Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Magické slovo endurance– XII. Část
Sdílet:

Magické slovo endurance– XII. Část

Maďarské Vassentmihály přivítalo ve dnech 7.–9. 10. jezdce sedmi zemí na závěrečném závodě letošního seriálu „Central European Endurance Cup“. Závodů CEI*** 160 km, CEI*** 120 km a CEI** 80 km a 60 km se účastnilo pět dvojic z české republiky. Každý ze zúčastnivších měl důvod a motivaci v závodě uspět. Jakub Kyselý s Lotharem el Nil potřeboval ověřit valachovu výkonnost a nadějnost před zraky jeho majitele Pavla Suka, Kateřina Kyselá na Hedjaz du Somail a Anička Matějčková na Khadra el Rachid chtěly splnit podmínky kvalifikace na MS juniorů v Bahrajnu, Jaromír „Dag“ Široký mohl zúročit dobrou výkonnost svého Manfreda a vylepšit své dosud nejlepší 5. místo v závodech CEEC a konečně Petr Jadlovský se Sumikou si přáli po dvou nevydařených pokusech v Bábolně a Kreuthu kvalifikovat se na světové hry do Aachenu.
Česká ekipa se sjela na místo závodů, ležící na maďarskorakouské hranici asi 40 km jižně od Sombathely již ve čtvrtek, takže bylo dost času na seznámení se s tratí. Ovšem páteční večerní schůzka jezdců proběhla velmi vzrušeně, neboť zvlněná trať vedoucí částečně i po rakouském území byla místy velice rozbahněná, nebezpečná a zdraví ohrožující. Výsledkem byl návrh na úpravu tratí, což se týkalo všech distancí. Takže v sobotu se již soutěžící vydávali na nové tratě, které tvořily v různých obměnách čtyři různobarevně značené okruhy.

Od tmy do tmy

Start prvních dvou kategorií závodů přímo evokoval pamětníky ke vzpomínce na píseň „Krajina posedlá tmou“: start závodu na stošedesát kilometrů v 5.00, šest jezdců, včetně Petra Jadlovského se Sumikou, vybavených čelovými svítilnami mizí ve tmě. Start stodvacítky v 6.00, rovněž ještě za hluboké tmy, kde máme mezi 17 dvojicemi nejsilnější zastoupení. Tři naše želízka v ohni jsou Anička Matějčková na Khadra el Rachid, Kateřina Kyselá na Hedjaz du Somail a veterán Dag Široký s „Maňasem“.
Osmdesátky se neúčastní nikdo z našich, neboť stratég týmu Milan Kyselý obezřetně zvolil pro nezkušeného Lothara raději jistější národní šedesátku.
Pak už pro všechny závodníky následoval obvyklý kolotoč. Vždy po absolvování každého kola veterinární prohlídka, pro jezdce na 160 km a 120 km ještě navíc od třetího kola další kontrola veterinářem před nástupem do další rundy. Pro jezdce samozřejmě pěkná zátěž na psychiku. Absolvovat úspěšně tucet důkladných veterinárních prohlídek, kde jediná chyba či nedostatek znamená vyřazení a konec všem nadějím, naruší sebevědomí i těm nejostřílenějším.
Nicméně po celý den vše probíhalo bez zvláštních událostí, pouze kolem poledne byla vyřazena Katka Kyselá s valachem Hedjaz du Somail kvůli kulhání. Jak se později ukázalo, bylo to naše jediné zklamání v jinak velmi úspěšném dni.
Večer, zhruba kolem 19 hodiny, jsou již všichni v cíli a konečná bilance pro nedělní vyhlášení výsledků a slavnostní dekorování, jak těchto závodů, tak i celkového vyhlášení výsledků CEEC byla uzavřena. Naši se rozhodně neztratili.

Výsledky

V závodě CEI***CEEC 160 km se dvojice Petr Jadlovský a Sumika představili tak, jak je známe z domácích závodů, tudíž zvítězili a to skvělou průměrnou rychlostí 15,3 km/hod.
V závodě CEI***CEEC 120 km Jaromír Široký s Manfrédem jel bez zbytečného riskování a byl čtvrtý při průměrné rychlosti 13,3 km/hod.
V závodě CEI***CEEC 120 km junioři Anička Matějčková na Khadra el Rachid si dojela pro vynikající druhé místo rychlostí 15,6 km/hod.
V národním závodě na 60 km Jakub Kyselý a Lothar získali IV. místo v tempu 17,2 km/hod.
Vítězem celého seriálu CEEC se stal polský jezdec Thomasz Tura, nejlepším koněm pak v moravských Habrovanech ustájená a trénovaná Pilada Petera Reichmana, který závodí s německou licencí. Nás může potěšit vynikající celkové III. místo juniorky Aničky Matějčkové.
Poslední letošním thrillerem tak teď pro nás bude prosincové MS juniorů, kam mají kromě našich splněnou kvalifikaci i někteří slovenští závodníci a kde by mělo startovat kolem stovky dvojic.

Autor textu: Jaromír Široký
Autor fotografií zdroj: Miroslav Drásal
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru