Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Žízeň
Sdílet:

Žízeň

Koně
Krmení

Určitě jste každý ne jedenkrát za život poznal, co je to pořádná žízeň. Můžete si být jisti, že i váš přítel kůň poznal totéž. Ten je ale odkázán...

Určitě jste každý ne jedenkrát za život poznal, co je to pořádná žízeň. Můžete si být jisti, že i váš přítel kůň poznal totéž. Ten je ale odkázán na vás majitele, a proto vám přinášíme několik rad, kterými by jste se měli řídit při péčí o vašeho věrného čtyřnohého kamaráda.

Voda by měla být v každém případě zdravotně nezávadná a samozřejmě čistá. Koně jsou v tomto ohledu velice čistotná zvířata a je dokonce známo, že by společně nepili z jednoho žlabu s jinými zvířaty. Ideální teplota vody je mezi 10 a 12 stupni celsia. Voda, která je chladnější než uvedená, může u koní způsobit trávící problémy. Zatímco teplejší voda koně moc neosvěží. Pokud chcete slyšet reálná čísla, tak tady jsou.

Denní dávka vody pro koně představuje zhruba 4 až 6 procent z jeho živé hmotnosti, což v přepočtu znamená, že u koně vážícího zhruba 500 kilogramů je to 20 až 30 litrů vody za den. Samozřejmě, že tyto ukazatele může ovlivnit jak věk koně tak klimatické podmínky či pracovní zátěž, ve které se nachází.

Lidé žijící po staletí v poušti říkají, že nadměrné pití před prací v horku není dobré, protože způsobuje pocení, únavu a rychlé vyčerpání. To samé platí i u koní. V zimním období by se nám mohlo zdát, že koně nepotřebují tolik pít. Ale opak je pravdou. Dokonce pokud teploty poklesnou hluboko pod stupeň mrazu může se spotřeba vody dokonce zvýšit. Pokud se za velkých mrazů rozhodnete koním podávat tak zvaný nápoj (tedy studenou vodu smíchanou s teplou abyste dostali vodu správné teploty), dávejte veliký pozor na to, aby voda byla odražená neboli vlažná. Teplá voda by se pro vaše koně mohla stát životu nebezpečnou.

Pro každého koně představuje dávka pitné vody jiné množství, které bývá u hřebců vyšší než u klisen. Takže pokud si to shrneme, je důležité pečovat o zdroje vody pro napájení koní. A proto kontrolujte denně napájecí zařízení ve stájích, zda-li je funkční a nebo není zaneseno. Pokud chováte koně pastevně a jsou odkázání na přírodní zdroj vody jako je třeba potok, kontrolujte napajedlo zdali v letních obdobích nevyschlo a v zimě zase nezamrzlo a samozřejmě čistotu napajedla pečlivě hlídejte po celý rok.
(převzato z časopisu Český reiner)
Autor textu: Svatopluk Taufer
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru