Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Aplikace léků
Sdílet:

Aplikace léků

Kočky
Nemoci

Kočky jsou svéhlavá zvířata a ne vždy sebou nechají lehce manipulovat. Mají ostré drápy a zuby, jsou velmi mrštné a pohyblivé a tyto své dovednosti umí velmi obratně použít proti člověku. Jak aplikovat kočce léčiva doma, vám předvede zvěrolékař při ošetření kočky.

Pytlík s tkaničkou u krku

Nejlépe je kočku umístit do pytlíku s tkaničkou u krku, pak je možno lehce fixovat hlavu a aplikovat léky do očí a uší. Mírným stiskem čelistních kloubů donutíme kočku k otevření dutiny ústní a nejlépe tupou nebo plochou pinzetou, případně prsty vkládáme na kořen jazyka tablety. Dutinu ústní kočce rychle zavřeme a přidržíme. Prstem volné ruky nabereme trošku tekutiny nebo kašovité potraviny (voda, sliny, tavený sýr, med) a otřeme kočce o nos a pysky. Tím ji nutíme k olíznutí. Přitom je kočka donucena podávanou tabletu spolknout.

Pasty, kapky

Mnohé léky jsou vyráběny ve formě past nebo kapek. I když jsou vhodně ochucené, ne každá kočka je přijme dobrovolně. Tyto lékové formy bývají opatřeny aplikační trubičkou, kterou zavedeme kočce do tlamky zepředu přes řezáky ke kořeni jazyka a vytlačíme příslušné množství. Potom kočce tlamku volně přidržíme. Pokud má tendenci vyplivovat, použijeme trik s navlhčením nosu jako u tablet. Obdobně můžeme aplikovat tekuté léky jednorázovou injekční stříkačkou. Kočce dutinu ústní neotevíráme, jen konusem stříkačky lehce odhrneme pysk v koutku a opatrně po kapkách s pauzami podáme příslušné množství. Hlavu kočce příliš nezakláníme pro možnost vdechnutí tekutiny.

Čípky a inkekce

Léčiva aplikovaná formou čípku do konečníku je nutno podávat kočce po vyprázdnění, vytroušení. Je vhodné čípek, samozřejmě úměrné velikosti, potřít olejem, lépe se zavede. Pak je nutno kočce omezit pohyb, aby neměla tendenci čípek vytlačit.

Podávání léků zevně na kůži je problematické. Kočka ihned všechny “nečistoty” z kožichu jazykem odstraní. Lék nemůže zevně působit a vzniká nebezpečí zažívacích obtíží nebo otravy. Překrytí obvazem u čilé kočky není účinné, protože ho rychle odstraní. Preparáty, zvláště antiparazitika aplikovaná na srst a kůži ve formě roztoků, koupelí nebo sprejů je nutno podávat přesně podle návodu výrobce ( případné opláchnutí) a používat jen ty, které jsou netoxické a určené pro kočky. Aplikace léků “spot on” je kapka do oblasti krku ke kohoutku, to je místo, kam si kočka jazykem nedosáhne. Během několika hodin je preparát kůží vstřebán a pak se dlouhodobě vylučuje, obvykle kůží. Po dobu vstřebávání ( uvedeno výrobcem) je nutno držet kočku odděleně od jiných zvířat, která by mohla preparát z místa aplikace slízat.

Injekční aplikace je vyhrazena pouze lékařům a veterinárním technikům (sestrám). Výjimkou může být nutná pravidelná denní aplikace ( třeba insulinu), pak zvěrolékař ošetřovatele zvířete poučí a zacvičí do správné techniky aplikace.

Autor textu: MVDr. Květa Mahelková
Autor fotografií zdroj: MVDr. Květa Mahelková
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru