Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Korida na koni
Sdílet:

Korida na koni

Koně
Všeobecné

Už Rodrigo Diaz de Virar, zvaný El Cid – velký španělský hrdina, zapíchl býka z koňského hřbetu. Určitě k tomu musel mít dobrého koně, který něco um...

Už Rodrigo Diaz de Virar, zvaný El Cid – velký španělský hrdina, zapíchl býka z koňského hřbetu. Určitě k tomu musel mít dobrého koně, který něco uměl a El Cid musel být dobrý jezdec.

Korida, která se dělá na koni, se jmenuje rejoneo. El Cid byl jeden z prvních rejoneadorů. Žil v 11. století, takže drezúra vaquera, styl, který užívají rejoneadoři, je starý nejméně 1000 let.

Býčí zápasy nejsou sport ani umění. Je to profese, ale rejoneo určitě umění je. Do 18. století pěší býčí zápasy nebyly, bylo jen rejoneo, tedy býčí zápasy na koni a byla to záležitost jen šlechty. Od 18. století začali koridu dělat i nešlechtici bez koní a stala se lidovou zábavou, kterou je dodnes. Hlavním zakladatelem moderní koridy byl Pedro Remero z města Ronda, kde se nachází nejstarší korida ve Španělsku. Nejslavnější rejoneadorem všech dob je Alvaro Domeq. Dnes je šéfem Královské vysoké školy v Jezeru de la Frontera. Příjmení Domeq má ve Španělsku, ve světě koní, býků a rejonea, velký zvuk. Jeho synové jsou rovněž slavní rejoneadoři.

V dnešní době má každý rejoneador alespoň osm vycvičených koní. Pracuje s nimi až osm hodin denně. Na koridu používá čtyři až šest koní.

Učí je drezúru vaqueru a některé speciální cviky pro práci s býkem. Začíná s karetonem, což je umělý býk na kolečkách. Jezdí se s ním jako se stavebním kolečkem. Zapichuje do něj banderillas a pak pracuje s telaty. Jsou koně, kteří se pro tuto práci nehodí a musí se vyloučit, protože mají z býka strach. Ale jsou také koně, u kterých rejoneador využije toho, že se býka bojí.

Každý kůň vyniká v něčem jiném. Korida se odehrává ve třech dějstvích (suerte), každé je jiné. Některý kůň je rychlý, jiný dělá piruety, obraty a umí takové figury, aby rejoneadoři mohli nabídnout divákům co nejlepší podívanou. Další kůň je vycvičen na smrtící úder.

Rejoneadoři se střetávají s býky, kteří jsou velice divocí, bystří a rychlí. Jsou speciálně šlechtěni pro tento účel. Mají snahu neustále útočit na koně i rejoneadora a ten musí být neustále ve střehu a mít pod kontrolou sebe, koně i býka. Rejoneador si nemůže dovolit udělat sebemenší chybu, mohla by ho stát život i život jeho koně. Nejsou to jatka, tady je býk soupeř. Ten kdo rejoneo uvidí, musí uznat, že je to krásná podívaná na koně v pohybu a na jezdecké umění.

Ve Španělsku je korida v každém městě, bohužel nevím, kde a kdy bývá rejoneo. Vím, že o Velikonocích bývá ve Francii v provincii Camarque ve městě Arles. Přijíždí tam nejlepší rejoneadoři ze Španělska.

Autor textu: Radomír Neuvirt
Autor fotografií zdroj: Radomír Neuvirt
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru