Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Ptačí chřipka se blíží k Evropě
Sdílet:

Ptačí chřipka se blíží k Evropě

Okrasné ptactvo
Nemoci

Virus ptačí chřipky H5N,1, který je také nebezpečný lidem, se rozšířil v Rusku. V jihosibiřském území Novosibirsk uhynulo již 2382 kusů drůbeže. První onemocnění zvířat byla hlášena ze sousedního území Altai. V sídlišti Glubokoje uhynuly podle agentury ITAR–TASS husy, kachny a kuřata na ptačí chřipku. Proto zde byla na příkaz úřadů zavedena karanténa. Není vyloučeno, že bude vyhlášena pro celý region Altai. Také na území Omsk, západně od Novosibirska, bylo hlášeno 450 mrtvých zvířat. Úřady celého Novosibirska nařídily v postižených vesnicích likvidaci veškeré drůbeže. Karanténa platí ve 13 vesnicích tohoto území. Obyvatelé postižených vesnic nesmějí prozatím svá sídliště opouštět. Guvernér V. Tolokonski sdělil, že již dochází k postupnému snižování počtu onemocnění. Lidé v tomto regionu dosud postiženi nebyli.

Jsou na vině tažní ptáci?

Experti se domnívají, že virus H5N,1 rozšiřují tažní ptáci. Podle jiné verze je na vině infikované drůbeží maso dovážené z Číny. Již před několika týdny varovali čínští badatelé v americkém odborném časopise „Science“, že nemocní tažní ptáci by mohli virus chřipky velmi rychle roznést do celé Asie a Ruska. Od počátku výskytu nákazy v Rusku zde na ptačí chřipku uhynulo okolo 11000 zvířat, dalších 127000 zvířat bylo preventivně utraceno. Podle výpovědi nejvyššího ruského veterináře G. Onischtschenko mají vše pod kontrolou a dokonce již došlo k uvolnění situace. Ve 13 vesnicích, kde byla zvířata postižena ptačím virem, byla karanténa odvolána. Dosud nebylo zjištěno onemocnění lidí. Na letišti v Bruselu byly zadrženy dvě osoby, které chtěly do Belgie propašovat ptáky z Asie. Po provedeném šetření byly u ptáků zjištěny zárodky ptačí chřipky a proto byli ptáci ihned usmrceni. Již v dubnu letošního roku byly podle údajů komise EU v severní Itálii (provincie Brescia) u více kusů krocanů objeveny viry ptačí chřipky. Jelikož patřily jednomu málo agresivnímu kmeni, neznamenaly pro lidi žádné nebezpečí. Podle sdělení italského ministerstva zdravotnictví mělo být preventivně utraceno 180000 kusů krocanů. Z důvodu nízkého rizika, které právě tento kmen viru představoval, nebylo utracení podle mezinárodních předpisů EU nutné. Itálie to však přesto provedla, aby zamezila případnému rozšíření, s následným zaktivováním viru.

Přímé kontakty se zvířaty

Pro Německo platí již delší dobu zákaz dovozu ptáků a drůbeže z jihovýchodní Asie. Toto opatření bylo nyní rozšířeno také na Rusko a Kazachstán. Na setkáních německých spolkových a krajských expertů byla analyzována situace a byla zavedena další nutná opatření. Nyní platí zákaz držení drůbeže ve volném prostoru od poloviny srpna a také nutnost provádění plošných kontrol ptáků v přírodě. V Holandsku musí mít chovatelé drůbeže svá zvířata umístěna v uzavřených prostorách. Jak veliké je nebezpečí zavlečení viru chřipky stěhovavými ptáky, v tom nejsou ještě odborníci zajedno. Navzdory různému hodnocení vlivu divokých (stěhovavých) ptáků jsou však odborníci zajedno v tom, že ptáci přepravovaní lidmi představují daleko větší nebezpečí rozšiřování ptačí chřipky, než způsobuje přirozený tah ptáků. Německý zahraniční úřad považuje dosud cesty do postižených zemí za bezproblémové. Přímé kontakty se zvířaty a drůbeží trhy se nemají konat. Také je zakázaný dovoz ptačího peří i když se jedná pouze o suvenýry. Německé pohraniční orgány mohou odmítnout vstup do země lidem, u kterých je zřejmé, že jsou postiženi ptačí chřipkou.

Na závěr

Na závěr ještě krátce názor chovatele R. Neffa: v Thajsku zemřeli na ptačí chřipku H5N,1 dosud tři lidé, v Číně to je odhadem 50 až 120 osob. Byly vysloveny obavy, že dojde-li k dosud známým mutacím virů, mohl by být tento nový typ viru přenosný z člověka na člověka. Důsledkem by byla epidemie mezi obyvateli s možnou pandemií (rozšíření nakažlivé nemoci v širokém prostoru). Přelévání infekce z Asie do Evropy nelze podle dosavadního vývoje ptačí chřipky odmítat mávnutím ruky, protože dosud nebyla vyloučena možnost přenosu viru stěhovavými ptáky.

Použitá literatura: Gefiederte Welt č. 10/2005

Autor textu: Rudolf Vít
Autor fotografií zdroj: Rudolf Vít
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru