Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Siluety chrání novou fasádu
Sdílet:

Siluety chrání novou fasádu

V těchto dnech byla dokončena nová zateplená fasáda v Přerově v ulici Purkyňova. Těsně před demontáží lešení byli přizváni ornitologové, aby navrhli r...

V těchto dnech byla dokončena nová zateplená fasáda v Přerově v ulici Purkyňova. Těsně před demontáží lešení byli přizváni ornitologové, aby navrhli rozmístění a nejvhodnější tvar siluet, které by měly fasádu ochránit před strakapoudy.


• siluety na fasádě v ulici Havlíčkova

Když se před několika lety začaly zateplovat panelové domy polystyrénem, nikdo nepočítal s tím, že si tento materiál oblíbí i strakapoudi k tesání děr. Ornitologové předpokládají, že zde hledají larvy hmyzu, protože jim polystyrén při poklepu připomíná trouchnivý kmen stromu. Některé zateplené fasády jsou poškozovány strakapoudy i opakovaně, po nákladné opravě. Ve vytesaných otvorech pak s oblibou hnízdí vrabci, rorýsi a špačci.


• strakapoud velký

Členové Moravského ornitologického spolku z Přerova proto již druhým rokem zkouší vlastní metodu, jak odradit strakapoudy od tesání do zateplení domů. Používají k tomu siluety dravců, které si majitelé domů malují přímo na fasády nebo zavěšují v její blízkosti. Tato metoda se zatím osvědčila na několika domech přímo v Přerově, takže se o ni zajímají i vlastníci dalších domů v celé republice.

Autor textu: Jiří Šafránek
Autor fotografií zdroj: Adolf Goebel
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru