Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Reining
Sdílet:

Reining

Koně
Výcvik

Žádná z westernových disciplín nebyla tak často skloňována v jezdeckých kruzích, jako právě reining. Tato právem nazývaná královská disciplína je obdobou klasické drezúry - ale na rozdíl od ní se jede zpaměti a obsahuje zcela odlišné manévry i požadavky na koně. Vrcholné předvedení rychlých obratů, klouzavých zastavení či cvalových přeskoků získalo publikum již při olympijských hrách v Sydney a od té doby nabral reining rychlý kurs. Jako nová oficiální disciplína Světové jezdecké federace FEI byl již součástí loňských Světových jezdeckých her, letos se připravuje Mistrovství Evropy v Itálii - s účastí našich jezdců ! - a do budoucna sní celá westernová veřejnost o prvních "reiningových" olympijských hrách. Samozřejmě nesmíme opomenout vrcholné podniky v režii Národní reiningové asociace NRHA - - Futurity tříletých koní, Summer Slide, NRHA Derby, Bronze Trophy atd...

Kouzlo reiningu

V čem tedy spočívá kouzlo reiningu? V jedinečnosti jeho prvků, v dynamice jízdy, v harmonii jezdce a koně. Jezdec při něm předvádí koně ve cvalové úloze, podle předepsaného vzoru - tzv. patternu. Patterny se liší co do rozmístění jednotlivých prvků, pořadí kruhů apod. V pravidlech WRC máme 11 patternů, vycházejících z pravidel AQHA (asociace pro plemeno QH). Některé jsou složitější, jiné jednodušší - dle toho je také rozhodčí vypisují pro třídu open, amatér či mládež. Vždy však pattern obsahuje rychlý cval na velkých kruzích, pomalý cval na malých kruzích, přeskok ve cvalu, sliding stop, couvání, spiny a rollbacky. Postupně si jednotlivé prvky představíme a také si nastíníme, jak může reiningový pattern vypadat.

Předvedení

Od reiningového jezdce se předpokládá, že po celou dobu jízdy bude mít koně absolutně pod kontrolou, každý jeho pohyb. Snad proto je reining považován za základ westernového umění vůbec. Samozřejmě někteří koně při nejlepší vůli nejsou schopni předvést požadované manévry, protože jim to tělesné předpoklady nedovolují. Nejvhodnější jsou pro tuto disciplínu koně amerických plemen paint horse, appaloosa a zejména quarter horse, kteří mají na zadních nohou o sval více – což jim umožňuje lepší podsazení ve stopech, stabilitu v obratech apod. Kromě stavby těla je důležitý i charakter koně a proto si chovatelé velmi zakládají na tzv. reiningových liniích. Koně s reiningovými předpoklady po slavných předcích patří mezi nejdražší na světě, řada z nich oplývá i schopnostmi pro disciplíny s dobytkem (cutting, working cow horse). Reining v podstatě vychází z původních schopností dobytkářského koně, který musel ovládat rychlý cval v kruzích, zastavení i obraty. Název pochází z anglického Rein, což je v překladu otěž. Neznamená to však, že se jedná pouze o vedení koně otěží - - ačkoliv musí kůň citlivě reagovat na přiložení otěže na krk, jezdec pochopitelně používá i holeně a sed. "Nejlépe jetý kůň by měl ochotně následovat vedení jezdce, nechat se vést s málo nebo dokonce bez znatelných pobídek a nechat se plně ovládat" uvádějí pravidla WRC a pokračují: "Plusové body budou udělovány za plynulost, jemnost, schopnost, rychlost a přesnost provedení předepsaných manévrů při použití kontrolované rychlosti. Bodování bude založeno od 0 do nekonečna, přičemž 70 bodů je průměrný výkon." To je sice hezké, ale my víme že získat onu magickou "sedmdesátku" není nic jednoduchého, spíše nadprůměrného. Řada našich jezdců je však schopna na dobrém pískovém povrchu zajet skore i vyšší, dokonce k 75 bodům. Mnozí z nich nás už úspěšně reprezentovali v zahraničí nebo se připravují na ME, např. Ivan Černoch, Klára Šalková, Ika Machalíková, Karel Kubata, Esther Weberová, Bára Konopásková a další. Americký trenér českého reprezentačního týmu Chuck Clippfel hovořil při letošním setkání s reinery o velkých šancích pro ČR na mezinárodním poli. Ze zkušeností na Americaně a soutěžích pořádanými NRHA či AQHA však jasně vyplývá, že v zahraničí se reining jezdí na efekt - kdo jej nepředvede svižně a dynamicky, jako by vůbec nejel. Ovšem dynamika a rychlost nesmí být na úkor přesnosti. To platí i pro blízkého příbuzného reiningu - Freestyle reining, který se jezdí jako volná sestava za doprovodu hudby a v kostýmu.

Autor textu: Míša Zachová
Autor fotografií zdroj: Jiří Zach
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru