Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Kamerunská koza
Sdílet:

Kamerunská koza

Ovce, kozy
Všeobecné

Toto plemeno koz pochází ze severní Afriky, kde spásá nejskromnější rostlinný pokryv na okraji saharské pouště. Tam, kde se již ovce neuživí, protože spásají pouze trávu, tam kozy spásáním křovin akácií a trní najdou ještě dostatek potravy. Touto svou činností podporují erozi půdy a přispívají k rozšiřování pouště až o 10 km za rok.

Chov u nás

To se samozřejmě netýká chovu těchto koz v evropských podmínkách. U nás byly tyto kozy chovány nejdříve v zoologických zahradách a protože se snadno a rády rozmnožují, dostaly se i do soukromých chovů. V opačném případě byly zkrmovány v zoo masožravcům.

Popis

Toto plemeno dosahuje váhy 10 až 12 kg, je výhradně černé barvy a pohlavně dospívají velmi brzy (5 až 6 měsíců). Za příznivých podmínek může mít kozička ještě v tomto roce, co se narodila, vlastní kůzlata. Kůzlata (1 až 3) se rodí matce po březosti trvající 150 dnů a kůzlata se rodí v průběhu celého roku. Mléko kozy slouží pouze pro výživu kůzlat.

Potrava

Tyto kozy dokáží využít k obživě i rostliny, které by ostatní zvířata nesežrala, takže je lze využít k vypasení skládek, rumišť, zanedbaných a opuštěných zahrad a sadů. Kozy jsou býložravci - přežvýkavci, které buď celoročně krmíme senem nebo se v létě pasou. Jako přídavek dáváme mačkaný oves, tvrdé pečivo, mrkev, jablko, brambor. Důležitá je kamenná sůl s obsahem mikroprvků. Veterinární péče spočívá 2 x ročně v odčervení, zbavení se zevních parazitů a úpravě paznehtů.

Je třeba mít na paměti, že tyto kozy jsou velmi temperamentní a pohyblivé, proto je třeba zmíněný pozemek řádně oplotit, aby kozy neudělaly škodu nám nebo sousedům na jiných pozemcích.

Autor textu: Radim Holovský
Autor fotografií zdroj: Radim Holovský
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru