Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Střízlík obecný – pták roku 2004
Sdílet:

Střízlík obecný – pták roku 2004

Je to jeden z našich nejmenších opeřených ptáčků. Jeho délka je 9,5 cm. 

Popis

Zbarvení je kaštanově hnědé, svrchu tmavohnědé, z části příčně páskované. Nadoční proužek je béžový a sahá až za oko. Ucho, uzdička, líce a brada jsou světlejší. Také spodní strana je světlejší a mírně páskovaná. Na bocích a zadní části břicha je zřetelné příčné proužkování. Ocásek je krátký, kolmo zdvižený.

Střízlík patřil k našim oblíbencům

Myslím, že je poměrně málo lidí, kteří měli v přírodě možnost se se střízlíkem blíže setkat. Žije v lesích všech typů, zvláštní oblibu má ve stržích, na vývratech a také na březích potoků a řek. Obývá téměř celou Evropu od pobřeží až do hor. Hnízdí dvakrát ročně, od dubna do července. Staví si poměrně velká kulovitá hnízda z jemných snítek, mechu a trávy. Snůška čítá 5–7 bílých vajíček. Doba vysezování je 13–15 dnů. O vylíhlá mláďata se pečlivě starají oba rodiče. Za potravu jim slouží různý hmyz ve všech vývojových stadiích a to po celý rok.

Já jsem věnoval ve spolupráci s mým spolužákem Zdeňkem Procházkou našemu ptactvu mnoho let, určitě to bylo 60 až 70 let. Střízlík patřil k našim oblíbencům. Pečlivě jsme ho v době hnízdění sledovali a nalezená mláďata v hnízdech kroužkovali.

Pták roku 2004

Příroda v blízkém i vzdáleném okolí našeho podkrkonošského města je překrásná, bohatá na vegetaci všeho druhu, s mnoha potoky a na předním místě s řekou Labe, kterou v prostoru Les Království přetíná jedinečná tešnovská přehrada. To, že byl právě střízlík vybrán za ptáka roku 2004, je jistě zasloužené. Je to pták velice užitečný, čilý, pilně a hlasitě si prozpěvuje. V přírodě zatím není ohrožen, ale přesto patří mezi chráněné druhy.

Autor textu: Rudolf Vít
Autor fotografií zdroj: Rudolf Vít
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru