Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Amerika na Americe
Sdílet:

Amerika na Americe

I tak by se dalo nazvat setkání chovatelů amerických plemen koní Quarter horse, které proběhlo na Nové Americe u Jaroměře v polovině června. Jednalo se o oficiální westernové závody s názvem Czech Quarter Horse show, na které se sjelo více než 70 koní z celé České republiky. Akci pořádala CZQHA pod záštitou americké asociace AQHA a pozvala na ni rozhodčího z Texasu - pana Joe Hayese. Ringstewarda mu dělal Jaroslav Doležán a celý den probíhal jako na drátku.

Soutěže v předvedení na ohlávce

Dopoledne zahájily soutěže v předvedení na ohlávce - halter, kde se posuzoval zejména exteriér koní. Koně byli zvlášť hodnoceni dle věku i pohlaví. Tzv. Grand championem kategorie hřebců se stal hnědák Peppy Golden Scooter, reserve championem byl ryzák Sparky Clue. Z klisen byla celkově nejúspěšnější ryzka Peppy Zancy Delmaso, druhou "nej" byla plavá klisna Miss Tiger Bonanza. Hodnotili se i valaši, z nichž celkové prvenství patřilo koni Stile Peppy Delmaso, reserve championem se stal ryzák Sonniboy Pep Delmaso. Následovaly disciplíny Showmanship at halter, které kladly důraz zejména na předvádějícího. Ve třídě mládeže zvítězila Veronika Petlanová s Miss Tiger Bonanza, v kategorii amatérů Mgr. Monika Julinová a Miss Bobby Jac Scoot.

Cutting

Poté patřila aréna mládeži od 8 do 13 let, pro kterou byla vypsána soutěž western pleasure. Co do výkonu i ustrojení v ní excelovala mladičká Livia Machalíková na klisně Dennys Dark Rose. V rámci show se také vyhlašovaly výsledky kreslení dětí, pro které byly připraveny odměny. Odpoledne pokračovalo westernovými soutěžemi, z nichž většina byla rozdělena do tříd open, amatér a mládež. V trailu se nejvíce dařilo Veronice Cejpové a klisně Little Lady Del Maso (open) a Heleně Česalové s Dennys Dark Rose (amat.). Helena získala i prvenství v "anglickém pleasuru", disciplíně zvané Hunter Under Saddle - při které mají jezdci klasickou anglickou výstroj i sed. Dále byla druhá ve western pleasure open i amatér, za Ottou Maderem s hřebcem Hustlers Mischief, který obě soutěže vyhrál. Reining open patřil Ivanu Černochovi s hřebcem Littles First, za ním skončila druhá Ika Machalíková s Peppy Golden Scooterem, která byla druhá i v Hunter Under Saddle. Reining amatér nejlépe zajela Mgr. Monika Julinová s klisnou Miss Bobby Jac Scoot, reining mládeže zase Lukáš Jirák na koni Olena Steppin Smart. Na pořadu dne byla i rychlostní soutěž Barrel race, ve které se nejlépe dařilo juniorce Míše Karetové na klisně Miss June Ashwood. Nejzajímavější disciplínou pro diváky byl bezesporu Cutting - tedy oddělování dobytčete od stáda. Nejúspěšnějším jezdcem se v ní stal jezdec Karel Spáčil na koni Plum Nasty, který porazil i američana Normana Terrrence. Den plný Ameriky touto soutěží skončil, vítězové si odnesli krásné stříbrné přezky, skleněné trofeje, stuhy a dárkové tašky - všichni ostatní alespoň pěkný zážitek. Účast diváků i jezdců dokázala, že westernové ježdění jako sport je u nás ve stále větší oblibě, stejně jako chov amerických plemen koní. Vždyť právě Quarter horse patří na světě k nejpočetnějším plemenům a u nás už je těchto koní více než 400! Ještě před deseti lety tu byl přitom jediný zástupce - ryzák TNT Affair. Tehdy jej všichni obdivovali pro dokonalou stavbu těla, mohutné žuchvy, výrazně osvalenou záď a především - dokonalý charakter...

Autor textu: Míša Zachová
Autor fotografií zdroj: Jiří Zach
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru