trávení, chrání před zažívacími problémy, působí proti průjmům, udržuje hygienu napáječek. Je určen pro selata, králíky, morčata a ostatní hlodavce, kožešinová zvířata, psy a kočky a také pro okrasné a exotické ptáky.

Pro období zvýšených stresů

Používá se v obdobích zvýšených stresů (např. změny krmné dávky, transport, klimatické změny, odstavování mladých apod.) případně léčebně k potlačování průjmových onemocnění způsobených krmivem nebo dalšími stresovými faktory. Velmi účinně se projeví při léčbě infekčního onemocnění trávicího traktu jako doplněk léčby antibiotiky, např. tetracyklinem, penicilinem ap.). Při léčbě sulfonamidy nelze Forticot používat. Použití v kombinaci s léčivy případně s injekcemi se doporučuje konzultace s veterinárním lékařem. Doba použitelnosti (exspirace) přípravku uváděnou na obalech je nutno dodržovat.

Aplikace acidifikátoru Forticoat drůbeži a nepochybně také chovaným ptákům je v zásadě možná dvěma způsoby - v krmivu a ve vodě. Krmivo je jako zdroj kontaminace méně rizikový. Při přípravě roztoku je nutno dbát opatrnosti, aby se chemikálie nedostala do očí. Při potřísnění kůže se musí postižené místo opláchnout vodou. Ochrana před dětmi je samozřejmostí. Forticoat je nutno skladovat v chladnu.

Ve vodě je aplikace jednoznačně vhodnější, protože ovlivňuje dvě věci - dezinfikuje napáječky (napájecí systém ve velkochovech) a usnadňuje podávání přípravku. Pokud jde o dávkování, výrobce doporučuje pro prevenci 1,5-2 ml/l vody, k léčbě průjmů 2-3 ml/l vody.

Když jsem si Forticoat kupoval, doporučoval mi dealer aplikaci po dobu 10 dnů nepřetržitě. Ale jak dál?)

Doporučené podávání

Paní MVDr. J. Paulová od fy Noack doporučuje podávat přípravek Forticoat preventivně 2-3x týdně. Pokud by ptákům nevadila kyselost, bylo by nejlépe upravenou vodu (1 ml/l) dávat nepřetřžitě a dvakrát v týnu dát dávku vyšší, tedy 2 ml/l.
Jak jsem již uvedl, v prvné fázi jsem od 24. 9. 01 začal přípravek na radu dealera dávat 10 dnů. Ptáci byli v pohodě a proto jsem se rozhodl pro tento systém:

pondělí Forticoat
úterý Promotor L
středa čistá voda
čtvrtek Forticoat
pátek Promotor L
sobota střídavě vitamin K1 a A
neděle voda

Dnes, kdy uplynulo již cca 5 měsíců od doby zavedení tohoto systému, pozoruji, že jsou moji papoušci v dobré kondici.

Získal jsem informace, že na ptačí burze v Týništi n. O. (24.2) byl Forticoat nabízen prodejci a chovatelé ho zakrátko zcela vykoupili. Bylo by jistě ku prospěchu věci, kdyby všichni, kdo budou přípravek Forticoat NL ptákům dávat, sdělili po čase své zkušenosti čtenářům Fauny. Samozřejmě budou vítané zkušenosti s aplikací i jiným chovaným zvířatům.

Také redakce zpravodaje Fauna může své odběratele ujistit, že když získá nové poznatky z používání Forticoatu NL, opět je zveřejní.

Na doplnění ještě uvedu, že v německém měsíčníku AZ/82 Nachrichten, popisuje chovatel Linnemann, že svým zvonohlíkům žlutobřichým /Serinus flaviventris/ již po léta s úspěchem dává k pití čistou dešťovou vodu s přídavkem vinného nebo ovocného octa. Dávka 15ccm na 5 litrů vody. Tyto druhy octů podporují látkovou výměnu v tělě ptáků. Obsahují vedle jiných důležitých minerálií také hodně draslíku, který podporuje tvorbu peří.

Autor textu: Rudolf Vít
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru