Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Bydlení potkánků
Sdílet:

Bydlení potkánků

K tomuto článku mě „donutila“ paní chovatelka, která v nedávném vydání pořadu Rady ptáka loskutáka, mluvila o svém chovu potkanů. Ať se na mě paní chovatelka nezlobí, ale to, co předvedla jako vhodné ubytování pro chov a držení potkanů, je pěkná ostuda. A navíc veřejně, v televizi. Její svěřenci bydleli v plastových nádržích, sice větších rozměrů, ale bez jakéhokoliv vybavení. Každý, kdo má nebo měl někdy potkánky, mi jistě potvrdí, že jsou velice zvídaví a činorodí a takové bydlení, jaké bylo prezentováno, musí být pro ně ohromná nuda.

Fantazii se meze nekladou

V tomto směru bych se držela pravdivých slov mé kamarádky, která tvrdí, že ve vybavení ubikací pro taková zvířátka se fantazii, dobrým nápadům a šikovným rukám meze nekladou.
Vybavení nemusí být nákladné. Můžete koupit boudičku, ale pokud se projdete po lese nebo zahradě, stačí mít otevřené oči. Jistě najdete kus dutého kmene místo budky i nějakou vhodnou větev na lezení, silnou z tvrdého dřeva, může být rovná nebo ve tvaru třeba Y. Vhodné je i obyčejné prkénko položené na špalíčkách nebo dvou boudičkách nebo v kombinaci špalek + boudička. I úplně obyčejné PET lahve poslouží, když jim odříznete okraje a pověsíte ke stropu. Mohou být od limonád, ovšem od destilované vody jsou pevnější. Stačí zavěsit i starou nohavici z kalhot nebo rukáv z odložené košile. A co naši potkánci milují, je kus staré záclony zavěšené „na houpačku“. Rádi využijí i žebříček, aby pohodlně vylezli ven na procházku, i když jim nedělá problém vyskočit. V obchodě lze sehnat i pevná lana na lezení. A kdo má šikovné ruce a nápady, viděla jsem i boudičku ve tvaru vláčku – lokomotivy.

Spokojený mazlíček = spokojený páníček

To je jen zlomek příkladů pro inspiraci. Zapojte své oči, ruce, nápady a nářadí a sami jistě budete žasnout, čím vším se dá takové bydleníčko zařídit. V knížce Potkani (zvířata u nás doma) s černým potkánkem na obalu, je pár úžasných ukázek, jak by takové zařízení mohlo vypadat. Jestli své potkánky skutečně milujete, nenechte je nudit v nádobách bez vybavení a zpestřete jim život u vás. Určitě to za trošku námahy stojí, vždyť spokojený mazlíček = spokojený páníček. Současným i budoucím majitelům potkánků přeji spousty dobrých nápadů a šikovné ruce.

Autor textu: Eva Hnilicová
Autor fotografií zdroj: Eva Hnilicová
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru