Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Na návštěvě u Uwe Niedostatka jezdce a trenéra cuttingových koní
Sdílet:

Na návštěvě u Uwe Niedostatka jezdce a trenéra cuttingových koní

Když jsme přijeli na Little Mountain Ranch, byla už skoro tma. I přesto nás přišli přivítat všichni členové rodiny, kterým ranč patří a kteří se o něj...

Když jsme přijeli na Little Mountain Ranch, byla už skoro tma. I přesto nás přišli přivítat všichni členové rodiny, kterým ranč patří a kteří se o něj (a zejména o jeho čtyřnohé obyvatele) pečlivě starají. Jak všichni říkají, nejdůležitější osobou na ranči je šedesátiletý Bernd Niedostatek. Pečuje nejen o všechny koně, kterých zde bývá až dvacet pět, ale také o stádo dobytka čitající zhruba dvacet kusů. Jeho syn Uwe (39 let) a jeho manželka Tina (35 let) připravují koně na nejprestižnější evropské soutěže v cuttingu, team penningu, cattle penningu a cowrking cow horse.

První naše kroky na ranči samozřejmě směřovaly do stáji ke koním. Bernd nám ukázal všechny koně. Zaníceně hovořil o jejich původech, o sportovních úspěších a o všem, co k takové diskusi patří. Než jsme se dostali až k poslednímu koni, měli jsme v hlavě z těch všech koní a jejich původů trochu zmatek. Jedno ale měli všichni koníci společné – nenašli byste zde koně, který by neměl dokonalý původ, exteriér a povahu!!! A to jak Bernd hrdě říká, je základem jejich chovného programu – chovat koně jen z nejlepších cuttingových rodin.

Chovu koní plemene quarter se na Little Mountain Ranchi začali věnovat před více než deseti lety. Jejich prvním koněm, na kterém postavili základ svého vynikajícího chovu, byla palomino klisna Dry Barette. Jejím otcem je Mr Dry Peppy (po Dry Doc) a matkou Miss Gay Barrety. S touto klisnou zahájil Uwe svou sportovní kariéru v cuttingu. Ale i teď, ve svých čtrnácti letech, je Dry Barette elegantní, svěží a velmi pracovitá kobylka, jejíž synové a dcery dosahují vynikajících sportovních úspěchů. Další mimořádnou klisnou na ranči je nyní sedmnáctiletá ryzka Playboys Mocha, jejímž otcem je Freckles Playboy a matkou Miss Moca Mocha (po Mr Gun Smoke), kromě svých úspěchů v cuttingu je tato kobylka mimořádná svými potomky.

Ve své chovatelské práci používají na ranči velmi rádi koně z pracovitých linií. Kůň, který je ochotný a rád pracuje, bude s největší pravděpodobností tuto vlastnost přenášet i na své potomky a to je velmi důležité. Velmi pracovití a ochotní jsou koně z linie Freckles Playboy. Koníci z této rodiny jsou dobrými stoppery, mají velmi dobrou povahu a jsou vyrovnaní. Při práci nebývají nervózní a rychle se učí. Kromě této linie zde používají koně po Smart Little Lenovi a to hlavně pro bezvadný cow sense (cit pro dobytek). Nechybí zde samozřejmě ani koně po Peppy San Badgerovi.

Na ranči najdete koně různého stáří, kterým se po jezdecké přípravě věnují Uwe a jeho žena Tina. Společně si vytvořili výcvikový program zaměřený na dobytkářské disciplíny. S hříbětem začínají obvykle pracovat ve dvou letech. Základem dobré komunikace je jako všude jinde práce ze země (tedy lonžování). V průběhu zhruba tří měsíců se koník naučí vše potřebné a pak jej vrátí do stáda. Skutečný výcvik pod sedlem začínají s koněm až ve třech letech. Výcvik cuttingového koně je náročný a hříbě musí být dokonale vyzrálé, jak po fyzické, tak i psychické stránce. Hříbě obsednou někdy v únoru a výcvik začíná velmi zvolna zejména v prvních týdnech výcviku. V průběhu února a března absolvuje hříbě obvykle deset hodin pod sedlem. Nejdůležitější je v této části přípravy práce ze země. Jak Uwe zdůrazňuje: „Mladý kůň se dokáže na práci soustředit deset, maximálně patnáct minut!!! A tomu musím přizpůsobit i svou práci. Pokaždé učím koně jen jednu novou věc a na tu se soustředím. Kromě toho se snažím, aby se kůň při práci co nejvíce uvolnil. Nechci, aby kůň bral práci pod sedlem jako trest, ale jako zábavu.“ Jakmile koník reaguje na základní pobídky, začne se učit pracovat s dobytkem.

I tuto součást výcviku by měl koník brát jako hru. Práce s dobytkem je „kolektivní hra“. Mladý kůň se začíná učit od starých. Společně s nimi pracuje, fixuje se na dobytek. Velmi důležitý je cit pro dobytek. Když ho kůň má, vše je snadné. Když ho nemá, je to utrpení a je lépe se věnovat jiné disciplíně.

Intenzívní výcvik koně znamená pro Uweho a Tinu trénink zhruba čtyřikrát až pětkrát týdně. V první části výcvikové hodiny se věnují práci na kruhu, ohýbání koně a reiningovým cvikům. Pak následuje práce s dobytkem. Zhruba čtrnáct dní před soutěží se frekvence výcviku stupňuje. Pracují zhruba šestkrát týdně. Když se vrátí ze soutěže, má kůň dva týdny volno a pak se opět vrací do tréninkového procesu.

Přestože Uwe říká, že není specialistou na reining, nenajdete v jeho stáji koně, který by reining neovládal. Dá se říci, že reiningové cviky jsou při práci s dobytkem samozřejmostí. Dobrý cuttingový kůň umí stopovat, ve cvalu dělat přeskoky, roll-becky, spinovat. Je velmi citlivý na otěž, vnímá a pracuje s jezdcovým těžištěm. Kromě toho dokáže pracovat relativně samostatně.

K tomu je ale nezbytné, aby jezdec koni důvěřoval. Pracovitost a ochota cuttingových koní se snoubí s jejich rychlostí a vytrvalostí. Špičkový cuttingový kůň by se měl doslova pohybovat jako kočka – musí být pružný, ohebný, rychlý a vždy ve střehu. V tomto ohledu je jejich nejlepším koněm sedmiletý hřebec Little Mountain King, jehož otcem je Smartin Off a matkou Playboys Mocha. S tímto koněm by letos Uwe rád získal titul evropského šampióna v cuttingu, reiningu i working cow horse. Kinga (jak mu doma říkají) jezdí i jedenáctiletá dcera Sandra (která jezdí zhruba rok) a když se na tuto dvojici díváte při tréninku, zdá se, jako by tato dvojice k sobě patřila odjakživa.

V průběhu svého třetího roku se mladý kůň učí všem nezbytným dovednostem. Žhavými želízky v ohni je tříletý hřebec Peppy Smart Player (po Playing Off) a tříletá klisna Kings Happy Playgirl (po Little Mountain King). Oba koně jsou připravováni na reiningovou Futurity, která se bude konat v říjnu. Kromě reiningu budou ovšem startovat i v dobytkářských disciplínách.

Nezbytnou součástí práce s dobytkářským koněm je vlastní práce s dobytkem. Největším problémem (pakliže nejste farmáři a nevěnujete se chovu skotu) je sehnat solidní stádečko telat. Telata za několik měsíců odrostou a vy musíte shánět další a další kusy. Tento problém vyřešili Uwe s Tinou zhruba před třemi lety, kdy nakoupili několik kusů dobytka, jejichž domovinou je střední Afrika. Dospělé kusy dosahují kohoutkové výšky kolem jednoho metru. Takže odpadá problém s nakupováním nových kusů. Kromě toho jsou kravky velmi pohyblivé a stále čerstvé, takže trénink je poměrně dynamický. Vůdcem stáda je roční býček Leonardo, který i přes svou výšku vypadá v aréně poměrně hrozivě. Když je v aréně Leonardo – kůň musí být velmi pozorný a obratný. Tina s úsměvem vzpomíná na den, kdy se Leonardo narodil. „V první chvíli jsme nevěděli co s ním. Měli jsme trochu strach nechat si ve stádě býka. Někdo přišel s nápadem, že ho vykrmíme a pak sníme. Tento nápad pobouřil celou rodinu. Nakonec to dopadlo tak, že jsme sepsali speciální petici, v níž všichni souhlasili s tím, aby Leonardo zůstal na živu.“

Chov a výcvik cuttingových koní není nikterak jednoduchý. Abyste dosáhli úspěchu, je třeba mít co nejkvalitnější chovný materiál. Takže počáteční investice při nákupu kvalitních koní bývá poměrně vysoká. „Počítejte, že prvních sedm let budete muset peníze investovat. Teprve potom se vám investice začnou pomalu vracet,“ říká Bernd. Ve své stáji by ještě rád Uwe viděl potomka Doc´s Hickoryho a Peppoboonsmala.

Životním krédem manželů Niedostatkových je učit se od ostatních jezdců. Ačkoliv, jak podotýká Uwe, v posledních letech je situace v tomto sportovním odvětví složitější. Z velkých soutěží se jaksi vytrácí ta správná, pohodová atmosféra. Pokud si chcete užít zábavy a vychutnat si soutěž, musíte startovat na nějaké menší regionální soutěži, kde se nejezdí o velké peníze, ale skutečně jen pro potěšení.

Cílem Uwe a Tiny Niedostatkových je trénovat koně pro nejdůležitější evropské soutěže. A my bychom jim rádi popřáli hodně zdaru na jejich cestě!

Poprvé v České republice se koná ve dnech 29.–30. července 2004 na PB Ranči, Mořina cuttingový kurz pod vedením Uwe Niedostatka. Informace a přihlášky: 603 483 674, 905 228 824, e-mail: [email protected].


Sportovní úspěchy Uwe Niedostatka:

1997 – Mistr Německa v Amateur Cuttingu
1998 – 2 bronzové medaile na evropském šampionátu v cuttingu ve třídách Senior a Junior v kategorii profesionálů
1999 – Vítěz „Sprint u. Rind“ v divizi Open
2000 – Světový šampión „Nations-Cup Cutting“ v Jackson, Mississippi, USA
2001 – NCHA Futurity Reserve šampión
2001 – 4. místo na Evropském šampionátu v disciplínách Team Penning a Cattle Penning
2002 – 3., 4. a 8. místo na Světovém šampionátu v disciplínách Team Penning a Cattle Penning
2002 – NCHA Futurity Reserve šampión
2003 – 2., 3., 4. a 5. místo na Mistrovství Německa v disciplínách Team Penning a Cattle Penning
2003 – 3. a 4. místo na Světovém šampionátu v disciplíně Cattle Penning
1997 – 2002 – NCHA money earner

 

 

Autor textu: Ing. Lada Tauferová
Autor fotografií zdroj: Ing. Lada Tauferová
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru