Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Péče o ježčí mláďata (kojence)
Sdílet:

Péče o ježčí mláďata (kojence)

Opuštěné mládě (kojenec) Našli jste opuštěné hnízdo s mláďaty a chcete je zachránit. Pokud bezpečně nevíte, co se s ježčí matkou stalo, počkejte...

Opuštěné mládě (kojenec)
Našli jste opuštěné hnízdo s mláďaty a chcete je zachránit. Pokud bezpečně nevíte, co se s ježčí matkou stalo, počkejte cca 3 hodiny, zda se k mláďatům ještě nevrátí. Potom malé ježky seberte a umístěte doma v papírové krabici, kterou vystelete čistými hadříky - neroztřepenými, olemovanými, bez poutek a děr (stará utěrka, ručník atd.). Prochladlá ježčata musíte zahřát a zajistit jim stálé teplo, jinak zemřou z prochlazení.
Do středu krabice umístíte láhev s ohřátou vodou obalenou ručníkem nebo termofor, ježčí kojenci totiž neudrží tělesnou teplotu.
Aby se předešlo přehřátí kojenců (a jejich případnému uhynutí), musí mít mládě možnost se od horké láhve vzdálit (to znamená, že krabice pro kojence nesmí být příliš těsná). Kojence musíte také přikrývat (třeba ručníkem). Najdou-li se mláďata už rozlezlá mimo hnízdo a studená, jde s největší pravděpodobností o sirotky.

Krmení ježčích kojenců
Nejvhodnější je sušené mléko pro štěňata (k dostání u veterinářů, popř. v některých lékárnách). Jiné druhy mléka jsou nevhodné.
Než „psí“ mléko seženete, můžete na nejnutnější překlenovací dobu použít náhražku - šlehačku zředěnou převařenou vodou nebo fenyklovým čajem, a to v poměru 2 díly vody (čaje) a 1 díl šlehačky. Tato náhražka udrží kojence chvíli při životě. Pamatujte, musíte použít pouze pravou šlehačku, ne smetanu! Pozor!! V žádném případě nepoužívejte kravské mléko!!
Množství potravy se řídí váhou. Denní dávka psího mléka pro ježečka má být asi 25 % jeho váhy. Například mládě o váze 60 g by mělo dostat asi 15 ml mléka rozděleného na 8 dávek po 2 ml (6x přes den, 2x v noci). Ke krmení můžete použít injekční stříkačku, lahvičku pro panenky s dudlíkem aj. Kojenec se položí na záda do dlaně levé ruky, jemně přidrží palcem za bříško - a může se začít krmit.
Po každém krmení je nutné masírovat bříško (i okolí řitního otvoru) navlhčeným prstem, protože kojenci nejsou schopni se sami vyprazdňovat. Ježčí matka to dělá jazykem.
Dosáhne-li mládě váhy cca 100 g, můžete už do mléka (psího) přidat lžičku instatní rýžové kaše. Od 120 -- 130 g je možné podávat kočičí konzervy, nejlépe Whiskas (pro koťata), rozmačkané a zvláčněné vodou (kašovité). Pokud mají ježčata už zoubky (asi od 150 g váhy), můžete začít s normální potravou pro ježky (masové konzervy pro psy a kočky, vařené a pokrájené libové maso - hovězí, kuřecí atd.).
Pozor! Když malí ježci přejdou na masitou potravu, nezapomeňte jim dávat vodu na pití (do nepřevratných misek). Voda musí být denně čerstvá a vždy k dispozici.

Důležité upozornění:
Blechy, klíšťata, muší vajíčka a larvy se u kojenců musí odstranit pouze mechanicky (třeba pinzetou). Nikdy u malých ježčat nepoužívat spreje na hubení hmyzu! Nekoupat!
Autor textu: Zdena Dvorská
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru