Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Magické slovo endurance – VIII. Část
Sdílet:

Magické slovo endurance – VIII. Část

Podmračené, vlhké ráno, chladný nesrpnový větřík a napjaté očekávání. Počasí pro letošní léto trochu netypické, skvělé pro závod nejlepších proti času, dálce a únavě. To bylo mistrovství republiky s mezinárodní účastí, to je endurance. Letošní mistrovství republiky v Zábřehu u Kyselých bylo sice skromnější a méně okázalé než minulý ročník, ne však po sportovní stránce. Naopak konání všech jízd v jeden den pomohlo zatraktivnit závody pro diváky i zúčastněné. Navíc se ukázalo, že v tomto sportu už zdaleka nejsme rozvojovou zemí, kam jezdí cizinci snadno sbírat úspěchy.

Rámcové dostihy

Kvalifikační předkolo – jízda na dvacet devět kilometrů i dostih na padesát jeden kilometr, obě soutěže se zcela českým obsazením proběhly bez zvláštních událostí a v poklidu. Překvapil jen malý počet soutěžících. Na 29 km startovali čtyři jezdci, respektive jezdkyně, z nich tři úspěšně prošly veterinární kontrolou a byly hodnoceny. Zvítězila Filipová Věra na koni Bláža.
Závod stupně Z oproti loňsku doznal několika změn, nejmarkantnější byl výrazně nižší počet startujících a podstatně klidnější průběh, bez cvalových dojezdů více koní do cílové roviny. Všech šest dvojic zvládlo nástrahy tratě i veškeré požadavky ve veterinárních kontrolách a úspěšně závod dokončilo. Zvítězila Václava Bidmonová s klisnou anglického plnokrevníka Dagonou v čase 3.13:16, což znamená, že trať projela průměrnou rychlostí 15,833 km / hod.
O šest vteřin později projela cílem Lenka Novosadová s koněm Brett, třetí o další více než dvě minuty byla dvojice Sylva Lorencová s Shakin Anhoia. Cenu kondice získal kůň Lulu min gracie Jakuba Kyselého.

80 km

Na trati 80 km se v jeden čas, se společným startem, konaly tři různé závody, jak Mistrovství ČR juniorů tak i mezinárodní CEI** juniorů a CEI**seniorů. Nejdůležitější závod, MČRj, byl i nejzajímavější. Již před startem se spekulovalo o vítězi a mezi největší papírové favority z šesti zúčastněných patřily zejména obhájkyně titulu, domácí Kateřina Kyselá s Armií a Dana Vinopalová s koněm Torte Osteo – loňským mistrem republiky seniorů. Další v pořadí měli být Anička Matějčková, ve svém věku již velmi zkušená jezdkyně, s klisnou Charlotou trénovanou Marínou Slívovou a naopak juniorský objev letošního roku Pavel Hamža se zkušeným valachem Koheilan IV–58, který zvítězil na MČRj v roce 2002.
Hromadný start šestnácti dvojic v sedm hodin ráno brzy ukázal, že v tomto „trojzávodě“ hraje prim juniorské mistrovství pod taktovkou Maríny Slívové a s dohledem Petera Reichmana, dvou účastníků CEI**seniorů. Do cíle první etapy po 30 km dorazilo v rozmezí necelých dvaceti vteřin pět závodníků, mezi nimiž se pak až do konce rozhodovalo o všem podstatném.
Dojeli v pořadí Slívová, Matějčková, Reichman, Hanžlová a Hamža, další jezdci ztráceli již osmnáct a více minut. Velkou časovou ztrátu nabrala obhájkyně Kateřina Kyselá kvůli zranění klisny Armie. Po ošetření koně veterinářem však byly obě schopny pokračovat a dokončit celý závod. Ve veterinární uzávěře se nejrychleji zklidnil bělouš Koheilan Pavla Hamži, který tak do druhého kola startoval první s náskokem více než minuty a půl na Charlotu s Aničkou Matějčkovou. Mezi nimi ještě měla startovat Marína Slívová s koněm Boya. Počkala však minutu na startu, aby mohla dělat vodiče Charlotě a snáze dotáhnout vedoucího jezdce. Nyní bylo zcela jasné, že prioritou Maríny Slívové je vítězství Charloty v MČRj. S těmito jezdkyněmi se na trať vydal i Peter Reichman. Jako pátá vystartovala se ztrátou více než pěti minut na vedoucího jezdce Barbora Hanžlová. Dojezd druhého kola byl podobný tomu prvnímu. Pětice jezdců opět v necelých dvaceti vteřinách, jen průchod veterinární uzávěrou byl trochu odlišný. Do poslední etapy na dvakrát jedenáct km vyjela první Matějčková se svou vodičkou Slívovou, po deseti vteřinách je následoval Reichman. Minutu dvacet ztrácel Hamža, další půlminutu Hanžlová. Dvojice vedoucích jezdkyň nasadila ostré tempo, které velmi rychle rozhodlo. Byť Hamža i Hanžlová také zrychlili, nestačilo to. Cílem procválala nová juniorská mistryně Anička Matějčková v čase 4.32:38 o přesně 12 minut před Pavlem Hamžou a 22 minut před Barborou Hanžlovou. O ostré jízdě v posledním kole vypovídá i velmi vysoká průměrná rychlost 23,377 km / h na posledních 22 km. Že to však nebyla žádná neuvážená zběsilost, svědčí i rychlé zklidnění vítězných koní a jejich brzký vstup do veterinární kontroly daleko před povoleným limitem. Celkové průměrné tempo závodu u vítězky bylo 17,606 km / h.
Souběžně probíhající závod CEI**seniorů vyhrála Marína Slívová za 4.32:39 před Peterem Reichmanem (GER) 5.04:09 a Michaelou Burdovou 5.51:21, polská a maďarská závodnice dojeli o daších 32, respektive 35 minut později.
V CEI**juniorů zvítězila Dana Vinopalová, která se umístila čtvrtá na MČRj, před Luisou Rienmuller a Carinou Kazianka, oběma z Rakouska.
Celkem z šestnácti startujících dvojic jich patnáct úspěšně závod dokončilo, což svědčí o velmi dobré trénovanosti zúčastněných koní a rozumném závodním tempu jezdců. Cenu kondice ze všech závodů na této trati získal kůň Sedrik juniorky Barbory Hanžlové, Peteru Reichmanovi byla udělena cena Fair Play za nezištnou pomoc na trati Kateřině Kyselé.
 

140 km

Tak jako na osmdesátce, i na této trati se konal více než jeden závod. Jelo se Mistrovství ČR seniorů a současně i CEI***. A také zde se vše podstatné a důležité odehrávalo mezi českými závodníky, cizinci hráli pouze druhé housle. V šest ráno vyrazilo na trať devět dvojic, aby ve čtvrt na deset večer projel cílem poslední závodník, který úspěšně dokončil závod. Vítěz byl o čtyři hodiny rychlejší.
Hlavní favorit, Petr Jadlovský se Sumikou, se usadil od prvního okamžiku v čele závodu a velmi vyrovnaným tempem ve všech etapách spěl k cíli. Rozdíl mezi nejrychlejším a nejpomalejším časem na třicetikilometrovém okruhu byl pouhých šest a půl minuty. Průměrné rychlosti v jednotlivých kolech se pohybovaly od 15,673 km / h do 16,630 km / h.
Celková průměrná rychlost na celý závod byla 15,853 km / h, tedy vyšší, než u téměř cvalového dostihu Z na 51 km !!!
A na závěr tohoto představení předvedli Jadlovský se Sumikou pro diváky neuvěřitelný bonbónek: Po absolvování 140 km závěrečný cval do cíle s koněm, kterého jsou „plné ruce“! Zcela logicky byla Sumika poctěna i cenou kondice.
Velmi ambiciózně začal závod i Alexandr Jirsa s Bleskem, po prvním kole druhý na dohled od Jadlovského. Bohužel kulhání v průběhu druhého kola znamenalo pro tuto dvojici ukončení závodu. Ze stejných důvodů skončil i Miroslav Zoubek s Falconem po třetím kole.
První dámou závodu byla Helena Terberová s Korynou. Obě srdnatě stíhaly vedoucího jezdce, do druhého, třetího i čtvrtého kola dojely společně s Jadlovským, i když vždy startovaly s několikaminutovou ztrátou způsobenou pomalejším zklidňováním ve veterinární uzávěře. Teprve v posledním kole nestačily ztrátu dohnat a dojely druhé. Bez této dvojice by mistrovství nebylo až do posledního okamžiku tak napínavé.
Na třetím místě dojeli Emil Štefek s Trigou, bývalí juniorští mistři ČR. Nejmladší účastník tohoto závodu inteligentní a nenápadnou jízdou na dobře připraveném koní za sebou nechal všechny zahraniční závodníky, ačkoliv většinu trasy absolvoval sám, bez doprovodu.
Jaromír Široký s valachem Manfréd byl naopak nejstarší. Navíc tato dvojice byla rozhodně závodně nejvytíženějším párem letošního roku, co do počtu startů i ujetých kilometrů.
Bez ohledu na dosažené časy a umístění, je třeba všem účastníkům závodu vyslovit uznání a obdiv za výkony, kterými se zde prezentovali, neboť se za nimi skrývá nejen láska ke svému čtyřnohému partnerovi, ale zejména obrovská spousta dřiny v tréninku a dostatek trpělivosti i znalostí, bez nichž nelze koně na takto náročné soutěže připravit.

Celkové výsledky CEI***, mistrovství republiky - analogicky bez zahraničních účastníků.

1. Petr Jadlovský CZ 8.49:53
2. Helena Terberová CZ 9.16:28
3. Emil Štefek CZ 11.06:08
4. Belinda Hitzer GER 11.42:32
5. Carolin Hitzer GER 11.42:33
6. Jaromír Široký CZ 12.48:21
7. Marek Zajoc PL 12.48:39

Autor textu: Miroslav Drásal
Autor fotografií zdroj: Miroslav Drásal
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru